Fórum
Kategorie: Plynovky

ASG M93R blow back

ASG M93R blow backMoje nejoblíbenější automatická pistole je zpět!

Musím říct, že mi po dlouhé době udělal radost návrat jedné pistole, která mi v nabídce skutečně chyběla a to konkrétně replika M93R. Uznávám, je to trochu retro a dodnes ji vyrábí snad jediný výrobce, co se blowback verze týče, ale pro mě je to klasika. M93R, někdy označovaná jako Raffica, byla původně navržená pro italské protiteroristické jednotky během 70. let. Vycházela z M92, ovšem přidala k ní větší zásobník, zvětšila lučík a přidala i sklopnou přední rukojeť a odnímatelnou sklopnou pažbu. Navíc umožňovala střelbu jednotlivými ranami nebo dávkou o třech ranách při kadenci 1100 ran za minutu. Pistole byla ovšem při více dávkách po sobě špatně ovladatelná, i proto rukojeť a pažba přišli vhod. V 80. letech to byla velmi praktická zbraň, která přesně vyhovovala svému určení. Byla to doba automatických 9 mm pistolí a malých samopalů. Bohužel už v roce 1993 se tento model přestal vyrábět, protože na trhu se objevily nové zbraně třídy PDW, které nabídly výrazně lepší parametry, než tato upravená 9 mm pistole či jiné obdobné kompaktní samopaly.
Právě v 90. letech z trhu postupně zmizeli legendy jako Ingram MAC-10, Spectre, UZI Pistol, Beretta M12S, Jatimatic, VP70, TMP a mnoho dalších zajímavých  automatických samopalů a pistolí. Pokrok nezastavíš a faktem je, že s dnešními MP7, P90 nebo CBJ-MS se klasické samopaly nemohou měřit.

V airsoftu je asi nejznámější model této zbraně od KWA/KSC. Není divu. Jiný výraznější model se nikdy na trhu neprosadil. Ano, objevili se na trhu automatické verze M92 třeba od HFC, ale přímo M93R ne, pokud si dobře vzpomínám. Samotné KWA tento model později vylepšilo a musím říci, že nejnovější verze vypadá nejen úchvatně, ale skvěle též funguje. Oficiálně ji nyní distribuuje dánská ASG, ale i uvnitř návodu najdete poděkování od KWA, za koupi jejich výrobku.
Malá historická vsuvka. Když jsme hovořil o výraznějších modelech, byla by chyba ignorovat jedno prvenství, jež má na svém kontě airsoftová M93. V roce 1985 to byl totiž první model pistole s integrovaným zásobníkem na plyn, který pro MGC zkonstruoval legendární japonský konstruktér Tazuo Kobayashi. Ve své době uměla tato pistole střílet jen poloautomaticky a neměla ani pohyblivý závěr, ale byl to přelom, který započal osvobození plynových zbraní od tehdy všudypřítomných hadiček. Kdyby vás tahle pravěká historie plynovek zajímala více, tak tady je jeden z mých starších článků o historii airsoftu.

ASG (KWA) M93R blow back je dodávána v šedé kartonové krabičce, na které je pěkný obrázek celé pistole. Samotná zbraň je uložena v hezkém polystyrenovém výlisku, takže nehrozí její poškození. Součástí balení je kromě pistole s jedním zásobníkem i vzorek kuliček, klíč na seřizování hop-up, malý imbus a velmi pěkný a přehledný anglický návod.
Návod působí jako klasický od ASG, ale ve skutečnosti je to prakticky oskenovaný návod od KWA v angličtině. Což je podle mě dobře, protože si s ním KWA dala víc práce, než by si s ním dalo ASG.

ASG M93R je blowback plynovka na green gas. Je překvapivě těžká. Váží 1 kg, což ale při délce 25 cm a prodlouženém zásobníku není zas tak neočekávané. Nicméně je to vcelku velká pistole, která nabízí zajímavou palebnou sílu, což si uvědomíte, když ji chytnete oběma rukama. Najednou cítíte, že máte v rukou malý samopal. Ihned máte potřebu někam vystřelit krátkou dávku. Držení je tak přirozené a pohodlné, že je i těžké odolat prstu na spoušti. On na tom má svůj podíl i fakt, že držení sklopné rukojeti funguje tak, že máte palec ruky v prodlouženém lučíku. Logicky vám pak palec trochu překáží, pokud jste jako já zvyklí dávat prst ze spouště na rám, těsně nad prostor lučíku. Je to o zvyku. Pohled skrz mířidla, pár pohybů, míření, vše je intuitivní. Tahle pistole bude sedět každému a jestli se s ní dostanete do nějaké budovy, bude to smrtící koktejl.

M93R je složena ze tří hlavních částí, tak jako kterákoliv pistole. Rám, závěr a vnější hlaveň. Jen marně byste ovšem hledali, která z těchto částí je shodná s modelem M92. Všechny jsou totiž upraveny. Závěr i rám mají jiný tvar a hlaveň je prodloužena. Začneme ale rámem.

Rám pistole je vyroben z kvalitního černého ABS plastu s matným povrchem. Plast je tak pečlivě opracován, že nenajdete žádné otřepy, spáry, či cokoliv jiného. Rám je totiž vyroben z jednoho kusu, takže zaručuje velkou pevnost i odolnost. Oproti klasické M92 má několik úprav. Asi nejvýraznější úpravou je značně rozšířený lučík. Ten je výrazně zvětšený, aby se do něj vešel nejen ukazováček na spoušti, ale i váš palec druhé ruky. Na přední části lučíku je ještě kovová sklopná rukojeť. Její tvar a úhel je ideální pro kontrolu zpětného rázu. Další drobnou změnou je montáž pro sklopnou kovovou pažbu na konci pažbičky. Ta bohužel není součástí balení. Nicméně musím poznamenat, že mě ta pažba k M93R prostě nesedí. Není to ono. Zbytek rámu je víceméně stejný. Ovládací prvky jsou kovové a umístěny na stejných místech, jako u M92. Na levé straně tak najdete pojistku rozborky, záchyt závěru a pojistku zásobníku. Velkou zajímavostí je pojistka zbraně a přepínač režimu střelby. Ty jsou na jedné straně v zadní části rámu. Přepínač má vyznačeny dvě polohy (jednotlivé rány, dávka o třech ranách), ale kromě nich můžete v mezipoloze střílet i plně automaticky. Pod přepínačem je pak pojistka zbraně. U té asi nemusím vysvětlovat, jak funguje.

Závěr je vyroben z kovu a na první pohled byste ho nerozeznali od zbytku zbraně. Povrchová úprava je zkrátka dokonalá. Oproti klasické M92 je taktéž upravený. Má hranatější tvary, chybí mu pojistka a celkově působí hruběji, než oblé tvary M92. Na zkosených bocích závěru najdeme vroubkování pro lepší úchop závěru. Co zůstalo společné, je výrazné odlehčení závěru, které odhaluje celou hlaveň. Vrchní část závěru zdobí velmi pěkná pevná mířidla. Mířidla jsou zvýrazněná a víceméně dostačující.

Vnější hlaveň není až tak odlišná od M92. Je vyrobena ze stejného materiálu jako rám zbraně a je prodloužená. Na jejím konci má otvory, které slouží jako kompenzátor. Pokud doufáte v závit pro montáž tlumiče, tak marně.

Kovový zásobník je prakticky identický s běžným zásobníkem do M92, ovšem je prodloužený. Tím vzrostla kapacita na 34 ran, přestože ASG uvádí, že kapacita je 40 ran. Tolik jich ale do zásobníku určitě dát nedokážete. Osobně doporučuji ládovat jen 32, protože se vám jezdec zasekne ve spodní poloze a nemusí se pak povolit. Má totiž pojistku pro plnění, abyste jezdec nemuseli při plnění držet. Velkou devizou tohohle zásobníku je jednak vysoká kapacita plynu, jednak kovová vývodka. To už dnes moc často neuvidíte a je to doména spíše starších japonských výrobců, ale s ohledem na šikovnost některých uživatelů, budete jistě rádi, že víte, že za běžného provozu nemůžete vývodku ulomit. Celkově je to pěkný a solidní zásobník.
Jen upozorním, že KWA/KSC zbraně nemají standard zásobníků Marui a je tedy nutné mít zásobník přímo od jedné z těchto jmenovaných značek, případně zásobník od ASG, který je kompatibilní. Zásobníky pro Marui,KJW, WE vám fungovat nebudou.

Rozborka M93R se nijak neliší od rozborky M92. Stačí povolit pojistku a vysunout závěr. Stejně jako u některých M92, je při skládání dávat pozor, aby vám dobře zapadl vodicí trn vratné pružiny závěru. Chce to cvik, ale nic co nezvládnete.

Vnitřek sice působí, že je stejný jako u jiných blowback plynovek, ale opak je pravou. Celá pistole je postavena na mechanismu zvaném New System 7, což je asi nejlépe fungující systém blowback plynovek, který před lety vymyslela KSC. Je to velmi efektivní systém, který umí dobře pracovat s plynem a drží si dobře tlak. Z pohledu lajka to není zas tak odlišný systém od standardu Marui/WE/KJW, ale pravdou je, že díly mezi sebou nejsou zaměnitelné. Jak ihned poznáte tento léty prověřený systém? Díky hop-up komoře a její regulaci. Zatímco u ostatních pistolí musíte obvykle pro regulaci hop-up sundavat závěr, zde to není potřeba. Součástí balení je speciální ozubený klíč, který umožňuje seřizovat hop-up aniž by bylo nutné cokoliv rozebírat. Za mě je to velmi šikovné řešení.

Vnitřní díly jsou, jak je zvykem u všech značek, kombinací plastů a kovů v běžném uspořádání. Píst je plastový, díly spouště a kohoutku naopak kovové. Hop-up komora je kovová a mosazná hlaveň má na délku 130 mm. Celkový výkon je 115 m/s s 0,20 g kuličkami, což je na blowback plynovou pistoli skvělý výkon.

Jaké je mé resumé? Legendární Raffica je ideální záložní zbraní, pokud víte, že potřebujete do zálohy větší palebnou převahu, než vám může nabídnout běžná pistole. Část zbraně je sice z plastu, zato však z velmi kvalitního. Výrobek je to špičkový, protože KWA zkrátka ví jak se dělají plynovky, neb exportují i na japonský trh, kde si na kvalitu velmi potrpí. Tímto modelem mi ASG udělalo radost. Automatických plynovek je málo a těch s třírannou dávnou ještě méně. S dobrým výkonem se tahle pistole neztratí ani v otevřeném poli, natož v CQB. Tohle je zbraň jak pro fajnšmekry, tak pro ty, kteří potřebují skutečně užitečnou a kvalitní pistoli.

ASG M93R blow back lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4197 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 250 Kč.

Galerie:
013.JPG 006.JPG 042.JPG 016.JPG 029.JPG 001.JPG 003.JPG 024.JPG 040.JPG 031.JPG 030.JPG 043.JPG 041.JPG 022.JPG 028.JPG 011.JPG 018.JPG 023.JPG IMG_8757.JPG 005.JPG 017.JPG 032.JPG 039.JPG 019.JPG 037.JPG 015.JPG 027.JPG 008.JPG 014.JPG 025.JPG 020.JPG 036.JPG 033.JPG 026.JPG

FOTO: Ondra


Vydáno: 4.10.2019 9:52 | 
Přečteno: 5509x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků