Fórum
Kategorie: Výstroj

Recenze Camogrom

Recenze CamogromV této recenzi bych rád zhodnotil nošení, funkce, vlastnosti, pozitiva, negativa atp. u bojové uniformy v maskovacím provedení Camogrom, ten je velmi podobný multicamu a často jest zaměnitelný.

Úvod

 Vlastně se jedná o levnou variantu multicamu, multicam je oproti camogromu více zelenější, liší se i dalšími rozdíly nicméně oko laika nic nepozná. Tyto camogromy byly vyrobeny firmou „Helikon“ a zakoupeny na  http://www.eagleguns.cz , zakoupil jsem blůzu 690kč , kalhoty 690kč , klobouk  180kč. V nabídce Eagleguns jsou pro Camogromy v nabídce ze dvou materiálů Rip Stop a Bavlna s Nylonem na kterém jest užitá vazba kepr. Podobnou vazbu mají třeba i klasické Jeans. Já jsem zvolil rip stop.
 

Multicam / Camogrom

Někteří lidé při pohledu na multicam/camogrom zaujme nebo zarazí tj. že jsou pískové. Nicméně není tomu tak . Dominantou těchto maskáčů jest olivová v různých odstínech, dále  kojot hnědá , odstíny hnědé, Béžová. Ony olivové a hnědé  barvy díky tomu jak jsou umístěné, jak jsou barevné umí vytvořit dojem písku. Multicam je řekl bych univerzální maskáč jak do lesa, tak do pouště. Maskovat dokáže celkem obstojně i v totálně zeleném lese, jako máme třeba na jaře u nás. Další věc co lze pozorovat  , tvary a barvy těchto multicamů/camogromů se často střídají a tudíž jsou pro lidské oko „méně příjemné“ než třeba ostatní maskáče, podobně si myslím jsou méně příjemné maskáče které jsou „digitalizované“ jako třeba vzor UCP,CADPAT,MARPAT pro lidské oko nepřirozené. Zajímavostí je že multicam vznikl z britského maskovacího vzoru „multi terrain pattern“

multiterrainpattern1.jpg

 

První dojmy

Přislo to, rozbalilo se to, vyzkoušelo se to. První dojmy perfektní, ke kalhotům to chce nějaký dobrý opasek, určitě tam nedávejte pochybný opasek, který zakoupíte u trhovců. Neb máte-li kvalitní opasek a kalhoty nosíte tak jak jsou navržené tzn. Normálně a ne na tzv. (jisté subkultury prominou ten výraz) „na hopera“. Když totiž máte kalhoty normálně objeví se jedna věc, a to pohodlnost. Kdo z Vás měl na sobě základní kalhoty bundeswehru jistě poznal, že trpí syndromem zařízlého spodního prádla. Stává se to u většiny kalhot, že Vám vlivem fungování v nich „zkrátka“ hapruje spodní prádlo. U těchto CM se mi to prostě nestalo, zkrátka komfort tam je na vysoké úrovni. Rip stop je příjemný a vazba je tenká , podobně jako například u rip stop orignálu woodlandu.

 

Klobouk

Začnu od hlavy. Klobouk je typ tzv. „Boonie“ ,  po obvodu pásky za které je možno umístit vegetaci v rámci maskování. Uvnitř jsou potítka na odsávání potu, větrací otvory, cedulka s informacemi o praní. Klobouk poskytuje dostatečnou ochranu před deštěm , nepřekáží v zorném poli.  Co zaujme tak jest to že má na jeho zadní straně tři druky a k ním se dá připojit ochrana krku. V podstatě se jedná o látku ve tvaru půlměsíce která  chrání váš krku proti úpalu (používáno často do pouště) nebo vegetaci (není nic příjemnější než rudý krk poškrábaný o ostružiní). Klobouk má stahovací síťku pod bradou, onen „stahovač“ je vyroben z hnědé kůže. Z klobouku místy koukají nitě, tento detail nepostřehnete pokud nebude klobouk zblízka pozorovat.

 

klobouk.jpgklobouk2.jpgochranakrku.jpgcedulkaklobouk.jpg
x5.jpg

 

Blůza

Blůza je v novém střihu zvaném SFU (Special force uniform). Blůza je opět pohodlná,  má celkem hlavní kapsy, dvě na prsou kt. Jsou šikmé a mají nad sebou suchý zip na připevnění jmenovky. Dále dvě dole klasické rovné  kt. Jsou větší. Na obou ramenou jsou také kapsy, na kterých je  podklad suchého zipu  čili tam lze umístit například nášivku nicméně malou neb výrobce již nezvolil velký suchý zip k našití na kapsu, čili pokud chcete na ramenou nosit větší nášivky doporučuji zakoupit v galanterii suchý zip a našít si jej na kapsy. Všechny tyto kapsy se zapínají na suchý zip, drží pevně spolehlivě a nehrozí samovolné vypadnutí. Zapínání blůzy a stahovací pásky na boku jsou na knoflíky. Přišití knoflíků kluci ve výrobě odflákli, takže doporučuji pro jistotu přišít. Nicméně zatím se mi uvolnil samovolně jen jeden knoflík. Zapínání je překryté, takže nehrozí, že byste knoflíkem o něco zavadily. Jediný knoflík, který kouká, je ten pod límcem.Knoflíky jsou v barvě kojot hnědá. Rukávy jsou ukončeny suchým zipem, který slouží jako stahování, díky jeho dostatečné délce lze nosit blůzu i s vyhrnutými rukávy , suchý zip opět spolehlivě drží.  Na bokách blůzy jsou pásky  na knoflíky, kterými se dá stáhnout blůza v pase. Na loktech je také kapsa na chrániče nebo pláty opět na sucháče.Na blůze se dá místy najít nápis camogrom, malým černým písmem. Bez blízkého zkoumání nepostřehnutelné.
 
 
bluza.jpgbluzspodek.jpg
zapinanibluzy.jpgstahovanivpase.jpg
camogrom.jpgbluzakapsynaprsou.jpg
bluzaprsnisikmekapsy.jpgbluzakapsy.jpg
kapsynaramenou.jpg
 

Kalhoty

Pohodlnost, pohodlnost, pohodlnost a trenky na svém místě ! To jsou prostě CM kalhoty ve střihu SFU. Kalhoty jsem důkladně testoval jak v boji, tak ve městě. Mají za sebou dlouhé sezení v autě (tour via Germany), byly ve škole, v práci, v restauraci, v boji…. Základem je kvalitní opasek a správné nošení, pak je komfort zaručen. Možnost zde užít i široké opasky neb jednotlivé pásky jsou dostatečně široké. Kalhoty se zapínají na knoflíky. Knoflíky opět nedostatečně přišité. Na kalhotech jsou také stahovací pásky,  kterými lze doladit přesně na Váš pas. Na kolenou a vzadu jsou kalhoty vystužené. Místo kde postrádám výstuhu jest oblast genitálu. Kalhoty vz.95 roztrhnutím na onom místě celkem trpěli. Zde je možné že se tato možnost projeví po čase také. Mě zatím vše drží neb je mám jen pár měsíců. Na kolenou je opět  možnost vložení chráničů a nebo prostě obětovat starou karimatku a udělat si výstuhu z ní. Kapes mají kalhoty opravdu hodně, vzadu dvě , střední velikosti, na suchý zip. Do těchto kapes většinou dávám obaly od sušenek atp. Ve předu jsou dvě kapsy jako je například u jeans, kapsy jsou dostatečně testované ,aby se tam vešla ruka  Vaše i Vaší přítelkyně. Pod nimi jsou menší kapsy , nekryté, vejde se do nich zásobník typu STANAG a nebo papírový kapesníky, sušenka, cokoliv. Na stehnech jsou  velké, ale opravdu velké kapsy. Našité na šikmo kvůli lepšímu dostávání, rychlo přístupná díky suchým zipům, velmi objemná. S těmito velkými kapsami jsme se mohli setkat například u střihu ACU kde šla kapsa otevřít celá. Zde je jedna část přišitá (pozor nemá vliv na přístup do kapsy ! )a je zde jeden velký suchý zip na zavírání. Drží věci i když máte nohy nahoře,dole, vlevo, vpravo…Rychle přístupné , hodně prostoru.  Poslední kapsou je kapsa na pravé noze, vleze se do ní zásobník typu STANAG, mobil, cokoliv. Ideální na jízdu v autě nebo v sedě. Kapsa má na sobě pružné pásky na uchycení chemického světla nebo čehokoliv jiného, dole jsou kalhoty opatřeny stahovací šňůrou.Zapínání je pomocí knoflíků takže pokud příroda volá není nutné nijak složitě hledat zip apod. Zapínání je opět kryté a jedině je tedy vidět knoflík úplně nahoře.

kapsakalhotyvelka.jpgstahovanivpase (2).jpg
vystuzakalhoty.jpgkapsanapravenoze.jpg
kapsapravanoha.jpgzapinani.jpg
zadnikapsakalhoty.jpgpopruhynaopasek.jpg
kalhoty.jpgstahovacisnurky.jpg

 

 

Závěr

Jedná se o pohodlnou uniformu, maskující, kvalitní materiál a provedení, spousta kapes a vychytávky  za rozumné peníze. Skvělou volbou pro ty co chtějí při hraní komfort. S touto uniformou se dostanete na většinu běžných akcí například za US či jiné. Nejedná se o originální multicam , je jeho věrnou kopií.V dnešní době multicamem disponuje mnoho lidí takže pokud chcete originalitu sáhněte například po vzoru Vegetato.Nicméně za pěkné peníze, koupíte pěknou a pohodlnou uniformu, dříve zmiňované Vegetato lze koupit za podobné peníze na Eagleguns.cz. Obchod je to spolehlivý, komunikativní, férový a pokud máte malou velikost tak není problém vyměnit. Takže jestli koupit , tak jedině tam J Camogromy jsem si celkem oblíbil , v blízkém budoucnu dojde k nákupu jejich bojové verze taktéž od firmy Helikon a dalších věcí v podobě taktických vest atp. Vesty a vybavení lze koupit též na Eagleguns.cz , pokud i začínáte a máte vícero peněz rozhodně bych camogromy doporučil každému.

Text a foto Absinthe

 

Vydáno: 30.3.2011 11:48 | 
Přečteno: 21856x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, MTP a Multicam
Multerrain Pattern byl vyvinut z Multicamu, nikoli opačně. Upravili multicam podle DPM.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků