Fórum
Kategorie: Manuály, Sniperky

CA M24 SOCOM Sniper

CA M24 SOCOM SniperJedna z nejlepších současných manuálních pušek je na trhu už skoro 20 let.

Classic Army M24 je jedna z legend českého i světového airsoftu. První její verze se objevila krátce po roce 2000 a okamžitě sklidila velký ohlas. Classic Army totiž přineslo na trh přímou konkurenci tehdy mainstreamem oblíbenému APS-2 od Maruzenu a VSR-10 od Tokio Marui. A nutno podotknout, že si během let získala CA M24 velmi silnou pozici. Zvláště na trzích, kde zákon dovoloval zvyšovat výkony, se stala CA M24 velmi populární a své konkurenty často odsouvala na vedlejší kolej. Svojí zásluhu na tom mělo už v základu velmi slušné modelové zpracování, realistická váha a kvalitní vnitřní díly. Přitom tu stále byla možnost posunout výkon této zbraně dál. Ačkoliv nástup levných čínských odstřelovaček značky Cyma či JG Works způsobil krátkodobý přetlak odstřelovačů na akcích a jejich odklon od hi-end odstřelovacích pušek, přesto značkové pušky nezmizeli. Naopak i po tolika letech si stále uchovávají status zbraní, které jsou určeny jen pro ty skutečně fanoušky a pro ty, kteří chtějí jen to nejlepší. Pro ty, kteří chtějí zbraně, které vydrží dlouho i v upgradovaném stavu...což se bohužel o mnoha levných puškách říci nedá. Nástup čínských výrobců měl přesto jeden pozitivní dopad. Snížení ceny některých značkových pušek, které museli být cenově přeci jen konkurenceschopné a přesto si zachovat kvalitu. Classic Army M24 Socom je toho zářným příkladem.
Její cena je aktuálně jen o trochu vyšší, než průměrná cena čínské odstřelovací pušky, byť CA ke své zbrani nedodává žádné příslušenství, jako je dvojnožka nebo puškohled, takže pořizovací náklady jsou nakonec přeci jen o něco vyšší. Jenže fajnšmekr se přeci nespokojí s nějakou základní optikou nebo lacinou dvojnožkou, není-li již pravda.

Jak je tedy tato legenda s kvalitou? Je současná generace pušek CA M24 Socom stále jednou z nejlepších variant manuálních odstřelovacích pušek na trhu? A skutečně převyšuje levné výrobce ve všech ohledech? To se dozvíte v této recenzi.

Classic Army M24 SOCOM Sniper je dodávána v polystyrenové krabici s kartonovým víkem. Víko je černobílé s převažující bílou barvou, siluetou zbraně, několika základními informacemi o pušce a pak mnoha logy Classic Army. Uvnitř krabice je mimo zbraně a jednoho zásobníku také černý nepromokavý obal na zbraň, katalog CA, návod ke zbrani, trubičková plnička a imbus klíč k seřízení hop-up.

Puška samotná je překvapivě těžká. Se svojí váhou 3,7 kg a délkou 113 cm to přeci jen není nějaká karabina, ale replika původně lovecké pušky M700 upravené pro armádu pod označením M24 a M40. Je to ovšem příjemná váha, která vyvolává pocit, že máte v rukou skutečně nějakou zbraň. Hodně dělá i délka, která samozřejmě ovlivňuje rozložení váhy a vy tak máte pocit, že váží možná ještě o kapku více. Co ovšem nelze vytknout, je bytelné provedení. CA M24 působí od pohledu pevně a bytelně. Je to dáno velmi dobrým technickým provedením, jednodílné hlavni a realistickým provedením. Zkrátka, je to dobrá puška. Jestli ovšem můžu říci, mám pocit, že vizuální provedení by mohlo být přeci jen čistší a vizuálně hezčí. Nicméně otázkou zůstává, zda je tahle puška zbraní kterou chcete obdivovat ve vitrínce, nebo funkčním a spolehlivým nástrojem, který s vámi přečká to nejhorší na airsoftovém bojišti. CA M24 je totiž přesně to druhé. Podrobnější pohled vám vysvětlí proč.

Jak bylo zmíněno, má puška dvě hlavní části. Tedy pažbení a hlaveň. Pažba je vyrobena ze dvou nerozebiratelných kusů černého ABS plastu. Patří mezi bytelnější pažby. Velmi pěkné je její povrchové zpracování, které na jednu stranu tvoří drsnější povrch, na stranu druhou dokáže na mnoha místech velmi dobře zamaskovat spoje obou půlek pažbení. Bohužel né na všech. Na přední části pažbení byste řekli, že je pažba z jednoho kusu, naopak na zadní části není povrch moc začištěn. Pažba tak působí pevně, ale kapku hrubě. Samozřejmě, mohl to být vizuální nedostatek jednoho kusu, nikoliv standardní provedení. Tak jako tak ale pažba působí solidně a jenom skutečný nešika a smolař by jí pravděpodobně zlomil. Zdrsněný povrch stejně vyzývá ke zhotovení nějaké kamufláže, protože jakákoliv barva či maskování budou na zbrani dobře držet.

Celková ergonomie pažbení je příjemná. Drží se jako běžná lovecká puška. Pažba není příliš masivní, ale lze si nastavit jej délku za pomocí seřiditelné botky pažby. Botka pažby je zároveň gumová, takže na rameni neklouže.
Co víc! Díky gumové patce vám neuklouzne, když ji opřete o zeď. Možná to nevypadá jako něco úžasného, ale oceníte to.

V přední části musím ještě zmínit dva čepy, z nichž jeden slouží k upevnění dvojnožky. Na toto uchycení čepy je potřeba speciální dvojnožka, například ZDE. Kupodivu to není až tak neobvyklé, ale pravdou je, že dnešní době by použití klasické R.I.S. lišty bylo přeci jen praktičtější. Nicméně zde se výrobce drží ostré předlohy, proto tento prvek i po letech zachovává.
Samozřejmě co se popruhu týče, druhé přední očko a očko na konci pažby je určené na popruh. I v tomto případě je nutné pořídit oka přímo pro M24, jako třeba ZDE.

Ve spodní části těla pak najdeme zásobníkovou šachtu pro airsoftový zásobník. Ve skutečnosti je správná pozice zásobníku těsně před lučíkem. Aby to nikomu nebylo líto, je před spouští kovová krytka, která imituje přístup k zásobníku.
Krytku lze otevřít, ale kromě toho, že uvidíte kus spoušťového mechanismu, je pouze na ozdobu a pro efekt a případné rozebrání zbraně.

Tím se dostáváme ke spoušti a lučíku. Obojí je samozřejmě kovové a pevně uchyceno k hlavni a mechanismu zbraně. Spoušť se nedá nijak seřídit, minimálně ne takto externě. Její pohyb je ale plynulý a v lučíku je dost prostoru i pro větší prst.

Vnější hlaveň je pevná kovová trubka, dost masivní na to, abyste ji nezlomili. Je to skvělé řešení, byť to musí být náročné vyrobit. V zadní části hlavně najdeme samozřejmě závěr s kovovou napínací pákou. Co mě trochu překvapilo, jsou už od výroby lehké odřeniny okolo závěru. Zdá se tak, že Classic Army opravdu každou pušku před odesláním poctivě testuje. Za závěrem je po pravé straně i zesílená pojistka spouště. Vrchní část pak zdobí R.I.S. lišta určená pro montážní kroužky na optiku.

Samotná hlaveň je u této verze hladká, ale Classic Army nabízí i variantu s drážkovanou odlehčenou hlavní. Její konec zdobí jednoduchá krytka na závitu. Když by se vám ji podařilo odstranit (odšroubovat samozřejmě), můžete si dát na hlaveň redukci pro montáž tlumiče a pak i samotný tlumič. Tím jsem prakticky shrnul samotnou pušku při pohledu zvenčí.
Pokud jste to nepostřehli, nemá tato puška žádná pevná mířidla. Bez optiky si moc nezastřílíte.

Abych nepředbíhal, zmíním ještě plastový zásobník, který je podobný standardním zásobníkům pro pušky APS2. Za živého boha nejde inteligentně vyndat ze zbraně! Teoreticky by měl být zásobník vytlačen pružinou. Ale to nefunguje moc spolehlivě. Je proto krásné, že je na 25 ran, ale když potřebujete přebít, je to zlo. Ale kdo ví, třeba je na to nějaký grif, na který jsem nepřišel.

Pohled zvenčí máme, ale co nás čeká uvnitř? Především velmi hezky zpracované kovové díly, které sami o sobě snesou zajímavější upgrade a v případě skutečně velké zátěže lze do pušky sehnat mnoho různých dílů, což je její největší deviza. Kovový válec má mosaznou hlavu válce s tryskou. Uvnitř něj je kovový trn a pružina. Hop-up komora je taktéž mosazná a reguluje se imbus klíčem skrz šachtu zásobníku. Spoušťový mechanismus je opět celý kovový a od pohledu je asi ten nejbytelnější, jaký jsem kdy v základu viděl. I záchyt pístu je kovový a velmi odolný. Vnitřní hlaveň má délku 515 mm a průměr 6,08 mm.
Není nic neobvyklého, když i po upgradu zůstane na pušce nejen základní spoušťový mechanismus, ale i několik dalších vnitřních dílů. Zkrátka, není v některých případech problém vyměnit třeba jen pružinu.

Celkový výkon je 110 m/s s 0,20g kuličkami. Věru, není to moc. Ale tuhle pušku většinou nikdo v základu nenechá a půjde do upgradu. Zaslouží si to.

Classic Army M24 je královnou střední třídy airsoftových odstřelovacích pušek a zdatnou konkurencí pro hi-end odstřelovací pušky, kterým se dokáže v mnoha ohledech vyrovnat. Na jednu stranu jí trochu sráží ne až tak čisté provedení, na stranu druhou, je to zbraň určená pro boj a podle toho je konstruovaná uvnitř i z venku. Nabízí nespočet možností upgradu, lze na ni namontovat vše co musí odstřelovač mít a nakonec je tu velmi příznivá cena.

Classic Army M24 SOCOM Sniper lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 5514 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 3.4.2019 13:36 | 
Přečteno: 7860x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků