Fórum
Kategorie: Plynovky

CYBG KA M1A1 (Paratrooper)

CYBG KA M1A1 (Paratrooper)Je libo zajímavý kousek do sbírky?

Druhoválečné zbraně v airsoftu nejsou zase tolik neobvyklé, ale pravdou je, že je stále několik modelů, které jsou velmi raritní a vyrábí je málo výrobců. Mezi takové zbraně patří právě i notoricky známá Karabina M1. Ale nejprve něco málo o její reálné předloze.

Je rok 1942 a do výzbroje americké armády se dostává nová lehká samonabíjecí puška Karabina M1 (M1 Carbine). Puška byla zavedena jako reakce na požadavek lehké pušku pro výsadkové jednotky a později i další podpůrné jednotky, jako byly obsluhy zbraní, osádky vozidel či zdravotníci. Standardní bojová puška M1 Garand byla těžká a rozměrná pro tyto útvary. A vyzbrojit jakéhokoliv vojáka pouze pistolí znamenalo, že jeho palebná síla klesne na minimum, což u bojových jednotek bylo nemyslitelné. Karabina M1 oproti tomu nabízela poloviční hmotnost oproti samopalu Thompson i M1 Garand a také měla menší rozměry než M1 Garand. Používala sice lehký náboj kalibru .30 (7,62x33mm), který měl asi třetinový výkon oproti náboji .30-06 M1 Garand, ale přesto měl výrazně lepší balistické vlastnosti, než pistolová/samopalová munice .45ACP, kterou tehdy USA používalo ve svých zbraních. Vojáci tak dostali špičkovou zbraň s účinným dostřelem kolem 180 metrů. V praxi nakonec samonabíjecí M1 Carbine nabízela lepší dostřel, přesnost a průbojnost než samopal, při zachování poloviční hmotnosti a možnosti nesení většího množství munice, která byla také lehčí, než samopalová. A aby toho nebylo málo, pozdější verze M2 a M3 měli možnost střílet i automaticky a byly vybaveny větším zásobníkem. Tím bych asi ukončil stručný popis reálné předlohy a přesunul se k airsoftové verzi.

Ještě dodám, že výsadkářská verze se sklopnou pažbou se nikdy nevyráběla ve verzi M2 s možností automatické střelby.

V roce 2014 uvedla na trh taiwanská značka King Arms svůj nový model M1 Carbine a to jak ve standardní verzi, tak ve verzi M1A1 se sklopnou pažbou, určené pro výsadkáře. Zbraň byla s plynovým pohonem na CO2. Bohužel, série byla omezená a rychle vyprodána. V roce 2017 se proto King Arms rozhodl o vydání další série, této skvělé zbraně. Samozřejmě, já si vybral tu zajímavější verzi se sklopnou pažbou, protože tu ještě žádná značka nikdy předtím nevyráběla.

Mimochodem, asi nejpopulárnější verzi M1 Carbine vyráběla japonská značka Marushin. Tu jeden čas distribuovalo i dánské ASG. Krásnou blowback celokovovou repliku dřevěným pažbením poháněl green gas. Později se objevila i verze na CO2 s plastovým pažbením. V současnosti se obě tyto verze shání velmi špatně.

King Arms M1A1 Paratrooper je dodávána v krásné barevné krabici. Černá s temně rudou tvoří barvy pozadí, zatímco hlavním motivem na krabici jsou miniatury obou verzí této pušky. Uvnitř krabice je v pěnovém výřezu uložena zbraň, jeden zásobník a návod k použití. Trochu chudý obsah balení, ale k této zbrani snad není více potřeba.

Jakmile tuto karabinu vezmete do rukou, dýchne na vás kus historie. Teplé dřevěné pažbení, netypický úchop a vizuální jednoduchost, spojená se střídmostí designu. Absence výraznějších ovládacích prvků ve vás vyvolává pocit, že se u této CO2 blowback plynové pušky skutečně jen mačká spoušť. Zkrátka ten typ zbraně, u kterého nevíte, zda to byla zbraň vyráběná v sériích, nebo je to domácí úprava. Funkčnost z této zbraně přímo prýští. Délka 64 – 92 cm dle vyklopené pažby, váha 2,5 kg. Vizuálně i pocitově ji musí člověk hodnotit na výbornou. Ale o pravé kvalitě rozhodují detaily, nikoliv zběžný pohled.

Pouzdro závěru zbraně je vyrobeno z kovu a je uloženo v dřevěném pažbení. Kov je v matné, tmavě šedé barvě a je velmi detailně opracován. Žádné stopy po lití nebo obrábění. V horní části pouzdra závěru můžeme najít natahovací páku závěru, která je pohyblivá a při střelbě se samozřejmě hýbe. Otevřený kryt závěru nám, podobně jako u jiných blowback plynových zbraní, odkryje pohled na vnitřní mechanismus. Kromě pohledu na vrchní část zásobníku tak získáme i přístup k regulaci hop-up mechanismu. K jeho regulaci je ovšem potřeba imbus klíč. Nesmíme opomenout seřiditelné hledí.

Přesuneme-li se ke spodní části, najdeme lučík z jednoho kusu, u kterého je i kovová pojistka spouště a zásobníku. Oba ovládací prvky jsou nezvykle drobné a chce si to trochu zvyknout na jejich nenápadnost.

Přední část zbraně samozřejmě reprezentuje kovová vnější hlaveň. Ta je upevněna mezi dvěma díly pažbení, vyrobena z jednoho kusu a fixována ocelovým páskem, na kterém je upevněno ocelové oko na popruh. Nechybí ani adaptér na nasazení bodáku a pevná, stranově seřiditelná muška. Hledáte-li závit na tlumič, máte smůlu.

Nejvýraznější částí zbraně je asi dřevěné pažbení. Vyrobeno je ze tří kusů tmavšího dřeva. Konkrétně hlavní pažbení, nadpažbí a pažbička. Nejsem expert, abych si troufl tvrdit o jaké jde dřevo, ale dle zpracování a způsobu zabroušení půjde patrně o nějaký tvrdší typ. Všeobecně musím pochválit precizní zpracování dřeva a jeho kvalitní a silné lakování. Prakticky nikde jsem nenašel nějaké vážnější nedostatky. Hrany precizně zaoblené, nejsou vidět stopy po řezání a byly zalakovány jakékoliv potencionální otřepy nebo hrany. Tvary jsou často oblé, různě kulaté, aby co nejlépe podpořili ergonomii. Co je ale hlavní, žádný z dílů se ani trochu nehýbe. Vše tu drží pevně jako skála.

V pažbení je uložen mechanismus zbraně a přes hlaveň je pak položeno nadpažbí, ve kterém je hluboká drážka, díky které vidíte z hledí na mušku.

Jak jsem již zmínil, úchop není moc příjemný. Pažbička patrně vycházela z tehdy známých tvarů puškového držení. Z toho důvodu pušce zůstala velmi robustní pažbička, která je na lidskou ruku poměrně široká. A aby to bylo ještě o kapku horší, na konci pažbičky je kovové oko na popruh. Právě mezi tímto okem a lučíkem zbraně je dost málo místa. I to zhoršuje úchop.

Sklopná pažba je velmi typickým prvkem této zbraně. Vyrobena je z kovu lehce šedé barvy. Rám sklopné pažby je tvořen dvěma naohýbanými ocelovými trubičkami. Ty k sobě drží dvě snýtované destičky. Levá destička je pak potažena tmavě hnědou kůží (v tomto případě asi koženkou) a slouží jako lícnice.

Správně by měli mít obě destičky obdélníkový výřez na svém středu, protože se do něj ukládala trubička s olejem na mazání na zbraně. Tato replika výřez bohužel nemá, takže tam olejničku nedáte.

Botka pažby je sklopná a ve správné poloze ji drží pružina. Stejně jako originál, je i tato část vyrobena z jednoho kusu, snad jen originál působil více hrubě. Tato botka je mnohem čistší a precizněji vyrobená. Nechybí samozřejmě vroubkované zdrsnění pro lepší zapření o rameno.

Pažba se sklápí na levou stranu. Pro sklopení stačí jen za pažbu zabrat. Kloub pažby je z kvalitního kovu, ale samotná pažba nemá žádnou extra pevnou pojistku. Pažba pouze ve vyklopené/sklopené poloze zapadne do připraveného výřezu v kloubu.

Sklápění je sice velmi jednoduché ale myslím si, že by prospěla trochu pevnější pojistka, protože na sklopení stačí vynaložit vcelku málo síly.

Poslední částí, kterou jsem zapomněl zmínit, je zásobník. Ten je samozřejmě kovový. Tělo zásobníku je z jednoho kusu. Je k němu pouze připevněna kovová vývodka. Dvojřadý zásobník je na 15 ran. Na spodku zásobníku najdeme šroubovací víčko pro vložení CO2 bombičky.

Uvnitř šachty na kuličky je vložen čep, který limituje kapacitu na 15 ran. Věřím, že kdyby se vyjmul, mohla by mít zbraň o dalších cca 8 kuliček více.

Co se střeleckých vlastností týče, zbraň má slušnou přesnost, ale vnitřní hlaveň o délce 267 mm zrovna nepředurčuje tuto pušku k nějakým závratným střeleckým výkonům. Regulace hop-up mechanismu není příliš praktická a v boji bych ji nechtěl provádět, ale funguje. Zpětný ráz je citelný, i když puška nestřílí automaticky. Přes schopnost střelby pouze jednotlivými ranami má pěkný zvuk. Závěr se při střelbě pohybuje velmi rychle. Výkon je 120 m/s s 0,20g kuličkami, ale kolísá dle tlaku plynu v bombičce.

Co tedy říci o airsoftové replice druhoválečné klasiky? King Arms M1A1 Paratrooper je plynová blowback airsoftová zbraň s archaickým designem. Ačkoliv se díky relativně krátké hlavní jedná střelecky o průměrnou zbraň, díky kapacitě zásobníku to není zrovna vhodný kousek pro běžnou airsoftovou přestřelku. Také vcelku vysoká cena naznačuje, že cílovou skupinou nejsou běžní airsoftoví hráči. Tuto zbraň totiž ocení spíše reenactoři nebo sběratelé. Ti také ocení její vcelku přesné a detailní provedení. Nakonec blowback a CO2 provedení je také věc, která přitáhne spíše fanoušky toužící po realistické funkci, než střelce. Na první pohled totiž působí tato puška skutečně jako ostrá předloha, byť zkušené oko pozná nejeden rozdíl oproti ostré zbrani. Přesto je na ní tolik krásných detailů, které prokazují zručnost výrobce. King Arms u této pušky odvedl obrovský kus práce a dal si skutečně záležet, aby nabídl co nejlepší repliku M1 Carbine. A já si myslím, že se mu to povedlo!

King Arms M1A1 Paratrooper lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 12169 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 500 Kč.

A pokud toužíte po standardní verzi M1 Carbine s pevnou pažbou, tak tu lze zakoupit ZDE.


Vydáno: 3.1.2018 13:21 | 
Přečteno: 11839x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků