Fórum
Kategorie: Plynovky, Sniperky

GG GM1903 A3 gas

GG GM1903 A3 gasKdyž byla puška M1903 Springfield zavedena do výzbroje americké armády na začátku 20. století, jednalo se o relativně dobrou a spolehlivou zbraň. USA po zkušenostech ze Španělsko-Americké války totiž nutně potřebovalo pušku, která by svým systémem byla podobná tehdy osvědčeným puškám značky Mauser. Ve své době Mauser představoval špičku. Jeho zbraně byly dimenzované pro vojenské použití a nejednalo se, jako v případě amerických zbraní, o lovecké či modifikované opakovací pušky. Bylo to dáno především tím, že zbraně Mauser měli za sebou několik soudobých konfliktů. Bylo jasné, že je potřeba převzít několik Mauserových řešení a vyrobit úplně nový model pušky „Made in USA“, který bude pro potřeby americké armády mnohem vhodnější, než pušky v tehdejší výzbroji americké armády. Požadavek byl především na zrychlení střelby a také na zvýšení přesnosti. A tak ve zbrojovce Springfield vyvinuli novou pušku M1903, která zažila nejen obě dvě světové války války, ale také se podívala do Koreje a počátku války ve Vietnamu. V dnešním článku dám výjimečně prostor i delšímu povídání o ostrých zbraních.

Pro zajímavost doplním, že USA na konci 19. století disponovala hned několika typy pušek, z niž za zmínku dle mého stojí dva typy, které tvořili součást výzbroje na konci 19.století a měli zajímavá řešení.

Koho historické informace o skutečných zbraních nezajímají, ať přeskočí celý následující odstavec. Ti nedočkaví, které zajímá samotná recenze, mohou dokonce přeskočit i další odstavec týkající se historie airsoftových modelů pušky Springfield M1903. Ač sám nemám rád, když se v článku o airsoftové zbrani věnuje více místa skutečnému modelu, než airsoftovému, pro jednou udělám výjimku.

Předchůdci pušky M1903

První byla puška Remington-Lee M1885. Opakovací kliková puška v ráži 6mm měla schránkový zásobník a vyráběná byla buď ve slavném puškařském závodě Sharp, nebo v továrně Remington. Bohužel puška vynikala nespolehlivostí a některé zcela zásadní díly mechanismu zbraně se velmi snadno poškodili a vedli k nefunkčnosti zbraně. Jedinou předností byl právě schránkový zásobník, což bylo v té době velmi zajímavé řešení. I z toho důvodu se objevila především ve výzbroji amerického námořnictva, protože u armády ji velmi rychle nahradila jiná modernější puška. Puška Remington-Lee tak měla velmi krátkou oficiální služební kariéru. Celých devět let ve výzbroji USA, především u námořnictva.

Hlavní zbraní pozemní armády USA byla totiž puška designu norských puškařů Krag–Jørgensen vyráběná americkou firmou Springfield. Tzv. Krag rifle, nebo známěji jako Springfield M1892-99 (dle modelu), nebyla špatná zbraň, ale při Španělsko-Americké a Filipínsko-Americké válce nedokázala konkurovat o třídu lepšímu “Španělskému Mauseru” Pušce Mauser M1893. Zatímco “Španělský Mauser” byla puška s větší ráží, nabíjela se náboji v rámečku, pušku Krag nabíjel střelec jednotlivě náboj po náboji do integrovaneho zásobníku. Takže američané stříleli pomaleji. Jenže Mauser používal i výkonější náboj, který letěl rychleji a s menší balistickou křivkou a tedy dostřel byl delší než u amerických pušek. Nakonec je i nutné připočíst, fakt, že do tropičtějšího podnebí byly prostě Mauserovy mechanismy lepší a spolehlivější.

Je zaznamenáno, že při bitvě o kopec San Juan dokázalo cca 800 španělských vojáků dlouho zdržovat postup více než 12000 američanů. V jednom z hlavních střetnutí této bitvy utržili během několika minut američané ztráty něco přes 1400 mužů (aby po skončení celé bitvy měli ztráty zhruba pětkrát vyšší než poražení španělé). Na základě pozdějšího vyšetřování mohla za americké ztráty právě moderní španělská puška Mauser (byť přispěl i fakt, že američané měli velmi zastaralé dělostřelectvo). Právě tato bitva byla důvodem požadavku nové standardní pušky pro americkou armádu a přispěla k tomu, že většina starých modelů pušek byla velmi rychle nahrazena. Už v první světová válce byly třeba zmíněné Krag rifle k vidění jen ojediněle. 15 let služby pro Krag rifle. Dodám jen, že americká armáda měla ve výzbroji i zadovky, které zastarali před vypuknutím obou výše zmíněných konfliktů.

Koho by zajímala bitva o kopec San Juan, doporučuji hezký, byť historicky mírně nepřesný, televizní válečný film o této bitvě, příznačně zvaný Rough Riders z roku 1997. Tím bych uzavřel historii předchůdců pušky Springfield M1903. Teď trochu airsoftové historie.

Airsoftová historie modelu M1903

Naneštěstí i historie airsoftového vzoru je relativně zajímavá. První airsoftovou verzi Modelu Springfield M1903 A3 má na svědomí známá Japonská značka K.T.W. Ta v květnu roku 2005 představila velmi drahou plynovou celokovovou repliku této pušky. Nutno podotknout, že modelářské zpracování bylo skvělé, ale výkon odpovídal tehdejší době a japonským omezením. Zbraň byla na 18 ran a její cena při uvedení byla kolem 25.000 Kč. V současnosti už je tento model takřka nedostupný a i když se v nabídce KWC objevuje, pravděpodobně se již nevyrábí. Na dlouhou dobu se jednalo o jedinou M1903 na trhu. Až do roku 2012.

V červnu 2012 představuje Taiwanská značka Classic Airsoft svoji verzi M1903 A3. Puška je na CO2 bombičky a disponuje už zajímavým výkonem 125 m/s a dovoluje použít hop-up gumičky od Tokio Marui. Ceolokovové provedení a dřevěné pažbení si získávají zákazníky velmi rychle. Tehdejší hlavní distributor (a pravděpodobně i sponzor) z Hong Kongu, obchod Airsoft Panda nabízel zbraň za 420 USD. A myslím, že nikoho nepřekvapí, když se velmi rychle objevila levnější kopie.

Bohužel, jak značka Classic Airsoft (neplést s Classic Army), tak obchod Airsoft Panda už neexistují.

O pouhé dva měsíce později představuje svůj model i S&T z Hong Kongu (vyrábějící samozřejmě i v Číně). Jedná se v podstatě o kopii pušky od Classic Airsoft, se stejnými vymoženostmi, ovšem za nižší cenu kolem 320 USD.

Je velkou otázkou, zda se jedná o kopii Classic Airsoft, nebo naopak bylo S&T OEM výrobcem pro značku Classic Airsoft a pouze zbraň vydalo pod vlastní hlavičkou. Těžko říci. Více informací se mi vypátrat nepodařilo, ale jedná se o velmi podobné zbraně a tak jsou obě varianty možné.

Další značkou, která se zapsala na seznam výrobců M1903 A3 je značka Zeta-Lab. Naneštěstí, informace o její replice nejsou v podstatě žádné. Je jich tak málo, že vzhledem k jejich kauze s Vintorezem (popsáno v článku VSS Vintorez), působí dojmem, že nebyla ani vyrobena. Těžko říci.

Na jaře 2013 ohlašuje G&G vydání vlastní plynové verze. To se skutečně podaří v lednu 2013, kdy je G&G GM1903 A3 oficiálně vydána a to jak na pohon CO2, tak na klasická Green Gas.

A konečně rok 2015 je posledním rokem M1903. G&G vydává GM1903 A4, tedy odstřelovačskou verzi této pušky a S&T v dubnu vydává manuální verzi M1903 A3. Ta je na bázi pušky VSR s určitými úpravami a atypickým zásobníkem, který ale nepatří k nejspolehlivějším. Za cca 205 USD dostaneme manuálku s výkonem kolem 115 m/s.

Za zmínku stojí ještě dvě značky, které také zplodili pušky M1903. Bohužel se mi je nepodařilo datovat. První je malá japonská značka Smokey. Její M1903 v ceně mezi 800 – 1000 USD je spíše pro sběratele a nedokázal jsem určit, zda se jednalo o plyn či manuál. Vzhledem k japonským omezením bych tipoval plyn. Další značkou je Apple airsoft. Výrobce z Hong Kongu. Jejich M1903 byla také v provedení CO2. Pravděpodobně kopie Classic Airsoft nebo S&T. Nelze ani vyloučit že se jedná o původního výrobce této verze (Tedy OEM výrobce). Ani zde jsem mnoho informací nevypátral.

G&G GM1903 A3 gas

Po tomto, pro mnohé jistě až nesmyslně obsáhlém, úvodu se můžeme konečně podívat na recenzovaný model G&G GM1903 A3 gas.

G&G GM1903 A3 gas svým obalem nepřekvapí. GG vsadilo na kombinaci modro černé barvy. Co však v první chvíli zarazí je velký nápis A.E.G. A popiskem, jako by šlo o elektriku. Naneštěstí se člověk nesmí nechat zmást. Krabice je univerzální a aby nedošlo k omylu, je na ní samolepka s velkým barevným obrázkem zbraně uvnitř a s popiskem základních parametrů (tedy že jde o GM1903 A3, že to je plynovka, na 9 ran a samozřejmě je vyrobena 100% na Taiwanu).

Podle mě šlo asi původně o krabice určené pro pušky typu M14, soudě dle výřezu v polystyrenu.

Zbraň je uložena v šedém, velmi hezky tvarovaném, polystyrenovém výlisku. Kromě zbraně zde nalezneme dva výměnné zásobníky na klasický Green Gas, prodloužení pro plnění plynu (kovová trubička), 500ks kuliček GG 0,30g, plně barevný anglický návod a nakonec i čistič hlavně. Aktuální katalogový rozkládací plakát je také součástí balení.

Musím říci, že mě velmi překvapili kuličky 0,30g a v tak velkém množství 500ks. Samotné kuličky od G&G patří mezi velmi kvalitní střelivo a není obvyklé aby výrobce dával ke zbrani do krabice jiné než 0,20g kuličky a to tak maximálně v množství kolem 100 ks.

Samotná zbraň je svým designem a pojetím stará dobrá puška. Velká, dlouhá, bytelná, s dřevěným pažbením a jednoduchými mířidly. Prostě to co člověk čeká. M1903 na první pohled není tak masivní jako M1 Garand. Je štíhlejší siluety. I v ruce působí tak trochu hubeně. Ale taková byla tehdejší móda. Puška pocitově není těžká, přestože má dřevěné pažbení. Váha 3,46 kg na dnešní dobu neznamená mnoho, ale délka 112 cm už je trochu méně obvyklý rozměr.

V dnešní éře karabin a kompaktních zbraní jsou rozměry přes 100 cm méně běžné, než tomu bylo někdy do 80. let minulého století. Ale v době zavedení této zbraně se vyráběli pušky i delší. Výjimkou byli snad jen karabiny od jezdectva.

Nejvýraznější částí zbraně je dřevěné pažbení. V tmavě hnědé barvě působí na pohled velmi věrohodně, ale v ruce už je trochu hrubší. Jelikož jsem skutečnou M1903 nikdy v ruce nedržel (shame on me), nedokážu posoudit, jak moc se tenkrát lakování dřeva nosilo. Pažbení GM1903 A3 není nalakované. Není to tedy takový ten hladký povrch jako má třeba M14, ale spíše cítíte jakoby syrové dřevo, se všemi výstupky a nerovnostmi. Samozřejmě, že vše je broušeno do hladka, ale na konečcích prstů to cítíte. Přesto je vidět, že něčím dřevo mořené bylo. Pažbení jako takové je pevné. A je vyrobeno ze dvou dílů. Tak jak je to pro pušky obvyklé. Zbraň se při pevném sevření nijak neprohýbá, takže masa dřeva tam určitě bude. Pouze vrchní část pažbení se asi o jeden milimetr může pohnout vpřed. To je dáno především pasováním kovových kroužků na dřevo, které samozřejmě nebudou nikdy úplně doléhat.

Když se podíváme na detaily okolo pažbení, tedy především kovové díly, povšimneme si matně šedého odstínu všech dílů. Nijak se nelesknou, nepůsobí ani lacině. Na pušce moc dílů vidět není. Kovové objímky okolo přední části pažbení, kovová patka s výklopným okénkem na čistící sadu a celkem tři oka na popruh, které budou později převzaty i u pušky M1 Garand. Zajímavostí je funkční pružina pro pojištění jedné z objímek okolo předpažbí.

Co mě trochu mrzí, je lehce se hýbající díl kovové koncovky předpažbí s drážkou na nasazení bajonetu. Tento díl je pouze nasazen na hlavni a pojištěn čepem skrz spodní díl pažbení, sloužíc pouze jako zarážka horního dílu pažbení. V mých očích to je jediný detail, který považuji za nepovedený. Díky tomu, že horní část pouze zakrývá hlaveň, nemá to naneštěstí na funkci vliv.

Ale kdo by řešil uchycení bajonetu, když člověk mohl pušku použít jako pořádný kyj.

Závěr a celý mechanismus jsou pevně uchyceny ve spodním dílu pažbení. Upevněn je díky čepu a dvěma šroubům. Páka závěru má bytelný vzhled, ale díky faktu, že se jedná o plynovku, to není až tak důležité. Při natahování totiž nebudete překonávat žádný odpor, což je hlavní výhoda u plynových pušek. Celé ústrojí je pak skutečně z kovu a byť působí velmi složitě (zvláště díky hledí a pojistce závěru), je ve své podstatě funkční a jednoduché. Na vrchu závěru ze i ražení G&G, které však nepotěší fanoušky realistického vzhledu, protože je to čistě airsoftové ražení. Žádné „Springfield Armory“ nás bohužel nečeká.

Mimochodem je nutné počítat s tím, že povrchová úprava u pohyblivých dílů vezme rychle za své, takže o to více tyto díly vyniknou a puška získá tu správnou patinu.

Když jsem poprvé pušku natahoval, byl jsem překvapen tím, že puška má dvě pojistky na závěru. Naneštěstí, pojistka za natahovací pákou je klasická pojistka zbraně (s nápisy Ready – Safe), naopak pojistka s nápisy On – Off na levé straně závěru slouží pouze pro vyjmutí trnu s natahovací pákou ze zbraně. Obě jsou samozřejmě kovové.

Celkově je rozborka zbraně velmi jednoduchá a z návodu je jasno, že se skládá jen z několika málo dílů. Z návodu lze chápat, že rozebrat tuo pušku není nikterak složité, přestože to není potřeba. Smysl má pouze vyjmutí trnu zbraně pro jeho vyčištění a případné promazání.

Za zmínku stojí i kovový lučík, u kterého je pojistka výměnného zásobníku. Což v praxi znamená, že se nejedná o realistické nabíjení (v originále se používá rámeček s náboji).

Zásobník je jinak kovový, s nádržkou na plyn a vkládá se do zbraně spodem. Kapacitu má 9 ran. Štěstí tedy, že ke zbrani jsou dodávány hned dva.

GG dodává i zásobníky na CO2 bombičky, nicméně ty používají 8g CO2 bombičky, nikoliv 12g jak jsme zvyklí. Je tedy jasné, že verze pušky na CO2 a GAS se liší skutečně jen v zásobnících.

Posledním dílem, stojícím za zmínku, je kovová hlaveň, ze které ale vidíte jen malý kousek, přestože vnější hlaveň začíná už u závěrové části. Muška na hlavni je taktéž kovová. Seřiditelná však není. Seřídit lze pouze hledí.

Po střelecké stránce není zbraň nikterak špatná. Hop-up se teoreticky reguluje velmi snadno, protože stačí zatlačit z boku na velký čep, díky kterému se na druhé straně těla vysune regulační kolečko hop-up mechanismu. Problém je, že toto zmáčknutí jde velmi ztuha. Navíc z návodu není úplně jasné, zda lze hop-up regulovat jen po pravé straně, nebo lze tlačit i ze strany druhé a regulovat tak hop-up vpravo.

V textu se mluví jen o regulaci po pravé straně, ale obrázky znázorňují i druhou možnost.

Při střelbě má puška krásný zvuk a pocit při natahování pákou je jednoduše úžasný. Nevadí ani velká vůle natahovacího mechanismu, jak je to u plynových pušek obvyklé, ani naopak vcelku tuhá spoušť. Při natažení vám navíc vyskočí v ose trnu čep, díky kterému poznáte, zda je puška nabitá či nikoliv. Výkon je zhruba 100 m/s při použití standardního Green Gas a 0,20g kuliček. Ale na základě kuliček dodávaných v balení (0,30g) je vhodnější těžší munice. Bohužel, neměl jsem možnost střílet na větší vzdálenost, takže parametry přesnosti (které často závisí spíše na střelci) a dostřelu nemohu uvést. Ale myslím, že se základní elektrickou zbraní bude tato puška plně srovnatelná.

Osobně bych se také nebál použít třeba výkonnější Extreme Blowback od Cybergunu, se kterým mám osobně lepší zkušenosti.

Puška G&G GM1903 A3 je spíše než airsoftovou zbraní velmi pěkným funkčním modelem. V rámci podobné kategorie zbraní jsou její výkony dostačující, ale na bojišti proti běžným AEG by asi nijak zvlášť nevynikala. Ale toto je jedna z těch zbraní, která se nepořizuje na „velký airsoft“, ale pro zábavu, či sběratelství. Fajnšmekry mohu potěšit i faktem, že G&G nabízí samostatně ke koupi i repliku bajonetu pro tuto pušku a také chromovanou verzi této zbraně (tedy slavnostní provedení).

A třešničkou na dortu může být i fakt, že koupí jakékoliv zbraně od G&G máte šanci vyhrát výlet na Taiwan či nějakou zajímavou cenu. U každé zbraně od G&G totiž najdete kulatý štítek, na kterém je unikátní soutěžní kód, který jednou za měsíc může něco vyhrát. Více na stránkách G&G.

Bohemia Air Soft nabízí G&G GM1903 A3 za 12.733 Kč ve standardní záruce, nebo v rámci dekorační záruky se slevou 500 Kč.


Vydáno: 3.11.2015 10:21 | 
Přečteno: 18166x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, blb
Je mi jasny ze opakovacka nemuze mit blowback ale to neni vysvetleni proc ma tak maly vykon kdyz plyn jde do velmi dlouhe hlavne a veskery plyn jde do kule i ten manual springfieldu je levnejsi a vykonejsi
icon odpověděl(a)
Je to jednoduché. Tyhle zbraně nejsou určené pro nějaký kompetetivní airsoft. A už vůbec né český airsoft, který je v honbě za výkony zcela unikátní, co se světového trhu týče. Zbraně jako tato Sprinfieldka jsou určené především pro sběratele a fanoušky. Jelikož má mnoho zemí vcelku přísné limity, co se výkonu týče, je dělána tak, aby těmto limitům vyhovovala. Nezapomínejme, že znehodnocené zbraně v mnoha státech na světě neexistují. Pro asijské reenactory jsou airsoftové a modelové zbraně jedinou alternativou. A těmto lidem o výkony vůbec nejde.
Zkrátka, u speciálních kousků výrobce necítí potřebu nabízet vysoký výkon.
, hhggf
Tak dlouha plynovka bez blowbacku a ma mensi vykon nez vetsina manu snipek?
odpověděl(a)
Blowback u zbraně s válcovým závěrem? Doplň si vzdělání!

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků