Brokovnice představuje esenci frajerství, stejně jako třeba revolver, takže není divu, že mnoho hráčů nějakou brokovnici ve svém arzenálu má. Brokovnice mají v airsoftu letitou tradici, stejně jako zmíněné revolvery. Vždyť první airsoftová brokovnice se na trhu objevila už v roce 1982, tedy těsně před érou klasického airsoftu. Byla to manuální brokovnice Maruzen Remington M870 Wingmaster. Používala patrony na čtyři kuličky a při každém výstřelu vyhodila patronu ven. Krásný kousek, který se dočkal i zkrácené varianty. Navíc do roku 1989, kdy se objevila první plynová brokovnice taktéž od Maruzenu, to byla asi i jediná slušná brokovnice na trhu, možná jediná brokovnice na trhu vůbec. Samozřejmě, že později se začalo objevovat množství dalších brokovnic a s nimi množství nových systémů, ale to si nechám na jiný článek. Pro dnešní recenzi je ale ještě nutné zmínit značku Tokio Marui, která v roce 2013 uvedla na trh plynovou brokovnici M870 Tactical. Osvědčený systém trojhlavňové brokovnice nám Japonci okořenili pohonem na green gas a možností volby mezi střelbou o 3 nebo 6 ranách. Tento systém pak v následujících letech rezonoval trhem a nebylo tak divu, když se brokovnice se stejným systémem objevila i u nejaponských výrobců. A jednou z těchto nejaponských značek je i Golden Eagle z Hong Kongu na jehož brokovnici M870 se tentokrát podívám.
Za vaše peníze dostanete víceméně standardní příslušenství, sestávající se ze samotné brokovnice, tří patron sloužící jako zásobník a rychloplničky. Stačí dokoupit plyn a můžete jít hrát.
Golden Eagle M870 Short je 3 hlavňová pumpovací brokovnice s pohonem na green gas. Na první pohled pěkný kousek, který má kompaktní rozměry a příjemnou váhu 1,9 kg, což při délce 47 cm není mnoho. O to více potěší, že M870 Short má celokovovou konstrukci a tak je pevnosti a odolnosti učiněno za dost. Ergonomie je příjemná a není ji moc co vytknout. Zběžné prohlédnutí také neukazuje na žádné důvody, které by mohli vést k hýbání hlavních částí zbraně, nemluvíme-li o natahovací páce, jež se prostě vždy trochu viklat bude. Hlavních dílů ostatně není mnoho. Máme tady rám zbraně, hlaveň, trubici na patrony pod hlavní, pažbičku a natahovací páku...nebo spíše pumpovací.
Mimochodem tenhle kousek je úžasně skladný. Je to vskutku málem kapesní brokovnice, kterou schováte do malého batohu, ale stejně tak byste ji mohli mít přípnutou k pasu, či pod kabátem.
Rám M870 Short je proveden stejně jako je tomu u jiných zbraních. Vnější kryt je z jednoho kusu kovu, do kterého je vložen lučík s celým mechanismem zbraně. Kryt nedovoluje montáž jakéhokoliv příslušenství a není na něm ani jakékoliv hledí určené k míření. Celkově nemá tento model žádná mířidla. Na pravé straně je pod výhozím okénkem schována regulace počtu výstřelů, kde lze přepínat mezi 3 a 6 ranami. Na spodku je pak lučík s pojistkou zbraně a dvířka pro vložení zásobníku ve formě patrony. Dvířka se otvírají pomocí další pojistky, která je také na spodku, po levé straně lučíku. Kryt je upevněn za pomocí čtyř šroubů, které ale mají různé průměry a dle jejich stavu výrobce úplně neřeší, zda hlavičky šroubků strhne či nikoliv.
Do zadní pažby vede tvarovaná pistolová pažbička, která je upevněna k tělu vcelku mohutným šroubem. Vyrobena z tvrdého plastu se mírně zdrsněným povrchem, disponující okem na popruh. Na spodku je plnící ventilek.
Tady snad jen upozorním, že ventilek je v pažbičce zapuštěn docela hluboko, takže budete možná potřebovat láhev plynu s dlouhým nosem, či s prodlužovacím nástavcem.
Přední část M870 Short se sestává z hlavně a trubice na patrony s natahovací pákou. Všechny tyto díly jsou kovové a to včetně táhel natahovací páky. Vnější hlaveň má kónický tvar a uvnitř ukrývá tři vnitřní hlavně, které končí asi 3 cm před ústím hlavně.
Spodní trubice nemá žádnou zásadní funkci. Je kovová a po odšroubování krytky na čele do ní lze vložit jednu rezervní patronu. Jinak ale funguje tato trubice jen jako vedení natahovací páky.
Natahovací páka je kovová a lze ji sklápět. Ve vyklopené poloze se s ní dobře natahuje, ale samozřejmě nic neomezuje funkci natahování, pokud ji vyklopenou nemáte. Táhla připojená k páce jsou taktéž kovová a na první pohled se tváří, že by mohli něco vydržet. A to je v podstatě z popisu zbraně vše.
Popisovat plastovou brokovou patronu na 30 ran nemá asi moc význam, protože ji každý důvěrně zná a někdy jí viděl. Tato plynová brokovnice používá stejné patrony, jako manuální brokovnice. Žádná revoluce se tedy nekoná.
Navíc jsem ji zapomněl vyfotit...zkrátka patrona do manuální brokovnice. Všichni snad víme, ne?
Shrnu-li funkci, tak je brokovnice velmi jednoduchá na obsluhu, střílení i údržbu. Broková patrona se snadno zandavá a při zmáčknutí pojistky výklopných dvířek vám i sama vyskočí, aniž byste ji museli ze šachty nějak dolovat. Natahování při střelbě klade vcelku malý odpor a páku musíte posunout o cca 6 cm dozadu, abyste natáhli úderník a nabili další kuličku. Údržba tu není prakticky žádná. Možná lehce máznout vodící část na spodní trubici, ale ani to asi není nutnost. Co vidím jako veliký nedostatek celé zbraně je absence regulovatelného hop-up, což je velká škoda. A přitom Marui ukázala, že i tříhlavňové brokovnice mohou regulovatelný hop-up mít.
Málem jsem zapomněl zmínit výkon. Ten je standardních 100 m/s s 0,2 kuličkami, což na nějaké CQB bohatě dostačuje, protože nepředpokládám, že tuhle kompaktní krásku si vezmete na přestřelku do lesa. Možná tak na nějaký fajnový larp. M870 Short zvládne vystřílet na jedno naplnění plynem cca 3 – 4 patrony v závislosti na tom, kolik střílíte kuliček v jedné ráně a jak moc je teplo. Což dle mého není vůbec zlé. Celkově se mi tato kompaktní brokovnice líbí. Dobře se drží, snadno obsluhuje a jste s ní neskutečně obratní. Vytknul bych snad trošku ledabylejší zpracování. Vybalená nová brokovnice měla už ohlodané imbus šrouby na pouzdru závěru, nebo sem tam škrábaneček asi po montáži. To není něco, co by na takové zbrani mělo být vidět. Zase s ohledem na cenu je přeci jen nadřazena spíše funkce, než nějaká preciznost vnějšího zpracování.
Golden Eagle M870 Short lze zakoupit na Bohemia Air Soft, stejně jako její další varianty a náhradní patrony.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.