Fórum
Kategorie: Sniperky

STAR - ARES MS 338

STAR - ARES MS 338Když byly v roce 2009 zveřejněny požadavky pro novou odstřelovací pušku US Army a USSOCOM, bylo jasné, že nová puška musí být více, než jen upravená vojenská verze lovecké pušky. Kromě neuvěřitelné přesnosti, požadavků na váhu a rozměry, musela být tato puška také rozebiratelná, spolehlivá, pro praváka i leváka a ještě na běžně dostupnou sériovou munici. Tedy pořádný oříšek pro mnoho výrobců.

Bylo jasné, že zde bude nutný vývoj úplně nové zbraně. Nakonec se všechny požadavky podařilo splnit jediné zbrani a tou byla puška Remington MSR, což je anglická zkratka pro „Modular Sniper Rifle“. Pod označením Remington Mk 21 Precision Sniper Rifle byla tato puška zavedena do americké armády v roce 2013 aby nahradila předchozí model Remigton M2010 ESR a dobře známý Barrett M107 LRSR.

Firma ARES z Hong Kongu, představila v prosinci roku 2012 dvě nové pušky a to konkrétně MS338 a MS700. Na první pohled si člověk toho rozdílu nevšimne, ale verze MS338 se liší od MS700 tím, že má závěr vyráběný na CNC, jinak jsou obě varianty skutečně téměř totožné. ARES je samozřejmě obě nabízí jak v černé, tak v pískové barvě. A my se podíváme na tu v černé.

Nenápadná kartonová krabice s malým obrázkem miniatury zbraně je přesně to na co jsme u ARES zvyklí. Naneštěstí, uvnitř je zbraň uložená v pěnovém výřezu, dobře chráněna proti poškození. V balení pak kromě plničky, kolečka na nahrazení imbus šroubu na pažbě a návodu ke zbrani, nic nenajdete.

Pro lepší ilustraci jsme na zbraň upevnili puškohled a dvojnožku, které však nejsou součástí balení. Jinak konkrétně tato dvojnožka na fotkách se k této zbrani standardně používá. Tedy verze pro ostré zbraně.

Manuální puška MS 338 nijak nevybočuje z kvality dražších zbraní od značky ARES. Velmi pěkné zpracování, smysl pro detail. Vše na zbrani je utažené, nikde se nic nehýbe a neviklá. Zbraň má jednolitý odstín matně černé barvy a nikde nenajdete jediný otřep a je těžká. Jednoduše je to krása na první pohled.

Ač se to nezdá, není to přímo 100% replika Remington MS338, protože zbraň má pár odlišností, které jsou většinou převzaty z předchůdce Remington XM2010, nebo podřízeny moderním trendům a konstrukčním řešením v airsoftu. Čtěte dále a dozvíte se víc.

Délka 89 - 110 cm a váha 4,9 kg nejsou na sniperku zase tak neobvyklé. Tělo zbraně je vyrobená z celokovu s dobrou povrchovou úpravou. Žádné stopy po výrobě, po lití a ani po obrábění. Horní část těla je vyrobena na CNC, na spodní části těla je pak ražení ARES. Celé tělo je takové příjemné, na pohled pěkné, působící dojmem bytelnosti. Pažbička je pak plastová a pogumovaná se zdrsněním.

Obvykle se sluší vyjmenovat nějaké ovládací prvky, ale kromě pojistky zbraně u páky závěru a pojistky zásobníku, není na zbrani co ovládat. Přeci jen, u manuální pušky už není potřeba něco vymýšlet. Všechny pojistky a ovládací prvky jsou samozřejmě kovové. A to včetně natahovací páky. Co mě trochu mrzí, je absence otevírání výhozího okénka při natahování. To je pouze naimitované chromovým kovem a nelze ho otevřít.

Zde první poznámka k modelářskému provedení. Originální verze zbraně má tělo přeci jen trošku odlišné. Jednak chybí charakteristická drážka na těle pokračující k předpažbí (patrně vynechána kvůli jednodušší a levnější výrobě těla) a jednak je trochu jiná délka zásobníkové šachty, což poznáte hlavně na lučíku zbraně. Vlastně délkou je někde mezi verzí MS338 a XM2010. Z XM2010 je také převzatá pojistka zásobníku, protože na ostré MS338 je před spouští zbraně, nad lučíkem.

Bytelně působí i hlaveň, respektive R.I.S. předpažbí okolo hlavně. To je stejně jako vnější hlaveň kovové. Nic se nehýbe, vše je pevně přišroubováno k tělu a opět velmi krásně vyrobeno. Na předpažbí zaujmou po obou stranách otvory pro QD uchycení. Co se R.I.S. týče, tak horní lišta je k předpažbí přišroubována šesti imbus šrouby a dalšími dvěma k hornímu závěru. Předpažbí je pak k tělu uchyceno dalšími dvěma. To vše zaručuje, že se vám předpažbí nebude nikdy viklat a bude držet pevně. Na předpažbí jsou pak přišroubovány další tři kratší R.I.S. lišty. Na samotné předpažbí pak lze v podstatě kamkoliv namontovat příslušnou R.I.S. lištu, nebo změnit pozici stávající lišty Na konci hlavně je pak ocelový tlumič výšlehu, vyrobený ze dvou částí a našroubovaný na hlavni. Zde si netroufnu odhadnout na jaký závit konkrétně zbraň je, ale není to klasický 14 mm závit.

Předpažbí je jinak velmi pěkně zreprodukované z ostré verze. Pouze spodní R.I.S. lišta u těla není na ostré verzi zbraně a je patrně dodána jen jako designový doplněk.

Pažba zbraně je velmi zajímavá část, neb je sklopná a plně stavitelná. Velmi kladně hodnotím kovový kloub kterým se pažba se sklápí. Pažba je vyrobena kombinací kovu a plastu. Tedy bod pro pevnost. Trochu je škoda, že narovnaná pažba drží pevně, ale při sklopení se trošku hýbe. To je ale dáno asi i pojistkou pažby (která je kovová). Není to nic hrozného, ale je to tak. Lícnice i patka je stavitelná. Stačí povolit imbus a pak už jen kolečkem seřídit výšku lícnice a délku pažby. Patka na zbrani je pogumovaná s vroubky. Na levé straně pažby najdeme malou svislou R.I.S. lištu. Velmi chytře je v pažbě umístěn otvor, aby případnému sklopení pažby nebránila natahovací páka. Pažba je celkově provedena velmi dobře.

K pažbě jen doplním, že pažba je také z verze XM2010 a nikoliv z MRS338, ačkoliv na první verzi MRS338 byla, současná verze už má pažbu tvarovanou trochu jinak, byť se stejnými funkcemi. V airsoftové verzi navíc chybí na pažbě otvor pro QD uchycení.

Zásobník je vyroben z kovu a má trochu netypicky řešené podávání. Otvor podávající kuličky je totiž uprostřed čela zásobníku, nikoliv na jeho vrchu, jak je to obvyklé u jiných modelů odstřelovacíh pušek. Nicméně právě díky tomu může být na 78 ran s tlačnou pružinou. Ale zase faktem je, že nebíjení bez klasické vývodky je mnohem plynulejší a pohodlnější.

Trochu si přiblížíme vnitřek zbraně. Jako každá odstřelovací puška v airsoftu, se i tato rozebírá za pomocí šroubů. Na konci budete mít samostatně hlaveň se horním závěrem, spodní díl těla s pažbou a vnější předpažbí s R.I.S. lištama. My se podíváme rovnou na závěr s hlavní, protože tam je to skutečné funkční jádro zbraně. Asi nejzajímavější částí pro nás bude válec s kovovou natahovací pákou. Válec je samozřejmě kovový, hlava válce také (je opatřena těsnícím o-kroužkem, takže válec neufukuje). Trn je vyrobeny z tvrdého plastu a zdá se, že na tovární pružině by mohl něco snést. píst je z jednoho kusu, takže protitlaká hlava je na něm napevno. Kupodivu těsní vcelku dobře, přestože má jediný otvor na středu. Sílu pružiny výrobce sice neudává, ale dle výkonu tipuji cca M130 (M130 mám namysli sílu, jinak používá zbraň standardní pružinu pro odstřelovací pušky, nikoliv pro AEG zbraně).

Hop-up komora je kovová, seřiditelná s bronzovou hlavní 500 mm. Výkon v základu je hezkých 138 m/s s 0,20g kuličkami.

Zajímavostí u této zbraně od firmy ARES je jejich TX System. TX System je označení pro tři varianty setů vzduchotechniky pro jejich odstřelovací pušky,. První variantou je upgrade kit pro manuální verzi. Klasický set válce s lepšími díly (kovový trn, píst, nerezový válec, hlava válce atd.). Co je ale zajímavější jsou další dvě varianty, kdy je dodáván set válce s pohonem na CO2 bombičky a nebo klasický Green Gas. Tedy s jednoduchou výměnou můžete mít různý výkon a parametry. ARES nabízí v podstatě kompletní upgrade pro tuto pušku včetně ocelového spoušťového mechanismu. Takže potenciál pro upgrade tu je.

Kromě upgrade dílů ARES je jistě otázkou, dostupnost dílů od jiných výrobců. Co se kompatibility jiných výrobců týče, kromě spoušťového mechanismu by vše mělo být standardu VSR (resp. občas s malou úpravou, dle dostupných informací). Naneštěstí, přímo pro tuto zbraň vyrábí různé díly i japonská PDI včetně hlavně či speciálního spoušťového mechanismu pro MS338 (ten kromě spoušťového mechanismu obsahuje i speciální koncovku pro píst).

No není to zadarmo, ale kdo se trochu vyzná, ví že koupí PDI dílů jen těžko prohloupíte.

Když to vezmeme kolem a kolem, i přes cenu této zbraně se dá říct, že budete mít v rukou opět originální kousek, pro který se navíc dají sehnat náhradní díly. Z mého pohledu se jedná o sniperskou pušku ze staré školy. Tak trochu to připomíná staré časy, kdy sniperky a upgrade do nich patřil mezi to nejdražší, co jste mohli mít.

Narozdíl od dnešních dní, kde AEG v upgradu stojí dvakrát tolik než upgradovaná odstřelovačka.

Celkově je ARES MS 338 Je trochu atypičtější, díly na ní jsou o něco dražší a sama o sobě se snaží vymezit proti levné čínské konkurenci a nabídnout něco více. Kromě skvělého zpracování, originálního vzhledu a faktu že se jedná o repliku aktuálně používané vojenské zbraně (byť s nepřesnostmi), nabízí i budoucí potenciál pro vyšší výkony a modifikace na jiné druhy pohonu.

STAR – ARES MS 338 koupíte na airsoftshop.cz za 14.442 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 500 Kč.


Vydáno: 14.7.2015 8:24 | 
Přečteno: 16696x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků