Fórum
Kategorie: Plynovky

APS PMT Mantis

APS PMT MantisFrajerská pistole pro IPSC nebo fanoušky Johna Wicka?

APS se v posledních letech na poli blowback plynových pistolí na CO2 snaží. První model APS ACP 601 nebyl vůbec špatný i díky patentovanému systému zásobníků na CO2 bombičky. Další modely jako asketický A-CAP, ozdobný Spyder a Scorpion, nebo automatický Shark a Hornet, byly neméně úspěšné. Vrcholem pistolí APS se ale dle mého názoru stala pistole PMT Mantis z roku 2015. Pistole, která byla původně určená především pro sportovní IPSC střelce. Nicméně svým nápadným zjevem evokuje i pistole z akčních filmů. Zároveň se však jedná o nejdražší kousek z celé série pistolí APS s cenou přes šest tisíc korun. Zaslouží si tato pistole svoji cenovku? Stojí vůbec za zvážení? Najde si místo na bojišti, nebo jen při soutěžích a ve vitrínce? To se hned dozvíme.

APS PMT Mantis je dodávána v kartonové krabičce, ve stylu barev APS, tedy šedo-černé. Pistole a veškeré příslušenství je uloženo v kartonovém výlisku, takže nehrozí nějaké poškození. Kromě zbraně a jednoho zásobníku zde najdeme také trychtýř pro rozšíření zásobníkové šachty, klíč na CO2 bombičky a samozřejmě manuál. Manuál je velmi jednoduchý a i když je určený pro pistoli ACP601, ničemu to nevadí. Ovládací prvky i údržba jsou totiž u PMT Mantis prakticky stejné.

Hlavní dojem z této pistole je dobrá vyváženost a přiměřená váha. Ta totiž není nijak závratná. Těch 800g v jedné ruce zas tak moc necítíte, uvážíme-li, o jak velkou pistoli se jedná. Vždyť na délku má celých 23 cm. To není zrovna málo a asi to nebude ideální zbraň na skryté nošení. Samozřejmě, prvotním záměrem této pistole bylo nabídnout střelcům airsoftového IPSC dostupnou pistoli, u které nebudou muset ihned měnit všechny díly. Přesto, než aby APS sáhlo k nějakým světlým barvám, tak typickým pro sportovní střelbu i samotné APS, tak vsadilo na elegantnější černo-zlatou kombinaci.
Shodou okolností, rok před vydáním pistole vyšel i první díl akčního trháku John Wick, kde se objevilo několik zbraní obdobného designu. A dle mého se podobnost, snad náhodná, vyplatila. O to více, že v roce 2017 vyšel druhý díl ze sérié John Wick, kde už se pistole hlavního hrdiny (upravená G34) nápadně podobala právě pistoli PMT Mantis. Dalo by se říci, trefa do černého. Každopádně, APS má náhle pistoli nejen pro soutěžení, ale taky pro napínavé CQB přestřelky. Detailnější pohled odhalí, které všechny vychytávky si APS připravilo.

Začneme tělem. To je vyrobeno z odolného polymeru, který nijak nevybočuje ze standardu kvalitnějších polymerů, které APS používá. Povrch matný, hrany zaoblené, stopy po výrobě nijak výrazné. Není si příliš na co stěžovat. Hlavní zajímavostí těla je ale zdrsnění za pomocí tzv. „Stipplingu“, což je zjednodušeně natavování rámu za pomoc nějakého nástroje. Na povrchu vytvoříte jakousi tvrdou, ovšem pórovitou strukturu, která skvěle zlepšuje úchop, především s holýma rukama. Tento povrch u APS vyrábí ručně.
Nejde o žádné hromadné lisování, ale poctivé ruce asijských dívek, jak jsme se mohli sami přesvědčit při návštěvě továrny APS (Video najdete ZDE). Osobně ale příliš tento styl povrchové úpravy moc neobdivuji, jelikož se mi osobně nelíbí. Je to vážně ošklivý. Chápu také, proč je tato úprava na pažbičce, ale k čemu je na lučíku a nad ním, to netuším.

Velmi sympatickým doplňkem rámu je i odnímatelný trychtýř na zásobníkovou šachtu, tzv. „Magwell“. Je to užitečná věc, která usnadňuje přebíjení a trochu zlepšuje pocit z úchopu zbraně. I tento díl je plastový, ozdobený logem APS. Samozřejmě se nacvakává do pažbičky a poté zajišťuje šroubkem bez hlavičky.

Ovládací prvky jsou na místech, kde byste je čekali u každé jiné pistole. Pojistka zásobníku je rozšířená, vyrobená z kovu a eloxována. Pojistka závěru je naopak méně výrazná, nicméně na ní bez problému dosáhnete a též funguje bez problémů. Dále tu máme CNC spoušť. Co se spouště týče, byl jsem trochu zmaten. Standardní pistole od APS mají většinou pojistku zbraně řešenou přes spoušť. Ve spoušti je obvykle mechanická zábrana, takže u zajištěné spouště ji nelze ani zmáčknout. Né však u Mantisu. Ten totiž na první pohled vypadá, že má krasně eloxovanou zlatou pojistku přímo na spoušti, ale reálně nemá žádný efekt a celá pistole je tak bez jakékoliv pojistky.
Ano, tuhle pistoli nemůžete zajistit a tak se jedinou pojistkou stává váš prst. Je to zvláštní řešení. Jestli zajistit lze, tak já jsem na to nepřišel.

Poslední částí, která stojí na rámu za zmínku je montážní R.I.S. lišta. Není ničím zajímavá, ale je vcelku dlouhá a tak by neměl být problém upevnit na ní jakýkoliv doplněk, ať už svítilnu, nebo laser. Tím se dostávámě plynule k závěru zbraně.

Závěr pistole PMT Mantis je kovový, obrobený na CNC a odlehčený jak jen to lze. Po obou stranách má odlehčovací otvory, také žebrování a další prvky snižují hmotnost a tím i zpětný ráz. Žebrování zároveň zlepšuje úchop při natahování. Vše je pak velmi pěkně nalakováno a ozdobeno laserováním. Konkrétně názvem zbraně na levé straně a sériovým číslem na straně pravé. Zadní část závěru zdobí logo IPSC. Zadní část zdobí našroubovaná kovová R.I.S. lišta, určená pro montáž kolimátoru. V přední části je funkční světlovodná muška a naopak na zadní části slouží jako hledí profrézovaná lišta s luminiscenčními body, pro snazší míření v šeru.

Vnější hlaveň je také vyrobena z duralu a obrobená na CNC, navíc eloxována pro zvýšení odolnosti. Musím říci, že zlatá vnější hlaveň je skutečně efektní a vypadá to celé moc pěkně. Je trochu škoda, že konec hlavně není opatřen nějakým závitem pro redukci na montáž tlumiče. Reálný průměr ale přesto vypadá efektně.

Nesmíme opomenout zásobník. Je to běžný kovový zásobník s plastovou vývodku, který je kompatibilní s pistolemi ACP601. To je ideální, protože tyto zásobníky jsou dobře dostupné a funkční. Navíc je lze sehnat s plným i redukovaným výkonem. Kapacita je 23 ran.

Rozborka pistole je shodná s pistolemi typu Glock. Je to velmi populární systém rozebírání zbraně, který je o mnoho jednodušší, než třeba i M1911. Vnitřek pistole ničím zvlášť nepřekvapí. Něco je z kovu, něco z plastu, něco eloxováno. Sundat závěr z pistole ovšem umět musíte, jinak si neseřídíte hop-up, který se pohodlně reguluje kolečkem. Mohu-li něco vytknout, pak je to přehnané namazání pistole už od výroby. Vše je zamazáno od vazelíny a oleje. Nemám to osobně moc rád. Než aby se pistole koupala v mazivech, tak ji raději vyčistím a namažu po každé druhé akci. Na stranu druhou PMT Mantis funguje bez problému. Zpětný ráz není tak přehnaně silný, jako u jiných pistolí, což je dáno váhou závěru, délkou jeho chodu a údajně dobře vylazeným blowback mechanismem. Snížený zpětný ráz ocení především váš kolimátor, pokud ho budete používat.
Za zmínku stojí i použití vnitřní, 140 mm dlouhé, nerezové hlavně s průměrem 6,03 mm, která zlepšuje soustřel a výkon drží na hezkých 120 m/s s 0,20g kuličkami. To už je pořádný výkon na případnou záložní pistoli.

Je nutné něco dodávat? Jestli chcete "machr" pistoli, neváhejte. Pokud začínáte s IPSC a nechcete se v pistoli zbytečně vrtat, tak ani ve vašem případě bych neváhal. Zmiňovat, jakou vám udělá parádu ve vitrínce snad ani nemusím. Ano, najít pouzdro pro tuhle krásku bude náročné, ale bude to stát za to. Jedinou vadou na kráse je skutečně vysoká pořizovací cena s ohledem na to, že upravený vnitřní mechanismus je postavený na bázi ACP601 a tedy po technické stránce nepřináší nic přehnaně nového. Zde si totiž platíte především za design a kvalitní vnější provedení.

APS PMT Mantis lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 6567 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 31.5.2019 13:40 | 
Přečteno: 6835x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků