Fórum
Kategorie: Příslušenství, Plynovky

King Arms granátomet M79

King Arms granátomet M79Vietnamská klasika, která nezestárne.

Představovat složitě granátomet M79 asi není příliš nutné, protože tenhle kousek každý zná. M79 je jednoduchá zbraň, která měla v 60. letech za cíl vyplnit mezeru mezi maximálním dohozem granátu a minimálním dostřelem minometu. M79 byl tedy určen pro rozmezí mezi 50 – 300 metry, nicméně reálně dokázal nakonec dostřelit až 400 metrů. Díky tomuto granátometu se také objevil standard 40 mm granátometných patron, které se používají dodnes v mnoha různých podvěsných granátometech, které později M79 nahradily. Asi nejslavnější nasazení zažil tento granátomet hned na počátku svého vzniku, konkrétně ve válce ve Vietnamu. Skvěle se osvědčil, protože mohl střílet širokou paletu granátů. I v pozdějších dobách se ukázalo, že je to praktická zbraň a mimo vojenské použití našel uplatnění i v policejní sféře. Není proto překvapivé, že v mnoha zemích na světě se používá dodnes. Jsem proto nesmírně rád, že díky King Arms se můžu podívat i na airsoftovou repliku tohoto granátometu.

King Arms M79 je airsoftový granátomet, který používá standardní 40 mm airsoftové granátometné patrony. Tento jednoranný, lámací granátomet se snadno přebíjí a obsluhuje. Na první pohled působí granátomet M79 jako upilovaná brokovnice s obrácenou pažbou, ale zdání klame.

Při délce 73 cm a váze 2 kg to není těžká ani rozměrná zbraň. Oproti ostré verzi je sice o skoro kilogram lehčí a tak se s M79 skvěle manipuluje. Míření, lícení je velmi pohodlné a praktické, bez ohledu na to, zda používáte hledí sklopené, či vyklopené. Zbraň je vyrobena pouze z kovu a dřeva, díky čemuž z ní máte velmi příjemný realistický pocit. Na zbrani je mnoho zajímavých prvků, které zaujmou.

Začnu pažbením. Pěkná dřevěná pažba má zvláštní tvar, který je uzpůsobený pro mířenou střelbu po balistické křivce, při zachování dobré kompenzace zpětného rázu. Dřevo je hezky zpracované, nalakované do tmavě hnědé barvy. Pažba má velkou gumovou patku a na spodní straně disponuje ocelovým okem na popruh. Ke rámu zbraně je pažba přišroubována mohutným šroubem, který zajišťuje nezpochybnitelnou bytelnost a pevnost. Zároveň to znamená, že s trochou práce si můžete vyrobit i vlastní verzi pažby. Vrchní část pažby je opatřena pojistkou spouště a pojistkou pro vyklopení hlavně. Dřevěné je i krátké předpažbí, Není to vrchol ergonomie, ale svému účelu poslouží a je vybaveno druhým okem na porpuh.

Zbytek granátometu je kovový. Tzn. Hlaveň s muškou a stavitelným hledím, kloub pro vyklopení hlavně a samozřejmě lučík se spouští. Lučík je vůbec pěkně provedený. Pěkný ohybaný plech, masivní kovová spoušť. Lučík je navíc odklopný pro případ použití zimních rukavic.

Kovová hlaveň je jednoduchá trubka s drážkováním uvnitř. V předu je muška, kterou lze stranově seřídit. Za ní je pak velké široké stavitelné hledí. Ten typ hledí, které dovoluje mířit i při velké balistické křivce. Značené jsou na něm hodnoty 100 – 375 metrů. Hledí je sklopné. Stačí zmáčknout malou pojistku na levé straně.

Trošku mě mrzí, že množství seřizovacích prvků je na hledí je pouze imitováno. Hledí ve sklopeném stavu tak nejde stranově seřídit, stejně jako při vyklopeném hledí nefunguje váleček pro seřízení výškové korekce a jen se volně protáčí. Pro airsoft je to bezvýznamný detail, ale z hlediska modelu je to škoda. Naštěstí, hledí lze z hlavně odšroubovat (nutno částečně rozebrat zbraň) a nahradit případně nějakým realističtějším.

Samotný kloub pro vyklopení hlavně je masivní na velkém šroubu. Stačí zmáčknout pojistku a hlaveň se sama vyklopí. Od výroby není pojistka hlavně moc promazaná, takže po zaklopení hlavně se sama občas nevrátí, ale to je detail, který lze přehlédnout. Je dobře, že výrobce použil na všech částech kov.

Musím říci, že granátomet M79 se celkově King Arms povedl. Jistě, některé detaily nejsou ideální, ale aktuálně není na trhu moc na výběr. Celkově působí krásně a pro fanoušky vietnamské války to bude neocenitelný přírůstek do kolekce zbraní.
Na Bohemia Air Soft koupíte King Arms granátomet M79 za 8446 Kč.

Foto: Ondra


Vydáno: 9.11.2020 12:08 | 
Přečteno: 3720x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků