Fórum
Kategorie: Plynovky

K.J.Works KP-16

K.J.Works KP-16Aneb M1911 v moderním kabátu.

Dnešní recenze bude trošku jiná, protože jejím autorem pro tentokrát nebudu já (Alfred), ale Honza Šulc, kterého velmi zaujala jedna z novinek, jež se dostala do nabídky Bohemia Air Soft. Neodolal a rozhodl se, že po čase napíše recenzi na tuto pistoli on.

Je to již delší dobu, kdy jsem naposledy usedl ke klávesnici a pustil se do psaní recenze. Když jsem však vybalil z krabice pistoli KP-16, kterou nám KJ Works poslalo jako jeden z partnerů ankety AirsoftNEJ 2021 do slosování, řekl jsem si, že by možná bylo fajn na chvíli odložit jiné povinnosti hektického dne a pustit se zase do toho. Skoro kilo masivního kovu v na M1911 neotřelém designu, které KP-16 nabízí svým uživatelům mne zkrátka zaujalo příliš na to, abych se článku nechopil. KP-16 od KJ Works je totiž zajímavý kus, který nejde úplně ve stopách mainstreamu.

Firma KJ Works není v airsoftu žádným nováčkem. Její historie se začala na Taiwanu psát již před více než třiceti lety. Podobně jako mnoho jiných výrobců, vsadilo i KJ Works v počátcích na okopírování osvědčených japonských konstrukcí. V jejich případě posloužily za výchozí základ mechanismy užívané v plynových zbraních Tokyo Marui, na které posupně začali konstruktéři na Taiwanu stavět i své další již zcela vlastní konstrukce. Dnes se KJ Works věnuje jak výrobě a vývoji vlastních krátkých a dlouhých plynových airsoftových a vzduchových zbraní, tak i vývoji a výrobě zbraní v režimu OEM. OEM znamená vývoj a výrobu zadávanou na zakázku exkluzivním odběratelem. Mezi takovéto u nás důvěrně známé zakázkové projekty, které u KJ Works v poslední době vznikly můžeme zařadit například velmi oblíbené blow-back pistole pro ASG vyráběné v licenci České zbrojovky. Konkrétně se jedná o modely: CZ P-09, CZ P-09 Optics Ready, CZ Shadow, CZ Shadow 2, CZ75 SP-01 či i vousatější CZ 75.

Zpět ale k pistoli KP-16. Jak již bylo zmíněno, zbraň vychází z modelové řady airsoftových pistolí inspirovaných klasikou v podobě Coltu M1911, o kterém asi není nutné se příliš rozepisovat.

Základem spodní poloviny zbraně je celokovové štíhlé tělo odvozené od typu M1911 s doplněnou montážní RIS lištou vpředu pod hlavní. V zásadě to, které můžete nalézt i u staršího modelu KJ Works KP-07. Rám těla byl tlakově odlit z klasické, v airsoftu hojně užívané zinkové slitiny a je, ostatně jako celá zbraň, velmi dobře začištěn bez jakýchkoliv otřepů či viditelných spojů polovin licí formy. Jediné a v tomto případě snad i úmyslně viditelné stopy po výrobním procesu jsou na rámu ponechány v drážkách zmíněné RIS lišty, kde ničemu funkčně, ani esteticky nepřekáží.

Do rámu je vsazeno poměrně masivní kovové vedení ližin závěru, které zároveň tvoří i pouzdro spoušťového mechanismu. Celý spoušťový mechanismus i spoušť samotná jsou kovové, stejně jako bicí kohout. Jazýček spouště, ukrytý v lučíku klasického tvaru, je odlehčen trojicí otvorů kruhového průřezu. Dvojčinný spoušťový mechanismus lze zajistit dvojicí pro M1911 klasických pojistek. Palcová pojistka je po obou stranách zbraně a díky modernímu designu provedena se zvýrazněnou oporou palce. Umožňuje tím pohodlné ovládání pro leváky i praváky a to i v rukavicích. Výrazný a oproti klasické M1911 mírně protažený bobří ocas zbraně pak tvoří jednolitý blok s funkční dlaňovou pojistkou.

Ovládání záchytu zásobníku zůstalo po vzoru M1911 jen na levém boku. Ergonomicky je směřováno pro praváka k palci. Z mého pohledu leváka se zdá být uvolnění zásobníku pouhým přesunutím ukazováčku ze spouště na tlačítko záchytu také velmi pohodlné a intuitivní. Pružina záchytu zásobníku je dostatečně silná, aby nehrozilo jeho nechtěné vypadnutí.

Zásobník dodávaný ke zbrani má kovové tělo ve zlatavé barvě s černou patkou a klasickou plastovou vývodku. Obdobně jako u skutečné M1911 je zásobník dvojřadý a pojme 24 ran. Zajímavou vychytávku představuje malý výčnělek uvnitř rozborkového klíče, který lze po přiložení k zásobníku použít pro bezpečné stažení jezdce do spodní polohy a jeho zadržení při rychlém vsypání kuliček. Celá zbraň je uzpůsobena pro použití jak zásobníku na GreenGas, tak i na 12g CO2 bombičky. Záleží tedy pouze na vás, s jakou variantou zásobníku si zbraň vyberete. Pochopitelně oba modely lze i samostatně dokoupit a oba druhy pohonu pak libovolně střídat.

Šachta zásobníku je kryta masivními a impozantními kovovými střenkami, které jsou vyrobeny z duralu metodou CNC obrábění. Dobře patrné je to pod světlem, kde krásně vyniknou velmi jemné stopy po špici frézovací hlavy. Pokud by snad někomu tyto střenky úplně nevyhovovaly, lze je pochopitelně nahradit i klasickými střenkami pro M1911. Čelo rámu těla zbraně je v místě střenek opatřeno zdrsněnou rybinou s drobným čtvercovým vzorem. Za zásobníkem je vespod, v pouzdře pružin bicího mechanismu vložené klasické oko k připojení pojistné pistolové šnůry obdobně, jako tomu bývá zvykem u armádním M1911.

Posledním ovládacím prvkem umístěným v tělu zbraně je záchytná páka závěru, která zároveň slouží i jako rozborový čep. Ta se nijak zásadně neodlišuje od u airsoftových M1911 běžného provedení, snad jen, že má na druhé straně čepu hladké zakončení, které přesně lícuje s bokem těla. Pro její snazší vytlačení při rozborce se tak hodí třeba hrot propisovačky či špička klíče.

Pouzdro závěru je oproti standardní M1911 nejvíce inovativním dílem. V tomto provedení se dosud neobjevilo na žádném modelu z pistolí KJ Works. Po obou stranách má vpředu i vzadu výrazné a mírně skosené žebrování, které zajistí pevné uchopení závěru v rukavicích i mokrou či zablácenou rukou. Z boku jsou mezi žebrováním umístěny po každé straně ještě tři naznačená vybrání udělaná patrně z estetického důvodu, či pro odlehčení jinak masivního závěru. Hřbet závěru je také vybrán několika drážkami a část hlavně odhaluje shora další odlehčovací okénko.

Závěr je osazen zajímavě esteticky řešenými mířidly, které mají jak na mušce, tak i na hledí v zahloubení zvýrazněné bílé tečky. Ty usnadní rychlé zamíření v bojových situacích i při zhoršených světelných podmínkách. Jen škoda, že tyto tečky nebyly provedeny fosforeskující barvou. Takový detail si však lze dodělat i v domácích podmínkách.

K přední části závěru je připevněn masivní kovový kompenzátor, který opět vznikl opět CNC obráběním z duralu. Shora má dvě vyfrézování, která mají sloužit u ostré zbraně k potlačení zdvihu hlavně při výstřelu a zdola jedno vybrání, kterým se uživatel dostane k víčku vratné pružiny. To je totiž nutné stlačit při rozborce této části zbraně. Velmi sem i líbí, že v balení se zbraní je dodáváno i klasické čelo závěru, kterým lze kompenzátor nahradit a používat zbraň v klasické podobě bez kompenzátoru. To se může hodit zejména při vkládání do některých typů pouzder.

Pro provedení rozborky zbraně je nutné nejprve vyjmout zásobník a poté natáhnout závěr tak, aby vybrání v závěru lícovalo s výstupkem rozborkové páky. Tu pak vytlačit popsaným způsobem a vysunout celý závěr směrem dopředu z lyžin v těle. Po odklopení závěru od těla se otevře pohled na expanzní blok s červeným válcem a podávací tryskou i na před ní usazené pouzdro hlavně s vratnou pružinou. V tomto kroku rozborky je, obdobně jako i u většiny jiných airsoftových pistolí, teprve přístupné kolečko regulace hop-up.

Dále lze při rozkládání zbraně pokračovat rozebráním čela závěru. K tomu je nutné nejprve povysunout uložení vratné pružiny mírně dovnitř zbraně a tím odemknout kompenzátor, nebo čelo závěru dle toho, co je na zbrani právě nasazeno a pootočit jej doleva až se odemkne ozub a půjde jej vysunout. Následně lze vyjmout vratnou pružiny s trnem, poté její víčko. Nakonec se celá hlaveň u nábojové komory mírně nadzvedne směrem ven ze závěru a vysune dopředu z pouzdra závěru. Zbraň je osazena bronzovou hlavní se standardním vybráním pro GBB hop-up gumičky. Blok hop-up je oproti běžné konstrukci Marui mírně upraven.

Co se týče sborky zbraně, postupuje se v opačném pořadí. Dokud nezískáte potřebný cvik je nutné s dát pozor zejména na správné uložení jednotlivých dílů. Vše funguje hladce bez použití jakéhokoli násilí jak při rozebírání tak i při skládání.

Povrch zbraně je oproti většinové nudné pistolové černi poměrně atraktivně vyveden. Rám těla i pouzdro závěru je vyvedeno v matném laku odstínu Dark Coyote. Pouzdro hlavně i veškeré další drobné díly jsou matně černé a CNC duralové díly jsou eloxovány do se zbytkem zbraně příjemně kontrastního hnědo olivového odstínu. Na zbrani není vůbec žádné ražení s výjimkou drobného vyznačení ráže skutečné M1911, tedy nápisu .45 ACP vyvedeném na pouzdru nábojové komory viditelném shora ve vybrání výchozího okénka pouzdra závěru.

Při střelbě se zbraň chová velmi kultivovaně. S referenčními kuličkami 0,20g, které jsou však pro reálnou střelbu spíše příliš lehké, dosahuje za kompenzátorem úsťové rychlosti cca 100 m/s. Soustřel v terči odpovídá očekávání u sériové sportovně i bojově koncipované pistole. Zpětný ráz je citelný a s ohledem na celkově vyšší váhu zbraně ji lze doporučit zejména pro střelce se silnou rukou. Menší dítě by s ní po chvíli užívání asi mělo problém zamířit.

Celkově na mne K.J.Works KP16 zapůsobila velmi atraktivním dojmem. Vzhledem k pro airsoft až netypicky vysoké, avšak velmi dobře rozložené váze jsme se nemohl ubránit pocitu, že držím v ruce skutečně pořádný kus „železa“.

JAŠ


Vydáno: 25.1.2021 14:26 | 
Přečteno: 4182x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků