Fórum
Kategorie: Plynovky

WE 712

WE 712I trocha starého železa do airsoftu patří.

Uznávám, Mauser M712 není zrovna nejnovější pistole. Vlastně je to starý verk, který pamatuje císařpána. Dokonce dva císařpány. Historie této pistole totiž sahá až do konce 19. století, kdy se objevila její první verze C96. Legendární C96 byla vynikající německá samonabíjecí pistole z roku 1896 v ráži 7,63x25. Ačkoliv neměla to štěstí a nestala se na počátku 20. století německou armádní pistolí, dosáhla s ní zbrojovka Mauser ohromných komerčních úspěchů. Pistole se totiž rychle rozšířila do celého světa. Délka hlavně i ráže totiž dávala této pistoli nepoměrně lepší dostřel i průraznost oproti soudobým konkurentům. Do vynálezu náboje .357 Magnum (z roku 1935) používal Mauser C96 nejvýkonnější komerční pistolový náboj. Vždyť jeho mířidla byla značená až na 1000 m!

První křest bojem si pistole zažila v Búrské válce aby se v následujících desetiletích objevila téměř ve všech konfliktech 20. století, naposledy za války v Koreji. A nakonec se stejně, díky nedostatku krátkých palných zbraní, dočkala zařazení do výzbroje německé armády během obou světových válek. V Číně se stala symbolem občanské války, stejně jako v Rusku symbolem Čeky (první tajná policie v SSSR). Mauser vyrobil okolo milionu kusů různých verzí této pistole, ale díky španělské a čínské nelicencované výrobě se do světa dostalo těchto pistolí mnohem více.

Model, který tu mám ale není přímo C96, ale je to jeho pozdější verze známá pod označením M712. A právě ta je v airsoftu nejznámější a nejpopulárnější.

Abych to ještě trochu upřesnil. C96 byla poloautomatická a nabíjela se z vrchu, za pomocí pásků s náboji. M712 (někdy též M1932) byla automatická a používala už klasické výměnné zásobníky. A co se parametrů týče, v podstatě M712 už byl spíše samopal, než pistole a to především díky vysokému výkonu a možnosti automatické střelby.

Ještě ale trochu k historii airsoftových modelů. Vždyť prvním nestřílejícím modelem zbraně, vyrobeným v Japonsku, byl právě Mauser 1896 od firmy Hudson. Byl z roku 1962, měl lehké vizuální odchylky, ale byl to první krok na cestě k airsoftu. V airsoftové verzi se nicméně odjakživa vyráběl jen model M712 a donedávna byly všechny z Japonska. Jako první se představil Fujimi Mauser M712 z roku 1989, poháněný plynem a vyrobený z plastu. Tehdy ještě byl ještě plyn do zbraně dodáván přes hadičku. V roce 2001 se na trhu objevuje Marushin M712 Maxi. Plynový model bez blowback mechanismu. Konkurenční model uvádí i HFC, ale teprve v roce 2006 přichází druhá verze značky Marushin, která už je vybavená blowback a navíc se nabízí jak v ráži 6 mm tak i v 8 mm verzi. Navíc zvládne střílet automaticky. Ta je asi nejznámější. Po roce 2010 se pak objevují už jen dva modely. První ve verzi CO2 s blowback od KWC, kterou nabízí/nabízel Umarex. Druhý model je z roku 2016 od značky WE, a je to přesně ten model, který si tu dnes prohlédnu.

WE 712 je dodáván v barevné krabici s odklopným víkem. Krabice je vážně pěkná, ale obsah nás asi zajímá více. Pistole je dodávána s odnímatelnou pažbou a jedním dlouhým zásobníkem. Samozřejmě musím zmínit i přehledný obrázkový návod. A to je vše přátelé. Nyní k samotné pistoli.

Mimochodem, v pytlíčku je uložen kroužek pro připojení pojistné šňůry a pak malinký kovový díl na kterém jsou vyznačeny šipky a u kterého doteď netuším, k čemu slouží.

Když jsem M712 vyndal z krabice a vzal do rukou, uvědomil jsem si, jak moc doba pokročila. To co držím v rukou je replika zbraně, která stála u začátků vývoje pistolí. A je to sakra znát. Jednoduchá pažbička, minimální ergonomie, vcelku jednoduché tvary a absence jakéhokoliv pokusu o vyvážení. Toto je jeden z prvních úspěšných pokusů o poloautomatickou pistoli. A nic nemění fakt, že M712 je z roku 1932, když se její vzhled od roku 1896 prakticky nezměnil.

Doplním, že vůbec první patent pistole je z roku 1891 (pistole Salvator-Dormus). Tato první vlaštovka si prošla do roku 1896 několika zkouškami u Rakousko-Uherské armády ale nakonec nebyla přijata. Stejný osud potkal i pistoli Schöberger-Laumann 1892, kterou rakouská generalita také zamítla. První komerčně úspěšná pistole tak byla až Borchardt C-93 z roku 1893, na které spolupracovali Hugo Borchardt a Georg J. Luger. C-93 se se svými 3000 vyrobenými kusy považuje za první masově vyráběnou pistoli. Tyto tři pistole odstartovaly překotný vývoj a ještě do konce 19. století zvládli konstruktéři jako Browning nebo Luger navrhnout první předchůdce svých později úspěšných pistolí. Pokud vás zajímá, proč nezmiňuji i pana Mausera, tak proto, že Mauser C96 vytvořila trojice bratrů Feederleových, kteří v té době ve zbrojovce Mauser pracovali. Samotný Mauser se jinak zaměřoval na dlouhé zbraně.

Co ovšem nelze pistoli upřít je bytelný vzhled a provedení. Je to slušná blowback plynová pistole, která má jednolitou černou barvu v lesklé úpravě. Na váhu má tato replika téměř jeden kilogram a s pažbou o 400 gramů více. Délka je 30 cm samotná pistole, nebo 69 cm s nasazenou pažbou. Zbraň je složena ze tří hlavních částí. Tedy rámu zbraně, pouzdra závěru s hlavní a zásobníku.

Rám M712 je vyroben z jednoho kusu a moc pěkně obroben. Hrany jsou dle dobové módy krásně zaobleny aby zakryly snahu o průmyslové zjednodušení výroby. Přeci jen, první pistole reprezentují konec období průmyslové revoluce a tedy se stávají symbolem toho, čemu by v té době lidé říkali „moderní“. Jak zásobníková šachta, lučík až po rám pažbičky, vše sedí. V tomhle ohledu jsou pistole stejné dodnes. Na těle najdeme několik ovládacích prvků. Spoušť asi není nutné zmiňovat. Přepínač režimu střelby na levé straně těla ale ano. Lze volit mezi jednotlivými ranami, nebo automatickou střelbou. Pro přepnutí je nutné přepínač nejdříve zmáčknout a teprve poté s ním navolit polohu. Není to moc praktické, ale bohudík, přepínání funguje bez odporu. Škoda jen, že značení je vymyšlené a místo originálních značek N–R jsou polohy přepínače značeny 1–20. Dalším ražením na zbrani je na levé straně raná značka čínské zbrojovky Hanyang Arsenal a na pravé pak zbytek čínského ražení se znakem jinjang. Na pravé straně ještě máme pojistku zásobníku, která funguje stejně jako pojistky pro dnešní útočné pušky. Posledním ovládacím prvkem je pojistka. Ta je naopak velmi praktická, snadno se přepíná a prakticky brání pohybu kohoutu. Spodní část rámu těla zdobí samozřejmě pažbička s typickým zakulacením. V originále je samozřejmě dřevěná, zde je ovšem z plastu. Na spodku pažbičky je pak oko na pojistnou šňůru. Na hřbetu pažbičky je drážka pro připojení pažby.

Myslím, že vyrobit dřevěné střenky by nemusel být velký problém. Tahle pistole si o to říká.

Pouzdro závěru je pevně spojeno s hlavní. Díle je opět krásně obroben a na jeho tvarech je jasně znát, kde a jak se co obrábělo. Ostrá verze má krásná frézovaná vybrání a tato airsoftová původní vzhled do puntíku dodržuje. Horní část zdobí stavitelná mířidla, muška na konci hlavně je pevná. Závěr jako takový je pohyblivý a funguje stejně jako u ostré verze. Natažením závěru se zpřístupní pohled na ústí zásobníku a nábojovou šachtu. Instinktivně jsem hledal regulaci hop-up mechanismu a v jednu chvíli jsem měl pocit, že zbraň nemá seřiditelný hop-up. Naštěstí, trocha pátrání na internetu a vím vše. Regulaci hop-up reprezentuje mikrošroubek, který je umístěn přímo na hop-up komorou. Na první pohled se ale jeví jako čep.

Závěr je schován uvnitř zbraně, ale vcelku přirozeně se natahuje. Při střelbě se samozřejmě pohybuje, ale vzhledem k jeho rozměrům není zpětný ráz tak silný. O to rychleji se ale závěr pohybuje. Až mě překvapila rychlost s jakou pistole kope. Konec celého dílu zdobí hlaveň bez závitu.

Poslední částí je zásobník. Nečekejte nic zajímavého. Kovový zásobník je na 26 ran, je dvouřadý a opatřen plastovou vývodkou. Není na něm nic zajímavého. Ve zbrani se nijak nehýbe.

Vidíte a málem bych zapomněl na pažbu. Ano k WE712 je dodávána i odnímatelná pažba. Stejně jako u originální verze, slouží tato část zbraně nejen jako pažba, ale také jako pouzdro. Ano, pistoli s krátkým zásobníkem (který si bohužel musíte dokoupit zvlášť) můžete do tohoto pouzdra vložit. Nasazení do pažbičky pistole jde kapku ztuha, ale není to problém. Co mě mrzí, ale chápu to, je fakt, že pažba je plastová. Kdyby byla dřevěná, bylo by to lepší. Ale jinak je provedená pěkně, v přirozeném odstínu dřeva. Skvělé je, že téměř nic neváží, vzhledem k její velikosti.

Teď už snad jen krátce ke střeleckým parametrům. Pistole má velmi dobrou kadenci, plyn vystačí na jeden zásobník. Délka vnitřní bronzové hlavně je 134 mm což je na pistoli hodně. Výkon je 105 m/s s 0,20 g kuličkami. Blow back funguje na běžném Green gas velmi svižně a bez problémově. Přesnost je velmi dobrá, ale uznávám, na střelbu z jedné ruky je pistole moc těžká a pažbička není moc ergonomická. S nasazenou pažbou je to ale úplně jiné kafe a člověk si střelbu užívá mnohem více.

A jste na konci. Nyní je otázkou, pro koho je tahle archaická záležitost dimenzovaná? Pro airsoftové hráče je skutečně moc stará a moderní pouzdro na ní asi neseženete. A když už, asi by to chtělo používat krátký zásobník. Sběratelé a příležitostní hráči budou určitě nadšeni více. Navíc možnost automatické střelby, zvláště s nasazenou pažbou, to je úžasná věc. Snad jen zásobník by to chtělo větší. Provedení se ale povedlo moc pěkně. WE odvedlo moc dobrou práci. Mimochodem víte, že ještě v 80. letech se v Jižní Americe používala upravená verze této pistole je formě kompaktního samopalu? Najděte si schválně PASAM machine pistol...

STTi-WE 712 můžete na Bohemia Air Soft zakoupit za 4372 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 200 Kč.


Vydáno: 8.2.2018 13:45 | 
Přečteno: 10763x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků