Byla to první samonabíjecí pistole, která nahradila v té době již standardizované revolvery v americké armádě. Ačkoliv již od roku 1901, kdy začali od firmy Colt vznikat návrhy na samonabíjecí pistole pro americkou armádu, teprve Colt s označením 1911 splnil všechny požadavky, všech složek Americké armády. Colt 1911 byl používán v první a druhé světové, korejské a Vietnamské válce. A to ne jen v USA ale také po celém světě. Je to již dlouhá doba, co tato krasavice poznala světlo světa a to díky konstruktérovi Johnu Mores Browningovi, který byl jedním z nejznámějších lidí tohoto oboru.
Colt 1911 byl používán výhradně ve standardní ráži .45ACP (Automatic Colt Pistol) délka zbraně je 210mm a váha 1105g, kapacitu zásobníku měl 7 nábojů a vybaven byl manuální palcovou a dlaňovou pojistkou. Colt M 1911 (Government) se dočkala již v roce 1923 několika úprav. Standardní nošení Coltu M1911 je nataženo zajištěno (cocked and locked) z důvodů jednočinné spouště (Single Action- SA).
Pod označením M 1911 A1 byla vyráběna v několika amerických zbrojovkách. Stala se hlavním typem služební pistole v armádě USA a v nezměněné podobě sloužila až do zavedení pistole M9 v roce 1985, kdy ji nahradila samonabíjecí pistole Beretta 92 F často označována jako M9.
Důvod přechodu na M9 byl ten, že disponoval větší kapacitou zásobníku (15 nábojů) a používaní univerzální munice všude po světě, tedy 9mm Luger. Ale i přes tyto drobné nevýhody Coltu M1911 netrvalo dlouho a bylo zjištěno že 9mm Luger nedisponuje tak velkým účinkem a proto se i tak někteří upírali opět raději ke Coltu v ráži .45 ACP i přes jeho malou kapacitu zásobníku.
Dnes je to jedna z mála zbraní, která je kopírovaná v mnohých různých variantách po celém světě. Je velice hojně používaná pro filmové účely, dokonce je to hodně oblíbená značka Stevena Seagala, který ji používá skoro ve všech filmech a to ať v provedení 6 palcovém až po kompakt. Je známo, že sám vlastní tyto krásky ve více provedeních v ostrých variantách. Podle toho co je nám známo, je to jeho kůň.
Colt 1911 v airsoftu
Airsoft má v řadách pistolí dva jasné favority. Asi nejpopulárnějšími a nejvyráběnějšími typy pistolí jsou právě pistole M1911 a pistole M9. Jak je vidno, americká armáda je odjakživa v kurzu. My se teď trochu blíže podíváme na dva typy airsoftových pistolí z řady M1911.
Cybergun Colt 1911A1 celokov
Standardní blowback plynová pistole vyrobená na Taiwanu pro francouzského dovozce Cybergun s licencí firmy Colt. Asi nejvěrnější model pistole M1911 na trhu. Co se vizuálního provedení týče, je to krásný model. Celokovové provedení, tedy závěr, hlaveň i tělo. Hnědé plastové střenky a reálné ražení, včetně čísla patentu, či výrobního čísla zbraně, dotváří dojem skvělého sběratelského kousku. Navíc veškeré ovládací prvky jsou funkční, takže pojistka závěru, dlaňová pojistka, pojistka zásobníku i úderník. Reálná rozborka je samozřejmostí, pro takovýto model. Váha cca 930 gramů vám dá znát, že v ruce už držíte kus kovu. Na druhou stranu ani po funkční stránce to není vůbec špatná pistole. Celkově 25 ran v zásobníku, regulovatelný hop-up a úsťová rychlost 85 m/s při použití standardního plynu Green Gas. S takovou pistolí si už nějakou tu přestřelku v baráku či lese užijete. Oproti pistolím M9 je pistole M1911 méně náchylná na znečištění, a dobře sedí v ruce. Ať už jako kousek do vitríny, nebo pistoli do boje, určitě to je dobrá volba.
UHC HW M1911A1
Manuální pistole od Taiwanského výrobce UHC. Jeden z nejdéle vyráběných modelů manuálních pistolí. Celoplastová konstrukce je klasického typu, ovšem s veškerými ovládacími prvky. Tedy pojistka závěru, pojistka zásobníku a dlaňová pojistka s úderníkem. Závěr pistole je vyroben z jednoho kusu odolného ABS plastu, takže jí dodává vysokou odolnost. Střenky v hnědé barvě potěší, škoda absence jakéhokoliv ražení na zbrani. Výkon je obvyklý pro standardní manuály. Zásobník je plastový na 22 ran. I přes svoji jednoduchost má tento manuál styl a zvláště v chladném počasí, či v situacích, kdy nechcete způsobovat hluk, se tato pistole osvědčí.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.