Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex M920 (APX)

Umarex M920 (APX)Italské pistole asi nejlépe reprezentuje značka Beretta. Její skvělá pistole M9 se na dlouhou dobu stala symbolem americké armády. Když ovšem před dvěma lety začala americká armáda hledat náhradu i za tuto osvědčenou pistoli, překvapivě rázně odmítla upravenou a modernizovanou verzi M9.

Nové specifikace celého tendru totiž zcela vylučovaly cokoliv na bázi klasické M9 jak ji známe. Bylo nutné vytvořit pistoli na míru armádním požadavků. Moderní modulární pistoli. Jedna taková už byla u Beretty ve vývoji. A tak v relativně krátkém čase vznikla pistole Beretta APX, která byla minulý rok představena a zařazena do tendru americké armády. Co je ještě zajímavější, že se tato pistole bude vyrábět v USA, kde má Beretta také svoji továrnu.

Airsoftová verze této pistole je ale sama o sobě malým zázrakem, uvědomíme-li si, že ostrá předloha byla v předsériové verzi představena v roce 2015. Ostrá pak minulý rok. Airsoftová verze se objevila na pultech už někdy říjnu 2016. V tak krátkém čase vyrobit nový model airsoftové pistole není jednoduché. I z toho důvodu jsem na začátku psaní této recenze očekával, že se bude jednat o model spíše jednoduššího provedení a pravděpodobně mizerné kvality. Přesto jsem byl překvapen, protože to nedopadlo tak zle jak jsem prorokoval. Posuďte sami.

Jako vždy je otázkou, co je pro vás zlo.

Umarex M920 (APX) je dodávána v kartonové barevné krabičce, na které je obrázek Beretty APX a samozřejmě všechny nezbytné údaje, které Umarex u svých zbraní na obalu uvádí, jako kapacita munice, druh pohonu atd. V krabičce najdeme pistoli a přehledný návod k použití v několika jazycích. Nic víc.

„Tohle není Beretta“ byla moje první slova, když jsem poprvé tuto pistoli viděl. Já vím, že je nutné jít s dobou, ale tahle italská značka pro mě představovala poslední výspu elegance a líbivého designu krátkých zbraní. To co ale teď držím v rukou není prostě hezké. 19 cm dlouhá Beretta APX totiž už na první pohled působí jako vojenská a policejní zbraň. Jasné úhly, moderní tvary, strohé ovládací prvky. Vše jako by člověk už někde viděl. Pohled na tuto pistoli mi neevokuje Berettu, ale spíše Glocka, S&W a další jim podobné služební pistole. Je ale pravdou, že v ruce se drží dobře a míření s ní vůbec není špatné. Ergonomie je dostatečně univerzální pro větší i menší ruku. Váha téměř 700g je citelná, ale vyvážení je dobré. Prostě obyčejná pistole.

Obyčejná ošklivá pistole...

Když se zaměříme na vzhled a provedení, ač to nerad přiznávám, je vyrobena skutečně hezky a precizně. Ačkoliv se jedná o trochu jednodušší konstrukci, není to pistole, za kterou by s člověk musel stydět. Spodní díl pistole je vyroben z jednoho kusu kvalitního a odolného plastu. Povrch je hladký, matně černé barvy. Stopy po lisování nejsou téměř vidět, pokud je nehledáte. Celkově spodní díl vypadá velmi věrohodně a realisticky. Na pažbičce je ergonomické tvarování a také zdrsnění. Nechybí ani logo Beretta, které je umístěno na odnímatelném hřbetu pažbičky.

Moderní hranatý lučík je samozřejmě součástí těla zbraně, stejně jako montážní R.I.S. lišta pod hlavní pro montáž příslušenství.

Na spodním dílu najdeme všechny ovládací prvky zbraně. Záchyt závěru, pojistku zásobníku, pojistku zbraně a spoušť. Kromě záchytu závěru jsou všechny tyto prvky vyrobeny z tvrdého plastu. Celé tělo je také poseto různým ražením a nápisy, včetně sériového čísla nebo názvu zbraně.

Závěr pistole je kovový, taktéž z jednoho kusu. Je kvalitně proveden a žebrování po jeho bocích velmi usnadňuje úchop závěru. Barva je černá, matná, i když né tak matná jako spodní díl. Na levé straně závěru je logo značky Beretta, na pravé opět mnoho drobného raženého textu. Vrchní část závěru zdobí velmi dobře provedená mířidla. Doplním, že vnější hlaveň je kovová, bez možnosti montáže tlumiče.

Na závěr už zmíním jen jednoduchý zásobník na 15 ran, který je vyroben z kovu s plastovou patkou.

Mechanismus této blowback pistole na CO2 12g bombičky je staršího technického uspořádání s pohyblivou hlavní. Závěr se tak pohybuje jen na efekt, ale pro funkci pistole není podstatný. Při střelbě ovšem vydává velmi plechový zvuk. Nicméně se tento mechanismus velmi dobře podepisuje na snížené spotřebě plynu. Bombička se vkládá do pažbičky po odstranění krytky na hřbetu pažbičky. Dotažení je pak za pomoci šroubu schovaného pod patkou zásobníku.

Střelba z této pistole se hodně podobá obdobným modelům od Cybergunu. Relativně dlouhý chod tuhé spouště má hlavní výhodu v tom, že rychlost střelby se rovná vaší rychlosti mačkání spouště. Nemusíte čekat na chod mechanismu, jako u klasické blowback pistole standardu Marui nebo WA.

Výkon je 115 m/s s 0,20g kuličkami. Přesnost sama o sobě není špatná, přestože má pistole jen základní kovou vnitřní hlaveň a pevný, neseřiditelný hop-up. Tuhá spoušť vyžaduje přeci jen pevnější ruku, takže to míření trochu znesnadňuje. Ale na to se dá zvyknout. Míření velmi usnadňují dobře zvýrazněná mířidla.

Umarex M920 (APX) je reprezentantem moderních pistolí, pokud se bavíme o vzhledu. Takže třeba mně se nelíbí. Z technického hlediska se jedná sice o starší, ale zase velmi spolehlivý mechanismus s minimem pohyblivých dílů a dobrou životností. I přes absenci reálné rozborky a trochu plechový zvuk při střelbě, nabízí tato pistole dobré parametry pro běžný airsoftový boj.

Umarex M92 (APX) lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 3163 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 200 Kč v rámci dekorační záruky.


Vydáno: 19.1.2017 8:43 | 
Přečteno: 9681x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků