Fórum
Kategorie: Plynovky

ICS BLE XAE (blowback,TwoTone)

ICS BLE XAE (blowback,TwoTone)Další výrobce vstupuje na trh plynových pistolí. Tentokrát je to věhlasná značka ICS.

Blowback plynová pistole BLE Alpha byla představena už v roce 2016 na veletrhu IWA. Tehdy byla stále ještě v prototypové verzi. Velmi zvláštní regulace hop-up, trochu hrubší provedení a jednoduché tvary. Tak jsem ji charakterizoval v zážitcích z veletrhu. Pistole v srpnu roku 2016 oficiálně vyšla, ale do světa se dostávala značně pozvolna, protože poptávka převyšovala nabídku. Jenže teď je pistole konečně tady a rozhodně vypadá jinak, než její první verze. To jsem si ostatně mohl ověřit už na IWA 2017, kde už byla uváděna pod aktuálním označením BLE XAE. Vzhled byl výrazně odlišný. Závěr dostal nový tvar, regulace byla upravena a vůbec celá pistole vypadala výrazněji odlišně, než raná verze. Byla by tedy škoda se na tuto pistoli konečně nekouknout podrobněji.

Což mi připomíná, že tehdy v roce 2016 jsem na stánku ICS viděl kromě první verze pistole BLE i pistoli bez blowback, velmi podobnou Makarovu. Měl to být další model od ICS, ale pokud vím, zatím se žádné novinky ohledně tohoto modelu neobjevili. Ale aby toho nebylo málo, tak ICS plánuje v brzké době uvést na trh další model pistole, pistoli BLE XFG. Ta by měla mít několik vylepšení oproti XAE. Například fosforeskující mířidla a líbivější design.

ICS BLE XAE vám přijde v malé, velmi pěkné, černo červené krabičce. Krabička je skutečně malinká a pistole se do ní tak tak vejde. Uvnitř krabičky je dobře zabalena a kromě zbraně a zásobníku najdete kovovou redukci na tlumič, druhý hřbet pažbičky a čistič hlavně. Nechybí ani anglický návod, ve kterém je kromě množství obrázků i rozpad zbraně.

Pro svoji recenzi jsem si vybral verzi v pískové barvě s černým závěrem. Čistě proto, že mi přijde nejvýraznější. Samozřejmě že se nabízí i klasické verze celé v pískové nebo černé barvě, případně velmi ošklivá varianta černého těla a pískového závěru. Ale ta je vážně hrozná. Tak hrozná, že ji i po světě skoro nikdo nenabízí.

To co tu mám před sebou je blowback pistole s pohyblivým závěrem, poháněná plynem green gas. Samotná pistole váží 670 g, na délku má 19 cm. Pocitově v ruce překvapí jednak lehkostí, jednak vcelku štíhlou pažbičkou. Ergonomie se v tomto bodě nedá zcela jasně shrnout, protože některým lidem přišla rovná pažbička nepohodlná a mnohem více jim vyhovovala pažbička s přiloženým oblým hřbetem. Na první pohled je pistole vyrobena velmi precizně. Kromě začištěného spoje na polymerovém těle jsem jinou stopu po výrobním postupu nenašel. Nikdy nebyly ani odřeniny či jiné povrchové nedokonalosti, jako je tomu u levnější produkce. Snad jen jako je tomu u jiných, možná by stálo za to šetřit trochu mazivy, protože vyndavat pistoli, která má závěr celý od oleje, není to po čem zákazník touží. Snad jen jediná věc mě trochu trápí. Pistole na první pohled působí příliš suše a málo originálně. Je ovšem nutné podotknout, že se nejedná o repliku žádné existující zbraně, ale o originální design ICS. Nicméně zkusíme kouknout na jednotlivé části.

Když jsem chtěl fotit tuto pistoli, rozhodl jsme se pro focení pistole s vyměněným zaobleným hřbetem. Vypadá to prostě lépe, než s rovným.

Rám pistole ICS BLE XAE je vyroben z jednoho kusu polymeru v pískové barvě. Barvu má pistole matnou. Jak jsem již zmínil, kromě zahlazeného otřepu po výrobě je tento díl perfektně zpracován. Všechny hrany zaoblené. Ale jinak je to vcelku neoriginální provedení, co se tvaru týče. Nicméně, musím pochválit samotné řešení zdrsnění pažbičky. Ta má na bocích hezké nepravidelné vroubkování a logo BLE, tedy hlavu Leoparda, v přední části je pak rovné žebrování. Hřbet pažbičky pistole je výměnný. Taktéž má žebrování a to buď v rovném tvaru, nebo zaobleném, Dle mého si zamilujete spíše ten zaoblený. Dobře řešená ergonomie i ovládací prvky dovolují, aby pistoli používali jak praváci, tak leváci. A právě ovládací prvky a jejich dosažitelnost mě mile překvapila. Rozhodně si nemohu stěžovat na jejich funkci. Pojistka zásobníku je plastová, oboustranná. Spoušť taktéž, je ale ze dvou částí a je na ní zároveň pojistka zbraně. To se mi velmi líbí, protože obývá ovládacích prvků, které by mohli překážet na zbrani a znesnadňovat manipulaci. Pistoli tak snadno odjistíte stejným prstem, kterým mačkáte spoušť. Záchyt závěru je kovový, oboustranný a je v dosahu palce, i když máte kratší prsty nebo menší ruce. To není obvyklé a zvláště pistole s mohutnější pažbičkou na to trpí. Pojistka pro rozborku zásobníku je taktéž kovová, ovšem jen na levé straně. Stačí natáhnout závěr, otočit pojistkou a můžete závěr pohybem vpřed sejmout, jako je tomu u jiných pistolí.

V přední části těla zbraně máme standardní 21 mm R.I.S. Lištu. Takže není problém upevnit svítilnu nebo laser. Pravá strana pod závěrem je ozdobena sériovým číslem zbraně.

Závěr pistole působí mnohem lépe. Zatímco u těla máte pocit, že jste ho už někde viděli, závěr je mnohem originálnější. Je matně černé barvy a na poměry zbraně je vcelku štíhlý. V předu okolo hlavně se směrem nahoru zužuje a má drážky, díky kterým vidíte černou vnější hlaveň. Vypadá to docela sportovně, ale z hlediska údržby to asi nebude ono, protože prach se dostane snáze do zbraně. Pravdou ale je, že podobná vybrání jsou v módě a dělají je i jiní výrobci na svých zbraní. Mě se to líbí. V zadní části závěru máme žebrování pro lepší úchop. Samozřejmě, správný závěr musí mít nějaké ražení. Tady ho máme též. Na levé straně logo BLE i s hlavou leoparda a významem zkratky BLE. V přední části značku ráže 6 mm. Pravá strana má pod výhozním okénkem značku Made in Taiwan a v předu opět název pistole.

Jestli mě něco zaujalo a velmi potěšilo, tak to byly fosforeskující mířidla. Dva body na hledí a jeden na mušce. Fungují skvěle a jsou vidět ve dne i v noci. Samozřejmě

Ok, bod na mušce není ve tmě tak jasný jako na hledí, ale to mohla být záležitost jen jednoho kusu. Tak jako tak, v šeru a v noci se vám s ní bude mířit skvěle. Je jen otázkou, jak dlouho taková mířidla budou svítit.

Vnější hlaveň je taktéž černá a kovová. Její zvláštností je závit pro montáž tlumiče. Do tohoto závitu můžete našroubovat přiloženou redukci, na kterou pak můžete dát libovolný tlumič se 14 mm levotočivým závitem. Ačkoliv závit v hlavni působí trochu hrubě, je perfektně funkční. Překvapilo mě, že není nabarven na černo, ale na funkci to nemá vliv. Po estetické stránce to působí trochu zvláštně. Hop-up komoru zakrývá středový díl, na kterém je vyražena ráže 9 mm.

Vnější hlaveň je v základní poloze uložena s lehkou vůlí, stejně jako to mají jiné pistole, a lehce cinká o závěr. Nic dramatického. To jen aby tato recenze vypadala podrobně...

Zásobník u zbraně není ničím zajímavý. Je precizně vyroben, dvouřadý a má kapacitu 24 ran. Výrobce tvrdí, že je velmi spolehlivý. Trochu mě děsí vysoká plastová vývodka, která zaručuje, že při pádu na zem se poškodí. Ale zásobníky nemají co padat na zem a na servisu BAS je náhradních dílů dost. Ve zbrani ovšem sedí perfektně a nijak se nehýbe. Není potřeba použití žádné síly na jeho vyjmutí či zasunutí.

Zajímá-li vás vnitřek, nebudete zase tolik překvapeni. Ačkoliv jsou díly mírně atypické, uspořádání je zcela standardní, včetně regulovatelného hop-up mechanismu za pomocí kolečka. Tak jak je zvykem, jsou některé díly plastové, jiné kovové. Nijak se neliší od konkurence, co se provedení týče. Nutno podotknout, že působí vymazlenějším dojmem.

Zde ale musím poukázat na jeden nedostatek rozborky. Je při ní nutné použít trochu síly a to jak v případě, že sundáváte závěr, tak když ho natahujete. Je to zvláštní, ale takhle zvláštně žádná pistole sundat nejde. Není to nic hrozného, stačí lehce zatlačit či jemně rukou klepnout, ale přesto se mi to vůbec nelíbí. Na stranu druhou, závěr k tělu lícuje skvěle. Závěr se totiž na zbrani neviklá a ani se nehne. Ani o milimetr. To jsem už dlouho neviděl. Je vidět, že spasování je velmi přesné, ale daní za něj je rozborka s menším užitím síly.

Se 186 mm bronzovou hlavní a regulovatelným hop-up mechanismem, střílí pistole 90 m/s při použití kuliček 0,20g. Přesnost je dobrá, dostřel také. Nic co by zásadně vybočovalo ze standardů. Ale citelný zpětný ráz mě i přes relatiovně odlehčený závěr potěšil.

Jak shrnout tuto pistoli? Fanoušky military bude mrzet, že pistole vypadá málo krutopřísně a že nemá reálnou předlohu. Na stranu druhou, pistoli vyvinula značka, která dělá zbraně pro hráče. ICS se zaměřuje na funkčnost. Nudný vzhled pistole ostře kontrastuje s precizním provedením a spolehlivou funkcí. Mám z ní dojem bytelnosti, spolehlivosti a funkčnosti. Každý prvek na zbrani je promyšlený tak, aby sloužil hlavnímu účelu. Střelbě. Není to kráska na machrování před kamarády, ale na hubení nepřátel (když už tedy pistoli vytáhnete z pouzdra). A díky mířidlům se jim můžete postavit ve dne i v noci. A to je hlavní věc, která vás má zajímat. Navíc je pistole nabízena za velmi příznivou cenu, protože ICS si uvědomuje, že kvalitní a značkovou záložní pistoli s blowbackem by si měl dovolit každý hráč. Pistole by navíc měla pasovat do pouzder pro pistole typu Glock. Takže se nemusíte bát, že byste jí neměli v čem tahat.

ICS BLE XAE se prodává na Bohemia Air Soft za 2449 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč.

A nelíbí-li se vám verze kterou mám v recenzi, můžete si samozřejmě vybrat i verzi celou v pískové barvě, nebo klasickou celou černou, a to ZDE.


Vydáno: 8.12.2017 16:47 | 
Přečteno: 10412x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků