Fórum
Kategorie: Příslušenství, Zajímavosti

Stručně o balistických brýlích část 2.

Stručně o balistických brýlích část 2.Přemýšleli jste někdy nad barvami skel?

Na první pohled se může zdát, že barva skel je u brýlí spíše módní záležitostí. Většina z nás pak přizná, že chápe tmavé brýle proti slunci, ale proč mají mít profesionální brýle třeba modrou nebo růžovou barvu, to už netušíme. A přeci i tyto exotické barvy mají své využití. A právě barvám skel a jejich využití v praxi se bude tento další díl věnovat. Samozřejmě s ohledem na použití při airsoftu. Zmíním ovšem i jejich běžné použití mimo něj. Problematika barev skel je velmi obsáhlá a nelze dopodrobna osvětlit všechny detaily a vlastnosti různých odstínů stejných barev. Proto berte následující text jako velmi všeobecný, protože na každém specializovaném serveru, který doporučuje brýle pro danou aktivitu, se můžete vždy dozvědět něco mírně odlišného. Je to i proto, že mnoho barev skel se vyrábí v široké škále odstínů. Vezmeme to tedy popořadě dle barev.

Když jsem hledal zdroje informací a šel přímo po střeleckých brýlích, tak jsem zjistil, že mnoho článků počítá s tím, že jste sportovní střelec a střílíte na oranžový terč, maximálně na černobílý. Náplň airsoftu spíše odpovídá lovu a podobným aktivitám. Takže jsem nakonec musel zahrnout i běžné vlastnosti barev pro další použití, aby bylo o čem psát. Všeobecně se totiž pro lov doporučuje šedá, žlutá/oranžová a hnědá barva skel.

Čirá skla - Začneme od základu. Čirá skla nemají obvykle žádné zásadní vlastnosti. Nijak nezkreslují barvy a i ve zhoršených světelných podmínkách nabízejí dobrý obraz. Občas používají čirá skla antireflexní úpravu, která brání oslnění při střelbě pod umělým světlem. Primárně slouží k tomu, že za všech okolností zaručí, že přes ně uvidíte vše na vlastní oči bez zkreslení.

Ideální použití: univerzální do všech podmínek, velmi praktické pro použití v budovách.

Černá skla – reprezentují klasické sluneční brýle, určené proti přímému ostrému světlu. Může jím být slunce, ale třeba též intenzivní záře reflektorů, nemluvě o svařovacím oblouku. Cílem je minimalizovat množství světla, které by vás mohlo oslnit. V praxi je použití ryze černých brýlí pro airsoft vhodné skutečně jen za jasného slunného dne v otevřené krajině, jako jsou pouště, nebo rozsáhlé zasněžené plochy. Velkou nevýhodou je fakt, že pokud se světelná intenzita sníží, přestanete prakticky vidět.

Ideální použití: pouze při velmi ostrém slunci a osvětlení.

Kouřová/šedá skla – Jsou na půli cesty mezi černými a kouřovými skly. Také tlumí intenzivní osvětlení, ale protože ho netlumí tolik, jsou použitelné i v situacích, kdy se zatáhne. To velmi oceníte, když například z jasného dne vejdete do budovy nebo do lesa. Stejně jako čiré brýle, kouřové brýle nezkreslují barvy, pouze snižují jas. Všeobecně se doporučuje při airsoftu používat spíše kouřové/šedé brýle, než čistě černé, pokud chcete ochranu proti přímému světlu.

Ideální použití: při ostrém slunci, nebo pokud je slunce pod mrakem. Vhodné také do osvětleného interiéru nebo střídavých světelných podmínek.

Žlutá skla – tyto skla mají cíl blokovat modrou složku světla. Zvyšují kontrast v horších světelných podmínkách díky zvýraznění stínů a hran objektů. Zároveň ale nijak výrazně nesnižují jas. Naopak zvyšují vnímání hloubky. Jejich nevýhodou je ale zkreslení vzdáleností a barev. Vyrábí se obvykle v několika intenzitách, tj. Některé jsou žluté více a jiné méně. Velmi dobře žluté brýle fungují při střelbě na černobílé terče a samozřejmě při lyžování. Neocenitelné jsou při jakékoliv formě vysokohorské turistiky. Při večerním a raním šeru vyniknou všechny jejich vlastnosti.

Ideální použití: v mlze, oparu, při sněžení, zatažené obloze a nebo při pozorování objektů proti nebi.

Oranžová skla – mají velmi podobné vlastnosti jako žluté brýle. Také blokují modrou barvu, ale oproti žlutým brýlím zvýrazňují oranžovou barvu, což ocení především sportovní střelci při střelbě v otevřeném terénu na oranžové cíle. Celkově ale dokáží zvýšit kontrast při ostřejším světle, jako například na lyžařské sjezdovce.

Ideální použití: stejně jako žluté, při zhoršených světelných podmínkách, při ostrém světle doprovázeném mlhou či oparem, na lyžování.

Hnědá skla – vhodná při jasném světle v otevřeném terénu, kde díky snížení intenzity světla šetří oči a snižují jejich únavu při pozorování tím, že přesouvají vnímané barvy k teplejším odstínům. Také zvýrazňují oranžovou barvy a proto si je oblíbili lovci, kteří si snadno všimnou jiného lovce a jeho reflexních doplňků. Hnědá skla celkově uklidňují oči a zároveň je nutí mít zorničky maximálně otevřené, protože tlumí modrý opar od nebe. To samozřejmě zlepší vaší detekci pohybu v pozorované oblasti. Díky tomu, že obsahují prvek červené barvy, zlepšují vnímání hloubky.

Ideální použití: otevřená krajina za polojasného počasí, při střídavé oblačnosti, pro lov.

Jantarová skla – Tyto skla se trochu podobají hnědým sklům a dá se říci, že jsou na pomezí hnědých a oranžových skel. Zvyšují kontrast při zatažené obloze nebo snížené intenzitě světla. Velmi dobře zvýrazní pohybující se cíl.

Ideální použití: otevřená krajina při střídavě zatažené/zatažené obloze, pro lov.

Červená skla – Skvělá volba pro střední světelné podmínky. Vhodné při slunných dnech, použitelné takřka proti jakémukoliv pozadí. Tlumí odlesky světla, maximalizují kontrast a jas ze všech barev nejvíce a také dovolují lépe vnímat hloubku. Velmi oblíbené jsou proto nejen u střelců, ale také u cyklistických a automobilových závodníků nebo lyžařů.

Ideální použití: kdykoliv je potřeba maximální kontrast.

Růžová skla – trochu netypická barva, která má však své praktické uplatnění. Na jednu stranu vám výrazně posune barevné vnímání, na stranu druhou, vám zvýrazní detaily a podpoří vnímání prostoru. To zvláště oceníte v případě jednotných pozadí, jako je třeba zelený les, nebo barevně jednolitá krajina.

Ideální použití: střelba proti jednolitému pozadí za téměř všech světelných podmínek.

Modrá skla – Minimalizují světelné odrazy a mírně zvyšují kontrast. Potlačují bílou barvu. Zlepšují především kontrast mezi zelenou a oranžovou a zároveň snižují vnímání zelené. Jsou zcela nevhodné do mlhy, sněžení a řízení auta. Z hlediska střelby jsou vhodné při střelbě proti zelenému pozadí.

Ideální použití: při střelbě za jasného dne či osvětlení proti zelenému pozadí.

Zelená skla – vcelku univerzální barva, která nabízí minimální barevný posun. Mnohem vhodnější je pro horskou turistiku, rybaření nebo řízení auta. Dobře tlumí odlesky, a zesvětlují stíny. Celkově zlepšují kontrast při horších světelných podmínkách. Ačkoliv je tato barva vhodná pro běžné nošení či pozorování při ostřejším světle, není to zrovna ideální barva pro střelecký sport.

Ideální použití: rybaření, golf, horská turistika, prakticky veškeré venkovní aktivity, vhodné do deště.

Fialová skla – skvěle tlumí zelenou barvu. Jsou tak skvělé při střelbě proti zelenému pozadí a také při zatažené obloze. Tmavší odstíny fungují skvěle i při jasnějším osvětlení.

Ideální použití: střelba, pozorování.

Zrcadlová skla – zrcadlová vrstva je reflexní vrstva aplikovaná na vnější plochu zorníků. Pomáhá omezit prudké světlo tím, že ho většinu odráží. Způsobuje také, že objekty se zdají být tmavší než ve skutečnosti jsou. Hodí se proto pro jasné světelné podmínky, například ve vysokohorských zasněžených oblastech. Dobře tlumí odlesky a ostré slunce, ale mírně snížují kontrast, což není ideální pokud potřebujete detekovat rychlý pohyb, nebo se v rychlosti orientovat. Naopak na běžné pozorování jsou ideální.

Ideální použití: pozorování za silného osvětlení nebo při velkém množství odlesků.

Vydáno: 20.8.2018 11:57 | 
Přečteno: 8184x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků