Fórum
Kategorie: Plynovky

ICS Hi-Capa Challenger

ICS Hi-Capa ChallengerZbrusu nová pistole od ICS.

Jestli se nějaké značce v současnosti daří dělat technicky zajímavé a precizní pistole, je to zcela jistě ICS. Osobně mám stále v oblibě licencovanou pistoli KORTH, která je z mého pohledu skvěle technicky řešena. KORTH disponuje REVO ventilky, ocelovými vnitřními díly, fixní hlavní a možností montáže tlumiče. Ačkoliv Korth už má svého nástupce v podobě pistole BLE-Vulture, je to z pohledu airsoftu jen modifikovaná M1911. Bylo proto na čase, aby se ICS vytasilo i s nějakou replikou typu Hi-Capa. Prosby byly vyslyšeny a světlo světa spatřila Hi-Capa Challenger. ICS tímto modelem cílí na sportovní střelce, kteří chtějí pistoli osadit doplňky a vyžadují i upgrade vnitřku zbraně. Je tu tak pár technických překvapení, které si blíže rozebereme. Začneme ale tím, co vidíme zvenčí.
Pro dramatičtější pojetí celé recenze jsme pistoli osadili tlumičem, laserovým zaměřovačem a mikro kolimátorem. Uznejte sami, tahle pistole si říká o maximální osazení doplňky.

Stejně jako předchozí blowback plynové pistole, i Challenger si drží vysokou kvalitu zpracování. Díly jsou krásně opracované, bez otřepů a stop po výrobě. Kovové díly mají hezky zaoblené hrany a jsou kvalitně nalakovány, takže barva na zbrani by měla něco vydržet. Plastové díly mají shodný odstín s kovovým závěrem, přestože si nedrží takový lesk. Naopak ovládací prvky se na můj vkus lesknou až to hezké není. Proč nezůstalo ICS u matné barvy, jako má na závěru, to netuším. Stejná lesklá černá barva je i na vnější hlavni. Co se ražení týče, je zde pouze ražení ICS, které však neevokuje airsoft a tváří se realisticky, což vnímám jako velké plus pro vzhled celé pistole.

V zásadě tu máme duralový závěr, uložený v kovovém rámu, ke kterému je našroubována plastová pažbička. Zde ovšem ICS myslelo dopředu a do plastového lučíku pažbičky dal kovovou vložku, aby bylo životnosti celého spoje učiněno zadost. Vnější hlaveň je samozřejmě kovová. Pod hlavní nechybí RIS lišta pro montáž doplňků.

Horní část závěru zdobí kovová montáž kolimátoru. Kvituji přítomnost dvou různých roztečí děr pro odlišné modely kolimátorů (RMR a DOC), stejně tak i přítomnost funkčních luminiscenčních mířidel pro případ, že kolimátor nechcete používat. Montáž lze samozřejmě sundat a nahradit přiloženou krytkou a doplnit klasickým Hi-Capa hledím, nicméně to už není součástí balení a musíte ho pořídit samostatně. V přední části je závěr odlehčen a konec hlavně zdobí 11 mm levotočivý vnitřní závit pro vložení redukce se 14 mm levotočivým závitem, kterou v krabičce s pistolí taktéž najdete.
Konečně nějakého výrobce napadlo dát stejnosměrné závity! Až budete utahovat tlumič, už nebudete řešit, že jeden závit utahujete a druhý povolujete. Konečně!

Z hlediska ergonomie nečekejte revoluci. Drží se prostě jako obyčejná Hi-Capa. Ovládací prvky jsou stejné, jako u jiných Hi-Capa pistolí. Všechny jsou kovové a odlehčená spoušť má seřiditelnou délku chodu. Co mě trochu mate, je oboustranná pojistka závěru. Nevidím důvod udělat tento jediný prvek oboustranný, protože to nemá význam, nemůže-li být pojistka zásobníku a záchyt závěru taktéž na pravé straně. Nejsem si taky jist, zda by pojistka závěru neměla při přepínání klást větší odpor, aby se náhodu pistole během manipulace omylem nezajistila.
Ono to zní vtipně, ale v polních podmínkách, když člověk tasí pistoli ve spěchu, se toto může snadno stát.

Je na čase odhalit co se skrývá uvnitř. Začneme ocelovými díly mechanismu úderníku, což je věc, na kterou doplácí mnoho plynových pistolí. Běžně slitiny se rychle opotřebují a to ovlivňuje chod zbraně. Značky jako Guarder, New Age nebo Z-parts nabízejí tyto ocelové spoušťové díly jednotlivě, či jako sety, ale ICS vám ušetřilo práci a dalo je rovnou do zbraně. Navíc jsou standardu Marui, což vám usnadní případný servis.

Set vnitřní hlavně, hop-up gumičky a komory je z dílny Master Mods a jsou opět plně kompatibilní se standardem Marui. Hlaveň má průměr 6,04 mm a je poniklovaná pro vyšší odolnost.
Vnitřní hlaveň je opatřena R-hopem, takže přítlačná plocha na kuličku je větší a zajišťuje lepší stabilitu a přesnost, než regulérní hop-up design. To samozřejmě znamená, že ve zbrani je i příslušná hop-up gumička. Pistole podává nejlepší výkony se střelivem 0,3 g a vyšším. ICS ale tuší, co bysme mohli chtít a tak je v balení druhá sada hop-up gumičky pro lehčí střelivo. Základní výkon s 0,2 g kuličkami je 100 m/s.

Kovová hop-up komora je speciálně upravená s TDC (Top Dead Center) seřizováním, což zajistí absolutní plynulost a preciznost celého nastavení. Seřizování je za pomocí imbus klíče a je nutné vždy sundat závěr pistole.

ICS se dále chlubí jakousi stabilizací hlavně (Barrel Lock) pro zvýšení přesnosti. V podstatě to má být seřiditelný imbusový červík uvnitř spodního rámu zbraně, který by měl, dle mého názoru, nějak zmenšovat vůli při pohybu hlavně a hop-up komory ve zbrani. Jenže nějak jsem tomu mechanismu úplně nepřišel na kloub. Tuším jak by to mělo fungovat a jak to seřídit, ale ta teorie mi nějak nesedí, takže, když by někdo přišel na to, jak přesně to má fungovat, dejte vědět.

Hovoříme-li o vnitřku zbraně, nesmíme opomenout ani zásobník. Ten svými rozměry odpovídá běžným zásobníkům pro Hi-Capa pistole a pojme 30 ran, což je na pistoli hodně. Spodek zásobníku zdobí zesílená plastová patka s upraveným designem, nejen pro větší odolnost, ale i pro snazší uchopení.
Pro zajímavost, ICS Challenger je kompatibilní i s Hi-Capa zásobníky značek Marui, WE a SRC. Zvládne též fungovat i na CO2. To mi připomíná, že ICS už oznámilo, že pro všechny své modely bude mít k dispozici i CO2 zásobníky.

Proč jsem náhle začal o zásobníku? Důležitá část celé pistole se totiž ukrývá právě v zásobníku. ICS systém REVO ventilků. Tento systém zaručuje maximální využití plynu ve zbrani a též jeho hospodárnější spotřebu. Zatímco netypicky dlouhý plnící ventilek je stejný jako byl v pistoli KORTH, tak expanzní ventilek je už druhé generace. Expanzní ventilek REVO.II umožňuje regulaci množství vypouštěného plynu, zároveň novým tvarem těsnícího o-kroužku zlepšuje efektivitu a snižuje tření při uvolnění ventilku. Ventilek se tak odjistí s mnohem menším odporem.
Mimochodem, tento expanzní ventilek má ICS jak ve verzi pro M1911/Hi-Capa tak i pro verzi Glock. Samozřejmě, obojí standardu Marui.

ICS Hi-Capa Challenger je dle mého názoru zcela rovnocenná ostatním moderním pistolí od ICS a je též zdatnou konkurencí pro jiné výrobce. ICS uvedlo na trh osvědčený koncept s mnoha designovými i technickými vychytávkami, které ocení jak sportovní hráči, tak hráči, kteří hledají pistoli pro polní použití. Kvalitní zpracování, dobrá kompatibilita a parametry. To je něco, co nemůže nikoho nechat chladným. ICS navíc oznámilo, že pro Challenger budou též v nabídce i sportovnější doplňky, jako rovná spoušť, zvětšená pojistka zásobníku nebo napínací páka po vzoru IPSC pistolí. Takže majitelé se mají na co těšit.

Jako každá pěkná a kvalitní pistole, má i tato svůj nedostatek a tím je vyšší pořizovací cena, která je ale podle mě zcela adekvátní. Dostanete pistoli se vším potřebným příslušenstvím, bez potřeby ji nějak upgradovat a vylepšovat, nemluvě o plné připravenosti pro montáž jakýchkoliv doplňků. Prostě "ready to use" Takže hledáte-li vymazlenou pistoli a ICS Hi-Capa Challenger vás zaujal, můžete ho pořídit na Bohemi Air Soft.


Vydáno: 19.10.2022 15:05 | 
Přečteno: 1877x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků