Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex H&K MP7 A1

Umarex H&K MP7 A1Aneb přímá konkurence FN P90, která strčí běžné samopaly do kapsy.

Kategorie zbraní PDW je asi nejmladší, ze současných zbraní. Zbraně, které nejsou ani samopalem, ani puškou, přesto jsou více než jen obyčejná pistole. Tuto kategorii dnes asi nejlépe reprezentují vzájemně si konkurující zbraně FN P90 (1991) a HK MP7 (2001). Málo kdo ovšem ví, že tyto zbraně se neobjevili jen tak z čista jasna. Po skončení studené války se totiž nové typy zbraní objeví jen když se pro ně najdou zákazníci, nebo jak se říká, díra na trhu. A přesně to se v roce 1989 stalo. NATO totiž v roce 1989 publikovala dokument pod označením D/289, ve kterém popisovala, že v budoucnu bude armáda potřebovat zbraň pro osobní ochranu (personal defense weapon) a že takovou zbraň by měla mít k dispozici už v roce 2000. Následoval i dokument (kdyby vás to zajímalo, dokument AC/255-D/1177), kde byly uvedené přesné specifikace, a kde především figurovala schopnost probít terč CRISAT na vzdálenost 200 metrů. Terč v podstatě simuloval vojáka Varšavské smlouvy v neprůstřelné vestě, tedy potencionálního nepřítele. Když se ale sovětský svaz rozpadl, dostalo se v krátké době na černý trh nejen množství zbraní, ale také další vojenské výstroje, mezi kterou byly právě i neprůstřelné vesty. A právě ozbrojení pachatelé či různí povstalci, měli být dalšími předpokládanými protivníky moderních vojsk NATO.

Se zbraní z kategorie PDW se pojí jedna veselá historka, kterou asi ocení jen airsoftoví hráči a majitelé ostrých zbraní trochu popotáhnou. Jednou ze zbraní PDW měla být i karabina Magpul PDR (Personal Defense Rifle). Prototyp bullpup karabiny na 5,56x45 mm NATO náboje měla být novinkou v kategorii PDW. V roce 2006 byla slavnostně prezentována na Las Vegaské SHOTshow...aby se po ní na několik let slehla zem. Tento kousek se nikdy nedostal do výroby. Až v roce 2012 Magpul ohlásil, že svůj neúspěšný projekt přemění na novou elektrickou zbraň pro airsoft, kterou následující rok začal nabízet. Inu, cesty některých projektů zbraní jsou veselé.

Ale to jsou zbraně skutečné. V airsoftu se MP7 objevila poprvé v roce 2007. Tokyo Marui ji vydala v provedení elektriky AEP s pohonem na 7,2V baterii. Výkon okolo 65 m/s a pěkné celoplastové provedení si získalo řadu fanoušků. Čínská konkurence ovšem dlouho nelení a tak se pod značkami Galaxy, Well a Booth Elephant téhož roku objevují i „levnější“ verze této AEP zbraně. V roce 2009 ale přišla limitovaná edice plynové KSC MP7. Současně začala spolupracující KWA vyrábět tento samopal (resp. PDW) pro německý Umarex, držitele licence H&K. KSC a KWA MP7 byly až na drobné detaily zcela totožné. Hlavní rozdíl byl ten, že na KWA verzi bylo originální ražení H&K. Výkon shodný s blowback pistolí, realistická funkce a příjemný zpětný ráz, to bylo to, na co zákazníci slyšeli. A v průběhu let to viděli i ostatní značky.

Roky 2012 a 2013 byly ve znamení dalších plynových MP7 od konkurence. Na trhu se objevilo několik modelů. První byl znovu od Tokyo Marui z konce roku 2012. Marui tak nyní mohla nabízet MP7 jak v AEP tak GBB verzi. Na konci stejného roku byl na trh uveden i plynový model značky WE pod označením SMG8, který byl MP7 velmi podobný. Ve stejném období vstoupila do hry i VFC se svým modelem, který začala licenčně vyráběla pro Umarex. Verzi VFC, stejně jako KWA, nechybělo ražení H&K. A dalo by se toho o všech výše zmíněných zbraních říci asi víc, ale abych uzavřel toho okénko do historie, prozradím, že dnes si popovídáme právě o modelu od VFC, který je ze všech stávajících nejmladší a nejsnáze k dostání.

Značka VFC dále vyrábí pro Umarex repliky HK416/417, G28, G36, MP5, MP7 a UMP. A až na UMP, vše jak ve verzi elektrické, tak plynové. A k tomu připočtěte několik plynových pistolí pod licencemi H&K a Walther. A snad by měli v brzku vyrábět i Glocky.

Umarex/VFC H&K MP7 je dodávána ve vcelku malé černé krabici s logem H&K. Uvnitř ní je v pěnovém výlisku jen zbraň s jedním zásobníkem a návod. Nic víc. Nebudu lhát, čekal jsem trošku více.

MP7 je určitě kompaktní a lehká zbraň. Je to klasický automat do „jedné ruky“. Alespoň první potěžkání ve mně tyto pocity vyvolává. Celkově váží necelé 2 kg. To je velmi málo a v ruce vám přijde, že váží ještě méně. Zpracování je čisté a velmi pěkné. VFC si se svými zbraněmi očividně dává práci. Držení je pohodlné, takové akční. Člověk má chuť instinktivně střílet jen tak od boku, zasypávat nepřátele palbou. Už jen základní délka 42 cm si o to přímo říká. Ale chcete-li vést mířenou palbu, bude lepší vysunout pažbu a prodloužit tak délku MP7 na 64 cm. Jenže náhle už to není úplně ono a akční pocit mizí. Už to působí moc realisticky. Máte naopak chuť plížit se chodbou budovy, mít zalíceno a být připraven trefit jednou mířenou ranou jakéhokoliv protivníka, který se vám postaví.

Plynová MP7 je na popsání trochu složitá. Vzhledem ke svým rozměrům se prakticky jedná jen o velkou pistoli s dlouhým zásobníkem. Tělo je z jednoho kusu a vyrobeno je z černého polymeru s matným, lehce zdrsněným povrchem, doplněno o množství kovových detailů. Reálně je tak zbraň vyrobena z jednoho kusu. To jí dodává neobyčejnou tuhost a odolnost. Tělo už je konstrukčně řešeno tak, aby mělo maximální odolnost. I když je tělo plné oblých tvarů a zaoblených hran, působí hranatě.

Pažbička MP7 je příjemně tvarovaná, podle poslední verze MP7A1. Má tedy zaoblení na hřbetu, zdrsnění na přední části a nakonec žebrování po stranách, kde nechybí logo H&K a označení typu zbraně. Na pažbičku navazující lučík je vybaven pojistkou zásobníku. Pojistka zásobníku je stejného typu jako u pistolí H&K. Já jí moc rád nemám, ale je pravdou, že je praktická a velmi funkční. Samotná spoušť je kovová s pojistkou ve stylu pistolí Glock. Nad prostorem lučíku jsou dále po obou stranách umístěny páčky pro odjištění závěru a také pro přepínání režimu střelby. Samopal je samozřejmě schopen střílet jednotlivými ranami i dávkou. Horní pozice zajišťuje zbraň. Na pravé straně těla je pak výhozí okénko, které se při střelbě samozřejmě hýbe. Na těle zbraně je po obou stranách ražení reálné zbraně, včetně označení ráží a licenčních značek.

Přední část zbraně zdobí sklopná rukojeť. Pro její vyklopení za ni stačí jen vzít a dát jí do vyklopené polohy. Pro návrat do sklopené polohy už musíte zmáčknout pojistku této sklopné pažbičky. Kloub pažbičky je masivní, je součástí těla zbraně a pojištěn velký ocelovým čepem.

V předu na předpažbí najdeme též po obou stranách oko na popruh a také připravené závity na montáž postranních R.I.S. lišt. Lišty bohužel nejsou součástí balení, co je trochu škoda.

Tlumič výšlehu je vyroben z kovu. Ani po vyvinutí většího množství síly se mi ho nepodařilo odšroubovat. Pravděpodobně mě pod ním nečeká žádný závit, případně je tlumič výšlehu záměrně zalepen. V případě, že chcete tlumič, vyrábí VFC vcelku velký rychloupínací tlumič přímo pro MP7, který se nasazuje na tlumič výšlehu.
Co je ještě zajímavější, je čep regulace hop-up mechanismu, umístěný na čele zbraně, hned nad hlavní. Na čele tohoto čepu je i označeno kterým směrem přidáváte/ubíráte hop-up efekt.

Ale teda, chvíli mi trvalo než jsem na to přišel. Nejprve jsem hledal regulaci hop-up. Tu jsem nenašel. Ale podařilo se mi z čela zbraně vyjmout čep. Čep regulace hop-up mechanismu se dá totiž vyjmout a já žil chvíli v tom, že držím v ruce nějaký univerzální imbus klíč pro rozborku. Marně jsem hledal k čemu slouží, až jsem se musel podívat do návodu. A právě tam jsem narazil, že je to jen regulace hop-up. To je tak, když máte pocit, že vás po tolika letech nemůže u airsoftové zbraně nic překvapit.

Zadní část je blokem, kde kromě ok na popruhy a páky závěru, najdeme už jen výsuvnou pažbu. Plastová patka má žebrování pro pohodlnější zapření, ale není nijak tvarovaná. Vodící lišty pažby jsou vyrobeny z kovu a mají tři polohy. Pro vysunutí/zasunutí pažby musíte jen zmáčknout pojistku pažby na pravé straně.

Vrchní část zbraně je ozdobena montážní R.I.S. lištou. Na té jsou upevněna odnímatelná, sklopná mířidla. Jak hledí, tak mušku, lze seřídit.

Poslední částí je zásobník. Ten je vyrobený kompletně z kovu, je dvouřadý a má kapacitu 40 ran. Plastová vývodka je vcelku masivní a samozřejmě jak je zvykem i výměnná. Patku zásobníku zdobí logo H&K.

Co se vnitřních dílů týče, není toho moc co říci. Jako u každého blowback plynového samopalu na green gas je to směs kovů a plastů, vše v klasickém uspořádání. Mechanismus není nijak revoluční. Ovšem chcete-li se na tento mechanismus podívat, pak vězte, že vás čekají krušné časy. Rozborka je u této zbraně všechno, jen né snadná. Patrně ani není realistická. Po odmontování přepínačů, čepů a pažby, můžete celý mechanismus i s hlavní vytáhnout ze zbraně. Pak následuje další fáze né úplně jednoduché rozborky. Zkrátka je to peklo. V tomhle ohledu si nedovedu představit vhodnou pravidelnou údržbu zbraně. Je to zkrátka moc komplikované, oproti běžné pistoli.

A že blowback plynovky je nutné přeci jen trochu více udržovat, než elektriky. A to nemluvím o tom, že v návodu rozborku nenajdete, ale musíte jí udělat podle nějakého video návodu na internetu.

Ale podíváme-li se na výkony, nelze si nijak stěžovat. Výkon 102 m/s s 0,20g kuličkami. Tento automat navác nemá problém vystřílet celý obsah zásobníku na jedno naplnění plynem. Kadence je velmi vysoká, jak je u takových zbraní zvykem. Zpětný ráz je přiměřený, ale vzhledem k nízké váze zbraně je i tak velmi citelný. Přesnost je o něco lepší než u pistolí, především díky 19 cm dlouhé základní bronzové hlavni.

A víc už snad ni nelze k této krásce říci. Umarex H&K MP7 A1 je skvěle vyrobená zbraň, která má snad jen trochu komplikovanější údržbu. Lehká a kompaktní zbraň vhodná primárně do budov a na kratší vzdálenosti. Pravdou je, že ani v hustší vegetaci nebo lese bych se nebál. Ale jakmile dojde na delší vzdálenosti, tak přeci jen pocítíte nedostatek kapacity zásobníku a horší přesnost. Je však pravdou, že v rámci airsoftu ocení MP7 třeba řidiči, herní zdravotníci nebo další hráči, kteří potřebují mít volné ruce, případně se nechtějí tahat s rozměrnou a těžkou zbraní. Právě pro tyto účely poslouží skladná MP7 nejlépe. Navíc pocit realistického zpětného rázu a zvuk automatické střelby potěší nejedno ucho airsofťákovo. Pokud bych měl zmínit nedostatky, vede určitě vysoká cena zásobníků a složitá rozborka pro údržbu zbraně.

Umarex H&K MP7 A1 se nabízí na Bohemia Air Soft za 7449 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 25.1.2018 10:39 | 
Přečteno: 11656x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků