Fórum
Kategorie: Plynovky

CYBG Mini UZI CO2 kov

CYBG Mini UZI CO2 kovDalší zbraň původem z Izraele, hojně používaná armádou a ochranými složkami.

Jako Uzi se označuje několik podobných samopalů, původem z Izraele. První prototyp byl vyvinut na konci 40. Let a v roce 1951 i uveden na světlo světa. Jeho vynálezcem byl izraelský důstojník Uziel Gal, po němž se samopal jmenuje. V 80. letech byly vyvinuty dva menší modely, Mini-Uzi a Micro-Uzi. Všechny tyto verze se vyráběly pod licencí v Belgii a Německu. Dodnes se vyrábí v Izraeli a používá ho izraelská armáda. Já mám teď v ruce verzi Mini Uzi od firmy Cybergun.

Cybergun Mini Uzi je blow back plynový samopal na CO2. Vizuálně povedený kousek velmi bytelné konstrukce. Zbraň nikde nevrže a váží kupodivu více, než by člověk řekl. To by nebylo tak překvapující, kdyby tělo zbraně nebylo vyrobeno plastu. Pouze závěr s funkčními prvky je kovový. Držení zbraně je hodně intuitivní a díky zásobníku v pažbičce je zbraň vyvážená. Na zadní straně pažbičky je dlaňová pojistka a v dosahu palce je i přepínání režimu střelby (jednotlivé, automat, zajištěno) s klasickou pojistkou. Mini Uzi má také sklopnou kovovou pažbu. Na rozdíl od jiných zbraní její třídy, jako je například Ingram či Škorpion, má Mini Uzi překvapivě velmi pohodlnou a funkční sklopnou ramenní opěrku. Ta je samozřejmě také vyrobena z kovu. Celkově povrchová úprava působí dobrým dojmem. Matný povrch má jednotný odstín a nijak vizuálně neruší. Reálné ražení je u Cybergun zbraní samozřejmostí a mnohem více se mi líbí, že klasické airsoftové ražení o bezpečnosti, je schováno na spodku zbraně a na boku je tedy vidět pouze „Made in Taiwan“. Mini Uzi je také vybavena dvěma očky pro připojení popruhu, na což občas výrobci zbraní zapomínají. Nicméně parametrově je tenhle kus ještě zajímavější.

Mini Uzi má délku 60cm a se sklopenou pažbou pouhých 36cm. Váží 2,2kg, z toho 455g samotný zásobník vyrobený z kovu. Zásobník je dvojřadý na 39 ran (výrobcem je uváděno 40, ovšem mě se do zásobníku podařilo dát pouze 39 kuliček), takže obvyklá kapacita pro malé samopaly. Bombička se velmi pohodlně dává do zásobníku a k jejímu utažení je potřeba imbusový klíč. Jedna bombička vydrží na celých 75 ran. Bronzová vnitřní hlaveň má délku 160mm a regulace hop-up funguje za pomocí otáčení kolečka se zoubky, které drží hlaveň. Velmi zajímavý systém, který mě trochu překvapil. Při testovací střelbě jsme naměřili úsťovou rychlost 125 m/s s 0,20 g kuličkami. Po vystřelení celého zásobníku mi u 39. výstřelu ukázal měřák 91 m/s což je na CO2 hezký výsledek. Po vystřelení dalších 36ti ran, po kterých došel plyn, měřák ukazoval 73 m/s. Takže celkem 75 ran na jednu bombičku. Vzhledem k tomu že CO2 se do krátkých samopalů moc nevyužívá, nelze usoudit, zda je to hodně či moc. Ale právě díky závěru, který moc neváží, dokáže zbraň vystřelit, i když už v bombičce dochází tlak. Zpětný ráz má Mini Uzi i přes svoji vcelku velkou hmotnost velmi silný. Ale musím říci, že je to potěšující. A příznivci reálných pocitů ze střelby si určitě přijdou na své, protože ramenní opěrka má při střelbě konečně své opodstatnění. Rozborku očekávejte trochu netypickou, ale víceméně podobnou reálné a nijak složitou. Opět plynovka s vyšším výkonem a především dobrým pocitem ze střelby. Určitě vhodná na krátké a střední vzdálenosti.
 

Uvnitř balení je standard Cybergunu. Zbraň, zásobník, vzorek kuliček a návod v angličtině, francouzštině a španělštině. K tomu je přiložen imbusový klíč pro zásobník, klíč na seřízení mušky, trubičková rychloplnička a náhradní matice na bombičku pro zásobník.

Co nějaké nedostatky? Uzi používá k pohonu CO2, které není pro samopaly typické, protože během střelby bombičky ztrácí tlak. Takže sice vystřílíte více ran než třeba z klasického plynového zásobníku, ale poslední výstřely už budou postrádat původní výkon. Trochu zvláštní systém regulace hop-up mi přišel trochu nemotorný a dlaňová pojistka na zbrani mi přijde takřka k ničemu a mě spíše obtěžovala. Také je škoda, že výrobce sice uvádí, že zbraň je Full Metal, ale celé tělo s pažbením (vyjma sklopné pažby) je plastové. Přes už tak vcelku vysokou váhu, by si tato zbraň zasloužila celokovovou verzi.

Takže nakonec můžeme říci jediné. Jako hlavní zbraň asi nebude nejideálnější, ale jako druhá zbraň na akci, či záložka pro dlouhé a dalekonosné zbraně bude vynikající. Zpětný ráz i výkon přispějí k dobrému pocitu při střelbě, aniž by tím trpěla funkčnost. Zásobník má dostatečnou kapacitu a plyn také skoro dva zásobníky vydrží. V budovách to bude skutečný postrach. A ti kdo rádi imitují izraelskou armádu, nebo nějakou skupinu „zlých hochů“ by si ji měli pořídit, už proto, že je to skutečně krásná stylová zbraň.
 

© AirSoftShop.cz
Foto a text - Petr a Alfred


Vydáno: 12.1.2012 11:35 | 
Přečteno: 16986x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků