Fórum
Kategorie: Plynovky

ICS Korth PRS

ICS Korth PRSJe nejnovější pistole od ICS skutečně tak dobrá?

ICS se začalo plynovkami zabývat teprve nedávno, v roce 2016. Od té doby značka ušla pořádný kus cesty a v současnosti se může pochlubit hned několika řadami blowback plynovek BLE, konkrétně Alpha, XAE, XFG, XPD, PM2 a BM9. Vyvrcholením získaných zkušeností této značky je ovšem pistole s označením ICS Korth PRS. Za prvé to je první licencovaná plynová replika, která se v nabídce ICS objevila. Za druhé, je to první pistole, u níž ICS využila svůj nový plynový systém REVO, který ovšem nyní montuje do všech svých zbraní. Očekává se, že taková pistole bude podrobená nějakému pečlivějšímu zkoumánív a já toto očekávání nezklamu.

Firmu Korth založil v roce 1954 jistý Willi Korth, toho času německý železniční inženýr, který začal ve své sklepní dílně vyrábět revolvery. Revolvery mu skutečně šli, protože byly nejen přesné a spolehlivé, ale též vyrobené s německou precizností a péčí. Mnoho z jeho zbraní byla malá umělecká díla. Korth nakonec získal několik patentů na některé jeho mechanismy a jeho revolvery reprezentovali hi-end tehdejšího trhu. Po Korthově smrti v roce 1992, se v roce 1999 dostala firma do bankrotu. Zbytky firmy a značky s pomocí cizího investora ale přežívali až do roku 2008, kdy se dveře původní továrny definitivně uzavřeli. Během té doby se ovšem podařilo zavést značku i v USA a začít vyrábět i pistole. Značka ale žije dál. Už v roce 2009 společníci Andreas Weber and Martin Rothmann tuto značku koupili a úspěšně navázali na tradici hi-end revolverů Korth, rozšířenou o pistole, avšak opět v prémiové kvalitě. V současnosti platí, že se jedná o jedny z nejlepších revolverů na trhu, které překonávají i značky jako Ruger, Smith & Wesson či Colt a u pistolí platí to samé. Nicméně za takovou kvalitu se platí a tak jsou revolvery Korth řádově i dvakrát dražší, než konkurenční výrobky. Neočekávejte však žádnou mamutí společnost typu Heckler& Koch. V současnosti má tato německá firma jen 25 zaměstnanců. Výrobky této značky jsou tak stále víceméně klasicky vyráběné malosériové produkty.
Pistoli Korth jsem měl možnost vidět už při naší Asijské výpravě minulý rok, tehdy ještě jako neohlášenou novinku, kterou mi Tim od ICS ochotně předvedl. Nebudu lhát, zase tolik mě v tu chvíli pistole nezaujala, byť Tim prohlašoval, že v pistoli bude to či ono a že bude taková a maková. Na první pohled to byla jen trochu modifikovaná M1911, nic co by mělo bořit trhy. Teprve na veletrhu IWA 2019 ukázalo ICS, co vše v této pistoli je a v ten moment začala být skutečně zajímavá.


ICS Korth je dodáván v černé kartonové krabičce, na které najdete velké logo Korth. Logo ICS je až po stranách krabice. Je tedy znát, že ICS si velmi této licence považuje. Uvnitř je pistole velmi pěkně zabalena v bublinkové folii, uložena mezi dvěma pěnovými vložkami. Součástí balení je kromě pistole s jedním zásobníkem ještě čistič hlavně, redukce na tlumič a podrobný návod.

ICS Korth je celokovová blowback plynová pistole, která je postaven na bázi M1911, na což upozorní nejen tvarem svého rámu, ale též střenkami v klasickém vzoru M1911. Ergonomie je tedy dobře známá a nelze jí nic vytknout. Pistole také váží tak akorát. Nemám pocit, že by byla lehká, ale zase to není takové jako bych držel Desert Eagle. Zkrátka těch 0,77 kg je tak akorát. Přitom má na pistoli obvyklou délku 20 cm. I když to na první pohled nevypadá, není to žádný kompakt. Vizuálně působí na první pohled velmi čistě. Žádné otřepy, žádné přechody, stopy po nástrojích a vše kompletně v černé barvě s matnou úpravou. Které hlavní prvky na Korthu najdeme?
Už po první zkoumání mě zaujalo, že ICS nezanechalo nikde na celé zbrani ani jediné ražení se svým logem či iniciály. Na pistoli je pouze samolepka „Made in Taiwan“ a pak už jen ražení ostré předlohy. Na spodku lučíku sice najdeme laserem vypálené označení reálné ráže, tedy „Cal. 6mm/.24 BB“, ale to je vše, co by poukazovalo na to, že se jedná o repliku. Za mě body k dobru.

Rám zbraně, tedy spodní díl, je víceméně shodný s klasickou M1911. Ovládací prvky jsou zcela totožné. Nechybí tedy prodloužená pojistka, dlaňová pojistka ani záchyt závěru. Vše na levé straně zbraně společně s pojistkou zásobníku. Vše dobře dostupné při běžném držení...tedy, jste-li pravák.

Spoušť je navržena ve sportovním, odlehčeném duchu. Velkým vylepšením je možnost seřízení spouště za pomocí imbusu. Velmi zajímavě je tvarován i lučík.

Přední část rámu je vybavena standardní RIS lištou. Lišta je dost dlouhá na to, aby pojala jakékoliv potřebné příslušenství. V této části najdeme taky realistické ražení na pravé straně.

Střenky jsou černé, plastové, ale ICS nabízí i dřevěné. Pokud vás ani ty nezaujmou, není důvod se bát, protože se jedná o standardní střenky pro M1911, takže si klidně pořiďte takové, jaké se vám líbí. Rám okolo střenek má povrch plný důlků, které zlepšují pohodlnost a pevnost úchopu.

Závěr pistole působí už trochu odlišně, než je zvykem. Je hranatější po vzoru moderních pistolí typu Glock a kromě reálného ražení na levé straně, je po obou stranách zdrsněna pro lepší úchop. Z mého pohledu zajímavý design.

Co se mi na Korthu hodně líbí, je provedení mířidel. Jednak se s nimi velmi dobře míří, jednak jejich tři záměrné body jsou fosforeskující. Šikovné je i provedení mušky, jejíž záměrný bod je ve skutečnosti dlouhý bílý proužek. Musím říci, že velmi zrychluje míření.

Vnější hlaveň je z jednoho kusu hliníku a je eloxovaná. Konec hlavně zdobí závit pro montáž redukce na tlumič (14 mm levotočivý), která je součástí balení.

Zásobník je kovový, jednořadý na 14 ran. Na první pohled je zásobník stejně štíhlý jako pro M1911, ale po stranách má rozšíření, které by ale u běžných sumek pro M1911 zásobníky nemělo překážet. Plastová vývodka je samozřejmě vyměnitelná. Rozhodně ale do pistole nepoužijete jiné, než originální zásobníky.
Těžko říci, zda je toto rozšíření pro zvýšení kapacity plynu, nebo ICS pracuje na potencionální možnosti použít v pistoli CO2 bombičky.

Z výše uvedeného by člověk nabyl dojmu, že ICS Korth je zkrátka jen trochu více fancy M1911. Například sundání závěru probíhá stejně jako u M1911. Jenže to hlavní se ukrývá uvnitř, pod závěrem. Zde se totiž událo množství změn, oproti klasické M1911, stejně jako tomu je u reálné předlohy. Reálný ostrý Korth totiž opustil mechanismus pana Browninga a přešel na ryze německý mechanismus uzamčeného závěru s uzamykacími válečky, který známe třeba ze samopalů a pušek H&K, CETME či Stg45.

ICS se také rozhodlo, že nepoužijí systém běžných M1911 a po vzoru ostré předlohy totiž odstranili vodící trn a hlaveň s centrovacím o-kroužkem nechali pevně uchytit k rámu do drážek. To velmi pozitivně ovlivňilo přesnost. Vratná pružina je tak nyní vedena vnější hlavní. To má za následek zjednodušení mechanismu a hladší chod závěru. Vnější hlaveň s blokem ukrývá hop-up komoru. Ta je plně kompatibilní se standardní Marui hop-up komorou pro M1911. Hlaveň je mosazná o délce 85 mm s průměrem 6,03 mm.
Ostatně, pokud už hovoříme o kompatibilitě, tak pro shrnutí, ICS uvádí, že hop-up komora, hop-up gumička, vnitřní hlaveň, ocelový kouhout, to vše je plně kompatibilní se standardem Marui. Takže jestli někdo z vás má potřebu ladit či upgradovat, tak směle do toho. Je možnost upgradovat i další vnitřní díly (pístnice, válec, klec atd.), které jsou také shodné se standardem M1911. Uznávám, to se velmi povedlo a palec nahoru za takovou možnost. Já sice pistole neupgraduji, ale lidé kteří ano, ocení tu možnost.

Další zajímavou vnitřní vychytávkou je na začátku zmíněný REVO systém ventilků. V podstatě jde o zajímavý typ plnícího a expanzního ventilku. Plnící ventil svým tvarem prý lépe odstraní přebytečný vzduch a dovolí údajně dostat do pistole až o 30% více plynu, než při použití běžného ventilku. Expanzní ventil naopak nabízí, kromě lepší funkce, i možnost regulace výkonu. Tím si můžete pistoli uzpůsobit povětrnostním podmínkám, či limitům. Skvělé je, že tento systém visí na ventilcích, takže teoreticky může kdokoliv vyzkoušet takový ventilek i ve své zbrani, protože rozměrově jsou to standardní ventilky.
Přiznávám, nezkoušel jsme plný rozsah možností tohoto ventilku, ale na papíře to vypadalo dobře.

Co se týče samotného mechanismu úderníku a vůbec těchto drobných vnitřních pohyblivých dílů, jsou všechny vyrobeny z oceli. Drobné plechové díly, jako táhlo spouště či pero mechanismu, jsou pak z japonské nerezové oceli. ICS si dalo na všech dílech očividně velmi záležet a na hladkém chodu mechanismu to je znát. Mám pocit, že ICS si dalo skutečně velkou práci, kterou je nutné ocenit. Výkon pistole je v základu 85 m/s s 0,20 g kuličkami. Je ovšem pravdou, že jsem se nepokoušel nijak pistoli ladit.

Ještě dodám, že jsem byl velmi překvapen důkladným promazáním celé pistole za pomocí vazelíny. Byl to velký rozdíl oproti pistolím, plovoucích v silikonovém oleji, jaké nabízí jiné značky.

Takže co říci závěrem? Pokud mám odpovědět na otázku v perexu, jestli je nová pistole od ICS skutečně tak dobrá, tak musím říci, že určitě ano. Jistě, pokud se na to podíváme střízlivě, je ICS Korth PRS jen M1911 se čtyř palcovou hlavní a robustnějším závěrem. Jenže uvnitř došlo na mnoho zajímavých změn. Oproti předchozím pistolím značky ICS zde vidím výrazný posun v provedení vnitřního mechanismu, stejně tak jako v inovacích technických detailů pistole. Velkou devizou je kompatibilita s díly pro M1911 a sympatický REVO systém. Nakonec, ani cena není vůbec špatná. Tedy cena pistole, protože cena zásobníku je poněkud vyšší. Rozhodně je ale pistole dostupnější, než její ostrá předloha, která je určená jen pro sběratele a fajnšmekry. Nyní máte možnost mít alespoň její repliku. Za mě osobně je to zatím ta nejlepší pistole, kterou ICS vytvořilo. Fakt, že se jedná o repliku existující pistole, mě jen utvrzuje v tom, že ICS si přestalo hrát. Doufejme, že se ICS pokusí uvést v život nějakou další podobně zajímavou pistoli, která na trhu může zaujmout.

ICS Korth PRS lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 3756 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 200 Kč.


Vydáno: 2.10.2019 13:50 | 
Přečteno: 6420x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků