Fórum
Kategorie: Plynovky

ASG CZ SP-01 Shadow Blow back

ASG CZ SP-01 Shadow Blow backAirsoftové verze pistole CZ75 patří mezi stálice airsoftového světa. První modely pocházející z Japonska se datují ke konci 80. let a některé z nich byly skutečně velmi populární. Ale éra klasické CZ75 skončila na počátku milénia v roce 2001. V tom roce vyšel poslední model od KSC, aby se pak několik let čekalo, než někdo představí něco nového...

...a někdo se skutečně našel. Dánská značka ASG hledala nějakou zajímavou řadu pistolí, která by byla atraktivní, moderní a bylo by možné ji výhodně licencovat. Jejich zrak padl na CZ75 a především na její moderní nástupce. Netrvalo dlouho a ASG nás začala pravidelně těšit novými modely z aktuální nabídky České zbrojovky. Od roku 2008, kdy byla vydána manuální CZ 75D, ukázalo ASG, že dokáže nabídnout velmi kvalitní pistole a pro splnění vysokých standardů si přizvala jednu z nejlepších současných firem v oboru plynových pistolí, populární značku K.J. Works. Z dílny této Taiwanské značky jsme si před časem představili CZ 75 P-09. ASG ve spolupráci s K.J. Works se však může pochlubit další podobně kvalitní pistolí. CZ 75 SP-01 Shadow, kterou si teď ukážeme.

ASG CZ SP-01 Shadow přijde v jednoduché polystyrenové krabičce s kartonovým víkem. Jak je u ASG zvykem, krabička je barevná s obrázkem pistole, s ohledem na typ pistole však převládá tmavší barva. Obsah krabičky je strohý. Pistole, jeden zásobník, vzorek kuliček, malý imbus klíč a přehledný návod ve třech jazycích. Co lze pochválit, je bezpečné uložení pistole v krabičce.

Osobně mám moderní verze CZ rád. Asi nejvíce obyčejnou CZ 75D. Hezky sedne do ruky, moc neváží, ale působí příliš jednoduše a chudě. Oproti tomu Shadow přímo září. Na první pohled je znát, že s touto pistolí si dal výrobce práci. Vizuálně jí není na první pohled co vytknout.

A po velmi dlouhé době mohu říci, že tahle pistole je precizně a čistě vyrobená, co se vzhledu týče. Jak obvykle vychvaluji starší historické kousky, tady bych asi váhal a řekl něco v tom smyslu, že je potřeba odložit minulost a posunout se dál. Pravdou zkrátka je, že tahle pistole svým provedením přesahuje vše, co jsem v rámci sériové výroby za svůj život viděl.

Shadow je klasická blow back plynovka na green gas. Nelze odolat a člověk si ji musí podržet v ruce. Držení je samozřejmě propracovanější než třeba u D kompaktu a rozhodně na zcela jiné úrovni než u staré CZ75. Asi je to dáno i tím, že už originální výrobce hlásá, že tato pistole je určena pro zvláštní jednotky, ale vhodná i pro sport a obranu. Na váhu má Shadow 1,1 kg což je na airsoftovou pistoli vcelku dost, ale u celokovového modelu to nemůže být tak překvapivé. O to více potěší, že váha se tak rovná ostré předloze. Nicméně vyvážení pistole je provedeno velmi dobře a není to tak znát, jak by mohlo. Typicky lehký a malý závěr těžiště neovlivňuje tolik, jako třeba Colt 1911. S délkou 22 cm je pistole trochu větší, ale v rámci airsoftu nijak výjimečná. Nic co bychom nepřežili. Je na čase tento model detailněji prozkoumat.

Rám zbraně je celokovový, vyroben z jednoho kusu a velmi precizně opracován. Žádné ostré hrany, žádné otřepy či stopy po výrobě. Navíc je celý povrch pokryt jednolitou černou barvou se zdrsněným povrchem. Takhle hezky zpracované tělo jsem už dlouho neviděl. Na pravé straně najdeme jen laserem vyražené malé logo ASG, německou homologační značku „F“ v pětiúhelníku a označení airsoftové ráže.

Na těle jsou také umístěny veškeré ovládací prvky, všechny opět vyrobené z kovu. Oboustranná pojistka, na levé straně pak záchyt závěru a pojistka zásobníku. Spoušť je z lesklého kovu, lučík je samozřejmě součástí rámu.

V přední části nechybí standardní montážní R.I.S. lišta pro upevnění svítilny a jiného příslušenství.

Držení pistole je velmi pohodlné především díky ergonomicky tvarovaným gumovým střenkám. Na těch naleznete i logo České zbrojovky. Aby se pistole držela skutečně pohodlně, je v oblasti pažbiček na přední a zadní části rámu vroubkování.

Kovový závěr pistole je opět z jednoho kusu. Stejně jako spodní díl těla, je i závěr velmi precizně vyroben, bez jakýchkoliv stop či otřepů. Dodržuje také stejné barevné provedení se zdrsněným povrchem. V přední i zadní části závěru je drážkování pro lepší úchop.

Na pravé straně máme výhozí okénko, na levé pak gravírované ražení výrobce reálné předlohy. Je opět čistě provedeno a vypadá několikrát lépe, než když by bylo jen laserované.

Hledí je kovové a stranově seřiditelné, muška pak světlovodná a neseřiditelná.

Vnější kovová hlaveň má matně šedou barevnou úpravu a není k ní moc co dodat. Snad jen že je dobře usazená a nijak se nehýbe. Je důležité poznamenat, že nemá žádný závit pro montáž tlumiče, ani žádnou redukci.

Zásobník je kovový, dvojřadý na 26 ran. Vývodka zásobníku je plastová, ventilky jsou standardní. Patka na spodku zásobníku je plastová a po jejím odejmutí lze vyndat i pružinu zásobníku.

Vnitřek pistole je víceméně standardně kombinací plastů a kovů. Po technické stránce není tato pistole nijak odlišná od jiných plynovek. Co je ale důležité, rozborka není nijak složitá a hop-up je regulovatelný. Vnitřní hlaveň je bronzová o délce 11 cm. Celkový výkon je 94 m/s s 0,20g kuličkami.

Střelba ze pistole Shadow je pohodlná. Pohyb závěru je rychlý, ale zpětný ráz není tak citelný, jak by si člověk představoval. Samozřejmě za to může vcelku lehký kovový závěr, váha zbraně a její vyvážení. Na stranu druhou, pistole tak vyniká velmi dobrou přesností, slušným dostřelem a není problém z ní přesně střílet i z jedné ruky. Pokud bych měl ovšem zmínit nějaký nedostatek, je to jednoznačně spotřeba plynu. Shadow je žrout. Zásobník vystřílí tak tak a je jasné, že v chladnějším počasí vám nějaká ta rána v zásobníku zůstane.

A jsme na konci. Dnes to bylo krátké. Co si tedy můžeme říci? ASG opět ukázalo, že umí zákazníkům přinést zajímavý a velmi kvalitní produkt. K.J.Works zase ukázalo, že mu nedělá problém precizní výroba kvalitních a dražších zbraní. Po stránce zpracování a materiálů je to jedna z nejhezčích sériově vyráběných pistolí. I proto k ní lze koupit od ASG třeba barevné střenky. Střelecky není také špatná, i když je pravda, že spotřeba plynu je větší. Pro koho se v airsoftu hodí? Podle mě jak do pole, tak na soutěžení. Mám trochu pocit, že článek je plný superlativů, ale i kdyby se vám nelíbila vzhledem, nelze upřít precizní provedení a smysl pro detail. Za mě nadprůměrná pistole. Ovšem za nadprůměr si budete muset připlatit.

ASG CZ SP-01 Shadow Blow back lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4320 Kč nebo pak o 200 kč levněji v rámci dekorační slevy.


Vydáno: 9.11.2016 12:21 | 
Přečteno: 12958x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Zhodnocení
Shadowku mám asi 2-3 měsíce a za tu dobu se mi uštípla muška hned při první hře při vytahování z pouzdra. Muška je vyrobená z plastu a celkem nešikovně konstrukčně řešená (jinak než ostrá), takže se ani nedivím,že se mi tohle stalo.
Podle mě je další nedostatek ta povrchovka, sice je pěkná ale strašně rychle se ošoupává.
Jinak sem s ní celkem spokojenej, už mi dokonce upadla na beton asi z půl metru a kousek závěru se uštíplo a zbraň funguje výborně.
icon odpověděl(a)
Mušky jsou vždy problém u všech pistolí, pokud nejsou pevnou součástí zbraně. Nicméně v tomhle ohledu věřím, že by neměl být problém ji jako náhradní díl objednat a dodat novou. Je pravdou, že nepatří k nejbytelnějším. Jedinou možností je používat kvalitní pouzdro na pistoli, nikoliv nějaké levné pouzdro za pár korun. Třeba Pouzdra značky DASTA mají přímo dřížku pro mušku, takže nehrozí její poškození.
Povrchová úprava se ošoupe u všech zbraní, s tím nikdo nic lepšího nevymyslí.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků