Fórum
Kategorie: Příslušenství, Zajímavosti

Stručně o balistických brýlích část 1.

Stručně o balistických brýlích část 1.Přijde chvíle, kdy si každý airsoftový hráč uvědomí, že zrak má jen jeden.

Jak jistě víte, Bohemia Air Soft do své nabídky nedávno zavedla novou řadu profesionálních střeleckých brýlí americké značky Wiley X. Asi největší předností těchto brýlí je množství certifikátů, prokazujících jejich mechanickou i balistickou odolnost a fakt, že tyto brýle používá americká armáda. To mne přivedlo na myšlenku, podívat se na brýle podrobněji a věnovat jim nejen stream na youtube, ale i samostatný článek.

Sortiment ochranných brýlí v nabídce Bohemia Air Soft je široký a tak tato značka například spolu s brýlemi ESS láká právě na vojenskou balistickou normu, která má z těchto brýlí dělat ochranu zraku nezničitelnou nejen airsoftovými zbraněmi, ale třeba i kovovými projektily ze vzduchovek a dokonce z některých ostrých zbraní. Co ale ve skutečnosti tyto normy znamenají a co jsou normy EN a ANZI? Co garantují a zvládnou? Jaká je praxe? Jak je to s barvami skel u střeleckých brýlí? K čemu vlastně jsou? Na to všechno vám odpoví následující dvojdílný článek věnovaný takové zdánlivé banalitě, jako jsou brýle. V prvním díle si povíme něco o jednotlivých bezpečnostních normách. Ve druhém se podíváme na barvy skel brýlí a k jakým účelům slouží.

Odolnost brýlí

Když člověk začíná s airsoftem a koupí si někde na tržnici svoji první rádoby kuličkovou zbraň, je ochotný si zrak chránit prakticky čímkoliv. Zatímco ti „moudřejší“ si vezmou na oči alespoň něco, ti méně bystřejší si troufnou na první hru i bez brýlí. Velmi rychle si však uvědomí, že to není dobrý nápad. Snad i proto hned na začátku připomenu, že zbraně byste si měli pořizovat ve specializovaném airsoftovém obchodě a spolu s nimi vždy i příslušné ochranné pomůcky, tedy minimálně brýle. Používat totiž na airsoft lyžařské či sluneční brýle, které vám leží někde v šuplíku od poslední dovolené opravdu není dobrý nápad. Certifikované pracovní brýle s ochranou proti nárazu vám již postačí, ale špičkou jsou brýle s balistickou odolností…

Bohudík, v dnešní době je nabídka ochranných brýlí na trhu široká a prakticky každý seriózní prodejce se vám pokusí při koupi zbraně nějaké kvalitní brýle takříkajíc vnutit, aniž by vás obral o více než 200 korun, to hovoříme o úrovni pracovních brýlí. A je to dobře. Přeci jen, oči máme jen dvě, takže přijít o jedno je takříkajíc blbé, ale při ztrátě druhého přichází definitivní GAME OVER.

Každý hráč si proto dříve či později uvědomí, nejen, že potřebuje brýle, ale i to, že brýle musí něco vydržet. Podle čeho se ale mají takové brýle vybírat?

Předně musíte shánět homologované brýle. Tedy brýle, které byly odzkoušené a skutečně slouží jako ochranný prostředek zraku. V tomhle ohledu existuje po světě několik základních norem. Jsme ale v Evropě a tak nás budou zajímat jen dvě z nich. Konkrétně EN166 a ANZI Z87.1 a to proto, že jsou to ve světě dvě nejpoužívanější normy a mají k sobě relativně blízko.

Začneme tou evropskou, protože je základem a je to asi nejběžnější ochranná norma, se kterou se setkáváme s ohledem na zákon nejen v obchodech s airsoftem, ale také v obchodech s nářadím, pracovním oblečením nebo ochrannými pomůckami. Ale pozor norem EN je mnoho, takže musíte hledat tu pravou.

EN166 – sázka na jistotu a základ všeho

EN166 je základní a standardní norma ochranných prostředků zraku. Definuje základ vlastností, které musí brýle splňovat v závislosti na jednotlivých třídách ochrany. Na EN166 navazují testovací normy EN167 (metody optických testů) a EN 168 (metody neoptických testů). Těmi se zjišťují reálné vlastnosti daných ochranných prostředků zraku.

Pak následují normy EN169, EN 170, EN171 a EN172, které se ale věnují ochraně zraku před spektrem různých typů světla, zaměřené především na sváření, či ochranu před intenzivními zdroji přímého světla, takže nemá smysl je moc rozebírat. Po nich tu jsou ještě normy, zaměřené na ochranu zraku v rámci konkrétní činnosti a ty jsou už úplně mimo airsoft.Například ochranu před laserovým paprskem nebo tekutou ocelí.

Zpátky tedy k EN166. Norma má primárně civilní zaměření a proto se zaměřuje na ochranu zraku před různými vlivy během rozličných pracovních činností. Norma určuje jednak ochranu optickou, tedy před světlem, a za druhé mechanickou odolnost, tedy odolnost před zásahem cizího tělesa. Norma bere zvlášť rám i skla, stejně jako odlišuje brýle s rámem po celém obvodu skel, brýle jen s jednoduchým rámem či bez něj a nebo obličejové štíty. Na každé z nich jsou kladeny jiné požadavky. Veškeré parametry brýlí jsou vždy zaznamenány přímo na rámu i sklech. Snadno si tedy můžete ověřit k čemu jsou určené a co vydrží. Značení na sklech může vypadat třeba takto:

2C -1.2 P 1F CE

 

První údaj značí ochranu proti světelnému záření:
2 – UV ochrana (EN170). Číslo 2 značí že filtr může zkreslovat barvy.
2C nebo 3 – UV ochrana (EN170). Číslo 2C (dříve značeno číslem 3) značí že filtr dovoluje dobré rozpoznání barev (C - Clear - čiré).
4 – Infračervená ochrana (EN171).
5 – Ochrana proti slunečnímu světlu (EN172) 100% UV ochrana proti slunci bez infračervené ochrany.
6 – Ochrana proti slunečnímu světlu (EN172) 100% UV ochrana proti slunci s infračervenou ochranou.

Další údaj určuje barvu skel a optickou čirost:
1.2 – čiré
1.7 – žluté, zrcadlové, UVR
2.5 – hnědé, kouřové
3.1 – G15, kouřové zrcadlové
3,4,5,...11 – na svařování

Následuje písmeno, které slouží jako označení výrobce. V tomto případě je P jako Pyramex.

Po něm je tu číslice s písmenem. Číslice označuje optickou třídu (1, 2 nebo 3), které ale pro vás moc význam nemají. Naopak písmeno je velmi důležité, protože značí mechanickou odolnost proti rychle letícímu projektilu:
S – ustojí dopad 22 mm ocelové kuličky (43g) letící do 12 m/s
F – ustojí dopad 6 mm ocelové kuličky (0,86g) do 45 m/s
B – ustojí dopad 6 mm ocelové kuličky (0,86g) do 120 m/s (brýle s rámem po celém obvodu skel)
A – ustojí dopad 6 mm ocelové kuličky (0,86g) do 190 m/s (pouze ochranné štíty)

Doplním, že testování mechanických vlastností zahrnuje sérii několika zásahů ocelovou kuličkou do jedněch brýlí, s tím, že skla ani rám nesmí prasknout, odštípnout se nebo se od sebe oddělit. A rychlost projektilu je počítána ve chvíli dopadu.

Pokud mají být brýle určeny pro ochranu před jakýkoliv projektilem, musí mít jednu z těchto značek. Kromě nich ale mohou být za těmito písmeny doplňková značení dodatečných vlastností.
K – Odolnost proti poškrábání jemnými částicemi – broušení, pískování atd.
N – Odolnost proti mlžení
T – Ochrana proti dopadu tělesa při extrémních teplotách (-5°C / + 55°C) – zmíněné broušení
H – Rám určený pro malý obvod hlavy
R – Zvýšená odrazivost

Na úplném konci pak může být ještě značka - číslo, která určuje rozsah použití, ale ta u airsoftových brýlí většinou není. Pokud tam číslo není, jedná se o brýle pro běžnou ochranu před světlem a částicemi. Ale je-li tam jedna z následujících značek, mají brýle o vlastnost navíc:
3 – ochrana proti kapkám a postříkání - Obvykle najdete na brýlích, které mají po obvodu těsnění.
4 – ochrana před hrubými částicemi prachu s velikostí více než 5 mikronů
5 – ochrana před jemnými částicemi prachu a plynu s velikostí méně než 5 mikronů
8 – ochrana před elektrickým obloukem z elektrického zařízení
9 – ochrana před roztavenými kovy a proražení horkými částicemi

Poslední značkou je CE - tedy logo o potvrzení evropského certifikátu.

Shrnuto a podtrženo, brýle s normou EN166 a deklarovanou mechanickou odolností F, B či A jsou velmi odolné a v praxi pro běžný airsoft dostačují. Samozřejmě, je nutné myslet na to, že norma je určená pro brýle pro práci člověka v různých prostředích. I proto mnoho brýlí neřeší třeba ergonomii, dioptrické vložky a tak podobně. Jsou to brýle univerzální.
Video z testování dle normy EN166 najdete ZDE

ANZI Z87.1 a Z87+ - vítejte v Americe

Tato americká norma je velmi podobná evropské normě EN166. Slouží jako norma pro ochranné a pracovní brýle. Tento typ ochrany se taktéž v mnoha zemích bere jako standard. Mnoho amerických pojišťovacích agentur má ve smlouvách jasně napsáno, že při pohybu na pracovišti musíte nosit ANZI certifikované brýle nepřetržitě. Navíc se mění požadavky pro klasické brýle a pro brýle s rámem po celém obvodu zorníků. Testování brýlí nicméně probíhá velmi podobně jako u EN166 a tak i ochranné vlastnosti jsou podobné. Přesto se norma EN166 považuje za trochu náročnější než ANZI.

Testování brýlí dle normy ANZI probíhá tak, že brýle (rám i skla) musí ustát zásah ocelovou kuličkou o průměru .25 (6,35 mm) vystřelené rychlostí 164 km/h (46 m/s – 150 fps).
V případě celoobličejových brýlí (goggles) je stejný projektil vystřelen rychlostí 274 km/h (76 m/s – 250 fps). V obou případech musí brýle ustát sérii několika po sobě jdoucích zásahů.

Aby to nebylo vše, jsou vystaveny ještě zásahu velkým a těžkým tělesem. Konkrétně půlkilovým ocelovým hrotem puštěným z výšky 127 cm (50“). I v tomto případě musí brýle přežít víceméně bez úhony.

Video z testování dle normy ANZI najdete ZDE

Z mnohaleté praxe mohu říci, že brýle s odpovídajícím certifikátem EN166 i ANZI zaručujícím mechanickou odolnost proti nárazu vám na airsoft bohatě postačí. Za svoji kariéru jsem dostal nespočet zásahů do brýlí, mnoho zásahů jsem viděl a nejeden i sám způsobil. Nikdy se nestalo, že by byl něčí zrak ohrožen. Vy ale stále ještě nemáte jistotu? Že jste slyšeli o lidech co střílí kuličková ložiska z HPA? Že si chcete chránit zrak ještě více, čistě pro jistotu a klid v duši? V takovém případě nezbývá, než si pořídit brýle, které jsou svým určením a normami určené přímo k tomu, aby odolávali vystřeleným projektilům ze zbraní v bojových podmínkách. Tedy profesionální střelecké/vojenské brýle s balistickou normou.

Vojenské balistické normy ochranných pomůcek

Armáda, policie, ale i lovci samozřejmě nemohou spoléhat na běžné ochranné brýle, ale musí počítat i s vlivy, se kterými jiné brýle nepočítají. Třeba s tím, že se může vámi vystřelený projektil odrazit. Nebo snad, že se vy přímo stanete cílem, nemluvě o věcech jako jsou střepiny, či rychle letící úlomky všeho možného. Zde přichází na řadu asi nejrozšířenější americká balistická norma pro ochranné brýle, norma MIL-PRF-31013 nebo nověji jako MIL-PRF-32432.

MIL-PRF-31013 / MIL-PRF-32432

Nemá smysl se o této normě dlouze vypisovat. Je to americká vojenská norma, která zohledňuje přímé a odražené zásahy do brýlí různými projektily. Základní test odolnosti těchto brýlí spočívá v tom, že skla i rám musí odolat zásahu/dopadu tvarovaného ocelového projektilu .15 (3,8 mm / 0,29 g) vystřeleného rychlostí 700 – 720 km/h (195 – 200 m/s tj. 640 – 660 fps) ze vzdálenosti 60 cm (24“). V případě brýlí s rámem po celém obvodu skel (goggles) se střílí projektilem .22.

V praxi je tato norma jednoduchá, protože se zaměřuje na to, aby brýle jednak obstály ve všech požadavcích dle ANZI a k tomu přidává zvýšenou mechanickou odolnost a samozřejmě odolnost proti vlivům, které mohou vojáka potkat, jako je poškrábání skel, mlžení apod. Pouze brýle s touto normou je dovoleno v americké armádě používat.

Pro představu test brýlí s touto normou při přímému zásahu brokovnici kalibru 20: ZDE

A teď si představte, že existují brýle, které mají všechny tři výše uvedené normy, tedy civilní i vojenské, evropské i americké…. Takové brýle byste si měli pořídit, pokud chcete mít absolutní jistotu, že vaše oči budou dobře chráněny za všech okolností. Příkladem jsou třeba již v úvodu zmíněné brýle značky Wiley X, které jsem zmínil na začátku. Brýle, které používá americká armáda i mnoho dalších profesionálů po celém světě. A mimochodem je používal taky hlavní herec ve filmu Americký Sniper. Takže neváhejte! Navíc i Bohemia Air Soft má zájem na tom, aby hráči airsoftu měli zrak dobře chráněn, proto přichází se zaváděcí akcí právě na brýle Wiley X Saber Advanced!

Pokud si nyní koupíte libovolnou airsoftovou zbraň za 1000Kč nebo víc, můžete si k té zbrani zakoupit i profesionální brýle Wiley X Saber Advance za poloviční cenu! Balistické brýle, které standardně stojí 1290 Kč, můžete mít jen u nás za polovinu a investovat 645 Kč do ochrany vašeho zraku se vám v každém případě vyplatí!

A tímhle shopingovým okénkem bych uzavřel ochranu zraku a normy. V dalším díle se koukneme na barvy skel u střeleckých brýlí a vysvětlíme si k čemu slouží a s čím vám v boji může správná volba skel pomoci.

Vydáno: 27.7.2018 9:47 | 
Přečteno: 10618x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Norma
Neni to tak davno, co jsem neco podobneho napsal, a tusim, ze vam i poslal. Byl tam i stanag atd. kazdopadne 166F znamena, ze bryle vydrzi energii 1 J, coz je strasne malo, kdyz 130 ms je 1,6 J. Navic se pocita s jednorazovou ochranou. Bryle normu splni, i kdyz v nich kulicka zustane nebo udela znatelny dulek. Coz v as, kde se strili davkou nema smysl. Navic, 166B zadne otevrene bryle nedostanou, tuto normu dostavaji az bryle uzavrene a 166A je pro oblicejove stity. Takze doporucuji koukat i po vojenskych normach...

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků