Fórum
Kategorie: Plynovky

ASG CZ P-09

ASG CZ P-09Služební pistole CZ P-09 je větší bratříček dobře známé pistole CZ P-07. CZ P-09 vznikla na základě dlouhodobé spolupráce s mnoha příslušníky ozbrojených složek z celého světa. Důraz byl kladen na maximální spolehlivost a přesnost, zvláštní pozornost byla při vývoji věnována také střeleckému komfortu a ergonomii zbraně. Na konci svého vývoje CZ P-09 úspěšně prošla mnoha testy ve velmi náročných podmínkách a prostředích, přičemž tyto testy dalece přesahovaly běžné vojenské a služební standardy.

Když na jaře roku 2003 vzniklo ASG, začalo velmi rychle nakupovat licence od výrobců ostrých zbraní. Asi nejlepší koupi podnikli už v létě téhož roku, kdy firma ASG vznikla. Licence České zbrojovky se stala hlavním artiklem této společnosti. Zatímco na počátku ASG produkovalo jen pistole CZ 75D a populární samopal Vz. 61. CZ 75D se stala hitem a prodali se tisíce kusů, ať už v manuálním nebo plynovém provedení. Rychle následovalo rozšíření této řady, nejprve modely CZ 75 a CZ P-07, následovány modelem P-01. A jen u pistolí nezůstalo. ASG CZ Scorpion EVO 3 se prodává taktéž velmi dobře a proto se výrobce nebál vkročit i do vývoje airsoftového CZ805 BREN (ale na ten si ještě chvilku počkáme). ASG tedy pokračuje ve vývoji neustále, což dokazuje její poslední model, ASG CZ 75 P-09, kterému se bude věnovat dnešní recenze.

Záměrně jsem nezmínil obyčejné CZ 75, protože tu dodává pro ASG taiwanská firma KJW (blowback plynovka) a japonský Marushin (blowback plynovka na patrony).

ASG patří mezi těch několik výrobců, kteří obaly na své zbraně produkují plnobarevné a především s veškerými údaji. Už na krabičce si tedy můžete prohlédnout vzhled zbraně, ale také její základní technické parametry. Ve vnitřku krabičky je výřez pro uložení pistole. Pod výřezkem je pak ukryta krabička s neoznačeným vzorkem kuliček (tváří se vcelku hezky). Součástí balení je samozřejmě i barevný obrázkový návod v angličtině, francouzštině a španělštině. Nyní však přímo k samotné zbrani.

ASG CZ 75 P-09 je na první pohled vcelku velká pistole. Není divu, jedná se o služební pistoli, která není primárně určená pro civilní použití, rozměry tedy nejsou až tak důležité. Velmi se podobá pistoli CZ 75 P-07. Není divu, protože P-09 z jejího designu vychází a má určité odlišnosti. Váha této zbraně je 875 g což je téměř identická hmotnost reálné předlohy. Pistoli vzhledově dominuje hranatý lučík, nízký závěr a zdrsnění pažbičky. Tělo pistole je celoplastové z jednoho kusu s plastovým závěrem a kovovou hlavní. Samotný materiál je velmi pevný a vzhledově je to jeden z nejhezčích plastů, jaký jsem měl možnost na airsoftové zbrani vidět. Jeho hlavní předností je kromě pevnosti skutečně realistický vzhled. Modelářsky je tedy tělo P-09 krásně provedeno. Žádné otřepy, ostré hrany apod. Vše je zaobleno, nebo vybaveno zkosením.

Jediný malinký otřep je schován v lučíku za spouští, ale kdybych otřepy nehledal, nevšimnu si ho.

Vpředu na těle je standardní R.I.S. lišta určená pro montáž příslušenství, jako je svítilna a jiné moduly. Vzhledem k velikosti pistole je relativně dlouhá. Na pažbičce je pak výměnný hřbet rukojeti. Zde ovšem nedokáži říci, jestli je jen imitován, nebo ho skutečně lze měnit (ASG nenabízí žádné jiné hřbety na výměnu). Ze hřbetu také vychází očko pro připojení pojistné šňůry, které však nijak nebrání vyjmutí zásobníku.

P-09 nemá střenky, pouze zdrsnění na pažbičce a rámu s logem České zbrojovky. Zdrsnění je provedeno ve formě různě tvarovaných výstupků připomínajících bludiště.

Osobně mi tento způsob zdrsnění přijde nejen funkční ale i estetický.

Na rámu jinak najdete klasické popisky a upozornění na ráži 6mm, obvyklé na AS zbraní, včetně nápisů „Made in Taiwan“ a „Designed in Czech republic“. Logo ASG je kupodivu jen velmi malé schované za pojistkou zbraně na pravé straně těla. Ovládací prvky mají standardní uspořádání. Takže záchyt závěru, za kterým je oboustranná pojistka. Tyto ovládací prvky jsou samozřejmě kovové. Pojistka zásobníku je pak plastová, stejně jako spoušť. Úderník je naopak kovový.

Závěr pistole je taktéž plastový a na první pohled to vůbec není poznat. Jedná se o stejně tvrdý plast jako je použit na těle. Zbraň má tedy jednolitý odstín a závěr tak není barevně nijak zvýrazněný. Je velmi precizně vyroben z jednoho kusu plastu a nechybí na něm žádný detail, který byste našli na ostré zbrani. Logo zbrojovky a označení zbraně CZ P-09 je také přímo vyraženo na závěru.

Určitě přemýšlíte, proč má pistole plastový závěr, když předchozí verze P-09 na CO2 měla závěr kovový. Důvody jsou dva. Prvním, vcelku zřejmým, je cena, která aktuálně činí rozdíl cca 500 korun oproti kovové verzi. Druhým důvodem je fakt, že při použití green gas není závěr nijak zásadně namáhán a zároveň je lehčí, takže celkově bude chod zbraně lepší než s kovovým závěrem. I z toho důvodu výrobce nedoporučuje používat v této variantě zásobník na CO2. Pokud chcete střílet na CO2 bombičky, musíte si holt koupit verzi P-09 s kovovým závěrem, která je dodávána i v kufříku a je o trochu dražší.

Na závěru najdete zvýrazněnou mušku a hledí, přes které se skvěle míří. Muška je navíc oproti předchozím pistolím od ASG usazena a pojištěna červíkem, takže by již nemělo docházek k jejímu občasnému upadávání při tasení, jako tomu bylo u ASG CZ P-07. Hledí je samozřejmě pojištěné imbus šroubem, ale bez možností seřízení. Závěr také ukrývá kovovou vnější hlaveň bez možnosti montáže tlumiče.

Velmi mile mě překvapil krásně provedený zásobník. Tělo zásobníku je kovové z jednoho kusu, zakončené plastovou patkou s logem České zbrojovky. V horní části je plastová vývodka s gumovým těsněním, tak jak je to obvyklé u běžných blowback pistolí. Zásobník je dvouřadý na 25 ran a nemá tendence se zasekávat.

Co mě trochu překvapilo je pevné sevření kuliček ve vývodce při nabíjení.

Podíváme se trochu na funkci pistole. Co vidím jako hlavní přínos, je konečně standardní blowback pistole od ASG. Jak jistě víte, předchozí modely ASG byli konstrukčně odlišné od běžných zbraní na trhu. Blowback pistole měli buď nerealistické tyčové zásobníky (P-07) nebo nenabízeli reálnou rozborku a disponovali klasičtější (rozuměj starší) variantou blowback mechanismu, která sama o sobě byla funkční, ale netypická (CZ 75D). To vše dělalo údržbu i servis složitější. P-09 je naproti tomu moderní plynovka ve všech směrech. A to včetně klasické rozborky, která je prováděna přes záchyt závěru, podobně, jako to má třeba M1911. Nicméně ačkoliv je provedení stejné jako u dnešních pistolí, je při rozborce znát preciznost výroby. Vše jde hladce, všechno do sebe zapadá, mnoho kovových dílů. Například hop-up komora je kovová a seřiditelná. Kovový je samozřejmě i trn vratné pružiny.

Seřízení i rozborka jsou pak popsány v návodu, ale kdo z vás rozebíral M1911 bude hned doma.

Celý mechanismus má plynulý chod a není ani náznaku nějakého zadrhávání, zasekávání nebo odporu. Vodící lišty v těle zbraně jsou pak kovové, stejně jako zbytek mechanismu, včetně táhla spouště. V podstatě v plastovém těle zbraně je uložen kovový rám, ve kterém je celý mechanismus. Za mě velmi dobře provedené.

Ke střeleckým parametrům mohu jen říci, že s bronzovou hlavní o délce 100mm dává pistole 95 m/s s 0,20g kuličkami.

Ještě něco k manipulaci se zbraní. Pistole s vloženým zásobníkem je dobře vyvážená, byť výrazná část váhy je v zásobníku. Na můj vkus je pažbička velká a jak jsem zvyklý na vcelku robusní pažbičky klasické M92, tak zde to není to pravé ořechové.

Tohle je samozřejmě spíše subjektivní pocit. Mám menší ruku, ale věřím že statný střelec s pořádnou tlapou nebude mít žádný problém.

Držení jako takové je pohodlné, na spoušť člověk bez problémů dosáhne, problém je však už například v pojistce závěru, na kterou už třeba palcem nemusíte úplně dobře dosáhnout, ale to je člověk od člověka.

Střelba z pistole je dobrý zážitek. Výrazné čisté rány, málo unikajícího plynu z mechanismu, slušný soustřel, ale především citelný plynulý zpětný ráz. Skutečně mě toto překvapilo. Lehký závěr dovoluje mnohem rychlejší pohyb a tedy i intenzivnější ráz. To má i za následek, že z pistole můžete střílet mnohem rychleji, než třeba z kovové M1911. I díky krátkému chodu spouště je tato pistole skutečně vhodnou záložní zbraní.

Závěrečné hodnocení je jasné. Velká vojenská/policejní pistole s velkou kapacitou zásobníku umožňující rychlou střelbu. Zároveň je však celý model technicky vychytán a je znát, že ASG se poučilo z předchozích modelů svých pistolí CZ. V podstatě veškeré neduhy odstranilo. Vizuálně je P-09 rozhodně na výši a směle dle mého může konkurovat nejen běžné taiwanské produkci blowback plynovek ale i dodnes skvěle hodnoceným japonským výrobkům.

ASG CZ 75 P-09 se prodává ve dvou verzích a to v černé barvě, nebo v pískové barvě. Obě varianty se prodávají shodně za 3.303 Kč. A pokud vám nevyhovuje green gas, není problém zakoupit verzi v provedení CO2 s kovovým závěrem, ASG CZ 75 P-09 v kufříku za 3.790 Kč.


Vydáno: 17.9.2015 16:22 | 
Přečteno: 18879x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků