Fórum
Kategorie: Sniperky

APS M40

APS M40Konceptů manuálních airsoftových pušek je hned několik. Nejpopulárnější jsou ale dva. APS-2 od Maruzenu a VSR-10 od Marui. Jakýkoliv jiný atypický systém vzbuzuje určitou nedůvěru a obavy o výkon, upgrade a náhradní díly. Přesto lze najít určité výjimky, které přestože nejsou „standardní“, nabízí velmi zajímavé parametry a lze je vylepšit. O jedné takové pušce si dnes povíme. Ale nejprve trochu bleskové airsoftové historie, protože o ostré předloze si můžete přečíst na wikipedii sami.

Historie airsoftových odstřelovacích pušek je překvapivě hlubší, než si kdokoliv z vás myslí. Dost hluboká na to, aby jeden nejmenovaný airsoftový nadšenec popsal čtyři stránky, ale pro potřeby této recenze to vše shrnul do jednoho odstavce...

Kdo ví, třeba se někdy podělím o podrobnosti.

...takže. První airsoftovou zbraň, kterou můžeme považovat za odstřelovací pušku najdeme už v roce 1980. Thunderbolt od japonské hračkářské značky Matsudaya vypadal spíše jako sportovní pistolová vzduchovka s pažbou, přesto používal mechanismus velmi podobný odstřelovačkám. Střílel 7 mm velmi atypické plastové projektily. Na střílení to nebyla tak špatná zbraň, přestože při každém natažení páky závěru bylo nutné vložit nový projektil a teprve pak vystřelit. Archaičnost. Pravěk. Hračka. Tak by se dala charakterizovat. Moderní pojetí airsoftové pušky se objevilo o šest let později.

V této době se mimochodem objevila první automatická airsoftová zbraň, ale o tom taky někdy jindy...

V roce 1986 Japonská značka Marukoshi představuje svojí Super 9. Ano, tu Super 9, kterou dnes vyrábí UHC na Taiwanu. Vlastně ono ji i tehdy UHC vyrábělo, akorát pro Marukoshi. Její systém s možností volby mezi patronami a trubičkovým zásobníkem je dodnes v Japonsku populární a ve světě se stále dobře prodává. Do roku 1994 platila za nejlepší odstřelovací pušku na trhu. V roce 1994 totiž uvádí na trh Maruzen svoji pušku APS-2 Original. Ten dovoluje už zátěžový upgrade a Maruzen s ním slaví úspěch, protože v té době éra zbraní na patrony už odeznívá (ale nekončí) a lidé naopak chtějí zbraně na airsoftový boj. Tento systém je dodnes velmi populární u replik pušek typu L96 a i ten se držel velmi dlouho. Rok 2003 je pak rokem zrození posledního typu populární pušky VSR-10 od Tokio Marui. Tento systém se stal natolik oblíbeným a žádaným, že začal být hojně kopírován dalšími značkami pro svoji jednoduchost a spolehlivost. Samozřejmě se brzo stal základem pro mnoho zbraní čínské výroby, které později okopírovaly i koncept od Maruzenu. Co do kvality zpracování a spolehlivosti se však čínští výrobci stále nemohou měřit s původní japonskou produkcí. Ale abych jen nesrážel čínskou výrobu. V prvním desetiletí nového milénia se značka A&K zasloužila o vznik asi posledního výrazněji populárního konceptu a to manuální verze SVD Dragunov. Systém byl dimenzovaný na výkon a snadnou údržbu. Oproti jiným konceptům nepůsobí tak realisticky, ale dovoluje skutečně vysoký výkon. Během těchto let se objevily systémy i jiných značek, ale většina z nich se týkala jen jedné zbraně a buď se jednalo o koncepty „špatné“ nebo „drahé“. A v případě mimoasijských zemí dodejme i variantu „špatně upgradovatelné“.

Puška, o které si ovšem povíme dál, do této kategorie nepatří. V dubnu 2012 uvádí APS svoji novou manuální pušku značky Hakkotsu, APM40A3. Ta má být replikou vojenské pušky M40A3, kterou používá americké námořnictvo i armáda. Vynikat má spolehlivostí, přesností a mnoha dalšími parametry, na které se dnes podíváme.

Jen uvedu, že na zbrani je pro ilustraci upevněn ASG puškohled 3,5-10x50E s přísvitem který není součástí balení a je nutné ho zakoupit samostatně.

APS M40 dorazí v kartonové krabici imitující dřevotřískovou bednu. Na krabici najdeme jen logo značek Hakkotsu a APS. Uvnitř pak máme pušku s oddělenou pažbou, jeden zásobník, podrobný manuál v angličtině s obrázky, čistič hlavně a vzorek kuliček.

Potěšilo mě, že APS v návodu uvedlo v návodu i postup při rozebírání zbraně. A pobavilo mě, že pro použití této manuální pušky byste měli být poučeni o zákonech pro používání a vlastněný elektrických airsoftových zbraní ve státě, kde zbraň používáte...

APS M40 je dodávána s nasazovací pažbou a její nasazení není nijak složité. V tomto ohledu jsem byl hned mile překvapen, že spojovací čep, pouzdro a pojistné elementy jsou kovové. Stačí zmáčknout pojistku a nasunout pažbu. A to je vše.

Osobně moc nemám rád montování laciných čínských pušek a zjišťování, zda umí v Číně řezat závity.

První a hlavní dojem po sestavení? Puška je neobvykle lehká, přestože váží 2,8 kg. Oproti všem jiným puškám dobře vyvážená i přes délku 113 cm. A také je velmi robustní. Jako by byla přifouknutá. Bližší zkoumání ale odhalí další podrobnosti.

Pažbení je vyrobeno z kvalitního plastu a má řádnou povrchovou úpravu v černé barvě. Zdrsnění je samozřejmě výraznější na plochách kde držíte zbraň, tedy na přední části pažbení a na rukojeti. Samotná rukojeť je na můj vkus moc široká, nikoliv však nepohodlná. Zdrsnění se nevyhnulo ani pažbě. Ta má mohutnou stavitelnou lícnici, umožňující nastavit tři polohy. Patka pažby je pogumovaná a tedy celkově je lícení s touto puškou pohodlné. K uchycení pažby snad jen doplním, že je pevné jako skála a nevěřím, že se vám někdy bude v budoucnu jakkoliv hýbat. Na pažbení nechybí ani očka na popruh.

Já sám ale tento styl uchycení popruhu rád nemám. Preferuji velká univerzálnější oka.

Vnější hlaveň je samozřejmě kovová a není opatřena žádnou redukcí pro použití tlumiče. Čelo hlavně je však našroubováno a tedy za pomoci vhodných nástrojů by se možná nějaká redukce asi dala vyrobit. Po levé straně hlavně najdeme regulaci hop-up mechanismu.

Pouzdro závěru, závěr a natahovací páka jsou samozřejmě kovové. Na horní části pouzdra je kovová montážní R.I.S. lišta určená pro puškohled. Lišta je upevněna čtyřmi šrouby, takže by neměl být žádný problém s její pevností. Natahovací páka sice není ocelová, ale konstrukčně se tváří vcelku bytelně. Vzadu za pákou závěru je tradičně umístěná pojistka zbraně.

Zásobník je kovový, velmi jednoduché a spolehlivé konstrukce, protože podávací systém byl převzat z L96 od Tokio Marui. Kapacita je pak pěkných 45 ran, což by většina jiných pušek mohla závidět. V praxi na něm není co pokazit a mohu potvrdit, že z mého pohledu to je jeden z nejspolehlivějších systémů vůbec.

Protože Marui...

Teď něco málo k technickým vymoženostem této manuální pušky a vnitřnostem. Celý mechanismus zbraně se na první pohled hodně podobá mechanismu VSR-10, ale kompatibilní s ním není. Lučík je u zbraně plastový, spoušť už kovová. Co je na spoušti velmi zajímavé, je možnost jejího plného seřízení. Tedy délky chodu (lze nastavit v rozmezí 0 – 4 mm) a také tuhosti spouště (v rozmezí 0,5 – 1 libra). Seřízení lze ovšem provádět jen po částečné rozborce zbraně, která je však v návodu zobrazena. Což mi připomíná, že spoušťový mechanismus je samozřejmě kovový, což už je dnes v podstatě standard. A to včetně ocelového záchytu závěru.

APS M40 je opatřena nerezovou vnitřní hlavní o průměru 6,03 mm a délce 510 mm. Měla by být kompatibilní s hlavněmi pro VSR-10. Hlaveň je ovšem upevněna v šesti bodech, což sice zaručuje stoprocentní souosost s vnější hlavní a zároveň perfektní rovinu hlavně, nicméně tyto centrovací kroužky jsou k hlavni přilepené. Takže výměna hlavně znamená odstranění kroužků (zde si netroufám tvrdit, zda se při odstraňování nepoškodí). Nicméně díky tomuto centrování je puška velmi přesná. Hlaveň je usazena v kovové hop-up komoře, která je opět podobná VSR-10, ale kompatibilní není.

Válec je bronzový niklovaný a velmi dobře je upevněn k natahovací páce. Uvnitř něho pak nalezneme POM píst s protittlakou hlavou a zesíleným záchytným límcem z oceli pro lepší životnost, trn standardu VSR-10, pružinu pro odstřelovací pušky o síle cca M130, bronzovou hlavu válce s tryskou a kovový podavač kuliček.

Hlavní výhodou je, že výše uvedené díly nepotřebují z mého pohledu nijak zásadně měnit a zároveň je APS dodává pro případnou výměnu při poškození. Samozřejmě je otázkou životnost a funkčnost při použití skutečně silné pružiny, ale takový ten průměr kolem M150 – M170 by měla puška snést. Výkon má puška pěkných 135 – 138 m/s s 0,20 g kuličkami. Takže i v základu s ní lze něco nastřílet, přitom se nemusíte bát výkon trochu zvýšit jen za pomocí silnější pružiny.

Moje hodnocení? Jistě, je to mírně atypická zbraň, ale výkon zvyšovat lze a náhradní díly jsou také k dispozici. Spolehlivost je otázkou použití, ale výše vypsané vnitřní díly mě osobně utvrzují v tom, že stěžejní díly jsou dimenzované pro maximální odolnost. Jistě, natahovací páka by mohla být větší a v případě použití extrémně silné pružiny se za ní bude asi špatně zabírat. Na stranu druhou, chod závěru je hezky plynulý a není nutné se s ním prát jako u jiných pušek. A co je nejpodstatnější, cena také neurazí. Celá zbraň navíc působí bytelně a o její odolnosti při hrubším zacházení nemám pochyb. Z mého pohledu se jedná o ten typ pušky, kde vás nečekají vysoké investice, abyste si mohli slušně zahrát.


Vydáno: 14.10.2016 14:26 | 
Přečteno: 13474x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků