Fórum
Kategorie: Příslušenství

GBR airsoftový granát

GBR airsoftový granátAirsoftový granát do každé rodiny!

Nebo minimálně pro každého hráče, protože to co tu budu dnes popisovat je horká novinka, která dorazila na náš trh těsně před vánoci a dle mého názoru by ji měl mít každý. Možná i proto, že si jí bude moci každý hráč dovolit. Ale nepředbíhejme a začněme hezky popořádku.

Granáty patří k airsoftu už od nepaměti. Zatímco v Asii se používání granátů na hřišti považuje za laciný a nečestný způsob boje (což neznamená, že by se tam nepoužívali), na západě je jejich použití velmi populární. V našich luzích a hájích měl tradiční airsoftový granát dlouhé roky podobu volně prodejné pyrotechniky obalené hrachem či sádrou. Tzv. „Sádraky“ a „Hracháče“ ale postupem času tyto podomácku vyrobené vymizely. Jednak proto, že se pořád jednalo o pyrotechniku, která mohla být potencionálně nebezpečná, za druhé kvůli majitelům herních pozemků a hřišť, kteří si nepřáli hluk ve svém okolí. O riziku požáru ani nemluvím.
Zde jen doplním, že klasických pyrotechnických granátů se někteří výrobci později chytli. Bohužel do mnoha zemí není možné je dovážet, nebo je v dané zemi používat a tak se omezují obvykle jen na místa původu, jako například Rusko. Jenže jak známo, Rusko není země, ale životní styl. Takže se není čemu divit, že tam je na akcích pyrotechnika hojně používána.

A tak se i v naší české kotlině mohli poprvé dostat na výsluní plynové granáty. Bezpečnější alternativa, která nemohla nic poškodit ani zapálit. Bohužel, ceny těchto granátů je už neumožňovali používat jako dříve. Už jste nemohli na akci přijet s dvaceti granáty a s klidným svědomím je všechny během akce rozházet, aniž by vás to stálo více než 200 korun. Cena jednoho plynového granátu oscilovala mezi 700 – 2500 korunami. Stejně tak použití bylo trochu problematičtější, protože jen pár z nich mělo zpožďovací roznětku. Většina z nich se iniciovala nárazem, což bylo v lese problematické. Nakonec, všechny byly na plyn a tedy jejich spolehlivost a rychlost opotřebení se lišila. Tyto granáty se uchytili především na hřištích a v CQB. Jenže i v tomto případě zůstával všudypřítomný hluk, který na některých herních prostorech nebyl žádoucí. Navíc mnoho z nich způsobovalo jen hluk a nevystřelovalo žádné projektily. Plynové granáty tedy nedokázali plně nahradit pyrotechnické granáty. Nedostatečný efekt by jim byl odpuštěn, ale pořizovací cena a funkce v lese nikoliv. Trh stále čekal na cenově dostupný a funkční airsoftový granát. A nakonec se dočkal.

Někdy na podzim prolétlo internetem video, ve kterém byl z cca 10. patra budovy vržen jakýsi granát, který fungoval na principu stlačené pružiny. Takové pokusy už tu byly dříve, ale výsledkem byly opět jen vcelku drahé a málo odolné granáty, s minimálním dosahem. Jenže granát na videu byl jiný. Tvářil se odolně, vrhal kuličky a očividně i vcelku daleko. Jaké bylo překvapení, když se na začátku prosince objevil tento kousek i na pultu obchodu Bohemia Air Soft. Ještě před Vánoci proto byla v rámci live streamu na Youtube kanálu BAS demonstrována funkce a kvality tohoto granátu. Samozřejmě, aby souhrn reportáží byl kompletní, rozhodl jsem se sepsat ještě článek, kde granát podrobněji popíšu. A tak ho tady máte.

GBR airsoft granát

Oficiální a celý název tohoto granátu je „Bigrrr GBR airsoft grenade“ a byl navržen a vyroben v Hong Kongu. GBR granát je dodáván v kartonové krabičce, pouze s jednoduchým návodem k použití. Nicméně obrázky, jak se granát používá, jsou i na krabičce. Na první pohled působí pěkně a bytelně. Celý je vyroben z velmi pevného ABS plastu černé a šedé barvy a sestaven z několika dílů.

Díly jsou k sobě sešroubovány. Základní tělo granátu má k sobě našroubované dva spodní díly s víčkem pro naplnění a jeden horní díl s pojistnou pákou. Uvnitř je kromě mechanismu trojice výmetných ramen. Nechybí ani tři vnější kryty. Vše je pohyblivé, na kovových čepech či osičkách. Mechanismus je na bázi pružin a kovového mechanického otřesového spínače. Celkové provedení působí funkčně a trošku hruběji, protože stopy po nálitcích, otřepech a tak podobně nejsou začištěny. Pravdou ale je, že to nikdy řešit nebudete, protože granát, určený k házení, rychle získá víc stop po použití, než vaše deset let staré AK. Nicméně vzhled tohoto granátu není tak zajímavý, jako jeho funkce.

GBR Granát je mechanický, tudíž k jeho funkci není nutné žádné pohonné médium. Vše obstarává jen síla pružin. K nabití tak musíte mít po ruce jen nějaké kuličky. Granát je dodaný složený, takže na jeho spodku pootočíte víčkem a dovnitř nasypete kuličky. Pak jen víčko zaklapnete a granát je připravený. Natahovací páka společně s pojistkou zabraňují samovolnému odjištění a „vybuchnutí“ tedy spíše otevření granátu. Pod natahovací pákou je regulace citlivosti, k jejímuž seřízení je nutný imbus klíč. Ten ale v balení nenajdete. Citlivost lze seřídit tak, že se vám granát otevře takřka při jakémkoliv otřesu, nebo naopak jen při skutečně tvrdém nárazu. Právě citlivost na otřes/dopad byla věc, která u mnoha jiných granátů seřídit nešla a tím limitovala jejich použití. Zde ovšem funguje velmi dobře, byť je fakt, že seřídit citlivost chce trochu cviku.

Avšak pokud se naučíte s citlivostí pracovat, přizpůsobíte granát prakticky všem podmínkám. Nižší citlivost je ideální pro boje v budovách a na pevném podkladu. Střední už slušně funguje i v terénu a spíše vyšší citlivost dovolí granátu se iniciovat po dopadu na měkčí půdu v lese. Nejvyšší citlivost iniciuje granát při dopadu do nižší trávy, nebo, pokud ho použijete jako nástrahu, bude stačit, když stojící granát na pevném povrchu jen přepadne na bok. Ano, i to bude stačit k jeho otevření. Rázem se tak stává skvělou variantou pro fandy kladení pastí. Celkově ale doporučuji si citlivost pořádně ozkoušet, pokud se přesunete z tvrdého povrchu nějaké budovy/hřiště do lesa.

Hovořím zde o „výbuchu“, otevření, inicaci a tak dále, ale co to v praxi znamená? Granát který odhodíte musí být odjištěn (tedy bez pojistky). Po dopadu se odjistí vnitřní mechanismus, který zajišťuje výmetná ramena. Ta se po nárazu uvolní a silou pružiny jsou tlačena směrem ven, aby se rozvinula. Zároveň s tím tlačí na krytky, tvořící vnější tělo granátu. Vše se tak najednou otevře a kuličky, které byly nasypány do prostoru mezi ramenem a tělem granátu, se vystřelí do všech stran.

Ptáte-li se jak daleko, tak řeknu jen že těžko říci. Záleží kam granát házíte a jak dopadne. V praxi ale dokáže granát pokrýt kruhovou oblast o průměru cca 8 metrů. Do 4 metrů od granátu je pokrytí velmi husté, ale reálně je slušná šance zásahu i šest metrů od granátu. Některé kuličky překonají i delší vzdálenost najdete je klidně i deset metrů daleko. Standardně velká místnost běžného bytu bude pokryta kuličkami důkladně. Aby ne, když se do granátu vejde něco málo přes 140 kuliček. Musím proto říci, že granát je velmi efektivní. S ohledem na většinu pravidel pro CQB, kde často platí pravidlo, že granát v místnosti znamená smrt všech v místnosti, si myslím, že tohle je velmi efektivní věc. Pokud jde o použití ve volném terénu, je jediným omezením fakt, že granát i kuličky potřebují volný prostor. Granát se musí otevřít a kuličky letět. Vyšší tráva tedy znamená, že granát se nemusí otevřít zcela úplně, hustý porost zase bude bránit kuličkám v letu. Myslete na to, až ho budete házet.

Granát má jedinou nevýhodu a tou je absence hluku výbuchu. Sám o sobě udělá po dopadu nějaký hluk tím, jak se otevře, ale jinak nic. V tomhle ohledu je pochopitelné, že nemůže konkurovat plynovým či pyrotechnickým granátům. Pravdou však zůstává, že na leckterém hřišti či akci budou organizátoři rádi. Přeci jen, hřiště jsou poblíž měst či vesnic a v zájmu lepších vztahů není dobré dělat příliš mnoho zbytečného hluku. Nemluvě o tom, že i hluk může poškodit sluch a tedy někoho zranit. Pamatuje někdo z vás, jaký to byl pocit, když vám pod nohama bouchl sádrový nebo hrachový granát? Já teda jo...

Zmínkou o jednorázových pyrotechnických granátech se ale dostáváme k další výhodě granátu GBR. Znovupoužitelnost. Hozený granát jednoduše seberete ze země, zavřete, zajistíte, nasypete kuličky a můžete znovu použít. Žádné lovení lahve plynu, žádné složité operace, záslepky a tak podobně. Jen nasypat a jít dál. To je věc, která není samozřejmá u všech granátů a tento granát tak činí skutečně univerzálním a pohotovým.

No a nakonec je tu poslední, skoro bych řekl hlavní, přednost. Všechny běžné granáty jsou drahé. A ono házet někam granát třeba za tisíc korun, do toho se vám zkrátka nechce. Jenže v případě GBR granátu je to jiné. Tento granát totiž stojí jen 353 Kč na eshopu Bohemia Air Soft. Za cenu drahého plynového granátu tak můžete mít tyto tři až čtyři. A to je zkrátka věc, která už se vyplatí.


Vydáno: 7.1.2019 10:05 | 
Přečteno: 9800x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků