Fórum
Kategorie: Plynovky

Cybergun FN Five-seveN CO2 blowback

Cybergun FN Five-seveN CO2 blowbackIkonickou P90 zná asi každý. Ale při jejím vývoji si firma FN neodpustila dodatečnou vývojovou odbočku. Vyvinula totiž záložní zbraň k P90. O to zajímavější je fakt, že tato pistole používá stejnou ráži jako P90.

Řeč je o pistoli Five-seveN. Vývoj P90 totiž zahrnoval i použití nového typu náboje 5,7x28 mm, který je efektivní při probíjení neprůstřelných vest a helem. Jenže se brzo objevila potřeba vytvořit k P90 záložní zbraň, používající stejnou munici. Tak vznikla pistole Five-seveN. A ta nezůstává P90 nic dlužna, protože nabízí podobné parametry. Ideální pistole pro policisty a speciální jednotky, které očekávají střet s útočníkem vybaveným neprůstřelnou vestou, tak spatřila světlo světa v roce 1998. Osm let po uvedení P90. V roce 2004 se pak objevila i její modernizovaná verze, kterou všichni dobře známe.

Ale před námi tu leží airsoftová verze. Vestu sice neprobije, ale i tak je to více než zajímavá zbraň. Je to poslední verze od věhlasné japonské značky Marushin. Tato značka nejprve uvedla na trh verzi na 8 mm kuličky s pohonem na green gas. Kolem roku 2007 se pak objevila první verze s 6 mm kuličkami. Po roce 2010 se pak na trh dostala i verze na CO2. Ta už byla ale uvedena pod hlavičkou značky Cybergun, která obstarala licenci FN. A právě tuto poslední verzi mám na stole.

Mimochodem airsoftová replika této pistole je replikou verze Five-seveN USG navržené po roce 2004.

Cybergun FN Five-seveN CO2 Blow back vám přijde v kartonové krabičce, na které najdete jen barevnou samolepku s obrázkem zbraně a jejími parametry. Pistole uvnitř je zabalena v igelitu. Jako vždy očekávejte minimum. Pistole, jeden zásobník a imbus klíč na utahování bombičky. Nechybí ani návod ve třech jazycích.

Five-seveN je z mého pohledu skutečně ošklivá pistole. Tak ošklivá, až je možná docela pěkná. A nepomáhá tomu ani celoplastový vzhled, který je ale více než ralistický. Měl jsem totiž tu možnost vidět ostrou variantu a mohu říci, že je stejně ošklivá, jako ta airsoftová, co mi leží na stole. Je to způsobeno i tím, že ačkoliv má ostrá verze ocelový závěr, tak i ten je zalit v plastovém pouzdře. Na první pohled tak vypadá skutečně, jako by byla jen z plastu.

Ale co bychom čekali od výrobce P90 že?


Five-seveN má na délku 21 cm a váží necelých 800 gramů. To je na pistoli tak akorát. V ruce se drží vcelku pohodlně, přesto je to trochu nezvyk. Pocit je obdobný jako u Desert Eagla, jen není pistole tak těžká a její ergonomie a vyvážení je zcela jistě lepší než u Deserta. Velmi zajímavým faktem je, že ostrý Five-seveN váží v nabitém stavu méně, než nenabitý airsoftový.

Jak jsem již zmínil, pistole je vyrobena celá z tvrdého ABS plastu. Rám pistole je z jednoho kusu a moc pěkně proveden, bez otřepů a jiných výrazných stop po lití. Na pažbičce naleznete zdrsnění ve formě vroubkování, které je velmi praktické. Hlavně čelní část, kde máte prsty. Lučík má standardní tvar. Pod hlavní pak najdete standardní R.I.S. montážní lištu pro příslušenství.

Se svítilnou dostane pistole úplně jiný vzhled a vypadá mnohem zajímavěji. Takže pro některé ilustrační fotky jsem použil taktickou svítilnu od Swiss Arms. Ale tu si samozřejmě musíte dokoupit samostatně.

Na spodní části pistole jsou také veškeré ovládací prvky. Zatímco lučík je rovný s krátkým chodem a je kovový, zbytek ovládacích prvků je plastový v šedé barvě. Pojistka zbraně je oboustranná, naopak záchyt závěru a pojistka rozborky jsou pouze po levé straně. Pojistka zásobníku, ale může být relativně snadno uzpůsobena i pro leváka, přestože je na levé straně zbraně. Na pažbičce nechybí ani logo FN, které nahradilo původní logo Marushinu. Velmi sympaticky působí i zapuštěné kovové čepy v těle, které krásně splývají s plastem a na první pohled má člověk pocit, že jsou jen naimitovány. Nechybí ani ražení japonského výrobce a německé homologační „F“.

Závěr pistole je také z plastu se zdrsněným povrchem. Zadní část má drážkování pro lepší úchop. Na horní části závěru najdeme také seřiditelné zvýrazněné hledí a v přední části vcelku vysokou zvýrazněnou mušku. Ta může být z mého pohledu trochu nepraktická při vytahování z pouzdra, pokud kouká hlaveň ven. Na boku závěru pak najdeme nezbytné ražení výrobce ostré předlohy i značení ráže ostré zbraně.

Rychlá rozborka ukázala, že vnější hlaveň je kovová. Vnitřní hlaveň je pak usazena v kovové hop-up komoře, která dovoluje regulaci hop-up za pomocí kolečka. To je netypicky položené na ležato.

Zásobník je překvapivě kovový, vyroben z jednoho kusu. Kapacitu má 22 ran, tedy o dvě kuličky více, než ostrá předloha. Na patce zásobníku je pak víčko pro naražení CO2 bombičky. Ve zbrani vložený zásobník se pak ani o kousek nehnul, což není u plynovek úplně obvyklé.

Co říci k praktické stránce použití? S pistolí se míří dobře, snad je jen trochu nezvyk její velikost. Zpětný ráz je silný a závěr se pohybuje rychle. CO2 si udržuje výkon 103 m/s s 0,20g kuličkami. Jako záložní pistole je tento kousek zcela dostačující. Snad jen při vkládání do pouzdra trochu vadí hrana v první třetině závěru a při vytahování naopak muška. Ale to už jsou drobnosti, které musí člověk skousnout, pokud chce mít zajímavou pistoli, kterou lidé nevidí každý den. A i když mě trochu překvapili plastové ovládací prvky (které považuji za jedinou drobnou vadu), tak vhledem k tomu, že celá pistole je „Made in Japan“, tak bych se vůbec nebál o její životnost a odolnost. Pořád je její hlavní předností nízká hmotnost. Vlastnost, kterou má společnou s ostrou verzí.

Cybergun FN Five-seveN CO2 Blowback lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4359 Kč a to nejen v černé verzi, ale také s pískovým tělem. A v rámci dekorační slevy lze pak pistoli koupit o 300 korun levněji.


Vydáno: 24.10.2016 14:52 | 
Přečteno: 10805x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků