Fórum
Kategorie: Plynovky

Umarex Walther P99 DAO CO2

Umarex Walther P99 DAO CO2Pistole Walther jsou populární napříč celým světem. Ať už jde po profesionály z řad policie či armády, nebo civilní a sportovní střelce, ti všichni používají zbraně této věhlasné značky. Ale co airsoft? V airsoftu jsou vyráběny repliky pistolí Walther pro značku Umarex, jež vlastní příslušnou licenci. V jejich sortimentu najdeme jak velmi drahé kousky, tak levnější a jednodušší repliky, které jsou i přesto kvalitní. A jednu z těch levnějších vám dnes ukáži.

Pistole řady P99 jsou vcelku mladé, vzhledem k tomu, že ostrá verze se objevila až v roce 1996. První airsoftovou verzi má na svědomí japonský Maruzen, který nabídl tuto pistoli s blowback mechanismem už v roce 1999. Ve stejném roce značka KTW uvedla podobný model, ovšem v manuálním provedením. Do roku 2005 se pak objevily jen asi tři nebo čtyři modely pistole P99 (včetně jedné od Cybergunu). Teprve nástup Umarexu na pole airsoftu přinesl velký rozmach a nezvyklou šíři pistolí značky Walther v airsoftu. Od manuálních pistolí, přes elektrické až po plynovky či dlouhé zbraně.

Ale dnes bude řeč o pistoli Umarex Walther P99 DAO CO2. Ta vám přijde v kartonové barevné krabičce s převažující modrou barvou a obrázkem pistole na jejím obalu. Uvnitř pak velmi spartánsky leží jen pistole s jedním zásobníkem a vzorek kuliček. Přehledný návod ve čtyřech jazycích (angličtina, němčina, francouzština a španělština) nemůže chybět.

Umarex Walther P99 DAO CO2 je blowback plynová pistole s pohonem na CO2 bombičky, v celokovovém zpracování v souladu s reálnou předlohou. Svými rozměry ani váhou nijak nevybočuje z řady běžných airsoft pistolí. Délka 18 cm a váha 600 g není skutečně nijak výjimečná. Ale ergonomie a držení jsou velmi přívětivé a velmi rychle pochopíte, proč je tato pistole tak moc oblíbená. Drží se přirozeně, dobře se s ní míří a máte pocit, že při míření je součástí vaší ruky. A přitom moc neváží a ani se nepřevažuje, protože váha je v pistoli dobře rozložena.

Jak patřím mezi fanoušky Beretty, tak zde musím konstatovat, že držení P99 je o několik řádů výše.

Nicméně jako vždy, věnujeme pozornost detailu. Rám pistole je celoplastový, z kvalitního polymeru. V přední části najdeme montážní lištu pro příslušenství, lučík má moderní tvar a po obou jeho stranách je pojistka zásobníku. Spoušť je kovová.

Na levé straně nalezneme funkční záchyt závěru, na pravé zase pojistku zbraně. Ta sice nepůsobí moc realisticky, ale svůj účel plní. Navíc na ni pohodlně dosáhnete ukazováčkem, což se hodí.

Pažbička má velmi ergonomické provedení. Právě pažbička patří mezi jeden z charakteristických rysů této pistole. Nemá žádné střenky, jen ergonomické tvarování a zdrsnění za pomoci zaoblených výstupků. Ač to nevypadá bůhví jak úžasně, drží se perfektně. Zadní hřbet pažbičky je odnímatelná krytka, pod kterou se vkládá 12g CO2 bombička. Po obou stranách spodní části pažbičky je hezky vyraženo i logo Walther.

Závěr pistole je z kovu a není k němu zase tolik co říci. Je z jednoho kusu, s drážkami pro snadné natahování, které však nevyužijete. Na levé straně najdete logo Walther a označení pistole P99 DAO, na pravé zase sériové číslo a německé homologační „F“ v pětiúhelníku. Velmi mě ale potěšila zvýrazněná muška i hledí. Vnější hlaveň je z jednoho kusu plastu.

Zásobník je trochu zklamáním, protože není reálného vzhledu. Je na 15 ran a je to jen plastová patka s kovovou tyčkou, ve které jsou kuličky. Na stranu druhou, toto provedení má výhodu v tom, že na něm není nic co by se mohlo pokazit. Teoreticky. Velmi potěší ražení na patce zásobníku.

A teď něco k vizuálním záporům. Co mě mrzí, je absence zobrazení stavu úderníku na zadní části závěru. To je jen imitován. Samozřejmě, že vzhledem k technickému provedení pistole by ho asi nebylo možné udělat funkčním, ale i tak je to škoda. Dále je velká škoda absence několik dalších funkčních prvků, jako třeba oboustranného záchytu zásobníku. Ten je na pravé straně opět jen imitován. To nemluvím o tom, že tento prvek se na současné P99 nevyskytuje a je převzat z PPQ. I přes čisté provedení bez otřepů a jiných neduhů levných pistolí je škoda, že si někdo nedal trochu práce s lepším ztvárněním detailů. Z pohledu věrnosti k originálu to není nejlepší, z pohledu kvality provedení ale nemohu nic vytknout. Je potřeba na tuto pistoli koukat hlavně jako na airsoftovou zbraň.

Po technické stránce je P99 velmi podobná modelu P-07 od ASG, nicméně design P99 mi přijde určitě atraktivnější. Opět tu máme pevně uchycenou vnější hlaveň, po které se pohybuje v podstatě prázdný závěr, který při střelbě vydává zajímavý plechový zvuk. Vnitřní mechanismus je pak postaven na principu, že každé zmáčknutí spouště nejprve nabije kuličku a v koncové poloze se otevře ventil a zbraň vystřelí. Je tedy nutné každé zmáčknutí dokončit. Výhodou je, že pistole střílí tak rychle, jak mačkáte spoušť a není nutné čekat na mechanismus zbraně, jako u jiných blowback pistolí. Problém naopak nastává v případě, že spoušť jen zmáčknete a nevystřelíte. V takovém případě hrozí nabití dvou kuliček, podobně jako u P-07. Ale není nutné se bát, protože spoušť je spíše tvrdší a tak je malá šance, že dojde k nějakému zbytečnému promáčknutí.

Absence regulace hop-up mechanismu u CO2 pistole zase tolik nevadí. Základní hliníková hlaveň totiž dává pistoli výkon 105 m/s s 0,20 g kuličkami což v kombinaci s CO2 znamená, že ideální gramáž bude 0,25 g. Přesnost ani dostřel zase tolik z řady nevybočují.

Takže, jak hodnotit tuto pistoli? Není to 100% věrná kopie P99, možná se blíží nějaké její ranější verzi. Funkčně je pistole jednodušší konstrukce, která dovoluje především snadnou opravu a není tak komplikovaná jako jiné mechanismy. Samozřejmě i její nároky na údržbu jsou zanedbatelné ve srovnání s modernějšími plynovkami. Zvuk při střelbě je zvláštní, ale charakteristický pro tento systém. Bytelností a provedením si tento kousek nezadá s jinými plynovkami. Je to opět zbraň, která je dimenzována na střílení, nikoliv na parádu. Do polních podmínek bude P99 ideální, protože i když o něco jednodušší, rozhodně nezaostává s výkonem. Tohle je airsoftová pistole pro boj a na střílení, nikoliv do vitrínky či na ozdobu. A k tomu účelu je více než ideální.

Umarex Walther P99 DAO CO2 lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 2148 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 150 korun. A pokud vás celočerný design nezaujal, doporučuji verzi s pískovým tělem za stejnou cenu.


Vydáno: 15.11.2016 13:20 | 
Přečteno: 12108x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků