Značka FN Herstal je původem Belgická. Ale když jsem poprvé viděl pistoli FNX, první co mi vyvstalo v hlavě bylo, že tuhle pistoli musel vymýšlet Američan. Protože velikost, robustnost a design prostě křičel: „USA! USA! USA!“ A taky jsem se nemýlil.
Pistoli FNX má totiž na svědomí americká divize FN. Ta se samozřejmě řídí trendy v USA a pravděpodobně svojí pistolí míří především na americkou klientelu a ozbrojené složky. Prim tedy hrají ráže .40 S&W a .45 ACP, v Americe tak rozšířené. V rukou civilistů je tato zbraň velmi populární, ale najde se i mnoho policistů či šerifů, kteří si ji též oblíbili. Co víc, verze FNX Tactical disponuje i závitem na montáž tlumiče, takže se z ní stává ideální zbraň i pro speciální vojenské a policejní jednotky. Nicméně dost o ostré zbrani, vrhneme se rovnou na airsoftovou repliku.
Mimochodem tyto pistole se v USA prodávají pod heslem: „Nemusíte narukovat, abyste měli palebnou sílu vojáka“. Jen tak pro zajímavost.
Cybergun FNX dorazí v celobarevné kartonové krabičce plné obrázků zbraně ze všech stran. Samotná pistole je uložena v plastovém výlisku. Uvnitř krabičky najdeme jen pistoli s jedním zásobníkem, jeden výměnný hřbet pažbičky a samozřejmě čtyřjazyčný manuál plný obrázků. Co tedy samotná pistole?
Je velká. Ne jako Desert Eagle, to byla štíhlá sympatická záležitost. Tahle pistole je spíše obézní. Vážně, už při úchopu máte pocit, jako by vaše ruka byla malá.
Jestliže Desert Eagle je „Longer“, tak FNX je „Big Mac“ nebo spíše „Grander“. Člověk má pocit, jako by mu na stole ten obézní Američan ležel. Na stranu druhou, co očekáváte od pistole v ráži .45 a se zásobníkem na 15 ran?
Zase abych nepřeháněl, pistole není o tolik větší třeba USP. Ale v pažbičce je určitě širší. Nicméně váhově to zase tolik nevnímáte, protože FNX váží něco málo přes 800 g, což je zhruba o 100 gramů méně, než váží ostrá verze této zbraně. Délka pistole je 22 cm což také není zanedbatelné.
Nicméně dva centimetry má na svědomí prodloužená hlaveň s montáží na tlumič.
Každopádně první dojem není špatný. Nesmím zapomenout, že FNX je vhodná jak pro praváky, tak leváky. I provedením je ale pěkná. Černá barva je matná, i když v případě plastového rámu je o něco matnější a tmavší, což není nic neobvyklého. Na první pohled ovšem nevidím žádné nedokonalosti. Podrobíme tedy pistoli trochu detailnějšímu zkoumání.
Ještě dodám, že FNX si přímo říkalo o namontování tlumiče a svítilny. Tak nějak to mělo styl. Akorát jsem hned na počátku realizace tohoto záměru přišel na jednu nemilou věc, o kterou se s vámi podělím později. Připomínám tedy, že tlumič a svítilna nejsou součástí balení.
Jak bylo zmíněno, rám zbraně je vyroben z černého plastu v tomto případě se jedná o velmi pevný a tvrdý polymer, který má matnou barvu a lehce zdrsněnou povrchovou úpravu. Jediný lehký otřep, který na zbrani najdete, je samozřejmě od formy, ale nepůsobí nijak rušivě. Na rozdíl od jednoduchých tvarů třeba u pistolí G17 nebo M&P9, má FNX mnoho různých nerovností, záhybů, úhlů a zkosení. Na můj vkus to musí být vcelku složitý odlitek, ale jeho účelem je pouze zlepšení ergonomie a zvýšení intuitivnosti ovládání. Veškeré ovládací prvky jsou totiž „utopeny“ v rámu zbraně. Žádná z pojistek a páček pistole tak nemůže o něco zachytit, pokud ji vy sami nechcete zmáčknout. Teoreticky.
Pažbička pistole je vroubkovaná a není tak pochyb, že i se zpocenýma rukama budete mít pistoli v pevném sevření. Výměnný hřeb navíc dovolí uzpůsobit ergonomii na míru. Na bocích nechybí ani logo FN. Všechno velmi detailně provedené a špičkově vyrobené bez otřepů.
V předu na spodku rámu najdete montážní lištu pro příslušenství a také vylaserované sériové číslo.
Když jsme hovořili o ovládacích prvcích, pistole FNX má záchyt závěru, pojistku zásobníku i pojistku zbraně, po obou stranách. Levák i pravák tedy nebude mít problém s jejím užitím. Pouze páčka pro rozborku zbraně je na levé straně. Všechny tyto prvky jsou kovové.
Spoušť je klasického tvaru a kryje ji velmi široký lučík, který je obdobně veliký jako u dříve zmíněné pistole USP.
Závěr FNX je kovový, z jednoho kusu a opět je matně černé barvy, i když v tomto ohledu je spíše blíže matnější tmavé šedomodré barvě.
Je to dáno samozřejmě tím, že dodržet stejnou barvu jako na plastu je obtížné, zvláště, když závěr je hladký a tělo zbraně zdrsněné. Ale z fotek je snad patrné, že barevný rozdíl mezi tělem a závěrem je minimální.
Závěr opět nemá nějaký jednoduchý tvar, ale má několik oblých linií a dvojí žebrovaný prostor pro lepší úchop při natahování závěru. Na levé straně najdeme velmi pěkné, ražené, logo FN a samozřejmě licencovaný název pistole, tedy FNX-45 Tactical. Nechybí ani značka reálné ráže .45 ACP. Pravá strana je věnována výrobci ostré zbraně, tedy FNH USA. „Made in USA“ na pistoli vyrobené na Taiwanu je sice úsměvný, ale k dotvoření iluze repliky reálné zbraně potřebný.
To je mimochodem velmi zajímavý fakt, že na této pistoli není jediné stopy po tom, že by se mělo jednat o airsoftovou zbraň. Vyjma samolepky na závěru, kterou si můžete sundat. Žádná značka 6 mm či výrobce z Taiwanu. Moc pěkná práce.
Na horní části závěru najdeme mířidla. Neseřiditelné hledí a muška sice moc nepotěší, ale zase jsou zvýrazněny jakousi imitací zapuštěných světlovodných mířidel. Neohromí to, ani neurazí, k míření to stačí. Člověk si musí jen zvyknout na vcelku vysokou mušku, i když proč si zvykat na vysokou mušku, když má FNX možnost upevnění kolimátoru přímo na závěr? Stačí najít vhodný kolimátor pro pistole (takový jsem v naší nabídce bohužel nenašel), sejmout krytku na závěru a místo ní tam kolimátor namontovat.
Vnější hlaveň je samozřejmě kovová a kromě toho že na jejím konci je závit na montáž tlumiče zakrytý estetickou krytkou, není o co stát. Jenže právě závit je něco, co je nutné rozebrat. Zbraň má atypický 16 mm pravotočivý závit a jediný tlumič, který mi na ni seděl byl ze starého Assasina od STTi (tj. ASG Mk.23 nebo původního modelu Marui SOCOM). Jenže to je tlumič s prodloužením hlavně. Je o škoda, protože možnost užití 14 mm tlumiče na zbrani by byla nejlepší volbou. Ale výrobce se zde očividně rozhodl jít cestou věrné repliky, protože imitace vnější hlavně na .45 ACP jen těžko může mít takový závit, pokud chcete zachovat reálný vnitřní průměr.
Takže pokud byste chtěli na zbrani mít tenhle tlumič, tak dejte hlavně pryč tu vnitřní hlaveň co je v tlumiči, jinak se nebudete stačit divit.
Poslední částí, kterou nesmím vynechat, je zásobník. Ten se mi hrozně líbí, protože hladký leštěný šedomodrý kov se pěkně zrcadlí a působí velmi věrohodně. Samozřejmě vývodka je plastová. Zajímavostí je též plnění za pomocí ventilku, který je umístěn přímo pod expanzním ventilem. Tedy nikoliv na patce zásobníku, ale v jeho horní zadní části. I toto přispívá k realističnosti pistole FNX. Patku tak může zdobit další logo FN.
Vnitřek pistole není nijak zásadně odlišný od jiných blowback pistolí na green gas. Kovová hop-up komora a pak směsice převážně kovových dílů, včetně klasického plastového expanzního válce. Potěší, že hop-up je regulovatelný za pomocí kolečka a vnitřní bronzová hlaveň má délku 11 cm. To je na pistoli dost. Výsledný výkon je 100 m/s s 0,20g kuličkami, což bohatě stačí pro většinu herních situací. Zpětný ráz je citelný, ale není tak silný jako u pistolí na CO2. Ale zase má pistole velmi rychlý chod.
Jak pistoli Cybergun FN FNX ohodnotit? Cybergun se nijak nerozpakuje nabízet nám velmi originální kousky do výzbroje, stejně tak se ale nebojí říct si za ně vyšší částky. To je cena za exkluzivitu a licenci. Ačkoliv pistole vybočuje především svým designem a možnostmi montáže příslušenství, střelecky se řadí mezi běžné pistole. Nicméně pokud chcete pistoli jen na střílení, tak asi skončíte u nějaké Beretty. Pokud totiž chcete mít pistoli jako něco více, tak byste volili právě tento kousek. Chcete z ní mít pistoli pro tajné operace? Lze to. Chcete soutěžní pistoli s kolimátorem? I to je možné. A jestli chcete mít v pouzdře zase něco trochu jiného, tohle je přesně pro vás.
Cybergun FN FNX kovový závěr stojí na Bohemia Air Soft 4103 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 250 Kč v rámci dekorační slevy. A pro fajnšmekry tu je ještě její písková verze FNX Tan, která stojí o několik desítek korun více.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.