Fórum
Kategorie: Plynovky

KJ Works Mk.I a Mk.II

KJ Works Mk.I a Mk.IILevná, výkonná a spolehlivá plynovka od KJ Works v několika verzích.

Pistole Ruger .22 byla vyrobena jako levná, jednoduchá zbraň pro rekreační a terčovou sportovní střelbu. Byla ale použitelná i pro lov. Revoluční na ní byla především nízká cena, kterou dovolovalo použití nových výrobních postupů, použitelných jen u pistole této ráže. Pistole značně podrazila trh s terčovými zbraněmi v USA a prakticky ho ovládla díky dobré kvalitě za rozumnou cenu. I proto je to dodnes nejúspěšnější pistole na náboj .22 LR. Zajímá vás jak vznikla?

Krátce po druhé světové válce se podnikatel a konstruktér zbraní, William B. Ruger, dostal ke dvěma japonským pistolím Nambu. Pistole získal od jednoho z vojáků, který se vrátil z války v tichomoří. Ruger si posléze vyrobil kopii těchto japonských pistolí sám doma ve své garáži. Použil stejný systém závěru i siluetu pistole Nambu ale po pár dalších úpravách držel v ruce prototyp zcela nové pistole. Jenže aby ji mohl začít vyrábět, chtělo to peníze. Ty obstaral jeho známý, Alex Sturm, který Rugerův prototyp uviděl v roce 1949 a investoval na začátek 50000 dolarů do výroby. Svým způsobem Sturma zaujal mírně obstarožní vzhled podobný pistoli Luger P08 a také celková jednoduchost a strohost celé zbraně. Právě to ho přesvědčilo, aby investoval do výroby této zbraně, protože věřil, že podobně ji budou vnímat i potencionální zákazníci. A nemýlil se. V lednu 1949 vzniká Sturm, Ruger & Co., Inc. A brzo je zahájena výroba jediného modelu této firmy, navrženého Rugerem v ráži .22, modelu Standard. První dodávka byla expedována v říjnu 1949 a do konce roku bylo prodáno 1138 pistolí s tím, že už v únoru 1950 měla společnost nevyřízené objednávky na dalších 5000 pistolí. Do konce roku 1950 navýšil Ruger výrobu na 1000 pistolí za měsíc a přesto měl stále okolo 9000 nevyřízených objednávek. Pistoli si jako jeden z prvních pořídil i tehdy velmi úspěšný střelec John L. “Jack” Boudreau, mimochodem původní zaměstnanec firmy Ruger, který si ji upravil a do konce roku 1949 s ní vyhrál několik turnajů. Posléze osobně přesvědčil Rugera, aby pistoli nabízel i v terčové variantě. Ruger souhlasil, zahájil velkou reklamní kampaň a na začátku roku 1951 uvedl nově upravenou pistoli MkI Target s velkým úspěchem na trh. Tak byly položeny pevné základy jedné z nejvýraznějších zbrojařských firem v USA. Verze Standard a několik verzí MKI Target se vyráběli až do roku 1981. V roce 1982 spatřuje světlo světa verze MkII, v roce 2004 MkIII a konečně v roce 2016 MkIV. Každá nová verze přinesla několik praktických vylepšení a tím udržela tuto pistoli v oblibě až do současnosti.

Když se budeme bavit o airsoftových verzích pistole Ruger .22, nebude se jednat o nic závratného. Jediný model této pistole před KJW vyrobila malá japonská značka Eedai v roce 1980. Manuální a na patrony, samozřejmě celý plastový. Nenašel jsem ani nikde fotku pro srovnání, byla to totiž příliš velká raritka.
Takže se můžeme rovnou zaměřit na model od KJ Works, který tato Taiwanská značka uvedla na trh někdy v roce 2003/2004. První model pod označením MK1 měl i karabinovou verzi s delší hlavní a pažbou, ale v roce 2014 se na trhu objevila i druhá vylepšená verze MK2 s pohonem na CO2. Všechny verze se honosí dobrým výkonem, jednoduchým a funkčním provedením a také velmi příznivou cenou, která se pohybuje mezi 1000 – 2000 Kč. Nakonec na modely s pohonem Green gas je možné pořídit i redukci na tlumič. A já bych se proto v této recenzi podíval na všechny tři zmíněné modely.

KJW MK1

Začneme základním modelem KJW MK1. Ten je vcelku věrnou replikou pistole Ruger MkI Target. Je to klasická plynová pistole bez blowbacku, která pro pohon používá green gas. Je celoplastové konstrukce v černé barvě s hladkým povrchem. Střenky jsou zdrsněné vroubkováním a přes jednoduchý design se pistole drží velmi dobře a přirozeně. Délka pistole je 25 cm a váha 542g. MK1 je vybavena seřiditelným hledím a jednoduchou muškou. Kovový zásobník je na 16 ran a ve zbrani ho drží pojistka u patky zásobníku. Není to zrovna nejmodernější systém, ale je nutné si uvědomit, že předloha této zbraně byla určena spíše pro sportovnější střelbu a tak nebyla žádná potřeba rychlého přebíjení.
Jistě, jen pro terčovou a sportovní střelbu...asi nepřekvapí, že americké zpravodajské služby a speciální jednotky v 60. letech nechali vyvinout verzi Rugerovi pistole s integrovaným tlumičem, s úspěchem ji otestovali ve Vietnamu a vyřadili ji teprve v 90. letech. A to ji občas vybavili i menším puškohledem. Jen pozor, neplést si Ruger/MAC MkI s podobně vypadající pistolí z druhé světové války (která se ve Vietnamu také používala), pistolí Hi-Standard HDM .22. Taktéž s integrovaným tlumičem. Obě pistole dovolovali přesnou likvidaci cílů na krátké vzdálenosti, nebo nouzový lov, aniž byste se na nepřátelském území prozradili. Mimochodem, s trochou umu lze takto upravit i airsoftovou verzi a mít na ní pěknou repliku integrovaného tlumiče.

Airsoftová pistole KJW MK1 má minimum pohyblivých dílů, což je její největší přednost. Spoušť a pojistka na levé straně za střenkou jsou jediné pohyblivé prvky. Prakticky nehrozí riziko, že by se něco zásadního rozbilo. Z praxe mohu potvrdit, že jediným problémem je zásobník, u kterého občas uchází plyn z expanzního ventilu, nebo z patky, což jsou ale problémy, se kterými se potýká mnoho plynových pistolí a dají se opravit.
Jednoduchá je intuitivní a realistická rozborka. Stačí zatáhnout za páčku na hřbetě pažbičky, vytáhnout čep a sejmout závěr s hlavní. Vše rychlé a jednoduché. Uvnitř pistole pak najdete jednoduchý a funkční kovový mechanismus, který pohání zbraň. Je to starší systém s pohyblivou hlavní, ale funguje dobře. Nechybí ani kovová hop-up komora s regulací hop-up mechanismu za pomocí imbus klíče. Kvůli seřízení hop-upu ale určitě nemusí pistoli rozebírat. Jestli je nutné něco vytknout, je to trošku větší odpor spouště, což není nijak neobvyklé u pistolí bez blowbacku.
Z běžných provozních neduhů je nutné ještě zmínit, že pokud budete mačkat spoušť bez vloženého zásobníku (k čemuž nemáte důvod) nebude se vám občas vracet spoušť. Vložte zásobník a vše bude ok.

Výkon KJW MK1 je 125 m/s s 0,20 g kuličkami. Pistole sice tak tak vystřelí na jedno naplnění plynu celý zásobník, ale rozhodně je to zlepšení oproti prvním verzím od KJW, které sice dosahovali dnes těžko uvěřitelného výkonu cca 160 – 170 m/s s 0,20g kuličkami, ale také po sedmi ranách vyčerpali prakticky veškerý plyn. Přesnost není oproti ostré předloze tak úžasná, ale v rámci airsoftu se může měřit s běžnými pistolemi, stejně tak dostřelem nijak nezaostává za jinými plynovými protějšky.

KJW MK1 Carbine

Prakticky souběžně s pistolovou verzí se v roce 2004 objevila i karabinová verze. Je to stejná pistole, pouze jí byla prodloužená hlaveň na délku 43 cm, místo střenek přidána plastová pažba a samozřejmě plastové předpažbí pro lepší držení. Karabina MK1 má tak délku 85 cm a váží 1,2 kg. Navíc závěr i vnější hlaveň jsou nově vyrobeny z kovu.

Aby bylo možné upnout puškohled či kolimátor, má puška R.I.S. Lištu, nicméně i s ní lze používat i pevná mířidla. Co mě osobně velmi zaujalo, je zcela neuvěřitelný výkon. Když jsem zkusil vystřílet celý zásobník, tak průměrný výkon byl 170 m/s s 0,20g kuličkami. Samozřejmě, poslední tři rány už ztrácely trochu výkon, přesto úplně poslední výstřel ze zbraně ukázal velmi pěkných 156 m/s. Takže pokud chcete levnou a lehkou odstřelovací pušku na plyn, není karabinová verze MK1 vůbec špatnou volbou.
Vzpomínám si, že před dávnými časy, kdy byly odstřelovací pušky vážně drahé a špatně dostupné, zhruba deset let nazpět, vyráběl se pro tuto karabinu dokonce set dřevěného pažbení, ale mnoho lidí si ho vyrobilo doma samo. Sám jsem měl možnost si tehdy z takové upravené karabiny zastřílet a pravdou je, že to nebyla vůbec špatná zbraň. A dle mého, i dnes bude konkurence schopná.

KJW MK2 CO2

Novější verze z roku 2014 přinesla řadu vylepšení a změn. MK2 se sice stále drží filosofie jednoduché pistole, ale nyní už v provedení s kovovým závěrem i vnější hlavní. Vnější hlaveň doznala navíc změnu vzhledu ve formě drážek a mířidla byla také vylepšena. Hledí je nyní sice pevné, ale zvýšené, muška je pak s imitací světlovodného vlákna. Míření je tak velmi pohodlné a praktické. Také střenky dostaly nový tvar pro lepší úchop, ale tuto změnu moc nepocítíte. Změnil se též tvar lučíku a vůbec celé spodní části. Díky většímu použití kovů ovšem vzrostla váha zbraně na 791 g, což ale nevadí, protože tak působí mnohem realističtěji.

Hlavní inovací této verze je ale pohon na CO2. Ten dovoluje používání 12g CO2 bombiček, což mnozí hráči považují za praktičtější, než nošení plynové lahve. Výkon je jen o trošku vyšší, než u verze MK1, tedy 130 m/s s 0,20g kuličkami. Samozřejmě, první výstřely jsou o něco silnější, ale poslední výstřel v zásobníku neklesl pod 125 m/s. Pistole má stále vcelku slušnou spotřebu, nicméně i tak vystřílí na jendu bombičku více ran, než plynová verze. Kdo ale nevěří pistolím na klasický plyn, může využít alternativy právě této pistole na CO2.

Závěr

Je na čase to nějak shrnout. Takže jaké má tato řada pistolí hlavní pozitiva? Jednoduchá a odolná konstrukce, funkční a spolehlivý mechanismus s vysokým výkonem a především nízká pořizovací cena, která je ideální pro začínající hráče, nebo hráče co chtějí rychle novou plynovku.

Jestli mají tyto pistole nějaké společné neduhy, jsou to asi tyto hlavní tři:
Prvním je seřizování hop-up za pomocí malého imbus klíče. Osobně sebou nerad tahám nářadí.
Dalším je vyndavání zásobníku, které úplně neodpovídá potřebám dynamického boje. Ačkoliv je tato pistole skvělou volbou jako záložní zbraň k vaší elektrice, na akci čistě pro pistole bych ji nevolil, protože výměna zásobníku vyžaduje soustředění a na to prostě v přestřelce není čas.
Poslední věcí je pořízení pouzdra. Sehnat vhodné pouzdro pro tento typ pistole chce trochu pátrání, případně si nechat něco vyrobit.

A vidíte, málem jsem zapomněl zmínit cenu. Na Bohemia Air Soft lze tyto pistole koupit za následující ceny ve standardní záruce, případně pak i s dekorační slevou:

MK1 (KJ Works MK.I) – 1182 Kč
MK1 Carbine (KJ Works Mk.I Tactical Carbine) – 2038 Kč
MK2 CO2 (KJ Works MK.II CO2) – 1556 Kč


Vydáno: 11.5.2018 12:23 | 
Přečteno: 10553x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků