Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex Glock 19

Umarex Glock 19Trvalo to, ale konečně je tu! A nejen on!

První licencovaná pistole Glock od Umarexu už je konečně na skladě! Po vyřešení otázek okolo licence je už nyní jasné, že licencované repliky pistole Glock jsou zpět na trhu. Pro vaší představu, proč to tak trvalo, je nutné zmínit, že dříve neměl v Evropě nikdo licenci na výrobu/prodej replik této věhlasné značky. Značka Glock nejprve nic neřešila, ale později zakázala prodej replik jejích zbraní po Evropě, takže tou dobou nesměl nikdo prodávat repliky Glocků (teoreticky). Někdy okolo roku 2015 se ale podařilo tuto licenci získat Cybergunu a očekávalo se, že se pistole zase ve velkém rozšíří. Cybergun ovšem po dlouhém čekání uvedl na trh jen extrémně drahou verzi Glocku od Inokatsu a k tomu jen pro francouzský trh. V roce 2017 ale získal licenci pro zbytek Evropy německý Umarex, který ve spolupráci s VFC začal pomalu uspokojovat poptávku na trhu. Nejprve v Německu a později i ve zbytku Evropy. A tak se můžeme právě toto léto pokochat prvními dvěma vlaštovkami. Jako první totiž dorazily do obchodu repliky pistolí Glock 19 a 42. No a já se samozřejmě rozhodl pro verzi Glock 19, což je kompaktní verze G17, protože doslova kapesní G42 mi nepřišla až tak zajímavá.
Co se klasické verze Glock 17 týče, tak v době psaní článku nebyla skladem. Ale aktuálně už G17 dorazila a v brzku bude i na eshopu Bohemia Air Sof. Nicméně i tak poptávka převyšuje nabídku a Umarex nestíhá tyto pistole vyrábět. Nebo spíše VFC nestíhá vyrábět, protože právě VFC tyto pistole pro Umarex vyrábí.

Ačkoliv nepatřím mezi fanoušky Glocka, rozhodně nemohu pistoli upřít veškeré její přednosti. A když jsem tuto blowback plynovou repliku vybalil z krabičky (ve které byl ještě velmi přehledný vícejazyčný návod), uvědomil jsem si, že tato zbraň je skutečně nadčasová. Vždyť první generace se objevila už v roce 1982 a druhá v roce 1988. Replika, kterou tu mám před sebou nicméně kopíruje třetí generaci z roku 1996. Je to v podstatě Glock, tak jak ho známe dnes z filmů a policejních záběrů. A ten plastový rám musel už v těch 80. letech budit pěkný poprask.

Dost superlativ, okusím tenhle kus na vlastní kůži. V ruce se tato pistole určitě drží bez problémů. Sedne jako ulitá, ať už máte ruku menší, nebo jako lopatu. Fakt, že držíte v ruce kompakt, není skoro znát. Ano, hlaveň je o něco kratší a zásobník s pažbičkou také, což se projeví na rozměrech i hmotnosti. Na délku má pistole 18,5 cm a váží 650 g. To není mnoho. Zbraň je velmi dobře vyvážená a vy tak G19 vnímáte spíše jako prodlouženou končetinou, než pouhý nástroj. Míření s ní je intuitivní a přirozené. I vnější vzhled působí velmi dobře, ale na ten bychom se podívali podrobněji.

Stejně jako originál, i tento kousek je složen ze tří hlavních dílů. Plastového rámu, kovového závěru a kovové hlavně. Na první pohled vypadá celá pistole krásně jednolitě. Všude stejně černá barva, která se liší jen tím, že plastové tělo pistole je o trochu matnější, než kovový závěr. Celá pistole je posázena logy značky Glock a působí velmi věrohodně, protože na první pohled nenajdete nic, co by naznačovalo, že jde o airsoftovou zbraň.

Plastové tělo je vyrobeno z jednoho kusu, aniž by na něm byly jakékoliv otřepy nebo stopy po výrobě.
I když uznávám, že na fotce je zrovna středový spoj forem vidět docela dobře. Ale ve skutečnosti není skoro vidět.
Rám není nijak odřený a každý detail zdrsnění či vroubkování je krásně zpracován. Pažbička je ergonomická s výstupky pro prsty a zdrsněním na bocích. Samozřejmě na pažbičce nechybí ani logo Glock. Na hřbetu můžete vidět charakteristické kostičkové vroubkování. Lučík si zachovává svůj typický tvar, stejně jako spoušť na které je pojistka. Zbytek ovládacích prvků je také na rámu pistole. Na levé straně je záchyt závěru i pojistka zásobníku. Po obou stranách pak pojistka pro rozborku. Jediným dalším výrazným konstrukčním prvkem je montážní lišta pod hlavní, na kterou lze přidělat svítilnu či laser. Na liště je německá homologační značka, značení airsoftové ráže a samozřejmě sériové číslo.

Nikoho asi nepřekvapí, že tato replika Glock 19 má kovový závěr. Je to jednoduchý hranatý závěr se zaoblenými hranami a drážkami v zadní části pro lepší úchop. Na levé straně je další realistické ražení se značkou Glock a skutečnou ráží ostré zbraně, tedy 9x19 mm. Na pravé straně pak už jen sériové číslo dílu zbraně, které je shodné s číslem na komoře. Horní část zdobí velmi pěkně provedená mířidla. Zatímco muška je pevná, hledí lze stranově seřídit.
Více k závěru této pistole není co dodat. Je totiž až asketicky strohý, přesto funkční a esteticky povedený. Celkově působí mnohem lépe, než závěry obdobných replik od jiných značek bez licencí.

Vnější hlaveň je kovová. Jak již bylo zmíněno, na komoře pistole je shodné sériové číslo se závěrem. Vnější hlaveň tvoří i s komorou jeden kus. Trochu mě mrzí, že pistole nemá montáž na závit tlumiče, ale pouze si hlídá realistický vnitřní průměr hlavně.

Zásobník je část, které výrobci zbraní obvykle nijak zásadní pozornost nevěnují. Ne však v tomto případě. VFC totiž dokázalo věnovat pozornost každému detailu. Přestože tělo zásobníku je kovové, pouze s plastovou vývodkou, najdete na spodní straně krásnou plastovou patku s logem Glock. Po odsunutí patky se pak odhalí plnící ventil. Kapacita tohoto dvojřadého zásobníku je dvacet ran, což je více než dostatek.

Jelikož s Glocky od VFC nemám až takové zkušenosti, musel jsem se podívat i dovnitř. Překvapivě první co mě zarazilo, byla vůně. I když většina normálních lidí by spíše řekla zápach. Když se mi povedlo sundat závěr, ovanul mě odér, ve kterém jsem cítil spíše vazelínu než olej. Né že by to bylo na škodu, ale obvykle nové pistole doslova „tečou“ jak je v nich hromada oleje. Zde nikoliv, což mi bylo docela sympatické. Nemám rád, když vezmu do ruky novou zbraň a mám náhle mastnou ruku. Nicméně uvnitř G19 je prakticky vše z kovu. Hop-up komora, vodící lišty závěru, vodící trn vratné pružiny a také veškeré přepákování ovládacích prvků. Plastová je pouze tryska. Regulovatelný hop-up mechanismus je samozřejmostí.
Nepřekvapí, že musíte sundat závěr zbraně, abyste mohli hop-up seřídit.

Nedalo mi to, abych si z této novinky taky nevystřelil. Nestřílí špatně. Přesnost stejná, jako u běžných blowback pistolí na green gas. Zpětný ráz je citelný, přesto dovoluje střílet velmi rychle. Do původní polohy se závěr vrací rychle a celkově je chod plynulý. Výkon nám měřák ukázal pěkných 98 m/s s 0,20 g kuličkami.
Plyn jsem použil Ultrair od ASG, což je obyčejný green gas.

Pistole Glock nikdy nebyly v centru mojí pozornosti. Ale pravdou je, že člověk se jim nemohl vyhnout. Přeci jen je to jedna z nejpopulárnějších pistolí nejen mezi ostrými zbraněmi, ale i na airsoftových bojištích. Oproti stejně spolehlivým pistolím typu M1911 má Glock v zásobníku více munice a na rozdíl od HiCap pistolí zase štíhlejší a méně robustnější design. Glock se také snadno neznečistí, jako třeba pistole M9 a nakonec pro Glock se vyrábí snad všechny typy myslitelných pouzder a doplňků. Tohle je něco, co musíte mít. O pistolích Glock se často říká, že je to pracant. Že to není hezká pistole, že střelba z ní není žádný zážitek. Ale zároveň také, že svoji práci za každých okolností odvede a nikdy vás nezklame. Zda je to pravda, to vám neřeknu. Já si na střelnici půjčuji obstarožního Tokareva. Ale v airsoftu tomu tak skutečně je. Tenhle Glock vás určitě nezklame.

Umarex Glock 19 si můžete zakoupit na Bohemia Air Soft za 4425 Kč ve standardní záruce nebo s drobnou dekorační slevou.


Vydáno: 28.6.2018 17:27 | 
Přečteno: 11798x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků