Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Airsoft na IWA 2016 I.

Airsoft na IWA 2016 I.Stejně jako každý rok, i letos se Bohemia Air Soft zúčastnil veletrhu IWA outdoor classic 2016. Symobilicky jsme tak oslavili 20 let od založení firmy. Stánek Bohemia Air Soft se proto zaměřil na ukázku šíře sortimentu, propagaci značek, které na IWA nejsou zastoupeny, nabídkou zakázkových textilních nášivek a samozřejmě vláknovým laserem, který velmi zaujal nejednoho zákazníka. Jak vypadal náš stánek jste si mohli prohlédnou na fotkách zveřejněných na facebooku.

Ačkoliv je veletrh věnován především ostrým zbraním, sportovní střelbě a lovu, na své si přijdou i příznivci oblečení, výstroje, bezpečnostních prostředků a samozřejmě airsoftu. A proto se veletrhu zúčastnilo i množství airsoftových firem, ať už šlo o samotné výrobce nebo jen distributory. Ačkoliv jsem letos očekával, že se objeví řada novinek, nejednalo se o žádné zásadní záležitosti. Zatímco předminulý rok výrobci propagovali pokročilou elektroniku ve zbraních a minulý rok zase systémy na stlačený vzduch, letos výrobci sázeli na nové varianty mechaboxů s výměnnými trny. Samozřejmě že systémy HPA byly i letos hojně zasoupeny, naopak zbraně s elektronikou prakticky zapadly. Celkově novinek nebylo tolik a nepřišly mi ani tak moc zajímavé, přesto se několik výjimek našlo. A o ty se s vámi v tomto článku chci podělit.

Samozřejmě počítám s tím, že některé novinky jsem prostě minul, nebo vynechal. Pro příklad, jako každý rok, se objevilo několik zcela nových, nikdy předtím neviděných a úžasných, modifikací zbraně M4 – ty bohužel z většiny vynechám, protože mnoho z nich kromě jiného vzhledu nic moc zajímavého nenabídne.

Vezmu to hezky podle stánků a začnu s velkou trojkou ASG, Umarex a Cybergun.

Jeden z prvních stánků, které jsem navštívil, byl stánek ASG.

Asi nejvýraznější novinku, která zajímala především české hráče, jste mohli nalézt právě tam. ASG totiž představilo téměř finální verzi elektrické airsoftové pušky CZ BREN 805 a to ve verzi A1 a A2 (dlouhá a krátká hlaveň). K dispozici bude jak Proline, tak Sportline verze. Prototyp této zbraně byl k vidění už minulý rok, ale teprve tento rok BREN skutečně vyjde, pravděpodobně na konci léta, případně na podzim. ASG CZ BREN 805 má opět představovat velmi kvalitní výrobek. Tentokrát jeho výroba probíhala na Taiwanu, na základě podkladů od ASG, která měla i dozor na výrobou. BREN bude elektrická zbraň s duralovým závěrem obrobeným na CNC. Celá horní část zbraně tak bude z jednoho kusu, což dá zbrani vysokou pevnost. BREN se bude nabízet jak se zásobníkem pro BREN tak pro americký trh s se zásobníkem pro M4. Věřím, ale že nebude problém sehnat současně obě verze na obou trzích. Výsuvnou pažbu se čtyřmi polohami lze sklápět, není problém posouvat i lícnici. Narozdíl od skutečné verze, airsoftová verze BRENa bude mít režimy střelby tak jak je obvyklé u AEG zbraní, tedy dávku, jednotlivé rány a zajištěno. Vnitřek zbraně bude osazen mechaboxem verze 3 s rychlovýměnou pružiny. Je samozřejmě otázkou, jako moc se bude jednat o standardní V3 mechabox, ale je pravděpodobné, že bude mít specifické rysy pro BREN. Vnitřní díly by měyi být z většiny kompatibilní se standardem AEG, tj. píst, hlava pístu, kola atd. Tryska ovšem bude asi atypická pro BREN. Výkon bude kolem 120 m/s, cena zatím nebyla stanovena, ale odhaduje se, že 10000 Kč by neměla překročit. Jistotu však budeme mít až po vydání. Inu, máme se na co těšit.

Kromě BRENa ukazovalo ASG i další své produkty, z nichž asi nejzajímavější je nejnovější plynová blowback pistole CZ SP-09. Ta je nabízena ve verzi na klasický plyn i CO2. Pistole je vyráběna na Taiwanu a letos získala i ocenění Airsoft players' choice award 2016 v kategorii „Nejlepší airsoftová pistole“. Pro tuto pistoli bylo také představeno rozličné příslušenství.

Článek o CZ SP-09 jsme před časem zveřejnili ZDE.

Pro pistole CZ SP-01 Shadow pak ASG ukázalo nové barevné střenky a obdobně laděné montážní lišty.

Novinkou v sortimentu ASG byly taktéž nové varianty pušek M4, upravené revolvery Dan Wesson 715 a speciální automatické nabíječky.

Nezapomnělo se ovšem ani na Scorpion EVO 3. Pro ten se objevil nový vysokokapacitní zásobník na 375 ran. Je samozřejmě trochu robusnější než klasický pro EVO 3, ale svoji funkci splní. Poslední zajímavostí na tomto stánku byla verze Scorpion EVO 3 A1 Inferno s pohonem HPA (na stlačený vzduch). Ta byla vyvinuta za pomocí HPA systému od Wolverine airsoft. Zbraň má být spolehlivá, našlápnutá nejen HPA ale i elektronikou.

Stánek Cybergun - který zabíral vcelku hodně prostoru, nenabízel nic zásadního.

Cybergun nemá mnoho vlastních produktů, ale ani co se týká novinek od jeho dodavatelů, nebylo příliš o co stát. Asi nejvýraznější věcí kterou jste na stánku mohli najít byl dvojtý Colt M1911. Ano, dvě hlavně, dva zásobníky... je to prostě divná pistole. Samozřejmě se jednalo o výrobek WE, který Cybergun opatřil licencí Arsenal Firearms. Pěkná věc do vitríny, ale v praxi nic moc zajímavého.

Moje žena je velkou fanynkou pušky FA-MAS, takže jsme bezpodmínečně museli okouknout i tento model. Tento model měl být nejnovější generací elektrické verze, ale určitě né poslední, protože nad touto zbraní byla pověšena prototypová verze s jiným závěrem, opatřeným integrovanou R.I.S. lištou a zvláštně pokroucenými nožičkami, která však byla k vidění jen velmi krátce.

Za zmínku stojí pouze různé vystavené příslušenství, včetně jejich velkého puškohledu, divné modifikace zbraní jako MP40 s tlumičem či MP44 v pískovém provedení, a také střelnice, kde byla možnost vyhrát peněžní cenu pro nákup od Cybergunu. Všeobecně řadím stánek Cybergunu dlouhodobě k nejslabším stánkům, vzhledem k tomu, jak je veliký.

Střelnici jsem musel vyzkoušet, protože se jednalo o tutéž elektronickou střelnici, kterou máme a vozíme na různé akce. Zatímco na naší střelnici jsme na 4x4 terče dokázali dát cca 13 - 14 sekund, zde bylo jen 3x4 terčů. První tři v tabulce měli pod 10 sekund, já chtěl mít alespoň pod 12. Vzhledem k tomu, že máme s kluky tuto střelnici dost natrénovánou (protože co máte dělat, když na střelnici nikdo není, že?), věřil jsem si a s nadšením přebral soutěžní kartičku...

Jenže jsem zapomněl, že na naší střelnici střílíme se Škorpionem EVO 3 od ASG, který je přesný a spolehlivý - míří téměř sám. zde se ovšem střílelo s blowback glockem na CO2. Pistole měla za sebou už téměř čtyři dny provozu a bylo to znát. Zbraň vynechávala, zasekávala tak jsem nakonec byl rád, že jsem dal svých 11 vteřin...mezi námi, s EVO 3 bych to určitě dal XD. Takhle jsem byl nakonec šestý. Přikládám fotku rozhněvaneho výkřiku na terč, který nepřiznal po tom co se mi znovu zasekla zbraň...

Samozřejmě z velké trojky nechyběl ani Umarex.

Jejich stánek jsme navštívili až v poslední den výstavy. Umarex měl stánek v jiné hale než výše zmíněné ASG a Cybergun, ale zase měl největší stánek ze všech. Vzhledem k tomu, že Umarex má velmi široký záběr zájmů, tvořil airsoft jen malou část jejich expozice. V první chvíli to vypadalo, že nic zajímavého neuvidíme, protože měli expozici rozdělenou do šesti malých kontejnerů. Naneštěstí, ten airsoftový, ač měl málo věcí na ukázku, ukázal dvě moc pěkné novinky. Tou která mě zaujala nejvíce byl airsoftový westernový revolver. Krásné zpracování, nebudu lhát, vypadal kvalitně proveden a věřím že bude i plně funkční. Stejně jako skutečná předloha, i zde bylo nutné před každým výstřelem natáhnout úderník.

Druhou velmi pěknou záležitostí byla replika HK G28 vyrobená VFC exkluzivně právě pro Umarex, který ji opatřil originálním ražením. Elektrika na bázi modifikované HK 417 byla velmi povedená. HK G28 je samozřejmě DMR, tedy puška určená pro ostrostřelce a přesnou střelbu, i proto je schopna jen jednotlivých ran. Pokud je mi známo, do oběhu přijde jen omezené množství těchto zbraní, které budou dodávány v plastovém kufru a cena nebude nikterak nízká.

Růžová a bílá HK G36 byla spíše zajímavostí, než hodnotnou novinkou, ale nelze opomenout i pěkné (a skutečně velmi drahé) airsoftové repliky licencovaných pistolí HK, především PPQ a další modelů značky Walther.

Pro dnešek jsem si řekli něco o velké trojce, kde se kromě ASG BRENa a Umarex revolveru žádné velké překvapení nekonalo. Příště se podíváme co nám ukázali airsoftoví výrobci a prodejci, jako ICS, G&G a další.


Vydáno: 9.3.2016 13:56 | 
Přečteno: 10994x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků