Fórum
Kategorie: Plynovky

ICS SARSILMAZ SAR 9

ICS SARSILMAZ SAR 9Licencovaná airsoftová replika ostré pistole od ICS.

ICS se na poli plynových pistolí už pár let pohybuje, ovšem v jejím portfoliu naleznete převážně pistole vlastní tvorby, tedy originálního designu. ICS se nicméně snaží proniknout na pole licencovaných replik. Po předchozím úspěchu pistole Korth PRS je tu tentokrát blowback pistole SAR 9.

Ostrou verzi této pistole vyrábí Turecká značka Sarsilmaz Arms. Jde v podstatě o Tureckou variantu H&K VP9 s některými drobnými vylepšeními. Samotná společnost Sarsilmaz má kořeny už v druhé polovině 19. století. Tehdy pouhá puškařská dílna se vypracovala na pozici největšího výrobce ručních palných zbraní v Turecku, který v současnosti dodává nejen Turecké armádě a policii, ale též exportuje do světa. Jsem tedy velmi zvědav, jakými vymoženostmi vybavilo ICS tuto repliku.

ICS SAR 9 je blowback plynová pistole s pohonem na green gas. Dodávána je v pěkné krabičce ve které najdete kromě čističe hlavně také jeden výměnný hřbet pažbičky a redukce pro montáž tlumiče se 14 mm levotočivým závitem.
Samotná pistole je na první pohled velmi pěkně vyrobena. Váží 750 g a na délku má 195 mm. Jednolitá černá barva má stejný odstín i povrch jak na kovovém závěru, tak na polymerovém těle, které je z kvalitního nylonu. To je věc, kterou zvládají skutečně jen kvalitní výrobci. Provedení je čisté, bez otřepů, ostrých hran či stop po nástrojích. Celé to působí solidně a hezky. Design sice vychází z H&K VP9, ale je mírně modifikován.

Asi nejvýraznějším rozdílem jsou ovládací prvky, konkrétně pojistka rozborky, pojistka zásobníku a spoušť, jež jsou zcela přepracovány oproti původní variantě. Přesto si zachovali svoji funkčnost a jednoduchost. Pojistka zásobníku je více tradiční, ovšem dovluje úpravu pro leváky. Spoušť je designem bližší pistolím Glock. Kromě pojistky rozborky, jsou všechny ovládací prvky kovové.

Polymerové tělo má ergonomickou pažbičku s výměnným hřbetem. Pažbička je samozřejmě zdrsněná. Držení je tak perfektní. Přední část je osazena standardní RIS lištou pro příslušenství. Nechybí ani loga a ražení výrobce ostré zbraně.

Kovový hliníkový závěr je prakticky identický s VP9, pouze mu chybí charakteristický otvor v zadní části závěru, pro identifikaci za je či není kohout natažen. Závěr kryje taktéž kovovou vnější hlaveň. Na pravé straně závěru je laserem vypálené originální ražení Sarilmaz.
Ano, opět jen Sarilmaz. Podobně jako u pistole Korth, i zde mě velmi potěšila absence log a značek ICS. Model je díky tomu velmi realistický a to, že se jedná o airsoftovou pistoli, poznáte jen podle ráže, jež je na plíšku ve spodní RIS liště.

Mířidla jsou tříbodová luminiscenční a skvěle se přes ně míří. Hledí lze navíc stranově seřídit. Zásobník je standardně kovový s plastovou vývodkou a patkou na 22 ran.

To nejzajímavější se ale ukrývá uvnitř této pistole. ICS se znovu spolehlo na několik prvků, které ze SAR 9 dělají špičkovou bojovou pistoli. Za prvé to je snadná rozborka. Klasické sejmutí závěru probíhá podobně jako u pistole Glock ale tím podobnost rozborky končí. Vnitřní hlaveň s kovovou hop-up komorou je pevně uchycena k rámu pistole, což zvyšuje stabilitu hlavně během chodu blowback mechanismu. Mosazná hlaveň má průměr 6,03 mm a délku 97 mm a využívá vylepšenou regulaci hop-up mechanismu. Kombinace pevného uchycení a přesné hlavně se pozitivně podepisuje na přesnosti a soustřelu. V základu dává pistole 90 m/s s 0,2g kuličkami.

ICS ale myslelo ještě dál. Celý spoušťový mechanismus pistole (ICS ho nazývá Modula Trigger-Fire Control), lze z těla snadno vyjmout jako celek, což výrazně usnadňuje údržbu ale taktéž to dovoluje do budoucna dumat na případným laděním těchto prvků.

Výkon pistole zajišťuje samozřejmě hospodárné a efektivní využití plynu ze zásobníku. To je díky REVO systému ventilků. V podstatě jde o zajímavý typ plnícího a expanzního ventilku. Plnící ventil svým tvarem prý lépe odstraní přebytečný vzduch a dovolí údajně dostat do pistole až o 30% více plynu, než při použití běžného ventilku. Expanzní ventil naopak nabízí, kromě lepší funkce i možnost regulace výkonu. Tím si můžete pistoli uzpůsobit povětrnostním podmínkám, či limitům na akci.
Kdyby měl někdo pocit, že už to někdě četl, tak má pravdu. Sprostě jsem to okopíroval ze starší recenze na ICS Korth PRS a nestydím se za to.

Musím říct, že ICS si se SAR 9 vyhrálo a tato pistole se směle může měřit s předchozí úspěšnou replikou ICS Korth. SAR 9 je pro ty, kteří hledají efektivní pistoli pro airsoftový boj, takovou, která je spolehlivá a moderní. Aktuálně je navíc nabízena za velmi pěknou cenu, která se pohybuje ve střední cenové hladině podobných zbraní.
ICS SAR 9 SARSILMAZ zakoupíte na Bohemia Air Soft za 3716 Kč.


Vydáno: 18.1.2021 15:18 | 
Přečteno: 3556x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků