Fórum
Kategorie: Plynovky

ASG Ingram M11

ASG Ingram M11Je jen pár zbraní, které film skutečně miluje a které ve filmech potkáte velmi často. Jednou z nich je i Ingram MAC-11. Zbraň ze 70. let, nápadně připomínající samopal uzi, se stala typickou zbraní „těch zlých“. Ať už šlo o teroristy, pouliční gangstery nebo soukromou ostrahu hlavního padoucha. Ale došlo i na kladné hrdiny. Chuck Norris ve filmu Osamělý vlk McQuade vytvořil s tímto samopalem legendární, téměř westernovou, scénu. Ale i ve sci-fi filmech to byla skvělá zbraň v různých modifikacích (např. Total Recall, Blade, Robocop). Skutečnost ostré zbraně byla pak taková, že tam kde jste nechtěli velký neskladný samopal, a stále chtěli mít palebnou převahu samopalu, tam jste volili MAC-11. Malá, skladná rychlopalná zbraň dokázala vystřílet svých 32 nábojů ani ne za dvě vteřiny a jen asi o vteřinu a půl déle jí trvá vyprázdnit zásobník na 48 ran i v airsoftovém provedení.

ASG Ingram M11 je blowback plynový samopal. Původně je vyroben značkou KWA na Taiwanu. ASG pak zajistila licenci a logo značky Cobray Company, která tyto malé samopaly v ostré verzi také také vyrábí. Samotný fakt, že tento model vyrábí KWA na bázi klasické verze KSC znamená, že před vámi je jeden z nejkvalitnějších samopalů vůbec. Ale nebojte se. Tento plynový automat je zároveň nejlevnější značkový samopal na trhu vůbec. Takže pokud chcete vědět víc, čtěte dále.

KSC/KWA patří společně se značkou Maruzen k jedněm z nejznámějších, nejstarších a nejkvalitnějších výrobců krátkých samopalů v airsoftové historii. KSC se proslavila svými samopaly SPP/TSP (dnes známých jako MP9) a M11. Maruzen zase legendárními samopaly Scorpion a KG-9. Samozřejmě i Maruzen měl vlastní, neméně populární řadu samopalů M11 a KWA už má na světě též vlastního Škorpiona, ale výše zmíněné modely se zaryly do srdcí hráčů nejvíce. A zatímco KSC/KWA proráží dále do světa, Maruzen zůstává primárně na Japonském trhu. Všeobecně nicméně platí, že koupě samopalu od těchto dvou značek je sázka na jistotu a spolehlivost a v případě starších kousků od Maruzenu i jistá sběratelská investice.

ASG Ingram M11 dorazí v hezké šedé krabičce s názvem a obrázkem zbraně, logem ASG a nezbytným souhrnem předností, vypsaných na obalu. Jako vždy se jedná o kartonové víčko zakrývající polystyrenový výlisek. Celkově je obal velmi pěkný a můžete z něho vyčíst téměř vše co by vás na zbrani zajímalo, včetně výkonu a parametrů.

Ve výlisku pak leží náš Ingram s jedním zásobníkem, společně s velkým zásobníkem, klíčem na seřizování hop-up mechanismu a vzorkem kuliček. Nechybí ani velmi přehledný obrázkový manuál, kde nejdete všechny podrobnosti, které vás zajímají, včetně rozborky a rozpadu.

ASG je prostě špička, co se provedení balení a jeho obsahu týče. Teď už ale k samotnému samopalu.

Malý samopal na první pohled připomíná trochu větší pistoli. S minimální délkou 25 cm a váhou 1,4 kg to je skutečně jen jakási větší pistole. ASG Ingram M11 je převážně plastové konstrukce. Není ovšem nutné se bát, jedná se o vemi kvalitní abs plast. A mohu říci, že KWA si nikdy ostudu svými plasty nedělalo. Mnoho jejich celoplastových zbraní vypadalo často lépe, než kovové modely. Zpět k M11.

Zbraň se v základu sestává z dvou hlavních dílů. Horní díl se závěrem a mechanismem a spodní díl se spoušťovým mechanismem a zásobníkovou šachtou. A samozřejmě výsuvná pažba.

Horní plastový díl je pevně usazen ve spodním dílu. A to tak pevně, že i při vyjmutí obou čepů se vrchní díl ani nehne. Není moc co popisovat, protože výlisek je to jednoduchý, matně černý a bez jakýkochkoliv stop po výrobě. Na horním dílu naleznete jen ražení ASG a značku ráže 6mm.

Spodní díl je pevně spojen se zásobníkovou šachtou, která je vlastně i pažbičkou. K šachtě je upevněna tvarovaná dlaňová rukojeť pro lepší úchop. Tato dlaňová část je samozřejmě zdrsněna. Jinak je spodní díl podobně proveden jako horní. Taktéž je na pravé straně spodního dílu ražení originálního výrobce a logo Cobray Company. Po levé straně nalezneme kovový přepínač režimu střelby. Zbraň umí jednotlivé rány i plný automat. Pokud byste hledali pojistku zbraně, tak ta je vedle lučíku po pravé straně.

Jedněmi z mála kovových částí na této zbrani je vnější kovová hlaveň se závitem na tlumič a výsuvná pažba. K hlavni opět není nutné nic dodávat. Svojí délkou nikoho neoslní a tlumič je kosmetický doplněk. Bohužel se jedná o speciální závit pro tlumič na Ingram a žádný jiný.

Výsuvná pažba je provedena vcelku jednoduše, ale funkčně. Je nutné nejprve vyklopit ramení opěrku a teprve poté ji, zmáčknutím pojistky na spodku zadní části závěru, vysunout. Velmi mile překvapí, že tato pažba je funkční a vceku pohodlně použitelná.

Ale není problém pažbu úplně odstranit, pokud nemáte v plánu ji používat. Přeci jen, skutečná předloha této zbraně měla účinný dostřel maximálně 50 m. Někdo dobře poznamenal, že nikdo nepředpokládal, že s automatem na 32 ran bude někdo nějak zásadně mířit.

Když je řeč o míření, nesmíme opomenout mířidla. Jsou pevná, neseřiditelná a velmi jednoduchá. Samozřejmě jsou součástí těla zbraně, stejně jako je tomu u většiny pistolí. Ale jakž takž se s tím mířit dá, byť to není o střelbě na terčovou desítku. Šikovně je i vyřešená natahovací páka, která vám nebrání ve výhledu. Ale za mě mohu z praxe říci, že u těchto malých samopalů nikdy moc mířit nebudete. Páka pak slouží pro otevírání výhozího okénka, za kterým je schována regulace hop-up mechanismu.

Nicméně pokud nemáte vyklopenou opěrku, nebo ji nemáte úplně odmontovanou, tak ve sklopené poloze vám opěrka zastiňuje mušku. Jednoduše ji přes ní nevidíte. Takže pokud by vás napadlo se zbraní mířit jako s pistolí, dejte na to pozor. Ale kdo by zrovna s tímto samopalem mířil.

Když shrnu ovládací prvky, Všechny jsou kovové. Spoušť, přepínač režimu střelby, natahovací páka, pojistka, pojistka zásobníku, oko na popruh. Jsou pěkně provedeny a na zbrani nijak nesvítí. Stejně jako tělo zbraně působí realisticky, tak to samé platí i o kovových dílech.

Oko popruhu sloužilo často jako úchyt na řemínek, za který jste mohli zbraň držet levou rukou.

Posledním dílem je zásobník. Kovový, dlouhý a štíhlý, ale především na 48 ran. Potěšující je fakt, že vývodka na zásobníku je také kovová, tedy odolnější než klasické plastové. Zásobník lze zasunout velmi jednoduše, a pojistka bez problémů zacvakne. Není nutná žádná síla. V šachtě se nehýbe, drží pevně. Hlavní nevýhodou tohoto typu zásobníku je to, že pro takto dlouhé zásobníky se špatně shání vhodné sumky a cena jednoho zásobníku je téměř 1500 korun.

Majitelé samopalů Thompson, P90 či UZI ví jistě své. Naneštěstí, ASG právě pro malé samopaly nabízí speciální stehenní pouzdro, do kterého se kromě zbraně vejdou i dva dodatečné zásobníky.

To mi připomíná, jednu důležitou věc, kterou si musíte pamatovat! Nikdy nevkládejte zásobníky s naplněnými kuličkami, pokud nemáte natažený závěr. Hrozí poškození trysky a vůbec celého mechanismu!

K funkci ASG Ingram M11 budu spíše stručný. V základu se jedná o blowback mechanismus KSC System 7 (M11 s tímto systémem je často značena jako verze NS2 nebo S7). Zbraně od KWA tento systém používají taktéž, protože to je jeden z těch efektivnějších systémů, který více využívá plyn a zároveň zvyšuje výkon. A taky proto, že KSC a KWA mají více než úzké vazby. Systém to je starší, dražší než jiné, ale dodnes skvěle funkční a dle mého zatím nebyl překonán. Minimálně na poli krátkých automatů.

O vyvíjení nových systémů na pohon dlouhých a automatických plynovek se v současnosti snaží WE se svojí řadou plynových zbraní, ale zatím na tomto poli nedosahuje konstantních výsledků a spolehlivosti. A pokud by vás zajímalo porovnání se systémy od Maruzenu, tak ty už na dnešní dobu působí trochu archaičtěji a vzhledem k tomu, že jsou dimenzovány na japonský trh, jsou jejich parametry občas nedostačující pro nejaponské hráče.

Zjednodušeně řečeno, hlaveň je oproti předchozí verzi M11 (označované jako NS1) systému dvojdílná (hop-up komora a hlaveň jsou dva různé díly pohybující se společně). Dále hop-up jednotka a její seřizování prošlo vylepšením (menší šance zaseknutí kuličky), stejně tak úzká dlouhá kovová tryska byla nahrazena klasičtější moderní plastovou kratší a robusnější tryskou. Výsledný výkon je 100 m/s s 0,20g kuličkami je více než pěkný na plynovku, na druhou stranu, vzhledem ke krátké 11 cm hlavni má i roztpyl srovnatelný s průměrnou pistolí. Je nutné i připočíst fakt, že intenzivní proudění plynu i kuliček přes hop-up gumičku má velký vliv na její funkci.Určitá nepřesnost zbraně vás prostě nemůže překvapit.

A proto máte zásobník na 48 ran a kadenci nadávajícího španěla.

Samopaly, a často i pistole, značek KWA/KSC jsou charakteristické seřizováním hop-up mechanismu za pomocí speciálního ozubeného klíče.

To je v dnešní době rarita. Ale seřizování skvěle funguje a nejsou s ním problémy. Já sám vidím výhodu v tom, že není nutné pořád rozebírat zbraň a tedy seřízení je i v poli velmi snadné.

Ve slovech čísel, dosahuje ASG Ingram M11 výkonu cca 100 m/s s 0,20g kuličkami a standardní green gas plynem Ultrair od ASG. Jelikož má hlaveň jen něco málo přes 11 cm, je to výkon více než pěkný. Pokud se ptáte na přesnost, já se ptám, proč chcete mířit? Tato zbraň je kropidlo, říkejte si co chcete. Vaší úspěšnost zásahu nezvyšuje delší čas míření, ale počet vystřelených kuliček. Je to velmi zábavná zbraň a v budovách zabiják, jehož rachot se krásně rozléhá a má větší psychologický efekt, než zvuk AEG.

Shrnuto a podtrženo, ASG Ingram M11 je zbraň, která je určená pro ty, jež si chtějí užít skutečnou zábavu na airsoftu. Není to ale zbraň pro každého, protože díky vysoké kadenci je nutné dodržovat určitou střeleckou disciplínu a nestřílet jen tak nazdařbůh. Váš zásobník zmizí dříve než řeknete „nestřílej“. Na krátké vzdálenosti se jedná o tu nejefektivnější zbraň, jakou můžete mít. K tomu připočtěte skvělé zpracování, dobrou kvalitu, zvýšení indexu krutopřísnosti a především nízkou cenu. A je vám jasné, že tohle chcete doma mít. Protože M11 je ten pravý airsoftový swag.

Doplním, že G&P a pár dalších výrobců nabízí pro KSC/KWA M11 různé upgradní díly, ať už vnější, nebo vnitřní. Třeba kovové tělo.

A tenhle airsoftový swag, ASG Ingram M11, můžete pořídit už za 3.801 Kč ve standardní záruce, nebo se slevou 300 kč v dekorační záruce, na Airsoftshop.cz.


Vydáno: 7.12.2015 11:13 | 
Přečteno: 12718x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků