Fórum
Kategorie: Plynovky

STTi–WE M.A Silver

STTi–WE M.A SilverPistole jak z filmu o špionech. Kdyby měl východ svojí moderní verzi agenta 007, jistě by měl právě tuto pistoli. A jak by hráči airsoftu mohli vidět tuto pistoli? Jako malou, silnou a s tlumičem. Co chtít více? Nebojte, i zpětný ráz stojí za to. Čtěte dál.

Je krátce po druhé světové válce a sovětské velení přemýšlí o nové pistoli. Během války se sověti seznámili velmi podrobně s německými pistolemi, které velmi změnili jejich vnímání o roli a funkcích vojenské pistole. Velmi rychle jim bylo jasné, že TT-33 i obstarožní revolver Nagant nejsou vůbec vhodné pro nadcházející studenou válku. Už před válkou byly lepší pistole než TT-33 a tak velení nechalo vypsat soutěž o novou, bezpečnější a sofistikovanější pistoli pro armádu i policii, než byly zastaralé Tokarevy. Požadavek zněl, kompaktní pistole typu „Walther PP“ s dvojčinným chodem a ideálně možnost střelby tří různých ráží (používaných v té době sověty). Konkurence byla veliká, ale po ročních zkouškách v roce 1948 tuto soutěž vyhrála pistole Makarov a v roce 1951 byla zavedena do výzbroje.

V následujících letech byl Makarov postupně vylepšován ve všech ohledech. Po stránce technologické, výrobní a funkční. Ale zásadní změny dostál až v roce 1990, kdy se zvýšil jeho výkon a kapacita zásobníku. Tak se zrodil Makarov PMM. A airsoftovou verzi této pistole mám právě v rukou.

Airsoftový Makarov je v moderní úpravě je stejně vzácný, jako jeho klasická verze. Každopádně o chystané nové kompaktní blowback pistoli od WE jsme mohli slyšet už v roce 2014. Na začátku roku 2015 se pak dostala do všech obchodů ve světě, byť co jsem zjistil, v některých asijských obchodech byla patrně k dostání těsně před vánoci. Ale to už není důležité. Důležité je, že WE dostálo slibům a přineslo velmi pěknou repliku, na kterou nás lákali i několika videi před vydáním. Asi největší zajímavostí byl slib, že pistole bude dodávána s tlumičem. Pojďme se podívat jak se s tím WE vypořádalo. Stojí to za to.

WE M.A Silver dorazí v kartonové krabičce, uvnitř které je v papírovém výlisku uložena pistole s jedním zásobníkem a imitace tlumiče. Nechybí ani vícejazyčný návod. Když jsem ji poprvé vzal do ruky, zaujaly mě dvě věci. První byla váha. Pistole je na svojí velikost vcelku těžká, celých 630 g. Druhou věcí je pak neobvykle veliká pažbička. Neobvykle na takto velkou pistoli. Narozdíl od jiných kompaktů bude ovšem tento model vyhovovat i těm, kteří mají větší ruce a přesto ocení malou pistoli. Vždyť délka je jen 16 cm, popřípadě 25 cm, pokud máte nasazený tlumič. Potěšující je fakt, že díky větší pažbičce i zásobníku je celá váha pistole ve vaší dlani a tedy pocitově vyvážená, co se hmotnosti týče.

Je to ten typ pistole, se kterými nebudete mít problém pobíhat celý den, aniž by vás bolela ruka.

To co tu máme před sebou je samozřejmě pistole s blowback mechanismem. Celá pistole je kovová s plastovými střenkami. Po levé straně kovového těla najdeme záchyt závěru, který je tak akorát v dosahu palce a je proveden dostatečně ergonomicky, aby povolení závěru proběhlo bez problému. Tělo, nebo spíše rám, pistole je velmi precizně proveden. Ladné tvary už leccos říkají o cíli konstrukce, která chtěla zajistit vysoký komfort pro střelce. Moc mě potěšilo, že jsme nenašel žádné otřepy a hrany jsou hezky zaoblené. Vůbec celé provedení je čisté až to bere dech. Ale to WE vždy šlo. Modelářské zpracování.

Tedy pokud se nepodíváte na spodní hranu závěru, kde už nějaká ta stopa po frézování je.

Moc se mi líbí odstín celé pistole, který není úplně lesklý, ale vytváří ocelový vzhled. Lučík je taktéž kovový, výklopný, protože slouží k rozborce pistole. Závěr je z jednoho kusu, stejného odstínu jako tělo. Dle mého názoru působí závěr velmi realisticky. Máme tu drážkování po obou stranách pro lepší úchop, vlnkování mezi hledím a muškou a samozřejmě zaoblený design celého závěru. Nemohu nezmínit pojistku po levé straně. Pojistka je plně funkční a její přepínání jde bez námahy, přesto si dobře drží svojí polohu.

Pažbička má z čela zdrsnění, zbytek tvoří plastová střenka. Dle mého názoru by byla lepší nějaká pogumovaná, ale její celková robusnost je více než ergonomická a pistole se skutečně skvěle drží. Dlaňová část střenek je ideálně zaoblena a strany mají zdrsnění ve formě vroubkování.

Co jsem si hned neuvědomil, byla absence pojistky zásobníku. Zásobník se u této pistole totiž vyndavá né úplně praktickým způsobem, tedy povolením pojistky na spodku pažbičky, hned vedle oka na šňůru.

On ten systém není zase tak špatný, jen není tak pohodlný, jako běžný mechanismus pojistky na boku pažbičky. Na druhou stranu, nehrozí vám, že by zásobník vypadl při špatně zvoleném pouzdře, nebo proto, že byste zavadili o pojistku. V tomto ohledu je tato pistole ideální na schovávání po kapsách a sumkách.

Samotný zásobník je na 16 ran a samozřejmě je kovový.

Velkou zajímavostí této pistole je tlumič a prodloužení hlavně. Tlumič je kovový, dodáván v matně černé barvě a krátkým závitem, který můžete ihned zašroubovat do vnější hlavně pistole, která je opatřena vnitřním závitem. Ještě předtím ale zvažte, zda chcete mít tlumič jen na ozdobu, nebo zda nechcete trochu vylepšit střelecké vlastnosti pistole. Vnitřním závitem je totiž opatřena i vnitřní hlaveň a v sadě je dodáváno prodloužení hlavně. To stačí pouze našroubovat a poté zakrýt našroubovaným tlumičem. Co je důležité, je nutné vnitřní hlaveň dobře utáhnout, protože jakmile se povolí, začne být střelba velmi nepřesná.

Samozřejmě s citem. Vzhledem k rozměrům závitu by asi nebyl problém ho strhnout a poškodit.

Tlumič prodlouží délku pistole o dalších 9 cm, ale dodá zbrani přesnost a výkon. S krátkou hlavní totiž střílí pistole 85 m/s, zatímco s prodloužením to už je moc pěkných 115 m/s s 0,20g kuličkami. Takže pro zákeřné zabíjení ideální. Navíc mě potěšil velmi silný a citelný zpětný ráz. Pistole pěkně kope, ale má velmi rychlý pohyb závěru a naopak krátký chod spouště. Takže rychlá střelba není problém.

Snad mi jen přišlo, že do zásobníku se vejde plynu tak akorát na ten jeden zásobník, ale tyhle věci úplně nelze 100% měřit.

Než se tedy dostanu k závěrečnému hodnocení, zmíním ještě rozborku. Ta je překvapivě velmi jednoduchá a pistole se svým rozebíráním přibližuje originálu jak jen to jde, včetně pevného uložení vnější hlavně, takže na stole máte závěr, jednu pružinu, rám pistole a zásobník. A právě na vnější hlavni pod závěrem je schována regulace hop-up mechanismu. Velmi pěkně provedené.

Co říci závěrem. Má pěkný vzhled, můžete mít tlumič i s prodloužením hlavně, zpětný ráz více než dostatečný na takovou malou pistoli a hlavně dobrý výkon. Tolik věcí v tak malém balení člověk moc často nenajde. Navíc pro ty, jež neradi lesklá a chromovaná provedení pistolí, je tu možnost pořízení i verze v černé barvě. Také zásobníky je možné pořídit jak v chromované verzi, tak v černé, což není vždy obvyklé. Hledáte nějaké ale? Jedno tu je. Jedna drobná vada na kráse. Cena.

Pistole STTi-WE M.A Silver stojí 4977 Kč ve standardní záruce, což je vcelku dost na malý kompakt a ani dekorační sleva 250 Kč na tom moc nezmění. Samozřejmě je ale nutné brát v potaz, že si kupujete atypický model, navíc vybavený tlumičem a prodloužením hlavně, což samo o sobě musí být do výsledné ceny promítnuto. A pokud vám nevyhovuje lesklá verze, zvolte klidně konzervativní černou variantu.


Vydáno: 13.9.2016 11:45 | 
Přečteno: 10024x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků