Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex EF Race gun CO2

Umarex EF Race gun CO2Airsoft IPSC pistole neomezených možností.

Když se řekne IPSC pistole, každý si představíme vymazlenou pistoli pro náročné. A nejde jen o to, že se často jedná o vizuálně velmi zajímavé kousky. Jsou to obvykle i velmi přesné zbraně, uzpůsobené pro konkrétní disciplíny a účely. Pistole pro IPSC často nejsou tím, co byste chtěli mít ve svém pouzdře na běžném airsoftu, ale přesto se tyto zbraně neztratí v běžném boji, zvláště dojde-li na boje v budovách. Disponují obvykle možností montáže kolimátoru, jsou o něco těžší, mají delší hlaveň a jejich ovládací prvky jsou dimenzované na co nejsnadnější manipulaci. Samozřejmě, to se nevztahuje nutně na všechny soutěžní pistole, protože záleží i na soutěžní divizi. Bohužel, mnoho IPSC pistolí si musí člověk dát do kupy sám. Musíte si pořídit nějakou vhodnou obyčejnou pistoli, namontovat si na ní montáž pro kolimátor a samozřejmě upravit ovládací prvky. Je zde ale pár zbraní, které už jsou dodávány rovnou připravené, aniž byste museli hned investovat dál. Jednou z nich je i Umarex EF Race gun CO2. Co vás ale potěší je fakt, že z této sportovní pistole můžete snadno udělat i běžnou pistoli do boje. Tak se na ní podíváme blíže.

Pistole vám přijde dobře zabalená a v hezké barevné krabičce, vybavená vším potřebným. EF Race gun má už namontovaný kompenzátor, montážní lištu a úpravu hledí s natahovací pákou. Stranou leží v krabiččce i kolimátor a dvoje výměnné hledí – jedno se světlovodnou muškou, druhé klasické pevné. Návod ve čtyřech jazycích asi zmiňovat nemusím.

 

Umarex EF Race gun CO2 je celokovová blowback plynovka, ovšem v poněkud netradičním provedení, co se týče nejen vzhledu, ale i mechanismu o kterém pohovořím později. Je pěkně provedena v černé barvě a moc pěkně uzpůsobena pro sportovní střelbu. Design ovládacích prvků, hodně zaoblených hran a určitá jednoduchost provedení dílů působí velmi bytelně. Mám rád dlouhé pistole a tahle má krásných 27 cm na délku. I váha je kapku vyšší - 1,2 kg. Musím ovšem říci, že se drží velmi pohodlně. Je to sice ten typ pistole, ze kterého jednou rukou střílet určitě nebudete, ale přesto se drží velmi pohodlně. Já si na ní rovnou namontoval přiložený kolimátor. Bohužel, v míření přes kolimátor nemám moc praxi, takže jsem při zamíření automaticky mířil přes klasická mířidla, která na pistoli samozřejmě nejsou a přes lištu by ani na ně nebylo vidět. Najít ihned záměrný bod kolimátoru chce trochu tréningu. Zase, když už se přes něj díváte, je to pohodlné. Já si ovšem na tohle asi nezvyknu. Naštěstí, výrobci na mě myslel a ukazuje první přednost této zbraně. Lišta může jít dolů, stejně jako zadní páka závěru a pistole může mít běžné hledí, které je i plně seřiditelné. To je důležité, protože tak můžete pistoli použít i jako záložní zbraň do boje. Co jednotlivé části zbraně?

Závěr je vyroben z jednoho kusu kovu, po obou stranách opatřen ražením Umrax/Elite Forces. Je samozřejmě pohyblivý. V zadní části je pohyblivý kovový úderník. Vrchní část zdobí již zmíněné odnímatelná natahovací páka závěru namontovaná místo hledí. Výrobce chytře tuto páku umístil do rybinové drážky, která je v závěru, takže při natažení se nemusíte bát že byste ji nějak vylomili a poškodili závěr.

Rám zbraně je taktéž kovový, stejně jako veškeré ovládací prvky na něm. V přední části je montážní lišta pro svítilnu a po třech šroubech z každé strany je upevněna odnímatelná vrchní lišta pro montáž zaměřovacích doplňků. Na tuto montáž můžete upevnit přiložený kolimátor. Ten má tělo z tvrzeného polymeru, zelený záměrný bod a dva stupně jasu. Je samozřejmě plně seřiditelný a musím říci, že funguje velmi dobře.
Kdybyste ho chtěli pořídit extra, najdete ho ZDE.

Ovládací prvky jsou uzpůsobené pro sportovní střelbu, takže pojistka zásobníku je zvětšená a záchyt závěru i pojistka zbraně jsou prodlouženy, abyste na ně mohli snadno dosáhnout. Spoušť nemá sice žádný speciální tvar, ale má velmi krátkých chod. Přestože tenhle kousek na první pohled vychází z hi-capy, nemá dlaňovou pojistku. Pažbička je plastová a vyhlíží trochu futuristicky. Drží se ale velmi dobře, přestože by i přes svojí ergonomii, určitě mohla mít výraznější zdrsnění povrchu pro lepší držení. Výrobce myslel též na vkládání zásobníku do zbraně a zároveň i jeho vyndání. Pro snazší vložení má pažbička magwell, tedy trychtýřové prodloužení zásobníkové šachty. Snadné vyjmutí zásobníku zajišťuje ramínko na pružině, které samo vytlačí zásobník ze šachty, jakmile zmáčknete pojistku.

Zajímavým prvkem je kovový kompenzátor na hlavni. Ten je čepem upevněný ke spodnímu rámu pistole a tedy se při střelbě nehýbe. Samozřejmě, jeho váha má vliv na vyvážení pistole ovšem není to nic hrozného. Jsem moc rád, že vnitřní hlaveň byla protažena až do tohoto kompenzátoru.

Poslední částí je zásobník. Překvapilo mě, že kromě kovového vršku je zbytek těla vyroben z plastu. Na funkci to sice nemá vliv, ale překvapilo to. Velmi oceňuji fakt, že bombičku můžete v zásobníku utáhnout bez pomoci klíče, protože na patce je šroub na dotahování rukou. Kapacita je 16 ran.

Umarex EF Race gun CO2 je co se funkce týče, spíše pistole, která upředňostňuje funkci a spolehlivost nad realističností. Je to systém close boltu, což poznáte když natáhnete závěr a ve výhozím okénku uvidíte mechanismus zbraně a nikoliv volný prostor, jak jsme zvyklí u jiných blowback pistolí. Hlavní jádro mechanismu tkví samozřejmě v zásobníku. Je to jednoduchý systém, jaký z náme třeba z velmi spolehlivé bezblowbackové CZ75D. Přesto mě překvapil silný zpětný ráz. Ona nakonec ta větší váha celé zbraně skutečně k něčemu je. Výborné je, že tyto vnitřní mechanismy jsou relativně bezúdržbové a kompletně kovové. Potěšující je i délka vnitřní hlavně, která je 160 mm. To je mimochodem víc, než máte třeba u elektrické MP5K či AEP Škorpiona. Pistole má tak nejen dobrou přesnost, ale též vysoký výkon 115 m/s s 0,20g kuličkami, který jí dává velmi slušnou přesnost, přestože pistole nedisponuje regulovatelným hop-up. Je proto nutné dobře volit kuličky, jejich značku a gramáž.
Podíváme-li se na to optikou sportovní střelby, tak regulovatelný hop-up určitě nepotřebujete. Ovšem musím říci, že podobně jako třeba u CO2 revolverů bez regulace hop-up, ani zde mi nepřišla jeho absence nějak omezující při běžném použití jako záložní zbraně

Co říci závěrem? Umarex nám nabízí pistoli, která je na první pohled určená především sportovním střelcům, kteří potřebují spolehlivou pistoli uzpůsobenou pro jejich potřeby. Zároveň si je Umarex vědom toho, že někteří lidé chtějí jen slušnou pistoli jako záložní zbraň do boje. I proto oceňuji možnost si veškeré příslušenství odmontovat a mít tak pistoli s dlouhou hlavní a dobrým výkonem. Na pistoli není co by se mohlo rozbít a stejně tak není nutné řešit nějakou složitou údržbu.

Umarex EF Race gun CO2 lze zakoupit na airsoftshop.cz za 4053 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 200 Kč.

FOTO: Ondra


Vydáno: 9.4.2020 13:00 | 
Přečteno: 5805x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků