Fórum
Kategorie: Plynovky

Beretta M93R s kovovým závěrem a BB systémem

Beretta M93R s kovovým závěrem a BB systémemJe podzim roku 2010 a čas plynovek se nám pomalu, ale jistě uchyluje k zimnímu spánku nicméně jsem využil volného dopoledne k sepsání recenze na Berettu M93R.

Jejím dodavatelem do České Republiky je firma Bohemia AirSoft http://www.airsoftshop.cz .

Původního výrobce vám nepovím, protože to nevím, žádné ražení nikde není, ale tipuji to na KJ Works, nicméně na krabici byl štítek STTi. Zbraň byla zakoupena již před mnoha léty, ale do ruky se mi dostala až teď.

1.jpg

 

V tomto článku budu popisovat konkrétní model M93R s kovovým závěrem a blow backem. Video je možné zhlédnout zde

Zakoupit tuto zbraň je možné zde: http://airsoftshop.cz/product_info.php/cPath/176_22_24_29/products_id/1553

 

 První dojmy:

Tak když jsem vzal pistoli do ruky měla úcty hodnou váhu, nicméně mnoho lidí ví, že když vyndáme zásobník který u plynovek tak ten tvoří až ½ váhy zbraně. Po vyjmutí zásobníku ze zbraně, váha opravdu o něco klesla, ale příjemná váha v ruce zůstala pořád a to z důvodu kovového závěru.

6.jpg

 

Provedení:

 Jak jsem již zmínil, závěr je vyroben z kovu, bude to sice nějaká zinko-hliníková slitina, ale říkejme tomu kov. Kryt vnější  hlavně (tzv. vnější hlaveň) je z jednoho kusu spolu s kompenzátorem. Je vyrobena z plastu a má menší vůli, takže když  s ním pohybujete sem tam tak se lehce tam a sem hýbe asi o 3 mm, nevím proč, nicméně nepozoruji že by to mělo na funkci vliv, když běhám nebo jiné věcí dělám tak to necvaká.

3.jpg

Přepínač střelby, pojistka,  rozborový čep, vyhazovač zásobníku, rukojeť, spoušť, šroubky, záchyt závěru, zásobník, očko na lanko, kohoutek to vše je z kovu, tělo zbraně a střenky jsou plastové.

 

Funkčnost:

 Zbraň je vybavena systémem Blow back, který při střelbě „kope“ jako běžná plynovka. Na závěru jsou mířidla, která nejsou nijak zvýrazněná ale fosforová barva stojí asi 55kč a vydrží vám na všechny vaše plynovky do konce života, teda pokud ji nenecháte vyschnout a nebo nevlastníte airsoftový obchod kde je skladem asi 1000 druhů plynovek bez barvených mířidel. Kompenzátor je tam jen na ozdobu na funkční také nemá vliv jen hezky vypadá. Pojistka je plně funkční a máte li páčku přeplou na červeném kolečku znamená to že máte zajištěno, zajištění v reálu vypadá tak že můžete natahovat závěr, nandávat  a vyndávat zásobník a dokonce mačkat spoušť, nicméně k výstřelu nedojde i kdyby jste si umačkali prst, protože je nutné páčkou odkrýt červené kolečko (lehce palcem v jedné ruce možné) směrem nahoru, pak můžete střílet.

Dále je zde přepínač střelby který má dva režimy, jednotlivá a automatická střelba na zbrani je to zobrazeno piktogramy, a to jedním kolečkem a nebo třemi kolečky. Přepínat se SEMI na  AUTO lze lehce ladným posunutím palce dolů (opět možno dělat jednou rukou) , poloha SEMI se totiž nachází nahoře. 

4.jpg

Chcete li z Auto přepnout zpátky na jednotlivou už to tak lehce nejde je třeba mírně otočit plec a bokem bříška palce vysunout přepínač směrem vzhůru (Mecheche je to i s anatomickými střenkami).

 

 

Záchyt závěru je jak jsem se již zmínil kovový a funkční tzn. Máte-li zásobník ve zbrani a natáhnete závěr tak se zasekne v zadní poloze pokud nemáte v zásobníku kuličky, to samé platí i u střelby poslední vystřelená kulička znamená zaseknutý závěr vzadu, ďábelský smích protivníka a vaše následná legendární hláška Paulieho z Mafia, který si při pokusu o atentát na pana Morella v Rainbow garden zapomněl do Tommy gunu dát náboje , tak stejně jako vy, pronese „A kur*a…..“

 

Samotná sklopná rukojeť lze sklopit do úhlu cca 45stupňů , což mi na pohled přišlo málo, ovšem tento stupeň , podobně jako u piva 11 stupňů , je prostě geniální a skvěle mi padl do ruky.Rukojeť lze i oddělat nicméně pokud při střelbě držíte rukojeť, tak je zbraň více stabilní, kompaktní a pohodlněji se drží. Díky této rukojeti a díky tomu že je trochu větší než standardní pistole (jako třeba 92F nebo Colt  M1911) se Beretta nevejde do některých pistolových pouzder, já jsem to u svého pouzdra na taktické vestě vyřešil tak že jsem přeřezal asi 5 švů. Což je nepoznatelné minimum a Beretta se hned vešla.

 

Rozborka zbraně je jednoduchá, jediné na co je třeba dávat pozor je kovový trn s pružinou, ten milé rád při první příležitosti vyskočí, neb není šťastně řešeno jeho uchycení protože se opírá jen asi o 2mm vysoký plastový výstupek takže při rozborce a pak skládání musíte být opatrní, jinak vám trn i s pružinou odletí třeba dobré tři metry. Uvnitř co jde tak je plastové, co nejde tak je z kovu. Kovová je třeba plynová tryska a mosazná hlaveň, trn. Regulace hop-up systému se provádí pomocí stříbrného šroubku a logicky když utahuji tak utahuji i hop-up, když povoluji tak povoluji i hop. Nicméně tato skutečnost mi asi 1 den unikala a proto jsem napsal na Bohemia Air Soft servis kde mi ochotně a rychle odpověděli za což jim děkuji.

IMG_4236.jpg

 

Zásobník:

 Zásobník pěkné kovové konstrukce, s očkem na pojistné lanko a s ventilkem zasazeným dostatečně hluboko aby byl chráněn proti okolí, tyhle ventilky mají skvělou vlastnost že jdou vyšroubovat takže nemusíte kvůli těsnění rozbírat celý zásobník. Zásobník jsem rozebírat zkoušel nicméně jsem se zasekl u teoretické fáze, jak to udělat, neb žádné čepy či jiné stopy nejsou. Nicméně na přetěsnění stačí plochý široký šroubovák a silikonový olej. Do zásobníku se vejde více plynu než do standardní plynovky ale je to vykompenzované tím že Beretta je na full auto pěkný žrout plynu, na plnou palbu vykropíte 1 a ½  zásobníku pak to začne ztrácet tlak a dál to všichni známe. Nicméně na SEMI na jedno naplnění dva zásobníky dáte. Jeho kapacita je 30 a něco ran dvojřadý tlačák nikdy nebyl problém s podáváním. Na obrázku je možno vidět prasklina, možná způsobená tím že mi zásobník občas spadne na zem. Další vadou na kráse je to že bych řekl že záchyt zásobníku je až moc citlivý, tím nechci tvrdit že pokud jej jemně zmáčknete tak vám zásobník vypadne nicméně mohl by být méně citlivý, jsem –li v boji nucen pod palbou se různě přetáčet a posunovat tak se mi párkrát stalo že jsem zásobník vytratil, ale vždy našel naštěstí.Nicméně jej po každém větším manévru kontroluji zda je zásobník přítomen.

 

IMG_4233.jpg

 

Střelba:

 Mé dojmy ze střelby: Střelba SEMI je celkem stabilní na úsťové rychlosti 90m/s střelba dávkou znamená že je možno během pár vteřin možno vykropit celý zásobník nicméně dostřel a úsťová rychlost klesne jelikož nám vlivem chladu plnu trošku přimrzne, pan hop-up avšak rychle se vrací do původního stavu. Střelba dávkou je celkem stabilní, až na to že občas jedna kule z deseti letí vzhůru vstříc veverkám na stromech. Při střelbě s rukojetí je držení zbraně stabilnější , občas se stane že z hlavně a někdy i ze závěru vyletí více plynu než je zdrávo, proto při plném naplnění si tak dvě až pět kuliček vystřelím aby nebyl tak vysoký tlak.Při pravidelném mazaní a přetěsňování jsem nezaznamenal žádný problém, aby plynovka držela plyn a byla střelby schopná i během 24hodinového nošení. Takže den tam ten plyn vydrží.

 

 Závěrem:

 Berettu používám jako takový plynový samopal, do baráku je k nezaplacení neb svým blow backem a full auto straší malé děti a na blízko je skvělá a účinná. Jako každá plynová pistole je celkem nepřesná, při střelbě dávkou a s 0.23g kulema ten rozptyl byl celkem velký. Nicméně do lesa jako záložní zbraň dobrá. Málokdy vidím někoho kdo by berettu m93r měl, takže jsem rád že jsem zatím jen potkal pár lidí, za ty peníze je to dostačující kropítko. Takže si ji nekupujte neb bych rád ještě chvíli zůstal jedním z mála kdo ji má.

Text a foto by Absinthe


Vydáno: 26.10.2010 19:02 | 
Přečteno: 16980x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků