Jednou za čas výrobci překvapí a na trh dodají zajímavou novinku. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, není uvedení nových airsoftových zbraní zrovna lehký proces. Novinky stojí vedle ostřílených kusů bez jakékoliv reputace, zkušeností a často je snaha srovnávat je s jinými zbraněmi, byť třeba nemají stejný mechanismu. Nejinak je tomu i v případě novinky od Cybergunu. Ten uvedl začátkem února na trh repliku poloautomatické brokovnice FN SLP Tactical. Zajímavá a očekávaná novinka měla nabídnout hned několik perspektivních vlastností. Pomineme-li fakt, že mělo jít o plynovou CO2 brokovnici, tak měla umět střílet jak jednotlivými ranami, tak i třírannou dávkou a při tom všem používat jako zásobníky běžné brokovnicové patrony. Stačilo to k tomu, aby již před zahájením prodeje přitáhla tato zbraň mnoho pozornosti. V půlce února se brokovnice konečně dostala na pulty a já tak mohu vyzkoušet, nakolik se úsilí značky Cybergun vyplatilo. Konstrukce a vývoj probíhal přímo u Cybergunu ve Franci, výrobu pak zajistil subdodavatel z Taiwanu. Sám jsem na tenhle kousek velmi zvědav.
Brokovnice Cybergun FN SLP je dodávána v pěkné kartonové krabici s víkem v novém stylu Cybergunu. Jednoduchá modrá barva je ozdobena velkými logy FN Herstal a Cybergun. Nic víc speciálního už na krabici neuvidíte, nepočítáme-li čárový kód se základními atributy zbraně na boku. Zbraň je uvnitř uložena v pěnovém výřezu, kde je dobře chráněna. V balení najdete kromě zbraně i tři rezervní patrony, plničku na kuličky, imbus klíč na seřízení hop-up, vzorek kuliček a jednoduchý obrázkový návod.
Brokovnice FN SLP má na délku rovný metr a váží 2,3 kg. Při běžné manipulaci nemáte pocit, že by vás limitovala váha zbraně, přesto cítíte, že metr délky už je hodně znát, zvláště při boji v budovách. Dlouhá pažba nebude asi pro každého, ale já osobně jsem v ní neshledal žádný problém.
Vnější zpracování mně až tak moc neohromilo. Brokovnice je z montáže umaštěná od silikonového oleje a před prvním použitím je ji tak třeba z vnějšku očistit, aby člověk neměl mastné ruce a zároveň mu nezůstaly po celém těle zbraně otisky prstů a podobně. Samotné provedení brokovnice bych srovnal s běžnou brokovnicí od CYMA či jí podobnými. Působí bytelně, nic se nikde nehýbe, vše je dobře upevněné a smontované, ale zbraň hraje všemi barvami. Šedé, kovové pouzdro závěru, zbylé díly v černé barvě s různou povrchovou úpravou. Trochu mi chybí nějaké vizuální sjednocení. Největší problém je pro mě je proto asi černá vnější hlaveň, která by měla být v šedé barvě, aby vyniklo černé polymerové pažbení. Podrobnější pohled odhalí proč tomu tak je.
Jak jsem zmínil, pouzdro závěru je vyrobeno z kovu a má šedou barvu. Na vrchu je plastová montážní lišta, kterou lze sundat. Na těle závěru najdeme samozřejmě ražení zbraně. Pravá strana má logo FN a označení ráže se sériovým číslem, levá strana pak název modelu zbraně, opět s logem FN. Lučík je vyroben z plastu, spoušť je kovová a opatřena pojistkou. Spodní výhozí okénko na patrony má kovová dvířka, která se otevřou po zmáčknutí pojistky na spodku těla zbraně, stejně jako u manuálních brokovnic a fungují velmi dobře.
Bohužel, k mému zklamání je pouzdro závěru jediná vnější kovová část zbraně.
Pažbení je polymerové, na tom není nic divného. Je vcelku pěkně uděláno. Je krásně jednolité s vroubkováním na předpažbí i pažbičce a s velmi pěknou gumovou patkou a lícnicí. Přesto si dovedu představit, že by mohlo být ještě o malinký fous lepší. V přední i zadní části zbraně jsou v pažbení upevněna bytelně vyhlížející kovová oka na popruh.
Co mě naopak vůbec netěší, je provedení vnější hlavně a přední části zbraně. Že je vnější hlaveň také plastová, to by mi určitě nevadilo. Vždyť právě díky tomu nemá zbraň vysokou hmotnost, ale nevyrobit ji z jednoho kusu, to je dnes už zkrátka špatně. Vnější hlaveň je složena ze dvou půlek a na svém konci ozdobena pevnou muškou.
Bohužel, tak na hlavni vidíte drážku, která se mi osobně vůbec nelíbí. Když se výrobce rozhodně udělat nějakou část plastovou, měl by se pokusit, aby vypadala dobře a k nerozeznání od skutečné. Na funkci to sice nemá vliv, ale mé estetické cítění pro pěkné modely zbraní to přeci jen trochu uráží. Abych tuto část jen nekritizoval, přední část zbraně disponuje i třemi montážními lištami, které přeci jen zvyšují taktický potenciál zbraně.
Svítilna na zbrani není nikdy k zahození.
Mířidla na zbrani jsou vyvedena velmi pěkně. Nejen, že je možnost seřídit hledí, případně ho nahradit nějakým jiným zaměřovacím doplňkem, ale muška i hledí jsou zvýrazněny, takže se přes ně skvěle míří.
Nakonec zmíním i patrony, které fungují jako zásobníky pro tuto brokovnici. Jsou vyrobeny z plastu a jsou to identické patrony, které se používají v běžných manuálních brokovnicích od CYMA či Marui. Mají kapacitu 30 ran a fungují velmi spolehlivě. Jejich použití je za mne velmi chytrý nápad, protože tyto patrony jsou levné a snadno dostupné. Navíc hodně z hráčů airsoftu je už má stejně doma.
Hlavním tahákem brokovnice Cybergun FN SLP ale není její provedení, nýbrž její mechanismus a funkce. Vždyť je to plynová brokovnice na CO2 a těch na trhu moc není. Rozhodně ne v této cenové relaci. Standardní 12g bombička se vkládá do pažby. Sejmutí gumové botky pažby sice není z nejpraktičtějších, ale nemusíte se jej bát. Stačí jen pevně uchopit a zatáhnout. V pažbě je schovaná vložka, do které se vsadí bombička a pak se snadno utáhne, bez potřeby jakéhokoliv klíče. Jakmile bombičku utáhnete, stačí vložit patronu do brokovnice a můžete střílet.
Při střelbě lze využít dva režimy střelby, které seřizujete za pomocí natahovací páky závěru. Dle piktogramů u páky lze nastavit střelbu po jedné ráně nebo po více ranách. Mechanismus brokovnice se na první pohled podobá starším plynovkám s pohyblivou hlavní, ovšem implementace rozdílného počtu kuliček, které se do hlavně dostanou, je novinka. Ano, tato brokovnice má jen jednou hlaveň.
Zmáčknutí spouště v podstatě pohne hlavní směrem vpřed, mezitím se nabije kulička, případně kuličky a po výstřelu se hlaveň vrátí do původní polohy. Jak přesně funguje mechanismus nedokáži říci, zbraň jsem nerozebíral, ale otestoval jsem ho. Střelba ukázala několik pozitivních postřehů s jednou poznámkou. Pozitivní je určitě velmi slušný dostřel při střelbě jednotlivými ranami a velká výdrž plynu. Na jednu bombičku skutečně vystřílíte několik plných patron. Seřízení hop-up funguje také velmi dobře.
Při střelbě třemi ranami se dostřel samozřejmě trochu sníží. Zde jsem při testování přišel na to, že brokovnice FN SLP je vybíravá na kuličky. Levnější kuličky moc dobře nefungovaly a brokovnice občas nevystřelila tři rány, ale jen dvě či jednu. Naopak při použítí lepší munice, jako G&G nebo BLS, fungovala spolehlivě. Mechanismus brokovnice je nápadně podobný bezblowbackovým plynovkám, soudě dle chodu spouště a pohyblivé hlavně. Zmáčknutí spouště musí být plynulé a rychlé. Základem ale je, že jakmile už namáčknete spoušť, musíte vystřelit. Samotné zmáčknutí spouště totiž nejprve nabije kuličky a až v samotné koncové poloze se otevře ventil a zbraň vystřelí. Pokud tedy jen namačkáváte, tak pouze nabíjíte kuličky.
Pokud myslíte, že když párkrát namáčknete spoušť a pak vystřelíte oblak kulí, tak ne. Víc kuliček než tři nevystřelíte, pouze vyšťouchnete už nabité kuličky, které vám vypadnou z hlavně.
Úsťová rychlost se mění dle režimu střelby. Při jednotlivých ranách to je cca 135 m/s, při střelbě třemi ranami je to okolo 100 m/s s 0,2g kuličkami. Tedy nepřekvapí, že v režimu tří ran se dostřel snížil a skutečně se stal vhodnějším spíše na CQB boj. To je ovšem pochopitelné.
Jak tedy zhodnotit novinku Cybergun FN SLP? Čekal jsem trochu víc, co se týče vnějšího provedení, ale zklamán nejsem, protože brokovncie střílí skvěle. Vnější provedení je průměrné, ve své cenové relaci však rozhodně neurazí. Celá zbraň se tváří odolně, přestože bych osobně některé vnější části chtěl mít v lepším provedení – ne nutně kovové. Oceňuji možnost osazení taktickými doplňky a zvýrazněná mířidla, stejně jako používání běžných patron pro manuální brokovnice. Střelecky na mne působí FN SLP pozitivně. Má dlouhou výdrž bombičky a na jednotlivé rány střílí krásně daleko. Naštěstí i v režimu tří ran je dostřel slušný a na CQB je tato funkce plně dostačující. Hlavně ale používat kvalitní munici. Velkou devizou navíc stále zůstává příznivá cena.
Cybergun FN SLP lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 4990 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 300 Kč.
FOTO: Ondra
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.