Fórum
Kategorie: Manuály

START Super 90 CM.370

START Super 90 CM.370Manuální brokovnice nepatří do starého železa!

Možná to tak nevypadá, ale manuální brokovnice jsou i přes veškerý vývoj elektrických zbraní stále populární. Když slavná Tokio Marui představila svoji první brokovnici se třemi hlavněmi, repliku brokovnice SPAS12, byl to skutečně zajímavý počin. Ale teprve další řada Marui M3 Super 90 udělala z manuálních brokovnic rovnocenné protivníky tehdejším elektrickým zbraním. To bylo samozřejmě v éře na počátku tisíciletí, kdy upgrade elektrických zbraní byl teprve v plenkách. Přes veškerý vývoj v airsoftu, jsou tyto brokovnice se třemi hlavněmi stále mezi hráči populární. A zatímco Marui zůstala u svých zhruba čtyř nebo pěti modelů, čínští výrobci její koncept pečlivě okopírovali a začali vyrábět velké množství vlastních verzí. Jedním z těchto výrobců je i čínská značka CYMA. Právě od ní si dnes ukážeme jeden kousek.
Co se japonské Marui týče, ta vývoj tříhlavňových brokovnic zcela nevzdala, byť od vydání série M3 Super 90 už žádnou manuální brokovnici nevydala (nepočítám Tactical launcher). Pouze od manuálních modelů přešla k modelům poháněných plynem nebo elektrikou.

Značka CYMA má aktuálně v nabídce něco přes třicet různých druhů brokovnic, které se liší vzhledem či použitými materiály. Velmi často nabízí značka danou brokovnici v několika délkách a každou z těchto variant pak v provedení celokov nebo kov-plast. Nutno podotknout, že výkonnostně jsou brokovnice prakticky rovnocenné, byť ty kovové mají výkon o malinký kousek vyšší. Já se rozhodl zvolit model, který je mi vzhledově nejbližší a zároveň se řadí mezi ty nejlevnější ve své kategorii.

Model CM.370 je vcelku hezkou replikou poloautomatické brokovnice Benelli M4 Tactical. Ta je standardní brokovnicí americké námořní pěchoty (pod označením M1014) a samozřejmě mnoha policejních i vojenských útvarů po celém světě. Oceňována je na ní její odolnost, životnost a spolehlivost prakticky v jakémkoliv počasí a klimatu. Zkusíme se podívat, zda je i airsoftová verze to dobrou volbou pro boj za všech okolností.
Osobně by mě zajímalo, jak je na tom CM.370 s životností, ale řekněme, že nemám tolik času, abych otestoval, zda vydrží 25000 výstřelů bez výměny jediného dílu, stejně jako její ostrá předloha.

V balení vám přijde samotná brokovnice, k ní jedna patrona, rychloplnička, vzorek kuliček a čistič hlavně. Co mě překvapilo, byla absence cizojazyčného návodu. Tudíž se musíte spokojit jen s naším, českým.
Jak se ale za chvíli dozvíte, obsluha manuální brokovnice není nic složitého a návod je téměř zbytečný.

CM.370 je dlouhá 105 cm a váží 1,75 kg. Podle váhy je vám pravděpodobně jasné, že zde hovoříme o konstrukci z plastu i kovu, což v případě brokovnic není nic hrozného. Plastová těla jsou překvapivě bytelná a brokovnice se nijak při manipulaci nekroutí. Jestli ale nízkou hmotnost v něčem oceníte, bude to při samotném držení zbraně. Pro někoho totiž může být zalícení a míření velmi nezvyklé, protože pažba je dlouhá, pumpovací předpažbí je také pěkně daleko od těla a celá zbraň je zkrátka dlouhá jak týden do výplaty. A právě díky přiměřené hmotnosti vám neupadnou ruce a při střelbě nebudete mít problém udržet stabilní mušku, nebo minimálně mít stále pohodlně zalíceno. A to beru jako velké plus.

Když se zaměříme detailněji na jednotlivé části, můžeme s klidem říci, že vše je vyrobeno hezky a kvalitně. Středový díl těla je v podstatě kryt samotného rámu zbraně, kde je uložen celý mechanismus. Na horní části najdete pevná seřiditelná mířidla a také montážní RIS lištu. Na té by se nejlépe vyjímal nějaký kolimátor. Na pravé straně zbraně je imitace výhozího okénka, která se při nabíjení pohybuje, což je příjemný detail. Spodek těla zdobí kovové okénko pro vkládání patron, které slouží jako zásobník na kuličky. U lučíku je spoušť, pojistka spouště a také pojistka okénka pro vkládání patrony.

Pažba i pažbička jsou ke zbrani pevně přišroubovány, takže se nijak nehýbou ani neviklají. Jestli mám z něčeho velkou radost, tak je to právě ona bytelnost. Bez obav o jakékoliv poškození si můžete zapřít pažbu do ramene a „pumpovat“ jako o život. To oceníte zvláště při použití funkce „pump action“, kdy stačí jen držet zmáčknutou spoušť a pumpovat. Velmi rychle tak vystřílíte celý zásobník. Po obou stranách pažby je možnost uchycení popruhu. A díky gumové patce je zapření o rameno velmi pohodlné.

Vnější hlaveň je překvapivě kovová, stejně jako trubicový zásobník pod hlavní. Nebudu lhát, očekával jsem, že obojí bude z plastu. Vnější hlaveň má kónický tvar a na jejím konci je neseřiditelná muška. Trubicový zásobník slouží jako vodící tyč pro předpažbí. Zde si musíme uvědomit, že ostrá verze je poloautomatická, takže není nutné při nabíjení pumpovat. Tady to ovšem neplatí. Předpažbí je proto posunuté dopředu, aby byla možnost jeho pohybu pro nabíjení. Aby dojem ze zbraně zůstal stejný jako z ostré, je tak celá zbraň asi o 10 cm delší, než ostrá varianta. Vodící drážky předpažbí brání přehnanému viklání předpažbí a na trubicovém zásobníku je i oko na popruh.

Zajímá-li vás zásobník, tak ten je ve formě patrony na kuličky, která se vkládá zespoda do zbraně. V patroně je 30 kuliček, které vystačí na 10 ran. Zmáčknutím pojistky se otevře kovové okénko pro vložení/vyjmutí patrony. Přiznám se, není to nejpraktičtější způsob a je nutné dávat pozor, aby nedošlo ke zlomení okénka. Nicméně po čase si zvyknete. Rozhodně neměníte patronu bez rozmyslu, protože vyjmutí i vkládání musíte věnovat zvýšenou pozornost.
V balení je jedna jediná patrona. Což je zoufale málo. Doporučuji nějaké přikoupit, třeba tyto ZDE.

A jak je na tom brokovnice CM.370 funkčně? Věru, né až tak špatně, jak by se mohlo zdát. Nabíjení je překvapivě pohodlné a neklade velký odpor. Jádro mechanismu tvoří speciální trojválec s trojpístem. Celé toto ústí do tří bronzových hlavní. Je to zajímavý mechanismus, který ale funguje spolehlivě. Při každém natažení vystřelí brokovnice tři kuličky. Natahování je plynulé, ani ne moc namáhavé a kuličky s výkonem 100 – 105 m/s s 0,20g kuličkami (měřeno po nabití jedné kuličky) letí vcelku daleko. Dostřel je srovnatelný s jinými manuálními brokovnicemi tedy zhruba 25-30 metrů, střízlivým odhadem (záleží na munici) udržují velmi náhodný rozptyl. Osobně doporučuji střílet maximálně 0,20g kuličkami, ale případně sami vyzkoušejte, co se vám osvědčí lépe.
Jestli mě ale něco mrzelo, tak to bylo zjištění, že vnitřní hlavně nejsou až do konce délky vnější hlavně zbraně, ale končí už asi 25 cm před ústím hlavně (zkrátka oblast kde končí předpažbí). Také absence regulace hop-up mechanismu mi přišla velká škoda. Nicméně těžko říci, jak to u takové zbraně řešit.

Mohu bezpečně říci, že CM.370 je vizuálně krásnou replikou své předlohy M1014. Zároveň je tento design mým oblíbeným, pokud jde o taktické brokovnice. Je to pevná a solidní zbraň. Zároveň funguje jako skutečná brokovnice. Střílí více kuliček najednou, které mají víceméně náhodný rozptyl, přesto ne tak veliký, abyste minuli váš cíl. Dostřelem asi elektrickou zbraň nepřestřílíte, ale v lese nebo budově budete zdatným protivníkem. Právě rozptyl třech vystřelených kuliček je něco, co skutečně oceníte v CQB, kde se tak říkajíc potřebujete trefit na první dobrou. A v tomto případě máte třikrát vyšší šanci zásahu.

START Super 90 CM.370 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 1408 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč.


Vydáno: 26.9.2018 9:36 | 
Přečteno: 7547x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, HOP-UP
Regulaci hopu už používá TM u svojí AEG AA-12. Moc si tu mechaniku představit neumim a nevim jestli by se to vlezlo do klasický pumpovačky, ale už to existuje :-)
Dýlka vnitřních hlavní bude asi univerzální pro všechny nabízený modely, nejkratší bude asi CM.357, kde končí hlaveň hned za předpažbím.
icon odpověděl(a)
Marui AA-12 má regulaci hop-up provedenou samostatně pro každou hlaveň.
img
, -
Materiál použitý na vnitřních dílech vypadá velice dobře, při správnem ovládání vydrží hodně. Nábojová klapka je naprosto zbytečný díl, patrona drží vevnitř a nevypadne. Dostřel je dle kusu i 50 m s 0,2g.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků