Fórum
Kategorie: Plynovky

Plynové revolvery

Plynové revolveryAsi nejběžnější záložní zbraní je v dnešní době plynová pistole. Je to dáno jednak tím, že blowback systémy vypadají realisticky, systémy bez blowback jsou zase spolehlivé a bezúdržbové a pistole jako takové obvykle disponují zásobníkem na více než deset ran. Z funkčního hlediska jsou pistole jistě dobrá volba, ale...co když nechcete zapadnout do šedého pistolového průměru a nebo chcete mít něco více originálního?

A v tento moment se ke slovu dostávají revolvery. Revolver totiž reprezentuje skutečnou zbraň, esenci hrdinství a neohroženosti. Stačí jen vzpomenout na klasické akční filmy. Ten kdo prostě neměl revolver, nebyl dostatečně drsný (třeba jako Drsný Harry). Není tedy divu, že po této kategorii zbraní zatouží nejeden fanoušek airsoftu. Ale z čeho stojí za to vybírat? Co se vůbec za airsoftové revolvery v dnešní době vyrábí? Pro začátek krátký pohled do minulosti.

První plynové revolvery na Green Gas se objevili někdy po roce 1985. Asi nejklasičtějším systémem je „Shell system“. Tedy mechanismus s patronami. V každé patroně je obvykle jedna kulička a tyto patrony se vkládají do bubínku. Plyn z nádržky v pažbičce pak skrz patronu pohání kuličku. Tento systém se používá asi nejčastěji napříč všemi výrobci a nejvíce se patronovými systémy proslavil Japonský Marushin (ten je používá v mnoha svých zbraní, nejen v revolverech).

Systém patron se pokusila vylepšit Tokyo Marui v roce 1996 uvedením systému „24 shot system“. V každé patroně byli čtyři kuličky a revolver je díky speciální trysce v patroně postupně střílel (celkem tedy 24 ran na jedno nabití). Díky tomu se z jejich řady revolverů Python staly plnohodnotné protějšky pistolí. Tento systém si možná někteří pamatují také u revolverů KWC.

Další variantou použití patron byl skvělý systém „Cassiopeia“ od japonské Tanaky. Zde byl v patroně kromě kuličky i plyn. Tento systém byl ovšem velmi rychle v Japonsku zakázán a tak Tanaka od roku 2000 používá systém „Pegasus“, kde jsou kuličky i plyn v bubínku a patrony se nepoužívají.

Pokud se budeme bavit o revolverech bez patron, tak kromě systému „Pegasus“ tu jsou revolvery využívající trubičkové zásobníky pod hlavní, kde se obvykle bubínek ani nepohybuje. Tento mechanismus vzniknul spíše kvůli ceně. Dále tu máme revolvery vycházející ze vzduchovek, s kuličkami uložených ve výměnných kroužcích v bubínku. Kuličky tak jednoduše nahradili diabolky. A tak se u airsoftových revolverů začal používat i CO2 plyn.

V současnosti je nejpoužívanější systém s patronou, ve které je jedna kulička a hnací plyn je v nádržce v pažbičce. Ostatní systémy jsou spíše okrajové, nebo velmi vzácné.

Jaký revolver tedy zvolit z dnešní nabídky? Co stojí za koupi do vitrínky a co je dobré do boje? Bohužel, nemá smysl se rozepisovat o starších typech revolverů, které už asi člověk jen těžko sežene, nebo o zbraních jež jsou určené spíše na výstavku. Probereme si proto jen ty nejdostupnější a nejběžnější plynové revolvery současnosti, které už někdy potkal snad každý.

Green Gas revolvery

Do nedávna nejběžnější pohon pro plynové revolvery. Jak už bylo řečeno, během let se objevilo několik systémů na Green Gas, který stále platí jako standard pro pohon plynových airsoftových zbraní.

Revolvery STTi

Celoplastový plynový revolver na Green Gas vyrobený firmou STTi na Taiwanu, bez pohyblivého bubínku na 12 ran s trubičkovým zásobníkem pod hlavní a nádržkou na plyn v pažbičce. Na dnešní dobu trochu neobvyklé řešení, kde funkce ustoupila realističnosti. Předností je vyšší kapacita zásobníku, nedostatkem je nižší výkon a velmi jednoduchý vzhled. Technické řešení tohoto revolveru je totiž starší, proto jeho výkon není oslňující. Na druhou stranu, stojí tolik co kvalitní manuální pistole, takže pro začátek není až tak špatnou volbou. Zvláště pokud chcete překonat manuální pistole vašich kamarádů a přitom nechcete investovat o moc více peněz. Ačkoliv nemá pohyblivý bubínek, je díky tomu mechanicky velmi spolehlivý a má minimum pohyblivých dílů, které by se mohli rozbít. V ceně 840Kč se jedná o velmi zajímavou volbu.

Revolvery UHC

Revolvery UHC reprezentují klasický mechanismus s patronami a otočným bubínkem. V pažbičce je ukryt plyn, v bubínku zase kovové patrony (v každé jedna kulička). Taiwanské UHC vyrábí několik provedení revolverů S&W (M19, M29, M586) v různých délkách hlavní (4“, 6“, 8“) a třech barevných provedeních (matně černá, matně šedá a chrom). Přestože jsou revolvery celoplastové, mají velmi pěkné modelářské provedení (zvláště chromované verze). UHC má přeci jen s výrobou plastových modelů zbraní dlouholeté zkušenosti, takže vzhled je dotažen na možné maximum. Kovové patrony jsou odolné a celý mechanismus otáčení bubínku a střelby je taktéž léty prověřený. Výkon těchto revolverů je na úrovni klasické Green Gas pistole, tedy kolem 80 – 90 m/s. Asi největší předností UHC revolverů je množství modelů a levné náhradní patrony a díly, a také stále příznivá cena. Ta je zhruba 1100 – 1300 Kč, což je velmi dobré v poměru k jiným plynovkám.

CO2 Revolvery

V poslední době se velké oblibě těší spíše CO2 revolvery. V současnosti existují tři technická řešení těchto revolverů od tří různých výrobců. CO2 revolvery vynikají především velmi vysokými výkony a celokovovým zpracováním.

ASG revolvery Dan Wesson

Prakticky prvními CO2 revolvery, které se na našem trhu objevili, byly revolvery od ASG. Technické provedení bylo shodné, jako u UHC. Patrony v bubínku, každá na jednu kuličku a CO2 bombička ukrytá v pažbičce. Revolvery ASG už jsou vyráběné celokovové s plastovými střenkami. Také je k nim dodáván rychlonabíječ a montážní R.I.S. lišta. To dělá z šesti-raného revolveru zbraň vhodnou i do boje. Modelářské zpracování je na vysoké úrovni. ASG Tento revolver vyrábí ve čtyřech délkách (2,5“, 4“, 6“, 8“) a dvou barevných provedeních (kovově šedá a chrom). Vysoký výkon u ASG revolverů (120 – 145 m/s dle provedení) kompenzuje svým způsobem menší kapacitu zásobníku, oproti pistoli. Je jasné, že tyto parametry a celokovové provedení se nutně projeví na ceně, která je dvojnásobná oproti plynovým revolverům na Green Gas. Cena ASG revolverů je totiž cca 2500 – 2700 Kč dle provedení.

Umarex revolvery Ruger Night Hawk

Na první pohled se revolvery Umarex neliší od ASG. Ale opak je pravdou. Tyto revolvery vychází systémově ze vzduchovek, takže nepoužívají patrony. Což je velká škoda, dle mého názoru. Revolvery Umarex používají výměnné kroužky, do kterých lze vložit osm kuliček. Hodně připomínají revolvery na kapslíky z našeho dětství. Bombička je ale stále v pažbičce, stejně jako u ASG. Stejně jako ASG, i tento revolver má montážní R.I.S. lištu. Ale rozdíl oproti ASG tkví v něčem jiném. Ve výkonu. Protože jestli chtěl Umarex vyjádřit výkonnostní převahu velkých revolverů nad běžnými pistolemi, tak u řady Ruger Night Hawk se mu to povedlo. Výkon u modelů s 6ti palcovou hlavní je neuvěřitelných 145 m/s a u nejdelšího modelu s 8mi palcovou hlavní má dokonce 175 m/s. A to už je skutečně něco. Naneštěstí, je jasné, že tyto výkony už nejsou úplně určeny pro běžný airsoft a spíše se hodí pro zábavnou střelbu na terč. Co je drobným neduhem jak revolverů Umarex, tak ASG je vkládání bombičky do pažbičky a odklápění krytky pažbičky. Cena je opět o něco vyšší, tedy přesněji od 2300 do 2900 Kč.

KWC a King Arms revolvery Colt Python

KWC bylo kdysi známé svými revolvery na Green Gas, které byly, stejně jako revolvery Tokio Marui, na 24 ran. V současnosti již tyto revolvery KWC nevyrábí a naopak se zaměřilo na vlastní verzi CO2 revolverů, určené pro běžný airsoft. A je to na nich znát. KWC vyrábí celokovové repliky revolverů Colt Python v černé barvě a ve třech délkách (2“, 4“, 6“). Také používá patrony, ale má jiný systém vkládání bombičky do pažbičky. Bombička je u těchto revolverů vkládána do pažbičky spodem, kde stačí odšroubovat víčko a po vložení bombičky ho opět zašroubovat, tak jak to je třeba u CO2 zásobníků u pistolí. To je dle mého to nejpraktičtější řešení. Navíc je výkon těchto revolverů o něco vyšší než u pistolí, ale zase né tolik, aby nebylo možno tento revolver použít jako záložní zbraň, či pro běžné hraní. Výkon je kolem 130 m/s u všech variant. Vzhledem k licenčním omezením, je tato značka distribuována pod hlavičkou francouzského Cybergunu, což ale také znamená originální ražení na zbrani. Cena je i z toho důvodu v průměru o něco vyšší než u jiných CO2 revolverů, tedy kolem 2800 Kč.

Velmi podobné revolvery vyrábí i King Arms, které jsou také distribuovány pod hlavičkou Cybergun. Hlavním rozdílem oproti KWC je kratší gumový konec patrony, jinak provedené ražení na zbrani a nižší výkon, lehce přes 100 m/s. Technicky jsou si jinak velmi podobné. Pro porovnání jsou na obrázku dva revolvery KWC (2“ a 4“) a jeden King Arms (6“). Revolvery King Arms jsou cenově kolem 3900 Kč, kvůli originálnímu ražení Colt.

Co říci nakonec? Ano, v dnešní době asi nikdy nebudou revolvery tak populární jako pistole. Mají nízkou kapacitu zásobníku, obvykle nemají hop-up mechanismus a pokud ano, tak je neseřiditelný a nakonec se přeci jen jedná o rozměrné zbraně, pro které se některé typy pouzder jednoduše nedají sehnat.

Ale zase mají určité kouzlo, kterým pistole prostě neoplývají. A nebudeme si lhát, když na nepřítele míříte 8mi palcovou hlavní, tak si můžete být jisti, že nebude chtít dostat zásah z takového kanonu. Stručně řečeno, s pistolí nebudete nikdy tak cool, jako s revolverem. Zbraní pravých mužů!


Vydáno: 24.6.2015 14:28 | 
Přečteno: 17296x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, odpoved
Ne ne delaji se i na 357 a to je okrajovy naboj a je to obycejnyplechovy vylisek ale jak uz je znamo co v airsoftu byt ma neni a co byt nema napriklad misto akm je ak47 a ipsc zbrane a ty co neslouzi v armadach tu nemaji co delat
icon odpověděl(a)
Já si myslím, že není důvod, proč by měli být v airsoftu jen vojenské zbraně. Ochudili bychom se o civilní zbraně nebo o repliky filmových zbraní, stejně jako o různé speciální úpravy.
Airsoft vznikl za účelem sbírání modelů zbraní. A bylo jedno, zda jsou nové, staré, vojenské, civilní či třeba jen z filmu.
odpověděl(a)
Proc gg pistole bez blowbacku ma velky vykon a revolver na gg ne?jinak daji se nejak nabijet uhc revolvery na plyn treba pomoci speedloaderu ?dekuji
icon odpověděl(a)
Obvykle je nižší výkon způsoben tím, že revolvery nedovolují úplně dokonalé utěsnění a také to, že většina revolverů na klasický plyn byla dimenzována pro japonský trh, kde jsou výkony malé. A vzhledem k tomu, že i na mnoha jiných trzích jsou výkony omezené (Německo, Itálie, Francie atd.) tak je to logický krok.
, problem
Nejvetsi problem je nabijeni kbyby byly na soft halfmoon a moon clips kdy je spolecne nabito a vyhozeno naeaz vsechny naboje ok ale speedloader nicemu nepomaha nabit loder pak ho uklidit strilet a vyhotit naboje jednotlive drahy a k nicemu klipy jsou jen pruzny plech a stoji par korun takze zacnete vyrabet bas
icon odpověděl(a)
Je zvláštní, že to ještě nenapadlo nějakého výrobce. Je pravdou, že klipy jsou mnohem praktičtější i z hlediska nabíjení kuliček do samotných patron. Veřím, že by si takový produkt své kupce našel. Na druhou stranu, netuším kolik stojí takový klip pro skutečné náboje a zda by třeba nešel použít. Třeba se to prostě nevyplatí. Zajímavá poznámka.
odpověděl(a)
Má to totiž zásadní problém, že tyto plechové klipy hvezdičky se dělají pro revolvery které používají pistolovou municí nikoliv klasickou revolverovou.

Pokud se bavíme o tomto, tak není možné použit.
img

Ale pokud se budeme bavit o revolverové munici pak by mohl být použit tento:
img
Pokud by vás tento speedloader zajímal blíže.
tak zde jej najdete

Petr M.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků