Fórum
Kategorie: Plynovky

TM Desert Eagle .50AE Hardkick 10"

TM Desert Eagle .50AE Hardkick 10"Vysněná pistole fanouška akčních filmů!

Věhlasný Desert Eagle. Ač jde původně o pistoli pro lovce a terčovou střelbu, získala si svým zjevem oblibu především mezi filmaři. Tuto pistoli tak v rukou třímal nejeden akční hrdina, ale též množství těch záporných postav. A to nejen ve filmech, ale i počítačových hrách, kde má Desert Eagle též svoji nezastupitelnou roli. Vyráběl se jak v ověřených rážích .357 a .44 tak i v obludném kalibru .50AE, což je dodnes jeden z nejsilnějších pistolových nábojů vůbec, který dokáže jednou ranou skolit tu největší antilopu na světě, nebo zabít velkého medvěda. Nicméně opusťme vzletná slova oslavující reálnou předlohu a její výkony, vrhněme se na airsoft.
Pro zajímavost, největší antilopa světa je Antilopa Derbyho. Přes metr a půl v kohoutku a váha od 300 do 1000 kilogramů. Ale v praxi se tyto velkorážní pistole a revolvery používají spíše pro sebeobranu lovců, třeba proti medvědům. Dnes už ohrožený medvěd Grizzly, žijící v Severní Americe, má ve stoje až 2,5 metru a kromě jedinců, kteří mohou vážit až 350 kg, se vzácně vyskytují i samci vážící přes 600 kg. To jsou takové ty potvory o kterých pak kolují mezi lovci historky a tak jistě chápete, proč potřebujete takovou pistoli. To jen pro představu, jak velké zvíře touto pistolí lze zabít. A to nemluvím o jiných šelmách z divočiny.

Pistolí řady Desert Eagle vzniklo hned několik a stojí za to říci trošku k jejich historii, ale to by asi bylo na delší článek. Výjimečně proto přeskočím obstarožní verze od značek jako Western Arms, SIIS, Aoshima, Marushin,první manuální modely od Tokyo Marui, stejně jako současné varianty od KWC a WE. Dnes se budu soustředit jen na dvě verze od Marui s blowback mechanismem.

První blowback model od Tokyo Marui je z roku 1995. Šlo o první verzi Desert Eagle s blowback systémem. Ve své době opatřen prakticky zbrusu novým blowback systémem, který vyvinul Tanio Kobayashi rok předtím pro Marui Berettu M9. Systém to byl dobrý, funkční a pistole zaujala množství zákazníků a těšila se velké oblibě.

Tak dobrý systém to byl, až se v roce 1996 začala firma Western Arms soudit s Tanio Kobayashim za porušení duševního vlastnictví a ušlé zisky, protože údajně kopíroval jejich Magna Blowback systém (tehdy velmi populární a realistický blowback systém). To vyústilo v krátkodobé omezení prodeje pistole. Nicméně Kobayashiho systém používalo množství dalších výrobců, na které byla také podána žaloba. Takže nakonec s podporou značek Marui, KSC a Kokusai se v roce 1999 podařilo Kobayashimu soud vyhrát a nezměnilo to ani několikeré odvolání k vyšším soudům ze strany WA. V roce 2000 tak tento spor definitivně skončil a my si užíváme toho, čemu se dnes říká „Standard TM“.

V roce 2004 se pak objevuje vylepšená a asi nejznámější varianta Desert Eagle, dodnes populární Desert Eagle .50AE Hardkick. Ten se oproti původní verzi odlišoval změnami vnitřního mechanismu a zásobníku. Původní blowback systém nahradil nový Hardkick, který dával pistoli vyšší zpětný ráz. V podstatě došlo ke zvětšení plynového válce, největšího v celé sérii, který obstaral potřebný tlak a sílu. Úprav doznal zásobník, tentokrát vyrobený z jednoho kusu hliníkové slitiny. Tím došlo k zvětšení kapacity plynu, ale i počtu ran. Nový zásobník pojal 27 ran. Nakonec i hop-up se seřizuje obráceným směrem, než verze z roku 1995. Vnitřní díly nejsou kompatibilní s prvotní verzí a nedají se navzájem zaměnit. Rám i závěr ale zůstaly rozměrově nezměněny. Samozřejmostí bylo ražení ostrého výrobce.

Jak už to tak bývá, Marui se neomezila jen na základní verzi a brzo se objevilo několik modifikací, včetně dnes recenzované verze s 10 palcovou hlavní. Právě ta mě zaujala asi nejvíce, protože co víc je cool, než velkorážní pistole s dlouhou hlavní a namontovaným puškohledem?
Tuhle verzi jste mohli poprvé uvidět ve videohře Resident Evil 2 v rukou hlavního hrdiny hry Leona. Marui samozřejmě vydala i přesnou repliku této zbraně s hnědými střenkami, ale to není náš dnešní případ.

Co tu teda přesně máme? Na stole mi leží 37 cm dlouhá pistole, vážící 1,3 kg. Na poměry airsoftových pistolí je to hodně. Jenže tohle není replika obyčejné pistole, ale pořádný kanón. Impozantnost této poloautomatické blowback repliky s pohonem na green gas od japonské Marui ovšem podtrhuje velmi pěkné vnější provedení.

Protože si obvykle vybírám ty hezčí zbraně, tak vás nepřekvapí, když zmíním, že pistole má zahlazené všechny hrany, žádné stopy po nástrojích či výrobě, žádné otřepy. Zkrátka paráda. Ale tím byla Marui vždy známá. Její zpracování plastů je totiž tak povedené, že občas nevíte, zda jde o kov či plast. Ano, je to tak. Tento Desert Eagle je celý vyroben z plastu. Na první pohled to úplně nepoznáte a v podstatě ani když vezmete pistoli do ruky. Rám, závěr i vnější prodloužená hlaveň, každý díl je z jednoho kusu velmi kvalitního polymeru, který ej velmi odolný. Nicméně se nemáte čeho bát. Vnitřek pistole je z velké části kovový, stejně jako některé (nikoliv všechny) ovládací prvky. Nicméně já ještě na chvilku zůstanu u vnějšku.

Rám zbraně má vcelku mohutnou pažbičku, aby pojal velký zásobník. Úchop usnadňují ergonomické střenky. Spoušť je kovová a má krátký chod. Pojistka zásobníku je na levé straně, stejně jako pojistka rozborky. Oba tyto prvky jsou kovové.

Závěr je plně pohyblivý, vyrobený též z jednoho kusu. Na natažení závěru je sice potřeba trochu širší úchop, ale drážky po bocích závěru vám manipulaci velmi usnadní. Nechybí široké hledí. Závěr disponuje i oboustrannou pojistkou zbraně a po obou stranách ražením téměř shodným s reálnou předlohou.
To vyražené „Made in Japan“ této pěkné pistoli jistě odpustíte.

Vnější hlaveň má skutečně exotickou délku, jenže to nemá na střelbu žádný vliv. Vnitřní hlaveň si totiž zachovává délku shodnou s běžnou verzí Desert Eagle, tedy 130 mm. Pozitivní ovšem je, že na rozdíl od závěru je hlaveň pevná a nijak se nehýbe. To má pozitivní dopad na přesnost.

Regulace hop-up mechanismu se ukrývá pod krytkou nábojové komory. Je to velmi šikovná regulace, jakou známe třeba s Desert Eagle od značky KWC. Stačí natáhnout závěr do zadní polohy, posunout krytku a je to. Za mě velmi praktický systém, který lze velmi precizně seřídit. Zmínit už snad musím jen mušku a montážní lištu na horní části vnější hlavně, určenou pro kolimátor či puškohled.
Bohužel, nejedná se o standardní RIS lištu, jaká se dnes používá na všech airsoftových, ale i ostrých zbraních. Lišta je o něco širší, protože se jedná o 7/8“ Weaver, což je starší předchůdce dnes standardně používané 21,2 mm Picatinny. Problém je v tom, že příslušenství pro Weaver lze sice použít na Picatinny, ale obráceně to nefunguje. A protože je většina standardních doplňků a montáží pro airsoft v moderním standardu 21,2 mm Picatinny, je kapku složitější najít si vhodnou montáž, pokud byste chtěli mít svůj Desert Eagle osazený pořádný pistolovým puškohledem nebo kolimátorem. Naštěstí, Desert Eagle je snad poslední zbraní v airsoftu, která takový typ lišty používá.

Zásobník je celokovový, vyroben z jednoho kusu. Plastová je pouze vývodka, kterou lze v případě poškození vyměnit. Je to dvouřadý zásobník na 27 ran. Zde je nutné zmínit, že je tvoří výraznou část váhy zbraně a je velmi pěkně modelářsky zpracován.

Střelecké parametry jsou víceméně standardní. 105 m/s s 0,20 g kuličkami. Zpětný ráz je vskutku silný, ale pořád mě láká zjistit, jak by pistole střílela s hlavní protaženou až na konec vnější hlavně. Teoreticky může být vnitřní hlaveň prodloužena až o 11 cm, tedy na úctyhodnou délku 240 mm. A s tím už e dá pracovat. Doplnit centráží pro stabilizaci vnitřní hlavně...těžko říci. Ale možné to je, protože hlaveň je standardního typu pro plynové GBB pistole. To už bude ovšem spíše na vás.

Za mě je Tokyo Marui Desert Eagle .50AE 10“ zajímavou pistolí. Zcela jistě to není záložní zbraň. Tohle je machr pistole. Skvěle kope, slušně střílí, ale stejnou práci odvedou i jiné pistole. Na plynové přestřelky skvělá volba, nechcete-li zapadnout mezi šedý průměr glocků, M1911 a moderních variací pistolí CZ. Nevýhodou je kromě váhy a rozměrů i problematická montáž puškohledu/kolimátoru, který by na ní neměl chybět. Horké chvíle vás také čekají při shánění pouzdra, ve kterém byste tuhle krásku mohli nosit. Naštěstí, jedna varianta by tu byla. Vhodné pouzdro na Desert Eagle, i s takovou hlavní, je třeba ZDE.
Navíc Guarder vyráběl pro tuto pistoli třeba celokovový set a mnoho různých doplňků, které nejsou zrovna levné, ale o to více exkluzivní.
Zkrátka, tohle je Desert Eagle! Jedna z největších pistolí, navíc s prodlouženou hlavní! Jen málo lidí se takovou pistolí může pochlubit.


Vydáno: 16.12.2021 16:04 | 
Přečteno: 2181x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků