Fórum
Kategorie: Manuály

Warrior Flintstock pistol

Warrior Flintstock pistolJe tu někdo z vás, kdo v airsoftu ocení skutečný oldschool?

Předpokládám, že většina z vás má asi nejraději moderní zbraně. Pak je tu jistě menší skupina hráčů, která preferuje starší kousky třeba z druhé světové války či války ve Vietnamu. Velmi výjimečně narazíme i na pár jednotlivců, kteří milují westernové zbraně z druhé poloviny 19. století. Ale jen ti největší filantropové a nadšenci dokáží skutečně ocenit skutečně archaickou palnou zbraň. Klasickou křesadlovou pistoli z konce 18. století.

V airsoftu se obvykle rád věnuji skutečně originálním kouskům. Zvláště těm atypickým. Takovým, které na bojišti málem nepotkáte, na které se obtížně shánějí nejen zásobníky, ale i náhradní díly. A samozřejmě takové, které jsou svým provedením kvalitní či zajímavé. Asi nikdy by mě nenapadlo, že jednou v airsoftu uvidím i takovou raritku, jako je křesadlová pistole. Jsem proto rád, že jsme tuto zajímavost dovezli a můžu si s ní trochu pohrát.

Mimochodem, křesadlovou pistoli i pušku jsem viděl už před pár lety na veletrhu IWA na stánku Redwolf Airsoft. Tehdy jsem si říkal, že to je dobrý úlet... a pak jsem zjistil, že existuje i airsoftová verze starožitné japonské pušky s doutnákovým zámkem.

Abychom uvedli neznalé do problematiky starých zbraní, řeknu jen krátce pár slov. Křesadlové zbraně se objevily v druhé polovině 16. století a vycházely z kolečkových zámků (počátek 16. století). Ale už na začátku 17. století byl jejich vývoj prakticky dovršen. Tento typ zbraní se udržel až do počátku 19. století, kdy byl nahrazen zbraněmi s perkusním zámkem. V principu fungují křesadlové zbraně relativně jednoduše. Zbraň se nabije prachem a střelou, dále se dá trochu prachu na pánvičku. Ručně se natáhne kohout do zadní polohy. Zmáčknutí spouště se kohout uvolní. V něm je křesací kamínek, který díky pohybu udeří do ocílky a vytvoří jiskru, která zapálí střelný prach na pánvičce. Ten prohoří až do prachové náplně v hlavni, kde energie výbuchu prachu zajistí výstřel. Toť ve stručnosti k mechanismu.

Já vím, je to velmi velmi hrubý popis, ale myslím, že většina z vás viděla alespoň nějaký film, kde se takové zbraně používají. Mohl jsem přesně opsat z internetu celý odstavec, ale není nutné plýtvat místem. Tedy berte můj popis s rezervou. Mimochodem víte, že takové zbraně lze pořídit bez zbrojního průkazu? A že se vyrábějí i jejich moderní, vizuálně velmi odporné verze?

Můj dnešní kousek je replikou pistole, kterou používal George Washington. Pro ty, kteří netuší o koho jde, si doporučuji najít pár informací o válce za americkou nezávislost. Jinak to byl voják a politik, mimochodem také první americký prezident. Ten dostal v roce 1778 od Thomase Turnera jednoho z důstojníků darem pár křesadlových pistolí, které v Londýně roku 1748 vyrobil Richard Wilson a John Hawkins. 14 palců dlouhé pistole s ráží .67 měly bronzové hlavně a pažbení z anglického dubu. A samozřejmě bohaté stříbrné kování. Pistole měly bohatou historii majitelů, ale nakonec byly v roce 1953 věnovány a vystaveny v muzeu ve Westpointu.

Pozor, neplést s jiným párem křesadlových pistolí, které také Washington vlastnil. Ty byly z trochu jiného soudku. Darem od francouzského markýze Lafayetta, který přijel do Ameriky bojovat společně s usedlíky proti Anglii. Washington je měl až do své smrti v roce 1799. Po jeho smrti se pistole dostaly do vlastnictví Generála Andrewa Jacksona (7. prezident USA který udělal pár kontroverzních rozhodnutí jako například zákon o vystěhování indiánů). Ten je měl za velkou vzácnost a relikvii. Po jeho smrti odkázal pistole zpět rodině Lafayettů. No a před pár lety byly tyto pistole vydraženy bez pár drobných za 2 miliony dolarů. A tím máme za sebou historické okénko a můžeme se vrhnout přímo na airsoftovou repliku.

Warrior Flintstock pistol je manuální zbraň vyrobena v Jižní Koreji značkou Dong San Model. Ta spolupracuje a zároveň vyrábí pro japonskou značku KTW. Tato značka se specializuje na modely, které nejsou v sortimentu jiných značek. U nás je KTW známá třeba brokovnicí Ithaca M37, westernovou puškou Winchester M1873 a dalšími skutečně zajímavými zbraněmi, které se k nám asi nikdy nedostanou, protože exkluzivní modely často oplývají pouze závratnou cenou a nikoliv úžasnými střeleckými parametry. Zákazníci této značky se proto profilují spíše jako sběratelé, než hráči. Tato křesadlovka byla poprvé ohlášena na počátku roku 2009 s tím, že má do konce roku vyjít na trh, což se skutečně stalo.

Warrior Flintstock pistol je dodávána v pěkné plnobarevné kartonové krabičce s velmi pěkným obrázkem pistole na obalu. Ani na vteřinu není pochyb o obsahu krabičky. Uvnitř je pak ve stylovém výřezu potaženém červenou látkou uložena samotná pistole. Marně k ní budete hledat další příslušenství. V krabičce už je jen katalog KTW a velmi přehledný ilustrovaný anglicko-japonský návod k obsluze. V tom je pak založena sada papírových terčů a imbus klíč.

Pistole jako taková vypadá na první pohled pěkně. Je sice přezdobená (což originální předloha nebyla) ale ničemu to nevadí. Je bohužel znát, že je pistole s plastovým pažbením, na stranu druhou, první co se mi objevilo v hlavě, byla výroba vlastního dřevěného pažbení. Naopak kování působí realisticky. V ruce je tato kráska zcela neergonomická a zápěstí musíte pořádně ohnout, abyste s pistolí mířili před sebe. Váhově má pistole 750 g, což na první pohled není mnoho, ale nemohu říci, že by pistole byla lehká. Délka 36 cm jasně naznačuje, že se nejedná o zbraň do kapsy, ale do pouzdra... ideálně toho sedlového. Koukneme tedy ještě blíže na jednotlivé části.

Jak jsem prvně zmínil, pažbení je plastové. Je vyrobenou ze dvou dílů, ale má pěkně zpracovanou barvu. Možná kdyby byl povrch trochu zdrsněný, vypadalo by to lépe. Ale i ostrá předloha má zcela hladký lakovaný povrch. Do tohoto pažbení je zasazeno celé kování, které je bohatě zdobeno. Je samozřejmě vyrobeno z kovu a má krásnou povrchovou úpravu.

Ano, souhlasím, ve dřevě by vypadala pistole lépe, ale taky by byla ještě dražší.

Velmi pěkně vypadá zdobená hlavice s hlavním motivem lva. Celá hlavice je kovová. Jednak z důvodu vyvážení celé zbraně, za druhé z faktu, že po výstřelu bylo možné pistoli použít jako palcát, což vzhledem ke složitému nabíjení nebylo nic neobvyklého. Hřbet rukojeti zdobí motiv krále se štítem a nápisem ze kterého přečtu jen „Washington“.

Jestli je předtím napsáno „Gen.“ nebo „George“ to už si netroufám tvrdit.

Lučík je taktéž kovový a je velmi úzký. Věřím, že mohutnější prst bude mít trochu problém.

Levou část pistole zdobí lev a jednorožec, tedy symboly Velké Británie. Na pravé straně je samotný křesadlový zámek, o kterém si povíme za chvíli. Můžeme si povšimnout nápisu „Hawkins“, odkazující na výrobce křesadlového zámku a také velmi nenápadné pojistky zbraně, která u originálu samozřejmě nebyla. Co se mi velmi líbí, je nahrazení křesacího kamínku jen kůží a gumou, takže se zbytečně neobrušuje ocílka.

Asi nejvýraznější částí je vnější hlaveň. Narozdíl od od ostré verze, není tato v barvě bronzu, ale ve stejné povrchové úpravě, jako zbytek kování. Možná lépe, protože pistole vypadá více staře. Na hřbetu hlavně najdeme nápis „London“ a také malou značku „Rv“. Na hlavni pak pokračuje další ornament, uprostřed kterého je otvor pro seřizování hop-up mechanismu. Celá hlaveň se mírně na konci rozšiřuje. Velkou zajímavostí je absence jakékoliv mušky či hledí.

V praxi se tak nedá zamířit jinak, než odhadem, byť věřím, že zkušení střelci trefili co potřebovali.

Poslední zajímavostí je zásobník. Ten je na 12 ran a schován je pod hlavní. Vyjmete nabiják, vsypete kuličky do zbraně a nabiják opět vrátíte zpět. Jednoduché a funkční. Jak se z této věci vůbec střílí?

Nebudu vám lhát, je to veselé střílení. Manuální mechanismus je krásně popsán a nakreslen i v návodu, stejně jako rady pro kompletní obsluhu i údržbu. Nicméně, natažením kohoutu do zadní polohy natáhnete píst ve zbrani, podobně jako je tomu třeba u manuálních revolverů UHC. Průšvih je, že toto natáhnutí nejde nijak rozumně provést jednou rukou. Archaická ergonomie to prostě neumožňuje, protože na kohout sotva dosáhnete. Ale to není jediný úkon. V další fázi je nutné dát do původní polohy ocílku na pánvičku. Teprve pohyb ocílky totiž způsobí nabití kuličky do hlavně.

Já sám jsem na to přišel náhodou. Dvakrát nebo třikrát jsem s ocílkou pohnul dopředu a vzad a když jsem vystřelil, vyletělo hned několik kuliček najednou. Pro ilustraci přikládám níže obrázek, jak se krok po kroku nabíjí zbraň a následný výstřel.

Samotný výstřel není nic složitého. Zmáčknete spoušť, která není nikterak tuhá a má velmi krátký chod. Hlaveň je relativně krátká a nepodařilo se mi jí změřit, nicméně přesnost zbraně, nebo spíše soustřel, je dobrá a dostřel je podobný jako s výkonnějšími manuálními pistolemi. Výkon je 70 m/s což odpovídá dostřelu. Ale jak jsem řekl na začátku, tuhle pistoli si kvůli výkonu nikdo nepořizuje.

Pistole je to pěkná, originální. Kovové díly jsou velmi dobře provedeny, ale je škoda plastového pažbení. Ale zase, první co by mě lákalo, je právě výroba vlastního pažbení. Těžko tedy říci, čím navnadit potencionálního kupce. Kromě vzhledu a zajímavé funkce tato pistole zase tolik nenabízí z pohledu běžného hráče. Řeknu to tedy takhle. Jestli hledáte něco na airsoft pro pobavení, abyste si užili hodně legrace a máte dost peněz, jděte do toho. Jste-li sběratel, jděte do toho. Milujete-li fakt atypické zbraně a nevadí že vám doma budou spíše ležet v poličce či vitrínce, jděte do toho. Vy ostatní to asi neoceníte a ani nevyužijete. Ale já oceňuji, že jste to dočetli až sem, abyste zjistili cenu tohoto kousku pro srovnání. A cena je skutečně vysoká.

Na Bohemia Air Soft lze Warrior Flintstock pistol pořídit za 5929 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 300 Kč v rámci dekorační záruky.


Vydáno: 7.12.2016 14:08 | 
Přečteno: 11119x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků