Fórum
Kategorie: Plynovky

STTi-WE 1938 A

STTi-WE 1938 ADruhá světová válka nikdy neomrzí.

Tedy alespoň já si to myslím, pokud se bavíme o zbraních. I proto si tentokrát vezmu na paškál jednu z novějších zbraní Taiwanské značky WE, repliku legendární německé pistole s 2. světové války, model WE 1938 A. Pro tentokrát ale velmi stručně.

Ostrá předloha tohoto modelu si svoji největší slávu zažila nejprve za války, kdy nahradila starou P08. P38 se velmi osvědčila a nutno říci, že na svoji dobu to byla velmi kvalitní zbraň. Po válce byla výroba P38 ukončena, ale v roce 1957 se začala znovu vyrábět pro Bundeswehr, který ji ale neměl zrovna v oblibě, neb použití pistole bylo tehdy velmi hanlivě charakterizováno tak, že pistole je určena pro „osm varovných výstřelů a jeden přesný hod“. Je to pochopitelné, protože v té době byla pistole už dávno překonána. Přesto byla její výroba ukončena až v 90. letech a během té doby vznikla například i modifikace pro jednotky KSK s krátkou hlavní P38K. Drobnou zajímavostí je i existence podobného modelu se zkrácenou hlavní, určená pro Gestapo již za druhé světové války.

Za zmínku ještě stojí, že v legendárním seriálu Profesionálové používal tuto pistoli Doyle (někdy od třetí série). A v tomto seriálu se několikrát objevila i varianta s tlumičem, kterou WE také nabízí.

WE 1938 A je dodána v běžné kartonové krabičce, uvnitř které je výlisek a v něm uložena zbraň s jedním zásobníkem, imbus klíčem a návodem v anglickém/čínském jazyce. Nechybí samozřejmě ani český návod. Pokud čekáte něco více, budete zklamaní.

První dojem je velmi silný. Matně černá pistole se dobře drží, má nějakou váhu, ale není to ničemu na závadu. 735 gramů skutečně není nic hrozného, stejně jako délka 21,5 cm. Na blowback celokov to není vůbec špatné. Pistole působí sice trochu archaicky, ovšem má punc něčeho originálního. Míření s ní je pohodlné a intuitivní a je dobře vyvážena. Snad jen člověk marně hledá pojistku na zásobník, která je umístěna na spodku zbraně, tak jak to bylo zvykem u mnoha jiných pistolí té doby. Jako vždy, vezmeme to hezky do detailu.

Rám pistole je vyrobený z kovu v matně černé barvě. Je vyroben z jednoho kusu a na jeho levé straně je umístěna páčka pro rozborku a záchyt závěru. Tvar veškerých prvků, stejně jako samotného těla, působí velmi staromódně, ale je funkční. Na spodním části pažbičky pak najdeme pojistku zásobníku. Tento typ pojistky je skutečně zastaralý a v současnosti ho snad už u žádné jiné pistole nenajdete, protože není právě praktický pro potřeby moderních střelců.

Na stranu druhou, pro ty z vás, kteří rádi ztrácejí zásobníky při použití levných pouzder, je tohle ideální řešení. Jen velmi těžko o tuto pojistku zavadíte, nebo se vám kvůli pouzdru sama zmáčkne. Na airsoft dobrá volba.

Samozřejmě, veškeré tyto ovládací prvky jsou také kovové. Střenky jsou vyrobeny z plastu s žebrovaným zdrsněním. Na levé střence nechybí ani charakteristické očko na pojistnou šňůru a lehké ergonomické zaoblení pro palec.

Zde si dovolím upozornit, že černé střenky se dělali po válce u modelu P1, ale byly s vroubkováním. Žebrované střenky byly vyráběné z hnědého bakelitu a pouze v rámci válečné produkce P38. Zajímavé je, že u krátké verze s tlumičem od WE jsou střenky vroubkované.

Horní část pistole tvoří pohyblivý závěr a hlaveň. Každý z dílů je vyroben z jednoho kusu kovu v černé barvě. Na závěru není žádné ražení, pouze na levé straně zbraně pojistka zbraně. Pojistka ovšem funguje trochu jinak než jsme u jiných pistolí zvyklí. Lze ji zmáčknout jen při nataženém úderníku, přičemž zajištění pojistky do spodní polohy vypustí úderník a zbraň se zajistí. Pro výstřel je pak nutné odjistit zbraň a znovu natáhnout úderník (nikoliv závěr). Na závěru je i hledí, které ale nelze seřídit.

Vnější hlaveň je ukotvena v drážkách těla zbraně a závěru. Při střelbě se částečně pohybuje, ale ne moc. Její konec zdobí muška a vnitřek hlavně pak závit na tlumič (tedy na redukci pro tlumiče).

Posledním dílem je zásobník na 15 ran, na kterém by nebylo nic zajímavého, kdyby neměl velmi netypicky kovovou vývodku zásobníku. To ocení hlavně ti, kteří neumí zásobník nabíjet tak, aby si tu plastovou nepoškodili.

Nevýhodou je to, že pokud si poškodíte tuto kovovou vývodku, můžete vyhodit celý zásobník...

Mechanismus blowback pistole je poháněn standardním plynem green gas. Vnitřek pistole se nijak neodlišuje od podobných modelů, i když je jasné, že díly jsou atypické a určené jen pro tento model. Délka vnitřní hlavně je 100 mm a pistole má výkon 95 m/s s 0,20g kuličkami. Více není potřeba dodávat, protože u pistolí se přeci jen vysoké výkony neočekávají. Co mě však překvapilo, byl velmi silný zpětný ráz. Každý výstřel vám dává velmi dobrý pocit ze střelby, který vám obvykle poskytnou spíše CO2 plynovky.

Co je tedy devizou této pistole? Je to jen její vzhled. Opět se nejedná o pistoli pro každého, ale jako dárek pro fanouška druhé světové války je to skvělá alternativa. Navíc věřím, že montáž originálních střenek by nemusela být až takovým problémem, stejně jako výroba pěkné patiny. A máte-li pocit, že tato pistole není dost zajímavá, zvažte i její krátkou variantu s tlumičem. Obě verze lze navíc zakoupit jak v černé barvě, tak v chromovém provedení. Bude to pěkná ozdoba sbírky, nebo pouzdra fanouška vojenské historie.

STTi-WE 1938 A se na Bohemia Air Soft nabízí za 3922 ve standardní záruce, nebo pak v rámci dekorační slevy o 200 Kč levněji. Navíc jsou k dispozici i další varianty ZDE.


Vydáno: 23.9.2017 17:53 | 
Přečteno: 10175x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků