Fórum
Kategorie: Plynovky

ICS BLE XPD Compact

ICS BLE XPD CompactPořádný kompakt od ICS, který musíte mít!

ICS se na poli blowback plynových pistolí snaží prosadit hned s několika typy zbraní. Některé z nich jsme již recenzovali, například téměř tři doky staré BLE XAE, které bylo tehdy žhavou novinkou. Nebo naopak současnou nejnovější pistoli Korth PRS, jež se pyšní velmi promyšleným mechanismem a zároveň je replikou skutečné pistole. Teď tu mám na stole BLE XPD Compact, který je neméně zajímavý. Je to první kompakt, který ICS vyrobilo. Zároveň si však zachovává veškeré přednosti předchozích zbraní od ICS. Je tomu skutečně tak? Uvidíme.

Jak je u ICS zvykem, je pistole dodávána v červeno-černé kartonové krabičce s logem ICS a BLE. Pokud nevíte, tak BLE je zkratka Black Leopard Eye. Nechybí proto ani silueta leoparda na čelním víku. Uvnitř najdeme pistoli, pečlivě zabalenou v bublinkové fólii, čistič hlavně, redukci na montáž tlumiče a samozřejmě přehledný obrázkový návod v angličtině.

V návodu najdete nejen postup při manipulaci se zbraní, ale také její rozpad a kompletní soupis a označení jednotlivých dílů. ICS totiž ke každé pistoli nabízí kompletní podporu náhradních dílů a tak stačí případný opotřebovaný díl jen v seznamu najít a objednat u distributora. V tomto případě u Bohemia Air Soft.

Samotná pistole působí na první pohled malými rozměry, ale to je pouze při pohledu z profilu. Ve skutečnosti je šíře jejího závěru srovnatelná s USP nebo Sig Sauerem. Jinak je to skutečný kompakt. Na délku 17 cm a váha 644 g. To není zlé. V ruce se drží příjemně, míří se s ní taky dobře. Váha je tak akorát, aby se s ní skvěle manipulovalo. Dovedu si jí představit jak jako pistoli na skryté nošení na nějaké larpy, tak i jako regulérní záložní pistoli k odstřelovačce nebo kulometu. Je to standardní green gas blowback plynová pistole, co se funkce týče.

ICS XPD má polymerový rám ostřejších tvarů v matně černé barvě a kovový závěr s hlavní. Rám má příjemný tvar, ergonomicky skvěle řešený. Pažbička má moc pěkné zdrsnění, které zajistí pevný úchop i díky kombinaci s prodlouženou patkou zásobníku. Po stranách pažbičky je i logo leoparda V přední části je krátká montážní RIS lišta, která vám dovolí upnout nějakou menší svítilnu. Vzhledem délce nějakých 25 mm neočekávejte, že tam dáte něco většího. Ovládací prvky jsou víceméně vhodné pro praváky i leváky, protože pojistka zásobníku je oboustranná. Záchyt závěru i pojistka rozborky jsou sice na levé straně, ale to vás v běžném boji tolik nepotrápí. Všechny prvky jsou snadno dostupné, bez ohledu na velikost vaší ruky a prstů. Trochu nezvyk pro mě byla dlaňová pojistka, ale to jen v první moment. Stejně tak i lučík je nezvykle široký. Hledáte-li pojistku zbraně, tak ta je ukryta v přední části v montážní RIS liště. Trochu nepraktické, ale je tam. Přeci jen, XPD má i pojistku na spoušti. Celkem má tedy pistole tři pojistky. Dlaňovou, spoušťovou a pak na liště.

Kovový závěr má ideální tvar pro snadné natažení. Je opatřen krásným ražením XPD Compact a také moc pěknou muškou a hledím se zvýrazněními body. Skvěle se přes ně míří. Zajímavostí je fakt, že mířidla jsou luminiscenční. Fungují moc pěkně. Užitečná je i indikace natažení úderníku, kdy hned poznáte, zda máte zbraň připravenou ke střelbě. Vnější hlaveň je také kovová a opatřena závitem na montáž redukce pro tlumič. Na pistoli tak dáte libovolný tlumič se 14 mm levotočivým závitem.

Zásobník je poslední částí, kterou je nutné zmínit. Kovový zásobník s plastovou vývodkou a prodlouženou patkou má kapacitu 17 ran. To je víceméně dostačující, ale kdyby to bylo málo, lze pořídit i prodloužený zásobník na 24 ran. Sice tím pistole ztratí na kompaktnosti díky prodloužené pažbičce, ale pár ran navíc se hodí. Velmi se mi líbí, krásně funkční oboustranný záchyt zásobníku.

To nejzajímavější ale ICS XPD schovává uvnitř. Podobně jako dříve zmiňovaná pistole Korth, má vnitřní mechanismus vymazlený jak jen to lze. Rozborka je snadná. Stačí dát závěr do zadní polohy, vyjmout zásobník, odjistit pojistku rozborky, poté i záchyt a vysunout závěr ven. Kdyby náhodou, máte to hezky ukázáno v návodu.

První co uvidíte, je dutý trn pružiny, aneb kde se dá ještě ušetřit na hmotnosti zbraně. Dál vás zaujme oranžová POM pístnice. Vše je ale víceméně standardní a nic překvapivého. Regulace hop-up se provádí podobně jako u jiných zbraní. Na spodku kovové hop-up komory je otočné kolečko, kterým můžete regulovat přítlak.

Důležitý je zásobník, který je vybaven REVO ventilky. Expanzní ventilek zefektivňuje vypouštění plynu a umožňuje regulovat jeho výkon. Plnící ventilek naopak umožňuje díky své konstrukci dostat do pistole až o 30% více plynu, než obvykle. Ventilky ale mají stále standardní rozměry, takže je můžete nahradit libovolnými jinými, pokud dostanete tu potřebu.
ICS XPD má bronzovou 75 mm hlaveň, se kterou má základní výkon 85 m/s s 0,20 g kuličkami a standardním green gas. Je otázkou, zda by se případnou manipulací s REVO ventilkem nedal výkon posunout výše, ale přeci jen, je to kompaktní pistole s krátkou hlavní, takže není moc důvod.

Co lze závěrem dodat? ICS XPD Compact není takovou fajnovou pistolí jako ICS Korth, ale zároveň za ní niajk nezaostává. Je to kompaktní lehká pistole, která asi nebude nejvhodnější na nějakou pistolovou válku, ale jako záložní zbraň ideální. Je bytelná a její vnitřní mechanismus je stejně dobrý, jako u Kortha. Kvalita vnějšího provedení je bezkonkurenční a záruka podpory náhradních dílů už je jen třešnička na dortu. ICS je opět o krok dál a má v nabídce pistoli, za kterou se nemusí stydět.

ICS BLE XPD Compact lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 2778 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 200 Kč.
A pokud nechcete černou barvu, jsou tu i jiné barevné kombinace.

FOTO: Ondra


Vydáno: 27.3.2020 14:44 | 
Přečteno: 4405x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků