Fórum
Kategorie: Manuály

Warrior W4A1 – Manuál nové generace

Warrior W4A1 – Manuál nové generaceVzpomínáte na airsoft několik let zpátky?

Byla to zlatá éra firmy Tokio Marui. Lidé chodili hrát společně na stálá místa, bylo téměř jedno, zda máte manuál či AEG. V těch dobách na tom skutečně nezáleželo. Klasický dlouhý manuál se vyrovnal co do výkonu AEG zbraním a pružina M120 byla považována za vrcholový upgrade pro fajnšmekry, kterých tehdy bylo stále velmi málo. Mít manuální zbraň tedy nebylo nic neobvyklého a poměr hráčů s AEG a manuálem byl na akcích víceméně vyrovnaný, nebo ve skutečných počátcích naopak připadalo klidně i deset manuálů na jednu elektriku. Uplatnila se každá zbraň a všichni si zahráli. Vzhledem k cenám to bylo pochopitelné. Ještě v letech kolem roku 2004 se ceny nejlevnější AEG bez příslušenství pohybovaly řádově kolem 8000 až 10000Kč. Levné sniperky, tak jak je známe dnes, takřka neexistovaly. Jediné co bylo pro začátečníka dostupné a herně srovnatelné s ostatními, proto byly dlouhé značkové manuály v cenách okolo 2000Kč. Mnoho lidí tak po nich sáhlo a mnoho z nás na tu dobu rádo vzpomíná.

          Dobám, kdy jste se mohli s takovým manuálem vyrovnat elektrice, dávno odzvonilo a zbraně Tokio Marui s pružinami M90 představující japonskou kvalitu jsou už dnes také víceméně zapomenutou minulostí. S nástupem čínské produkce, rozvojem upgradů a všeobecným nárůstem požadavků na vyšší výkon už zkrátka nestačí. Navíc cena AEG klesla na i pro začátečníky a studenty přijatelnou míru a elektrický airsoft přestal být exkluzivní a nedosažitelný. Proto dnes už jen ojediněle uvidíte na větších akcích jiný manuál, než odstřelovací pušku. Není se co divit. Standardem jsou dnes výkony s pružinami M100 či M120 a na ty se klasické dlouhé manuální zbraně nikdy nedostanou. Přesto je stále dostatek lidí, kteří dlouhé manuály poptávají. Ať už proto, že začínají s airsoftem, hrají s kamarády menší čistě manuální akce, nebo jen hledají alternativní zbraň pro zimní airsoft či kousek pro vystavení doma na poličce.

          Jenže v tomto ohledu se na několik let vývoj nových dlouhých manuálů, až na některé modely francouzské firmy CyberGun, prakticky zastavil. V současnosti je proto takřka nemožné se s klasickým dlouhým manuálem postavit laděné či sériové AEG zbrani. Tedy vlastně bylo to nemožné. Nyní se ale na trh dostává zajímavé řešení - jeden z prvních moderních dlouhých manuálů nové generace, vyrobený pro současné podmínky airsoftu, kde hlavním požadavkem je kvalita, realistické zpracování, vysoký výkon a snadná upgradovatelnost.
Potěšitelné je, že za ním stojí tradiční česká airsoftová firma Bohemia Air Soft s více než 15ti letou tradicí v oboru, která v rámci své nové řady manuálních zbraní představuje dva skutečně revoluční modely nové generace. Manuální pušky Warrior W4A1 a Warrior W16A3 RIS. Exkluzivně pro BAS vyráběné v Korei. Při jejich konstrukci zazněl jediný požadavek – inspirujte se tím, co funguje v elektrikách a vytvořte novou koncepci manuální airsoftové zbraně tak, aby vyhovovala českým i zahraničním airsoftovým trendům. Jelikož se modely W4A1 a W16A3 RIS liší jen designem pažbení a doplňky, podíváme se nyní blíže na základní model W4A1.

warr_01.jpg

W4A1

Nejrůznější variace M4 jsou víceméně jedením z nejoblíbenějších modelů airsoftových replik u nás i ve světě a to bez bez ohledu na to, zda-li se jedná o manuál, plyn či elektriku. Zbraň je z vnějšku celoplastová, vyrobena z velmi tvrdého a odolného plastu. R.I.S. lišta pod nosným uchem, spoušť, čepy či očko na popruh jsou z kovu. Povrch kovů je černý, pololeský. Povrch zbraně je také černý, ale s matnou úpravou. Na dotek je hladký, ale když přejedete prstem, nemáte ten pocit obyčejných hladkých lesklých plastů jako u jiných plastových manuálů. Celá zbraň je sestavena bytelně, nikde nic nevrže, nehýbe se a to ani pažba. Ta je u tohoto modelu samozřejmě výsuvná se čtyřmi polohami, nicméně na středovém vedení sedí pevně. Na bytelnosti konstrukce je znát i to, že i když se snažíte při běžném držení zbraně s předpažbím mírně páčit, tak se vůbec nehýbe. Celková váha zbraně je 1,27kg což není na manuální zbraň nic neobvyklého, zkrátka ani málo, ani moc, ale kdo bude mít pocit nízké hmotnosti, může si zbraň dovážit například vyplněním trubky pažby, či předpažbí nějakou tou zátěží navíc. Délka odpovídající měřítku 1:1 k originálu je 76cm při zasunuté pažbě a 84cm při vysunuté. Zbraň má kromě výsuvné pažby z pohyblivých dílů také realistickou funkční pojistku a překlopné, seřiditelné hledí na odnímatelném nosném uchu. Další zajímavostí je realistická výklopná krytka výchozího okénka ovládaná pohybem realistické napínací páky. Nejzajímavější je ale tělo zbraně, tedy střed, který je vyroben stejně jako u elektrik z jednodílných výlisků bez nevzhledných a nerealistických šroubů (ty ostatně nenajdete ani nikde jinde na vnějšku zbraně).

warr_02.jpg

warr_06.jpg

warr_04.jpg

warr_07.jpg

          Podívejme se ale do zbraně, na její vnitřní díly. Co znalce běžných manuálních zbraní překvapí především je, že ve zbrani je vloženo cosi jako obdoba mechaboxu v AEG. V tomto případě navíc ještě děleného mechaboxu, aby šlo zbraň realisticky rozložit. Tělo se totiž otevírá jako skutečná předloha na dva díly (horní část těla s hlavní a závěrem a spodní část těla s pažbou a spoušťovými mechanismy), takže stačí vytlačit zadní čep v těle, zbraň se vyklopí a my uvidíme celý vnitřek zbraně. Tady už se nejedná o klasický systém manuálů, kde k rozebrání zbraně bylo nutné odšroubovat množství šroubů, zbraň se vám rozpadla na dvě půlky a mezi nimi vám vypadala hromada dílů a vy jste doufaly, že vše zdárně složíte a něco nepoškodíte. Navíc díky této rychlé rozborce uvidíte hned případné závady na zbrani, které pak lze velmi rychle opravit i v polních podmínkách, pokud tedy máte příslušné díly (a ty BAS vede skladem).

warr_05.jpg

warr_06.jpg

          Vnitřní díly jsou buď kovové, a nebo vyrobené ze silného průhledného plastu, materiálem podobající se například mechaboxům firmy STAR. Ve spodním dílu mechaboxu máme pouze tři díly. Spoušť, záchyt pístu a táhlo mezi spouští a pístem, to vše je z kovu. Díky robustnosti spodního dílu tak není podle mě možnost poškození v této části mechaboxu. V horním dílu jsou naopak všechny díly plastové (vodící trn, válec, píst). Pružina je základní AEG M100. Ano, pružina je skutečně klasická AEG pružina a pokud už začínáte tušit, co by to mohlo znamenat, mohu jen říci, vyčkejte do konce článku. Píst je natahován pomocí realistické páky natahování závěru. Při natažení se otevře výhozí okénko pro náboje, takže během boje pak i vidíte díky průhlednému válci, zda máte nataženo, či ne. Hlaveň zbraně je ze slitiny hliníku a má plastovou hop-up komoru. Hop-up je regulovatelný. Oproti standardní hop-up komoře pro M4 zde není žádné kolečko, ale posuvná regulace ve stylu hop-upu pro AK. Regulace má zoubky, takže se po nastavení nemůže stát, že by se hop-up sám rozhodil.

warr_13.jpg warr_16.jpg

warr_11.jpg warr_13.jpg

warr_14.jpg warr_12.jpg

warr_23.jpg

          Výkon zbraně je s kuličkami 0,20g hezkých 96 m/s. To znamená, že tento manuál má výkon shodný se základními AEG zbraněmi s pružinami M100. Střelba je přesná, kulička rychlá a i dostřel velmi příjemně překvapí.

          Zásobník ve zbrani je tlačný na 60 ran a co je hlavní, zásobníky, záchyt zásobníku i vývodka komory hop-up jsou 100% kompatibilní se standardem AEG, takže není problém si do zbraně pořídit klasický točák na 300 ran, nebo tlačáky jiných kapacit.

warr_08.jpg

Pokud to shrneme, po dlouhé době je na světě zase dlouhý manuál, který dobře vypadá, je bytelný a má výkon, se kterým si už můžete znovu zahrát proti kamarádům s AEG. Jenže potenciál téhle zbraně je o trochu větší, než se na první pohled může zdát. Tahle zbraň totiž při bližším zkoumání umožňuje jak upgrade jednoduchý, tak i trochu složitější, který bude vhodnější spíše pro nadšence.

          U jednoduchého upgradu stačí zbraň otevřít a vyměnit stávající pružinu M100 za jinou silnější. My jsme testovali pružiny M120 a M130 od ASpro. Na pružině M130 jsme dosáhli úctyhodného výkonu s 0,20g kuličkami 128 m/s.

warr_25.jpg warr_24.jpg

Základní pružina M100                                 AirSoftPro pružina M130

Jenže tak tvrdá pružina už je dle našeho názoru maximum. Natahování jde o dost hůř (musíte rukou natáhnout M130), ale především spoušť je v takovou chvíli při výstřelu již velmi tvrdá, na hranici praktické hratelnosti či za ní. Sice po cca 100 ranách nezaznamenal záchyt pístu ani píst ani s pružinou M130 žádné opotřebení, ale s M120 (0,20g dává slušných reálně změřených 115 m/s) se zbraň mnohem lépe natahuje a spoušť jde hladce zmáčknout. Také ze zvuku a rázů máme celkově lepší dojem. Osobně bych proto tuto zbraň viděl spíše na M120, ať už se jedná o pohodlnost, životnost či univerzálnost a se silnějšími pružinami moc neexperimentoval. Tohle je podle mě nejideálnější cesta upgradu. Ale co když by někdo chtěl jít ještě dále?

warr_05.jpg

warr_06.jpg

          Složitější potenciální upgrade vyžaduje už trochu zručnosti a zkušeností. Pokud se jedná o spodní díl mechaboxu, tam není co vylepšovat – všechno je kovové a pevné, a tak by snad jen šlo jinak dořešit tlak spouště při silných pružinách. U horního dílu by se, teoreticky po drobné úpravě „mechaboxu“, dal vyměnit trn. Válec a píst mají pravidelné rotační tvary, takže i tady je také prostor pro fantazii a práci ladičských firem jako např. ASPro. Hop-up komora za vrchní díl půlené komory pro AEG vyměnit nepůjde (již by se muselo frézovat do bloku uchycení hlavně). S hlavní to bude problematické, ale ne neřešitelné. Hlavní rozdíl je, že vnitřní hlaveň má rovné čelo, bez výřezu pro hop-up váleček, který je zde vložen do těla hop-up komory. AEG hlaveň by se tedy musela odříznout. Druhým rozdílem je vnější průměr hlavně, kdy tato má cca 9 mm a běžné AEG 8,5mm (tedy ve vedení něčím podložit). Takže opět platí, nic není nemožné, ale ani snadné. Stručně řečeno tohle už není záležitost pro každého a je otázkou, zda se to pak vyplatí, protože pro běžné hraní původní hlaveň bohatě stačí. Za mě vede jednoznačně úprava s M120.

A teď pro ty, jež mají v paměti XM177 od firmy Tokio Marui a právě teď říkají „Ale Maruika je lepší, je to klasika, funguje to navždy a má to super výkon“. Tady udělám malé srovnání.

TM XM177

- Tento model je starý dvacet let, vyráběl se ještě před uvedením první AEG na trh. První AEG byl FA-MAS s pružinou M90 a tedy nebyl o moc silnější než tato manuální XM177. Výkon 82 m/s s 0,20g kuličkami už dnes rozhodně nestačí.
- Zbraň je konstrukčně vytvořená jako jakákoliv jiná klasická manuálka, ať značková či tržnicová, tedy, ze dvou půlek spojená vruty zašroubovanými do plastu s vnitřními díly, jež se nedají s jinými zaměnit.
- Vnitřní díly jsou kompletně plastové.
- Rozborka zde prakticky neexistuje a každé rozebrání snižuje životnost zbraně.
- Tělo zbraně není extra pevné, jelikož se jedná jen o výlisek, který není nijak zvlášť ztužený.
- Vzhled je hračkovitý a nerealistický.
- Má pevně nastavený hop up, který nelze seřídit.
- Žádný potenciál na zvýšení výkonu.
- Zásobník je atypický, do zbraně je nutné mít jen speciální zásobníky.
- Absence 21mm R.I.S. lišty pro kolimátor či optiku
- Vysoká pořizovací cena
+Možnost nabíjení pákou na spodku předpažbí (což vám při míření sice vypíchlo oko natahovací pákou závěru, ale do budov skvělé – pokud se neulomila.)
+Zbraň kupodivu váží 1,9 kg a příjemně se drží (to je dosaženo dovážením za pomocí kovových závaží).
+Je to legenda mezi manuály, na svoji dobu dobrá životnost a spolehlivost.

warr_10.jpg

Warrior W4A1

+ Model odpovídá dnešním požadavkům na výkon a odolnost. Úsťová rychlost je s 0,20g kuličkami 96 m/s. V současnosti je to nejvýkonnější dlouhý manuál na trhu (nepočítám odstřelovací pušky).
+ Zbraň má zcela novou realistickou a upgrade ready konstrukci manuální zbraně. Možnost rychlé rozborky a jednoduché výměny vnitřních dílů. Dovoluje zbraň opravit i laikem v polních podmínkách, pokud má náhradní díly.
+ Vnitřní díly jsou plastové a silové díly mechaboxu jsou z kovu. Kompletní podpora náhradních dílů.
+ Rozebrání nemá vliv na životnost zbraně.
+ Pevné tělo zbraně. Vše vyrobeno z velmi pevných a silných plastů.
+ Realistický vzhled
+ Regulovatelný hop-up.
+ Možnost zvýšení výkonu za pomocí jednoduché výměny pružiny (M120 – 115 m/s , M130 – 128 m/s). Potenciál dalších úprav.
+ Zásobník standardu AEG M16/M4.
+ Na zbrani je 21mm R.I.S. kovová lišta pro montáž kolimátoru či optiky.
+ Nízká cena
- Zbraň nemá natahovací páku vpředu, ale jen realistické natahování jako ostrá verze.


Z porovnání je patrné, že manuály staré generace už jsou skutečně zastaralé a neodpovídají potřebám dnešních hráčů. Takže co k tomu říci na závěr? Vizuálně a modelově je W4A1 (i jeho bratříček W16A3 RIS) zdařilý kousek, který v sobě navíc ukrývá značný potenciál. Warrior W4A1/W16A3 RIS nabízí výkon, odolnost a dobrou cenu. Navíc podpora náhradních dílů vám zaručuje dlouhou životnost zbraně i v případě jakékoliv poruchy. Pro začátečníka jež se ještě nerozhodl jakou zbraň si zvolit je toto dobrá volba a stejně tak pro přiznivce zimního airsoftu. Nyní nemusí riskovat své vymazlené AEG v zimě a mrazu a mohou se spolehnout na tento manuál, kterému nevadí ani sníh, ani déšť. No a pro běžného hráče se toto může stát jeho druhou záložní zbraní na akci. Než jezdit se dvěma těžkými elektrikami, nebo investovat velké peníze do koupě záložní AEG a příslušenství k ní, tak bych volil určitě tuto alternativu.

Doporučená maloobchodní cena Bohemia Air Soft Warrior W4A1 je pouhých 1105Kč a Warrior W16A3 RIS s kovovými RIS lištami předpažbí, sklopnou kovovou muškou, RIS rukojetí a pevnou pažbou pořídíte za 1204Kč. To jsou za takové zbraně v poměru s jinými dlouhými manuály skutečně skvělé ceny.

warr_09.jpg

© AirSoftShop.cz
Foto a text - Petr a Alfred


Vydáno: 18.1.2012 14:49 | 
Přečteno: 28670x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, ....
ešte sa chcem spýtať kde sa dá nato kúpiť tie náhradné diely lebo som nič nenašiel.ďakujem
odpověděl(a)
Ano náhradní díly k těmto zbraním máme skladem akorát momentál zatím nejsou přímo k dostaní na eshopu. Brzy budou i tam.
, ....
Aha,ďakujem a priblizna zivotnost zbrane moze byt aka?viem ze sa to neda presne odhadnut ale cca kolko vystrelov?
, Piest a valec
Ja by somsa chcel spytat ci piest a valec je kompatibilni s inymi kovovyma alebo ci sa da kupit kovovy pre dlhsiu zivotnost a hlaven je akeho priemeru je presna?
odpověděl(a)
Píst a válec nejsou kompatibilní s AEG. Pro upgrade na doporučenou úroveň M120 je určitě není potřeba měnit a po několika letech intenzivního používání je případně jen stačí vyměnit za nové, sériové. Tvarově však tyto díly nejsou komplikované, takže je možné si je nechat u některé z ladičských firem nechat vyrobit kovové. Hlaveň je obdobných parametrů jako u ostatních manuál a přesností plně dostačuje pro střelbu s pružinami M120 i M130. Záměna za AEG přesné hlavně a hop-up gumičky je možná po úpravě hop-up komory, nepovažujeme ji však za příliš podstatnou, aby bylo nutné se do ní okamžitě pouštět.
, reakce
Ač se to nezdá, tak navzdory současné dominanci AEG zbraní jsou manuály stále velmi populární kategorií v airsoftu. Mají uplatnění mezi začátečníky, hodí se pro profi použití v zimě, jsou nutností na manuálních akcích a kupují je i rodiče domů pro děti zejména s ohledem na větší bezpečnost při hraní "na dvorku na chalupě". A k technické stránce: Kupte ji a vyzkoušejte, změníte pak názor na provedení, pevnost dílů, upgrade i TM Škorp 1 .
, -
Je fajn že se někdo snaží oprášit manuálky...ale i přes to že je to nová generace bych fakt chtěl vidět hráče kterej to považoval za zbraň srovnatelnou s AEG. A k tomu upgradu...bál bych se tam dát cokoli co se tváří jako silnější pružina. Na 120 praskaj běžně i IIkový mechy který sou sice z bláta ale pořád se to alespoň trošku tváří jako kov natož to cpát do průhlednýho plasu kterej se už na první pohled tváří že se rozloží. :D Nicméně na zimu bez upgradování nebo na manual párty to může bejt fajn. I když za mě jedině Maruiáckej Škorp :)

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků