Fórum
Kategorie: Výstroj

Swiss Arms plastové pouzdro ADAPT-X

Swiss Arms plastové pouzdro ADAPT-XJe možné mít plastové pouzdro pro více typů pistolí? Ano!

Osobně patřím mezi ty, kteří když vidí cokoliv s popiskem "Univerzální", koukají na to se značnou nedůvěrou. Ze zkušenosti vím, že univerzální věci jsou vhodné takříkajíc na všechno a na nic. Přesněji řečeno, zvládnou to co mají, ale nikdy né na 100%. Když se mi dostalo na stůl pouzdro Swiss Arms Adaptx, škodolibě jsem se rozhodl, že ho trochu otestuji vyzkouším ho s pár zbraněmi, včetně pár modelů, které svým tvarem rozhodně nejsou vhodné pro plastová pouzdra. Bohužel, ač jsem se snažil být sebezákeřnější, většina běžných pistolí do pouzdra pasovala. Nicméně začněme od začátku.
Pozn. Tento článek vyšel původně v roce 2018, nicméně aktuálně je v nabídce už upravená verze s označením ADAPT-X Level 2. Drobné designové změny, ale funkčně se nic nemění. I proto jsem se rozhodl pro drobnou aktualizaci. Mimochodem, pěkné souhrnné video o tomto pouzdru najdete na IG Bohemia Air Soft ZDE.

Plastové univerzální pouzdro Swiss Arms ADAPT-X se prezentuje jako oboustranné pouzdro, schopné pojmout jakoukoliv pistoli a to jak pro praváka, tak leváka. Materiál plastu je pevný a pružný, srovnatelný s jinými kvalitními plastovými pouzdry. O jaký konkrétně jde vám ale neřeknu, neb na krabičce to výrobce neuvádí. V nabídce je sedm barevných provedení. Černé, zelené, ranger green, hnědě, coyote, šedé a urban.

Pouzdro je složeno ze dvou plastových výlisků, spojených šrouby. Vzdálenost mezi oběma půlkami je vymezena gumovými válečky. Jediný složitější díl na pouzdru je pojistka na lučík. V balení je k pouzdru přiloženo tzv. "pádlo" pro upevnění na opasek. Pádlo má jednu stranu pogumovanou, takže neklouže. Pouzdro je polohovatelné a lze ho natoči o 360 stupňů. Celkově působí celá sestava pevně a bytelně. Aby toho nebylo málo, lze k pouzdru dodatečně dokoupit závěs na MOLLE nebo na stehno. I v tomto případě může být pouzdro pootočeno o 360 stupňů. Není ani problém ho uzpůsobit jak pro praváky, tak leváky. Na první pohled tedy musím říci, že jsem potěšen, jak je pouzdro všestranné, co se upevnění a nošení týče. Cena cca 750 Kč (záleží na barevné variantě) se mi taktéž zdá jako adekvátní, pokud pouzdro splňuje to, co slibuje, což za chvíli zjistíme.
Mimochodem, výrobce nabízí i prodloužené pádlo na opasek, abyste mohli pistoli nosit nízko u boku, pokud vám tak vyhovuje (v nabídce ale stále není). Taktéž si myslím, že u mnoha zbraní by bylo možné je používat v pouzdru i s užším tlumičem.

Nedávám na první pozitivní dojem a pokusil jsem se do pouzdra postupně vložit několik zcela odlišných modelů pistolí. Začal jsem od té nejobyčejnější pistole, kterou znám. Tedy pistole typu Glock, resp. v tomto případě pistole APS ACP 601, která se Glocku trochu podobá, ale je určena pro zcela totožná pouzdra. Návod na krabičce u pouzdra radí, nejdříve seřídit šířku lučíku a doraz pojistky a pak začít zbytek pouzdra stahovat tak jak je potřeba, za pomocí šroubů. Kupodivu to šlo vcelku snadno a ACP 601 padla do pouzdra jako ulitá, aniž by se v něm jakkoliv hýbala.

Tady jsem ale na jednu drobnost hned na začátku narazil. Pojistka je také z plastu. Ačkoliv je z pevného materiálu, který nejde zlomit, tak přeci jen trochu pruží a jen jejím zmáčknutím se mi nedařilo pistoli uvolnit. Pojistka se jen prohnula. Před zmáčknutím proto bylo vždy nutné lehce zatlačit pistoli směrem dolů, do pouzdra. Teprve po té stačilo skutečně jen lehce zmáčknout pojistku a pistole byla volná. Je to drobnost, která mi nepřekážela a člověk to po chvilce dělal automaticky. Na lučík totiž odspodu tlačí měkká pěnová vložka, která tlačí dost silně na to, aby se při zmáčknutí pojistka nechtěně neuvolnila uvolnila. Proto je nutné proti této vložce mírně zatlačit. Stačí jen nepatrné zatlačení a zmáčknutí pojistky odjistí zbraň skutečně bez odporu.

Ale prověrka pouzdra pokračovala. Nyní jsem do něj chtěl vložit pistoli typu Beretta, konrétně model WE M9 Biohazard CO2. Po lehkém seřízení i zde pistole seděla pevně a vkládání dovnitř, stejně jako vyjmutí a odjištění, probíhalo bez problému. Ani vybrání závěru a úzká hlaveň nevadilo.

Zdá se, že širké pistole jsou ok. Co takhle něco klasičtějšího? Třeba Cybergun Colt M1911 Celokov CO2. Je to hodně štíhlá pistole a pouzdro by nemuselo jít tak stáhnout. Ale i v tomto případě šlo vše seřídit bez problémů, byť v tomto případě už bylo pouzdro, co do šířky, na hraně svého minimálního rozměru.

Řekl jsem si, že je na čase vyzkoušet nějakou větší pistoli, která by mohla dělat problémy. Taková ASG CZ SP-01 Shadow by už mohla být příliš velká. Je mohutná a kvůli možnosti montáže na tlumič má velmi vystouplou mušku. Zde jsem si byl skoro jist, že by mohla muška dělat problémy při vkládání, ale musím uznat, že jsem nezaznamenal nějaký zásadnější rozdíl, oproti ostatním pistolím. Ani vyšší muška však nepřekážela.

Na řadu přišlo klasické USP. Zvolil jsem manuální Umarex H&K USP. Zde jde hlavně nepříjemný široký závěr, který je široký i na konci hlavně. A co víc. Lučíky u těchto pisotlí jsou velmi často rozšířené, takže pouzdro nemůže být symetrické, pokud by chtělo obejmout lučík. Jenže i tady pouzdro projevilo svojí adaptabilitu.

Zkusil jsem i manuální pistoli Cybergun - HPA Sig SP2022. I ta seděla perfektně, přestože šlo o kompakt s krátkou hlavní a na výšku se rozšiřujícím tělem.

Skvěle si pouzdro poradilo i s velmi rozměrnou pistolí Cybergun FN FNX. Ani zvýšená muška a velký lučík, nejsou překážkou.

Zkouška pistole Cybergun Taurus PT24/7 už nemohla také přinést nic nového.

Přitvrdil jsem a vzal jsem si krásnou repliku pistole FN Five-seveN od japonského Marushinu v licenci Cybergun. Nečekal jsem, že si s ní pouzdro poradí tak snadno. Trochu více jsem si musel pohrát se stahovacím šroubem u lučíku, ale opět vše šlo bezvadně. Pistole byla v pouzdře kapku těsněji, ale ničemu to nevadilo.

Konečný pokus, než začnu zkoušet nesmysly, o kterých vím, že do pouzdra nepůjdou. Replika pistole Ruger, přesněji model ASG MK.II CO2, je tak atypickým modelem až hanba. I lučík je specifický a celý závěr a hlaveň jsou kulaté. Nečekané se ovšem stalo skutečností a po seřízení fungovalo pouzdro i s touto pistolí.

A v ten moment jsem už další testování vzdal. Bylo mi jasné, že plnorozměrové, klasické pistole i jejich kompaktní verze, budou v tomto pouzdře pasovat. Z hecu jsem ještě zkusil pár zbraní, které se do pouzdra nakonec skutečně nevešly. P08 v dlouhé verzi měl příliš vystouplé hledí (ale kratší verze bez hledí by tam možná šla), WE Makarov byl zase moc malý s vysokým lučíkem a nakonec Desert Eagle...který se prostě nemohl vejít. Ale to jsem vyfotil jen proto, abych měl pocit, že se tam alespoň nějaká pistole skutečně nevešla.

Takže, nakonec musím uznat, že pro 98% moderních pistolí je pouzdro zcela vhodné. V pouzdru mi seděla například i obstarožní P38 nebo Walter PPQ a VP9. Jen pár starších/hodně atypických modelů by se do něj nevešlo. Revolvery mají taktéž smůlu. Na stranu druhou, dost pistolí byste do něj dostali i s tlumičem a to už stojí za uvážení pro pořízení.


Vydáno: 18.10.2022 12:45 | 
Přečteno: 6155x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků