Fórum
Kategorie: Výstroj

Lehká bojová vesta M2011

Lehká bojová vesta M2011Počátkem listopadu 2011 uvedla Bohemia Air Soft do prodeje nový typ taktických vest.

S označením Lehká bojová vesta M2011, kterou pro ni na zakázku vyrábí jeden z předních evropských výrobců vojenské výstroje společnost S.P.M. Liberec.

K dispozici jsou v první fázi projektu celkem čtyři varianty této vesty lišící se dle typu kapes pro zásobníky (MP/M4/AK/G36) a tři její barevná provedení“ Vz.95, zelené a černé. Pojďme se nyní na tuto vestu, která je základem celého nosného systému M2011, blíže podívat.

 

Impulsem k vývoji této vesty byla absence lehké, praktické a cenově dostupné taktické vesty v kamuflážním provedení Vz.95 užívaném Armádou České republiky na trhu. S ohledem na airsoft pak byla vesta vzorována nejen pro zásobníky k SA Vz.58 (var.3 pro AK/SA Vz.58) a novou útočnou pušku AČR ČZ805 BREN (var.4 pro G36, CZ805,…), ale i v dalších airsoftáři nejčastěji používaných provedeních pro zásobníky typu M4/M16 (var.2) a MP5 (var.1).

Základem každé vesty je nosné tělo. V tomto případě byla s cílem dosažení maximálního komfortu a minimální váhy zvolena koncepce dvou symetrických vertikálně oddělených polovin s pevnou ramenní částí, otevřenými zády, stahováním v pase na široký popruh s trojzubcem a vpředu volné spojení polovin pomocí dvojice stavitelných pásků zapínané opět na trojzubce. Pro dosažení maximální pevnosti je však celá vesta ještě vyztužena všitými 4,5cm širokými měkkými zátěžovými popruhy. Vždy jeden popruh je veden vertikálně po celé vestě od předního spodního lemu přes ramenní oblouk až po spodní lem zádové části. K těmto popruhům je křížově všit v horizontálním směru další popruh v úrovni beder, který zároveň slouží i ke stahování dolní partie zádové části vesty. V horní lopatkové části je pak po povrchu veden další zpevňující popruh, který tentokráte tvoří i horní zádové upínací průvlaky pro příslušenství a nosné oko. K dalšímu zpevnění konstrukce je pak využito i šest popruhových stavitelných ok, které vestu pevně fixují k bojovému opasku. Pro svrchní materiál byla zvolena rip-stop ULENA české produkce užívaná i k výrobě výstroje pro AČR. Barevné provedení v maskáči Vz.95 přitom splňuje veškeré požadavky dle vojenské specifikace 2010 a to například i včetně krytí v UV spektru. Vnitřní část vesty byla pro maximální komfort nošení vyložena pohodlnou síťovinou, která se jinak využívá například při výrobě sportovních dresů. I  přes takto masivní tělo se podařilo udržet váhu kompletní vesty na pouhých 620g, tedy jen o něco málo více, než váží půllitrová plastová láhev CocaColy.

Při konfiguraci nosných kapes se postupovalo striktně ergonomicky s ohledem na předpokládaný objem neseného materiálu. Pravá přední strana je vždy vyhrazena pro blok zásobníkových kapes. Ve variantách pro M4/AK/G36 je zde vždy našita dvojice kapes na zásobníky, provedení pro MP5 má tyto kapsy tři. Zásobníkové kapsy jsou vždy kryty klopou na suchý zip. Toto zapínání bylo voleno zejména s ohledem na rychlé a snadné otevření kapsy i ve stresových situacích, přičemž zvuk odepínaného zipu je zde zcela nepodstatný, neboť při výměně zásobníku za nový se předpokládá, že je okolní prostor vyplněn hlukem střelby a ostatní vedené bojové činnosti. Nad zásobníkovými kapsami je ponechán volný prostor proto, aby nic nepřekáželo hladkému a rychlému vyjmutí zásobníku, které je možné bez omezení díky našití v úhlu levou i pravou rukou. Místo nad zásobníky dále vyplňuje panel našitého suchého zipu k připevnění týmových rozlišovacích znaků, jmenovky a hodnosti. Bok vesyt vyplňuje nakládaná kapsa s klopou na trojzubec vhodná například pro nesení reflexní vesty, kukly, rukavic či energetických tyčinek a obdobného vybavení. Kapsa nijak nepřekáží ruce a při rukách volně spuštěných podél těla ani nerozšiřuje profil postavy.

Levá přední strana vesty je pošita nosnými kapsami. V horní řadě pod ramenem je našito klasické „psaníčko“. To lze využít k nesení menší PMR radiostanice (např. Cobra), kompasu, nebo například kapesního obvazu. „Psaníčko“ je však připevněno k podkladu jen po bocích a tvoří tedy zároveň i průvlek k němuž lze uchytit klipsou nebo molle pásky větší radiostanici, pouzdro na brýle, atd. Průvlek lze použít i k uchycení hadičky od picího vaku. Dole je v přední části přišita kapsa na dva granáty či menší skládací dalekohled, nebo jiné obdobné vybavení s klopu na suchý zip. Vejde se do ní například i plný 5000 balík kuliček. Bok i tentokrát tvoří nakládaná kapsa se zapínáním na trojzubec a za ní ještě svislá kapsa na signalizační vybavení s popruhovým překrytím zapínaným na druk.

 

Všechny tyto kapsy jsou voleny tak, aby umožňovaly rychlé vytažení obsahu a zároveň nechaly plochý profil hrudi pro pohodlnější plížení a nižší siluetu ležícího střelce. Kapsy jsou také umístněny v úrovni nad opaskem a proto lze k němu pohodně připevňovat závěsy stehenních pouzder, nosných stehenních plátů či vaků (využít lze jako stehenní vaky i univerzální zádové kapsy M2011). Mezi bočními kapsami a zádovým prostorem je pak ponechán na obou stranách na opasku prostor k uchycení další výstroje, jako jsou polní láhve či druhá sumka k doplnění plného palebného průměru (počítáno pro SA Vz.58 – 2x zásobník ve vestě, 2x v pouzdru na opasku).

Zádový prostor je u lehké bojové vesty využit k možnému připojení takzvaných zádových kapes systému M2011. Ty se vyrábějí ve dvou provedení jako univerzální a velká a lze je kromě lehké bojové vesty připojit i k ostatním výstrojním systémům jako je např. molle. Zádové kapsy se pochopitelně vyrábějí ve všech třech barevných provedeních (Vz.95, zelená a černá barva). K upnutí se používají buď sady průvlakových pásků M2011, nebo například kovové ALICE klipy. Lehká bojová vesta má ve vrchním zádovém upínacím popruhu na každé straně tři průvlaková oka, přičemž k běžnému upnutí kapes stačí využít na každé straně i jen jediný průvlak. Plný profil zad zabírá velká zádová kapsa, která se nahoře upíná na vestu a dole k bojovému opasku, univerzální zádová kapsa je zhruba polovičně dlouhá. Pro představu do univerzální kapsy lze vložit letní spacák a poncho. Obě kapsy jsou šité v plochém profilu pro pohodné vkládání například PET lahví s vodou či náhradního oblečení a jídla. Kapsy se otevírají po celém obvodu horní strany pomocí klasického zipu, který je překryt proti průniku vody při dešti, na zadní straně pak mají vždy nahoře a dole upínací popruhy na každé straně vždy opět s třemi průvlaky. V plné konfiguraci je možné nést na jedné lehké bojové vestě s bojovým opaskem jednu velkou zádovou kapsu, pod ní jednu univerzální zádovou kapsu jako „náprdelák“ a ještě dvě další univerzální zádové kapsy na boku jako stehenní vaky pro výstroj či odhazování prázdných zásobníků.

Do budoucna plánujeme další rozvoj systému M2011 a případně také využití těla lehké bojové vesty jako nosiče kompatibilního se systémem molle. Možná je i zakázková výroba vest s upraveným pošitím kapes či produkce v dalších barevných a kamuflážních provedeních.

Ing. Jan Šulc    


Vydáno: 14.11.2011 9:07 | 
Přečteno: 16687x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků