Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex Glock 17 Gen 5

Umarex Glock 17 Gen 5Není snad populárnější blowback pistole, než-li Glock.

Pistole Glock se stali jak ve sféře ostrých zbraní, tak ve sféře airsoftu, symbolem spolehlivé pistole. Tvrdého pracanta, který vás nenechá ve štychu a leccos přežije. Airsoftový Glock se mohl též jako první model pistole honosit tím, že pro něj byl vytvořen první skutečně silný a spolehlivý blowback systém. Zkrátka to je populární model, který si odjakživa nemohl stěžovat na nedostatek pozornosti. V airsoftu se Glocky uchytili velmi rychle a dodnes je má v nabídce většina výrobců plynových pistolí. Německá značka Umarex má to štěstí, že se může pyšnit oficiální licencí značky Glock, takže její modely mohou jako jedny z mála dostát špičkovému vzhledu i s nádherným ražením. Umarex toho náležitě využívá a tak v jeho nabídce najdete pravděpodobně všechny možné variace pistolí Glock. Modely jsou k dispozici od několika výrobců a v různých systémech pohonu, tj. Green Gas i CO2. Mě osobně zaujali modely Glock vyrobené VFC, pod licencí Umarex. Zaujali mě jak vzhledem, tak i provedením, protože výrobce si dal záležet s mnoha detaily, které na první pohled ani neuvidíte.
Glock páté generace se objevil v roce 2017 a velmi rychle se stal velmi populárním. Na jednu stranu může mít člověk pocit, že nové generace této pistole jsou jako videohra FIFA. Trošku změníme vzhled, ale jinak žádná změna. Naštěstí u pistolí Glock tohle neplatí a každá generace přináší po pdorobnějším zkoumání skutečně nové prvky a vylepšení.

Umarex Glock 17 Gen 5 je dodáván v šedočerné krabičce, na které najdeme především velké logo Glock a siluetu pistole. Podobnou krabičku očekávejte, ať už si koupíte jakýkoliv model Glocka od umarexu. Uvnitř ovšem mnoho nečekejte. Pistole s jedním zásobníkem, návod a imbus na seřízení hop-up.

Samotná pistole je prostě klasický bloback plynový Glock s pohonem na green gas. Co k tomu více říci? Hned po vyjmutí krabičky vám nepřinese žádný zvláštní pocit. Na délku má 20 cm, váží 640 g. Obvyklá váha na pistoli. Podobně jako originál, má tento model polymerový rám a kovový závěr s hlavní. Přesto jsem si po chviličce hraní uvědomil, že tu jsou přeci jen prvky, které jsou jiné, než jak jsem zvyklý. Ano, je tu množství detailů, které jasně ukazují, že tento Glock je páté generace a od svých předchůdců se opět trochu liší. Podíval jsem se tedy jednotlivým dílům na zub, abych zjistil, co se změnilo od poslední 4. generace.

Začnu rámem zbraně. Krásně zpracovaný černý polymer má sice viditelný spoj po vstřikování, na druhou stranu musím říci, že všechny tvary jsou krásně zaoblené a nikde žádný otřep. Nejnovější generace doznala, co se tvaru týče, několika změn oproti předchozí. Jako u každé licencované verze, i zde se setkáme s realistickým ražením. Logo Glock je totiž prakticky na každém dílu, včetně těch nejdrobnějších.
První, asi nejviditelnější, je absence ergonomických výstupů na pažbičce. Pátá generace zachovala rovné tvary, které bylo možno vidět na prvních generacích Glocku. Díky tomu se pistole lépe drží širšímu spektru uživatelů. Pažbička si ale zachovala RTF povrch, což je označení pro ty malé výstupky po celé pažbičce.
V angličtině jako Rough Textured Frame surface.

Rám je samozřejmě celý z jednoho kusu polymeru a po vzoru ostré pistole umožňuje montáž výměnných hřbetů. Právě výměnné hřbety jsou jedním ze zajímavých vylepšení posledních generací u ostré verze. Když jsme u pažbičky, nesmíme zapomenout ani na trychtýřové rozšíření zásobníkové šachty pro snazší vkládání zásobníku, které je také velkou změnou v nejnovější generaci. Další vylepšení doznaly ovládací prvky. Záchyt závěru je nově oboustranný a pojistka zásobníku prošla nejen zvětšením, ale jde také předělat na druhou stranu, což jsem ovšem nezkoušel.

Přední část rámu zdobí montážní lišta pro svítilnu či laser. Právě na spodku lišty najdete jediné ražení, které upozorní na to, že se jedná o airsoftový model, včetně sériové čísla. Pátá generace má taktéž zkosenou celou čelní část, aby se lépe pistole zasouvala do pouzdra. A to nejen na rámu, ale též na závěru.

Závěr je kovový, opět s černou povrchovou úpravou. Závěr, jak bylo řečeno před chvílí, i závěr má skosené hrany čela, aby lépe zapadal do pouzdra. Barva na něm je očividně eloxována a jen tak snadno se dle mého názoru používáním nevybrousí. I v tomto případně najdeme množství hezky udělaného ražení. Překvapilo, kde všude logo Glock je. Malé logo totiž najdete třeba i na hledí a mušce. Mířidla jsou zvýrazněná, ale nejsou seřiditelná.

Vnější hlaveň je také kovová a opatřena logem Glock. K vnější hlavni není moc co říci, kromě toho, že na ní není udělán žádný závit na tlumič, pouze imituje reálný průměr hlavně.

Zásobník je už standardně kovový s plastovou vývodkou. Kapacitu má 22 ran ve dvouřadách a musím říct, že je moc pěkně proveden. Ani zde nechybí logo Glock, které je na patce zásobníku.

Velmi mě zaujal i vnitřek. Ten se zcela nedrží standardu Marui a přináší drobná vylepšení a úpravy, které ale pro běžného hráče nemají zásadní význam. Navíc se za pomoci některých z nich pokoušel dodržet i některé drobné mechanické detaily zbraně. Například dvojitou vratnou pružinou, kterou najdete i na ostré zbrani. Ta je na vodiči trnu, který ale zároveň slouží jako regulace hop-up mechanismu. Ten se dá regulovat z vnějšku zbraně za pomocí imbus klíče. Je to tím otvorem v čele trnu. Je to velmi šikovné a funkční řešení. Regulace je navíc řešena tak, že se vám po nastavení hop-up nemůže sám od sebe pootočit a změnit přítlak. Vnitřní díly mají pak hodně standardní uspořádání, tedy je tu klec pístnice, pístnice, tryska a tak dále. Vše kovové, či z kvalitního plastu.

Vnitřní hlaveň má délku 109 mm a pistole dosahuje výkonu 90 m/s s 0,2 g kuličami. To je na záložní zbraň dostačující výkon. Citlivost regulace hop-up ale dovoluje pistoli střílet vcelku přesně a daleko. Zpětný ráz je překvapivě silný a chod závěru velmi rychlý.
K rozborce musím ještě říci, že sejmutí závěru zbraně chtělo projevit trochu méně ohleduplnosti, než jsem zvyklý. Tudíž použít trošku více síly.

Celkově nemohu říci, že by Umarex Glock 17 Gen 5 byl nějakou zásadní novinkou. Je to přeci jen už roky osvědčená konstrukce. I když ji VFC trochu upravilo, stále to zas tolik nemění. Obsluha je díky lepší regulaci hop-up jednodušší, zaoblená příď pistole také zvyšuje praktičnost. Stále zůstává výhodou, že pro tento model pistole najdete mnoho příslušenství a nespočet typů pouzder. I to hovoří pro její případnou koupi. Na stranu druhou, tento model vám nepřinese žádný hlubší zážitek, nejste-li fanoušek Glocku. Přes to vše nelze než shledat, že tohle je kvalitní pistole, na které si výrobce dal záležet.

Umarex Glock 17 Gen 5 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 3966 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč.

Galerie:
028.JPG 048.JPG 018.JPG 021.JPG 042.JPG 047.JPG 022.JPG 038.JPG 044.JPG 013.JPG 046.JPG 045.JPG 049.JPG 023.JPG 030.JPG 014.JPG 033.JPG 031.JPG 039.JPG 029.JPG 043.JPG

FOTO: Ondra


Vydáno: 24.10.2019 15:32 | 
Přečteno: 8857x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků