Fórum
Kategorie: Manuály

UHC revolver M-586 4“

UHC revolver M-586 4“Manuální revolver s historií.

Krátké manuální zbraně už v dnešní době určitě nepatří mezi nejpopulárnější. Éra krátkých manuálů skončila ve chvíli, kdy ceny airsoftu, především toho elektrického, výrazně klesly, což bylo s příchodem čínských výrobců. Do té doby znamenaly manuální pistole/revolvery vstup do světa airsoftu, protože plynové i elektrické zbraně byly výrazně dražší, než jsou nyní. Běhat na akci jen s manuální pistolí nebylo tehdy nic neobvyklého. Elektrické zbraně měly navíc standardně tlačáky a byť jejich dostřel nebyl zlý, nebyl o tolik vyšší než u manuálních zbraní. Upgrade byl tehdy stále ještě v plenkách a odstřelovačky byly drahé a exkluzivní.

Jednou z variant manuálních zbraní byly i manuální revolvery. Nikdy neoplývaly přehnaným výkonem či přesností a šlo spíše o stylovou záležitost, ostatně jako je tomu u plynových revolverů dodnes. Ovšem Japonci revolvery milují. Dodnes se v Japonsku dobře prodávají. Jenže manuální revolvery patří mezi nejstarší airsoftové typy zbraní, které se od svých počátků prakticky nezměnily. Chceme-li se ale podívat na ten úplně první manuální revolver, musíme zpět v čase. Přes éru moderního i klasického airsoftu, abychom se dostali do počátku 80. let, tzv. Doby před-klasické. Právě tehdy, v roce 1981, spatřila v Japonsku světlo světa první manuální replika revolveru, Byl to Yonezawa Colt Python. Tento celoplastový revolver ještě dodržoval filosofii nestřílejících modelových zbraní, tedy že jeho účelem nebyly střelecké výkony, ale realistický vzhled a funkce. I proto měl funkční spoušť a kohout, pojistku, výklopný bubínek (odborně válec) a imitace patron. Do těchto patron se dávaly speciální plastové projektily, které připomínaly spíše malé diabolky. Princip funkce úplně netuším, neb kromě pár fotek z japonské aukce jsem toho více nezjistil.

Zprvu jsem se domníval, že u Yonezawy půjde o běžný mechanismus, kdy je válec s pístem a celé hnací ústrojí schováno v pažbičce. Jenže pak jsem narazil na další manuální revolver a s velkým překvapením jsem našel další způsob pohonu, o kterém jsem o té doby neměl páru. V roce 1982 se objevuje další japonský výrobce Falcon Toy s manuálním revolverem S&W. Na první pohled se v principu jedná o podobný revolver jako byl od Yonezawy. Vše je plastové, vše se hýbe, používá stejné plastové projektily a také imitace patron. Jenže tajemství pohonu je ukryto právě v patronách. Právě patrony totiž ukrývají pružinový mechanismus. Revolver obstarává jen pohon otáčení bubínku a kohoutu, ovšem hybnou silou jsou pružinky v patroně. Je to složitý, ale chytrý systém. Pro nabití patron je ale nutný plastový nástavec. Díky tomuto systému může revolveru střílet SA/DA, tedy jak pouhým zmáčknutím spouště, tak s přednataženým kohoutem. Revolver nemá sice nijak zásadní výkon a dostřel je minimální, ale už to znamená, že je velkou otázkou, zda i revolver od Yonezawy nepoužíval stejný mechanismus jako zmíněný Falcon Toy. Jak je vidět, Japonci si umí vyhrát.
Pro vaši představu přikládám video tohoto revolveru od Falcon Toy
ZDE, kde je vidět v návodu i nákres funkce patrony.

Přichází rok 1984. A japonská značka Crown uvádí na trh manuální revolver Colt Python a S&W M29. Opět se velmi podobá svým předchůdcům. Vše je z plastu, vše se hýbe a používá patrony. Změny jsou dvě. První je použití kuliček ráže 6 mm a tedy postupné opuštění tvarovaných projektilů. Druhá změna je důležitější. Přichází totiž zcela nové řešení, onen mechanismus válce a pístu v pažbičce, o které jsem mluvil před chvílí. V podstatě jde o podobný mechanismus jako u moderních manuálních pistolí, jen místo závěru je nutné natáhnout kohout. Revolver tak sice může střílet jen v režimu SA, ale má předností, které učinily tento mechanismus na poli manuálních revolverů dominantním. Má slušný výkon (pamatujte, je rok 1984), spolehlivější mechanismus a nakonec se i snáze přebíjí. Nemluvě o ceně patron. Právě tento styl manuálních revolverů existuje dodnes. V porovnání s moderními manuálními pistolemi určitě nestačí, ovšem zase ho můžete oproti jiným zbraním ovládat jednou rukou a střílet třeba ze dvou revolverů najednou, či druhou rukou šermovat, pokud jste schopný pirát...

Abych ukázal trochu lépe manuální revolvery, vybral jsem si repliku od UHC, které tyto revolvery stále vyrábí nejen pro svoji značku, ale též pro japonské značky. Za těch 35 let se prakticky nezměnil, takže se můžeme vypravit trochu do minulosti. Prohlédněme si dnes model UHC M-586 4“, který věrně imituje klasické revolvery z 80. a 90. let.

UHC M-586 4“ je dodáván v polystyrenové krabičce s papírovým víkem. Víko je pěkně pomalované s velkým nápisem „Revolver gun“ a pár dalšími poznámkami o vlastnostech revolveru. Po stranách víka jsou miniatury dalších nabízených modelů. Uvnitř najdeme bezpečně uložený revolver společně s osmi patronami a vzorkem kuliček o váze 0,12g.

Není nutné předstírat. Už po uchopení poznáte, že je revolver vyrobený z plastu. Kromě šroubků a čepů na něm není kovového nic. Je to cítit především na váze (0,3 kg), která je srovnatelná s běžnými manuálními pistolemi bez závaží. Přitom délka je nějakých 25 cm. Přesto od pohledu je zpracován velmi pěkné. Žádné výrazné otřepy, přestože stopy po spojích jsou znát. Plast má hladký povrch a po materiálové stránce mu není co vytknout. Hlavní část revolveru tvoří černý rám, ke kterému je upevněna hlaveň, bubínek a střenky. Vše je přišroubované, případně přilepené. Výrobce si hrál s detaily poctivě, takže šroubů uvidíte jen málo a většinou jen na místech kde by měli být. Potěšilo mě, že UHC používá klasické šrouby pro plochý šroubovák, které vypadají velmi pěkně. Rám je dobře tvarovaný a všechny hrany má zaoblené, bez ostrých okrajů. Najdete zde i hezké ražení, včetně japonské značky ASGK.
Osobně mě vždy překvapí, když dá výrobce třeba křížový šroub na druhoválečnou zbraň. Dokonale to zkazí dojem, nemluvě o tom, že velké množství šroubů je u zbraní obvykle vodítko k tomu, že je daný kus vyroben velmi neprofesionálně s cílem ušetřit, kde to jde.

Ovládací prvky, jako kohout, spoušť a pojistka jsou vyrobeny z plastu a jsou plně funkční. Stejně tak hledí lze seřídit. S ohledem na přesnost tohohle revolveru to ale asi nevyužijete. Samotný chod ovládacích prvků je plynulý a není s ním žádný problém. Pojistka funguje jako pojistka zbraně, ale i jako pojistka vyklopení bubínku. Ten je také plastový a pojme šest patron, celkem tedy 6 ran. Jedna z mála kovových částí je právě na bubínku. Je jím kovová osička s vyhazovačem nábojnic.

Další částí je vnější hlaveň. Není jednolitá, ale sestavena ze tří kusů, které jsou však nerozebiratelné. Celá hlaveň je zasazena v rámu revolveru a pojištěna čepem. Její konec zdobí zvýrazněná muška.

Pažbička je vyrobena z hnědého plastu, který nemá jednolitou barvu. Střenky jsou ze dvou dílů, příjemně tvarované a opatřeny vroubkováním pro lepší úchop. Nechybí ani logo UHC po obou stranách.

Patrony oddávané k revolveru jsou jednoduše vyrobené. Prostá plastová patrona s dírou uprostřed, na jejímž začátku je gumové těsnění, ve kterém drží kuličky. Skvělé je, že pokud jsou patrony v revolveru, stačí do nich jen doplnit nové kuličky.

Asi vás zajímá, jak si stojí UHC M-586 4“ po funkční stránce? Nečekejte nic světoborného. Základní výkon je 30 m/s s 0,20g kuličkami, ale vzhledem k tomu, že revolver je dimenzován pro 0,12g kuličky, je jejich reálná rychlost vyšší. Závratných 40 m/s. Přesto, vybaven pevným hop-up, je tento revolver vhodný tak maximálně do vzdálenosti 20 metrů. Bohužel, právě realistické patrony jsou tím hlavním nedostatkem této zbraně, jež limituje její střelecké parametry. Kulička je v patroně vždy usazena trochu jinak a do toho musí překonat přechod mezi patronou a vnitřní hlavní. Lidskou postavu proto do 10 m určitě trefíte, ale na maximální dostřel už to není zrovna terčová zbraň. Natahování jedním palcem je trošičku tužší, ale asi pro nikoho to nebude velký problém, což je dobře. Revolver se v jedné ruce ovládá dobře, nízká váha je v takové chvíli výhodná. Funkčně je proto revolver spolehlivý. Vše šlape jak má.

UHC M-586 4“ na běžný airsoft určitě není. Funkčně je to skvělá zbraň na manuální akce, ideálně takové, kde očekáváte střety zblízka. Také na larpu se neztratí, protože můžete používat jak chladnou zbraň, tak revolver. Vzhledem k výkonu je revolver bezpečný i z bezprostřední vzdálenosti, což může být dobré pro začátečníky nebo právě larpaře. Osobně, byť patrony nejsou nejpraktičtější, tak právě ty se mi na celém revolveru nejvíce líbí. Přebíjet totiž revolver je vždy hrozně příjemný pocit. A právě vzhled a realistická funkce jsou hlavní předností tohohle kousku, přestože manuální revolvery už reprezentují především airsoftovou historii.

UHC M-586 4“ lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 912 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 150 Kč.
A pukud vás manuální revolvery zaujali, jejich kompletní nabídku naleznete ZDE.

 

FOTO: Ondra

 


Vydáno: 26.11.2019 11:14 | 
Přečteno: 5570x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Revolvery
Z této recenze mám opravdu radost, ale pro mě nic nového 1
Revolverů UHC vlastním několik i přes to, že v klasickém airsoftu jsou totálně nepoužitelné. I přesto v dřevních dobách (cca 20 let zpátky, jestě na SŠ) jsem s revolverem na jedné akci byl.
Bylo to s mým prvním kouskem přesně tohoto typu, tedy S&W M586-4 a mám ho dodnes a stále funkční. Nyní si ho už schovávám na občasné pomazlení, protože je to už velká vzácnost, ještě z doby, kdy zbraň měla reálné ražení a loga S&W na rámu i ve zlatých kolečkách na střenkách.
Nu a pak se mi postupem času sešly i dva větší bráškové M29 se 4" a 8" hlavní a chtěl bych ještě 6" Dirty Harry.
Včera mi dorazila M19-6, další krásný kousek na hraní, chtěl bych i 4" 1
Jako bonbonek jsem si také opatřil M586-6, M29-4 v plynu. Ty mají rám, hlaveň, válec nejspíš shodný s manuálem, Patrony tvarově také, jen mosazné a plně zaměnitelné. Střenky jsou vlastně tvarově také shodné jen s dirkou pro plnicí ventil a mají krásný lak imitující dřevo.

Ještě si dovolím do historie airsoftových revolverů doplnit jednu informaci. Kdysi (cca 25 let zpět) se daly koupit i stavebnice od firmy Academy různých zbraní, bratr měl tenkrát 4" M29. Moc si jí nepamatuju, ale byla konstrukčně dost podobná UHC M29, jen neměla kovovou hlaveň, ale jen plastový výlisek cca imitujicí reálný průměr s šesti výstupky pro vedení kuličky. Takže výkon byl totálně 00 prd 3

Přeji hezký den...

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků