Fórum
Kategorie: Manuály, Sniperky

Well MB4408

Well MB4408Jednou za čas je nutné se podívat na nějakou obyčejnou odstřelovací pušku.

Osobně nepatřím mezi fanoušky odstřelovacích pušek a každého, kdo s odstřelovací puškou hraje, obdivuji. Není to určitě v dnešní době snadné, vystačit si s jediným výstřelem, zatímco většina hráčů po vás může na stejnou vzdálenost střílet automaticky. O to více je pro odstřelovače důležitý výběr pušky, především s ohledem na následný upgrade. Jednu z vhodných řad takových pušek vyrábí čínská značka Well. Je to asi jeden z nejznámějších čínských výrobců odstřelovacích pušek, který u nás díky své široké škále modelů a nízké ceně málem vytlačil klasické značky. Ano, kvalitativně není Well tak skvělý jako značková konkurence ovšem silnou stránkou této značky je skutečně velká paleta variant odstřelovacích pušek. Well nabízí pušky jak systému VSR-10 (Marui) tak APS2 (Maruzen), což jsou dodnes velmi dobře ceněné systémy a prakticky nepřekonané. Oba nabízí kvalitní základ, oba lze dobře upgradovat a oba zastupují ve světě nejrozšířenější repliky odstřelovacích pušek, konkrétně M700 (VSR-10) a L96 (APS2). Jenže většina výrobců si ve své nabídce drží právě jen jeden model, případně řadu o maximálně čtyřech provedeních. Well nabízí aktuálně přes 30 různých variant svých pušek. Moderní styl i oldschool, polymerové pažby ale také dřevěné. Stálo by tedy za to prozkoumat nějaký z jeho modelů, protože už jsem pěknou chvíli nerecenzoval nějakou odstřelovací pušku. Konkrétně mě zaujal model MB4408, protože působí moderně, jako by chtěl trochu imitovat styl ruských odstřelovacích pušek. Osobně si netroufnu tvrdit, jestli se tento model snaží imitovat nějakou existující pušku, ale v tomto případě to dle mého názoru není důležité.
Mimochodem, také další systémy odstřelovacích pušek určitě stojí za zmínku. Třeba úplně první moderní mechanismus pro odstřelovací pušky od Marukoshi z 90. let, dnes reprezentovaná UHC Super 9, nebo naopak současné nejmodernější systémy Ares Amoeba Striker, či Silverback SRS. Nesmíme zapomenout na systém SVD od A&K. Významným výrobcem odstřelovacích pušek je třeba i taiwanské Modify.

Well, well, well...nečekejte nic honosného. I když musím uznat, že obsah balení je bohatý. Standardní polystyrenová krabice s kartonovým víkem a samolepkou s obrázkem zbraně na něm. Rozebraná puška je bezpečně uložena uvnitř, společně s plničkou, puškohledem s kroužky, dvojnožkou, nutnými imbus klíči pro sestavení a velmi strohým návodem. Přiložený popruh je sice hezký, ale doporučuji ho nevyužívat, protože kvalita jeho spon není příliš vysoká a za rozbitou pušku to nestojí. To samé platí o přiloženém vzorku kuliček, který je dobrý leda tak do airsoftového granátu.

Pušku je nejprve nutné složit. To je realizováno za pomocí tří šroubů, přičemž jeden ze šroubů už je zapuštěný přímo ve zbrani. Stačí vložit závěr s hlavní do pažbení a pak utáhnout. Než ale budete utahovat, ujistěte se, že vše sedí tak jak má, abyste křivě šroubovaným šroubem nestrhli třeba závit. Není to nic složitého a je to na minutu práce. Pak už jen namontovat dvojnožku, montážní kroužky a puškohled a je to. Na konci celého procesu třímáte v rukou vcelku pěknou odstřelovací pušku. Na délku má 120 cm a váží 3,6 kg. Délka skutečně úctyhodná, přesto není manipulace s puškou až tak velkým problémem, díky její nízké hmotnosti. Přesto musím uznat, že díky puškohledu a dvojnožce není puška příliš dobře vyvážená. Ale člověk i zvykne. Na první pohled není zpracování špatné. Well už vyrobil tisíce pušek, takže ví jak na to, aby z venku puška vypadala líbivě a zároveň slušně fungovala. Já se tedy postupně zaměřím na jednotlivé části a pak proberu i vnitřek zbraně.

Nejvýraznější částí je pažbení. To je vyrobeno z černého polymeru, který má příjemně zdrsněný povrch. Složeno je z několika dílů, které jsou k sobě přišroubovány nebo spasovány. Předpažbí tvoří dělené pažbení s blokem hop-up regulace, zadní část potom pažba. Sešroubování je realizováno nikoliv do plastu, ale do kovových závitových vložek a bude pravděpodobně i slepené. Pažba je pak jištěna pojistkou. Takže ano, ač se to na první pohled nezdá, pažbu lze snadno odmontovat, což usnadní její přepravu. Právě tato pažba odkazuje svým provedením na ruský VSS Vintorez, který ji má taktéž odnímatelnou. Pažba má pogumovanou botku pažby a na levé straně oko na popruh. Jinak na pažbě nic zajímavého není.

Zbytek předpažbí, zahrnující i lučík, je proveden také velmi pěkně. Překvapila mě absence výrazných otřepů či stop po výrobě. Jediné, co bylo vidět, je místo spoje obou polovin předpažbí. Kromě oboustranného oka na popruh v přední části předpažbí, není už k němu moc co říci. Za zmínku stojí snad už jen blok regulace hop-up mechanismu, který dovoluje hop-up regulovat přímo během boje, bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do zbraně.

Hlavní částí zbraně je ovšem pouzdro závěru s hlavní. Oboje je v celokovovém provedení. Matně černý kov je krásně nalakován a působí velmi realisticky. Vnější hlaveň je klasicky jen kovová trubka, ve které je uložena vnitřní hlaveň. Konec vnější hlavně zdobí závit pro montáž redukce na tlumič. Kovové pouzdro závěru je vyrobeno bytelně a opatřeno montážní RIS lištou na vrchu. V pouzdru je uložen válec s kovovou natahovací pákou.

Zásobník je vyroben z kovu a má kapacitu 40 ran. Je to tedy klasický tlačák. Skvělé je, že se dobře plní běžnou plničkou, která je také součástí balení. Když jsem zmínil plničku, nesmím zapomenout na zbytek příslušenství. Tím je dvojnožka a puškohled. Ani jedno sice nepatří mezi top ve své kategorii, ale určitě splní to co od tohoto příslušenství čekáte.

Dvojnožka je kovová, s vystřelovacími nožičkami. Samozřejmě vystřelováním myslím jen délku nožiček. Nožičky jsou samozřejmě sklopné a lze je upevnit na libovolnou RIS lištu. Asi bych se nebál o jejich odolnost, ale musím říct, že vystřelovací pružinový mechanismus mi moc nevyhovuje a nevěštím mu dlouhou životnost. Osobně mi více vyhovuje UHC dvojnožka, která by pušce slušela více.

Puškohled je taktéž kovový, dodávaný s vysokými montážními kroužky, určené pro tubus o průměru 25 mm. Kroužky jsou určené pro RIS a není moc co říci. Jejich kvalita i provedení nejsou nijak špatné a klidně bych se nebál je použít pro jakoukoliv jinou optiku. Puškohled 3-9x40 mm splní vše co po něm požadujete. Dá se seřídit, záměrnou osnovu má ve tvaru jednoduchého kříže a obraz je překvapivě velmi pěkný a ostrý. Musím říci, že běžnému hráči takovýto puškohled bude určitě vyhovovat, ale samozřejmě je možnost pořídit dodatečně i nějaký sofistikovanější. Osobně si ale myslím, že v základní konfiguraci této pušky to není potřeba. Koukneme ale na vnitřní díly.

Jak bylo naznačeno na začátku recenze, celý vnitřek stojí na mechanismu APS2, ovšem s realistickým umístěním zásobníku, což bylo okopírováno od Marui L96 AWS. Cena za realističnost je ovšem vykoupená větším množstvím pohyblivých dílů a určitou větší složitostí mechanismu. Vnitřek pušky niicméně tvoří klasický základ podobných zbraní od Well. Kovový válec má samozřejmě kovovou hlavu válce s tryskou. Píst je základní plastový, stejně jako trn. Také nabíječ je plastový. Naopak spoušťový mechanismus i záchyt jsou kovové. Nabíjecí šachta je plastová. Výsledný výkon má puška 128 m/s s 0,20g kuličkami, ovšem pro tento výkon je nejprve nutné odmontovat redukci trysky, která snižuje výkon zbraně na polovinu. Výrobce si tímto řešením zajišťuje, že puška vyhoví jakémukoliv trhu, na který je dodána. Ať už trh s přísnými limity, nebo bez limitů. Velmi dobře funguje též regulace hop-up mechanismu, který se seřizuje velmi dobře a má slušnou citlivost.

Vnitřek pušky má určitě rezervy a ledascos by jistě šlo upgradovat. V tom je velká síla značky Well, protože pro veškeré modely této značky lze sehnat kompletní upgrade. To je velmi důležité, protože tak máte možnost pořídit pušku za velmi rozumný peníz a do upgradu investovat později.

Nakonec musím říci, že jsem recenzoval vcelku zajímavou odstřelovací pušku, byť Well MB4408 patří do kategorie levných odstřelovacích pušek. Pro její pořízení hovoří bohaté příslušenství a také upgrade potenciál. Ani vnější vzhled a celkový design není k zahození. Odnímatelná pažba je spíše bonusem. Co mě naopak moc nezaujalo, byla vcelku né moc pěkná dvojnožka a fakt, že časem se mechanismus pušky určitě opotřebuje a upgrade/pořízení náhradních dílů, bude nevyhnutelné. Ovšem, je třeba mít na paměti, že cena této zbraně je více než příznivá. Pro začátečníka odstřelovače je to skvělá koupě, ale pokročilému hráči bych raději doporučil třeba M24 SOCOM sniper od Classic Army, do které ale budete muset investovat za další příslušenství.

Well MB4408 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 3512 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč.
Komu by se nelíbilo právě toto provedení, barvou, či designem, může si vybrat ze široké nabídky manuálních odstřelovacích pušek značky Well ZDE.
Ohledně dotazů na upgrade těchto pušek pak pište na servis@airsoft.cz

GALERIE:
DSC_4175.JPG DSC_4147.JPG DSC_4199.JPG DSC_4198.JPG DSC_4149.JPG DSC_4158.JPG DSC_4170.JPG DSC_4196.JPG DSC_4180.JPG DSC_4161.JPG DSC_4164.JPG DSC_4185.JPG DSC_4188.JPG DSC_4192.JPG DSC_4155.JPG DSC_4160.JPG DSC_4153.JPG DSC_4169.JPG DSC_4166.JPG DSC_4168.JPG DSC_4181.JPG DSC_4187.JPG

 

FOTO: Ondra

 


Vydáno: 21.11.2019 15:04 | 
Přečteno: 5695x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků