Fórum
Kategorie: Plynovky

APS ACP601

APS ACP601Když se výrobce elektrických zbraní pustí do výroby plynových pistolí, je vždy velkou otázkou, jak se vše povede.

Hong Kongské APS vydalo svojí první blowback plynovou pistoli v roce 2013 a od té doby přináší další její verze v podstatě každý rok. Od obyčejných verzí s kamufláží, až po sportovní či zdobné verze. Samozřejmostí je i automatická varianta. V této recenzi však chci hovořit o základní verzi ACP601. Ta je totiž vzdáleně podobná designu jiné slavné pistole. Ač tomu mnozí věřit nebudou, vnější design ACP601 má APS patentovaný.
Jak bylo v jednom videu vtipně řečeno, takhle nějak by vypadal nelegitimní potomek G17 a P228. Přestože o ACP601 někteří hovoří jako o prvním „Glocku“ na CO2 bombičky, skutečně je to podoba vzdálená. Což mi připomíná, že ačkoliv ACP601 nevypadá jako Glock, sedí bez problémů do všech pouzder, která jsou pro pistole Glock určená. Je to skutečně jen náhoda?

Od první verze změnila současná pistole několik detailů. Přepracovaná mířidla, upravený záchyt závěru, vylepšené vnitřní díly nebo upravená koncovka pro vložení CO2 bombičky. Přesto je však pistole stále elegantní a moderní. A jelikož jsem první verzi nikdy nerecenzoval, podívám se na zub této novější verzi, jako by jiná neexistovala.
Ještě dodám, že APS už pistole dříve vyrábělo, ale šlo o pistole typu RAM, tedy pistole na paintballové projektily ráže .43 na CO2.

APS Action Combat Pistol - ACP601 je velmi originálně dodávána v tvrdé černé plastové krabičce, která je pojištěna maticí proti otevření. Ačkoliv uvnitř není žádné měkčení, pistole je perfektně zafixovaná a chráněná proti poškození. Kromě pistole s jedním zásobníkem je v balení ještě klíč pro utažení CO2 bombičky, rozšíření zásobníkové šachty a náhradní těsnění. Velmi originální je drobný obrázkový návod v angličtině.
Klíč na utahování je samozřejmě stylově ve tvaru lebky, jednoho z log APS.

Na první pohled působí pistole velmi bytelně a v ruce z ní máte velmi dobrý pocit. Ergonomie je velmi dobře provedena a tak nezáleží na velikosti vaší ruky, nebo délky vašich prstů. Tato pistole sedne v ruce každému. Míření s ní je zcela intuitivní a podporuje ho nejen ergonomie, ale také zvýrazněná mířidla. Volitelným doplňkem, který si na zbraň lze upevnit, je rozšíření zásobníkové šachty. Pistole pak působí trochu sportovněji. Celková váha je 800 g, nicméně vyvážení zbraně je tak dobré, že vám to ani nepřijde. Délka 20 cm nijak nevybočuje z rozměrů běžných pistolí. Výrobce se snažil těmito parametry co nejvíce přiblížit pocitu ze skutečné zbraně. Koukneme však blíže.
Málem bych zapomněl zmínit, že ke zbrani je možné dokoupit set Caribe, nebo ji již v tomto setu koupit, který z pistole udělá velmi praktickou karabinu.

Celokovová pistole ACP601 je klasicky složena z těla, závěru, hlavně a zásobníku. Nic co by mohlo ohromit či překvapit.
Spodní díl těla zbraně je vyroben z jednoho kusu plastu a materiál má být dle výrobce identický s polymery použitými u ostrých zbraní. Celý díl je skutečně krásně provedený, bez zbytečných otřepů či výrazných nedokonalostí. Otřep po formě je sice vidět, ale není až tak znatelný, jako je tomu třeba u některých manuálních pistolí. Na těle je překvapivě mnoho detailů, od zdrsnění na pažbičce až po R.I.S. lištu pod hlavní. Každý z nich je precizní a musí se nechat, že zpracování plastů APS jde. Na obou stranách pažbičky najdeme logo APS. Spoušť, ukrytá pod pasivním lučíkem, je překvapivě vyrobena ze stejného materiálu, jako tělo zbraně. Je ovšem vybavena originálně řešenou pojistkou. Veškeré další ovládací prvky jsou na levé straně těla, tedy plastová pojistka zásobníku a kovový záchyt závěru. Po obou stranách najdete také pojistku pro rozborku, shodnou s pistolí, kterou nemůžeme jmenovat. Ve své podstatě nemá ACP601 mnoho ovládacích prvků, což nijak není na škodu.

Horní část zbraně tvoří kovový pohyblivý závěr. Zpracován z jednoho kusu je velmi precizně proveden. V přední i zadní části najdeme drážky pro lepší úchop při natahování. Levou stranu závěru zdobí laserem vypálený nápis ACP, pravou stranu miniaturní logo APS se značením ráže a samozřejmě sériové číslo. Zadní část je ozdobena lebkou APS. Horní část závěru má přes celou délku podélné drážkování a zdobí ho zvýrazněná mířidla ve formě světlovodné mušky a hledí.
Drobnou zajímavostí je montážní lišta, kterou APS nabízí místo hledí, aby bylo možné na pistoli upevnit kolimátor. Tato montážní lišta by měla být vhodná i pro repliky pistolí Glock od Marui WE.

Vnější hlaveň je kovová, taktéž vyrobena z jednoho kusu. Vnitřek hlavně je osazen závitem pro montáž redukce na tlumič.

Zásobník pro ACP601 je vyroben z kovu a opatřen plastovou výměnnou vývodkou a plastovou patkou, která zakrývá utahovací šroub pro bombičku. Dvouřadý zásobník je na 23 ran. Zásobník by navíc dle výrobce měl pasovat v podobných modelech pistolí od Marui a WE. Dovnitř se vkládá CO2 bombička, ale na rozdíl od jiných modelů, zde se bombička vkládá obráceně. Tedy dnem vzhůru.
Což není až tak špatné, pokud víte jak správně víčko od zásobníku utáhnout. Vtip je v tom, že v samotné krytce je ještě další šroub. Takže nejdříve dotáhnete krytku, někdy je dobré ji lehce povolit, a teprve pak dotáhnete prostřední šroub, který bombičku prorazí. Pro ty co si to neumí představit, tak je u pistole malá žlutá cedulka s obrázky a anglickým popiskem.

Po technické stránce je pistole shodná s jinými blowback pistolemi. Její rosborka se provádí podobně jako u pistolí Glock, takže je velmi snadná a intuitivní. Samozřejmě díly jsou mírně atypické, ale uspořádání je stejné jak jsme tomu zvyklí. Také použité materiály nejsou nijak zásadně jiné. Velmi zajímavý je průhledný plastový díl plynové trysky s pístkem. Vodicí trn pružiny je kovový, stejně jako hop-up komora, ve které je usazena 95 mm nerezová hlaveň o průměru 6,03 mm. Hop je plně seřiditelný, stejně jako u jiných pistolí.
Výsledný výkon 105 m/s s 0,20g kuličkami je dostačující pro blowback pistoli. Zpětný ráz je při střelbě velmi citelný a silný a přesnost byla taky dobrá.

Jak se tedy pistole ACP601 podařila? Podle mě udělal APS velký kus práce. Pistole je hezky vyrobná, funkční a přes svoje zajímavé tvary má standardní rozměry pro pouzdra. Materiály jsou kvalitní, stejně tak dobré jsou střelecké parametry. Navíc je možnost z této pistole udělat karabinu a tak její užitečnost posunout ještě dál. Praktické použití ji nijak neomezuje, pro ni jsou dobře dostupné náhradní díly. Přesto patří tato pistole mezi spolehlivé zbraně.

APS ACP601 lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 2640 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč.


Vydáno: 6.10.2017 12:11 | 
Přečteno: 10232x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků