Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Airsoftové značky - APS

Airsoftové značky - APSJednou z velmi výrazných airsoftových značek posledních let je Hong Kongská značka APS, která se proslavila především airsoftovými zbraněmi s elektrickým blow back mechanismem a velmi realistickými airsoftovými brokovnicemi na patrony.

Prezident firmy APS, pan Frog Lee je velmi příjemný a společenský člověk. Vím to, protože se s ním znám osobně. Když jsem se ho ptal zda má zájem o tento rozhovor o jeho firmě, byl velmi nadšen a souhlasil. Přestože on sám je velmi zaneprázděný, abych mohl komunikovat přímo s ním, zařídil, abych dostal to co potřebuji. Díky jeho kolegovi, panu Lau, můžete dnes číst tento článek.
Pan Joe Lau si zaslouží velký dík. Bez něj by tento rozhovor vznikal mnohem složitěji. Právě pan Lau, bude o panu Frogu Lee a firmě APS hovořit.

Děkuji, že jste si udělal čas. Prosím představte se našim čtenářům.
Zdravím vaše čtenáře. Jmenuji se Joe Lau a jsem New products & Marketing Manager firmy APS Ltd. Jsem rád, že tu mohu představit naší společnost APS.

Na začátek vás poprosím abyste řekl něco málo k historii firmy APS. Kdy byla založena, kdo byl její zakladatel a kdo je aktuálně jejím ředitelem?
APS Limited, původně známá jako Asia Paintball Supply Limited, vznikla už v roce 1996, ale formálně byla registrována v roce 2000 se sídlem v Hong Kongu. Zakladatelé, pan Liang Guodong a pan Lee Chi Keung, přišli s myšlenkou zbraní RAM (Zbraně na barvící kuličky ráže .43 pro simulaci boje, velmi vhodné pro tréning). Vše investovali do vývoje a rozvoje RAM systému. APS proto dodává systém RAM vojenským, policejním a dalším subjektům pro výcvikové účely. Také nabízíme airsoftové produkty široké veřejnosti pro jejich volno-časové aktivity.
V roce 2015 odešel pan Liang Guodong do důchodu. Už od založení firmy APS je ředitelem firmy pan Lee Chi Keung (Aka Mr. Frog).

Jak je nyní vaše firma velká?
Aktuálně má APS přes 100 zaměstnanců ve své továrně a dalších 15 pracuje v sídle společnosti v Hong Kongu. Roční obrat naší firmy činí přes 12 milionů dolarů.

Mnoho známých značek a společností má obvykle nějakou historii, než byly založeny v aktuální podobě. Jaká je historie APS před jeho založením? A co dělal pan Frog Lee předtím, než APS založil?
Zakladatel společnosti, pan Lee byl původně policejním důstojníkem. To byla 80. léta. V 90. letech vlastnil a provozoval airsoftová hřiště v Hong Kongu. Byl prvním, který v Hong Kongu otevřel airsoftové hřiště, a s ním přinesl airsoftový sport. Sám je střelec IPSC a také je certifikovaným střeleckým instruktorem.

Jaká byla první airsoftová zbraň, kterou APS vyrobilo a proč?
První airsoftovou zbraní byla airsoftová replika pušky AR-15. Je to nejpopulárnější model zbraně na světě a to byl důvod, proč jsme začali právě s touto řadou, nyní nazvanou ASR.

Vaši řadu elektrických zbraní jste začínali se zbraněmi vybavenými blow back mechanismem. Nyní jste začali vyrábět modely i bez tohoto mechanismu. Proč? Jaký je váš současný názor na elektrické blow back zbraně?
Aktuálně má většina našich AEG zbraní blow back mechanismus a my stále chceme, aby byl blow back u našich zbraní zachován. Věříme, že elektrický blow back dá hráčům více zábavy, ale zároveň není problém ho u našich zbraní snadno odpojit. Toto necháme na hráči samotném, jak se rozhodne.

Kdo stojí za návrhy a designy zbraní pro APS? Můžete nám říci více o procesu vývoje a jeho tvůrcích?
Jako ředitel společnosti, podílí se pan Lee na všech designech. Sdílí své bohaté zkušenosti ze střelby s ostrými zbraněmi. Náš vývojový tým je složen z inženýra, designera a střelce. Nejprve uděláme grafický design, pak náš inženýr vytvoří udělá z grafického návrhu skutečný. Dále následuje výroba prototypu na 3D tiskárně, abychom otestovali funkci daného designu. Nakonec se vyrobí formy a začne zkušební výroba. Nakonec, jsou-li výsledky zkušební výroby a před-sériové kusy v pořádku, začneme s hromadnou produkcí.

Zažilo někdy APS těžké časy? Třeba zpřísnění zákonů okolo airsoftu, nebo ekonomické obtíže?
Upřímně, z hlediska našeho podnikání jsme nikdy nezažili těžké časy. Naštěstí jsem nikdy nestáli před hrozbou bankrotu, ani když se zhoršila světová ekonomika. Jak jsem zmínil dříve, nezaměřujeme se pouze na airsoft. Zaměřujeme se především na podnikání v oblasti bezpečnostních a policejních složek. Airsoft je skutečně jen částí našeho podnikání.

Teď něco k současnému APS. Jaké řady modelů aktuálně vyrábíte, která řada je nejpopulárnější a je nějaká starší řada, jejíž výrobu jste zastavili?
V rámci airsoftu vyrábíme pušky, pistole, odstřelovací pušky a brokovncie. Pušky jsou samozřejmě nejpopulárnější, protože nabízíme jak pušky na bázi AR-15, tak AK74 a bullpup zbraně. Starší řady, jako plynové odstřelovací pušky, jsme přestali vyrábět kvůli ceně a nezájmu zákazníků.

Je těžší zbraň navrhnout, nebo vyrobit?
Zcela vážně, vyrobit zbraň je dražší než ji navrhnout. Při návrhu totiž můžete uplatnit jakýkoliv nápad a nemáte žádná omezení. Ale jakmile dojde na výrobu, stojíte tváří v tvář mnoha technickým, materiálovým a fyzikálním omezením.

Ještě k výrobnímu procesu. Je stejný jako byl dříve?Jak moc se výrobní postupy změnily během let?

Souhlasím s tím, že můžeme být velmi rádi za výrobní možnosti současnosti. Technologie se změnili a v mnohém nám pomáhají, především 3D tisk v oblasti navrhování prototypů. Výrobky tak můžeme vyrábět rychleji a přesněji, než tomu bylo v minulosti.

Je nějaký model, který stojí za zmínku, a nevyrábíte ho? Nebo model od APS, na který jste velmi hrdí?
Tady bych chtěl rád zmínit naše plynové blow back pistole. Máme rádi pistole s duálním pohonem především proto, že je můžete používat jak se zásobníky na CO2 tak na klasický green gas. Na trhu to ovšem neumožňují všechny pistole. Přitom je úžasné, že nepotřebujete žádné nástroje nebo modifikace, ale stačí jen vyměnit zásobník. Náš patentovaný systém CO2 nádržky umístěné uvnitř zásobníku z něj dělá zároveň regulátor, který umožní dostat plyn do zásobníku dříve než půjde přímo do komory. Tato technologie tak stabilizuje tlak CO2 uvnitř zásobníku a zajistí tím rovnoměrný výkon při každém výstřelu. Naše pistole mají více pokročilých funkcí a vychtávek než pistole od jiných výrobců a právě proto je mám nejraději.

Dřívě vyráběli výrobci veškeré zbraně v omezených sériích. Kolik zbraní vyrábíte v jedné sérii? Jsou to podobné počty? A vyrábíte různá množství zbraní podle modelu, nebo vyrábíte pouze na ojednávku?
Na rozdíl od jiných výrobců, kteří dělají zbraně v omezených sériích, nebo vyrábí pouze na objednávku, naše společnost udržuje linky neustále v provozu a plně vytížené. Vše pod heslem „Cvičení dělá mistra“. Naši zaměstnanci neustále vyrábí a sestavují další zbraně, aby byli co dostatečně zruční a naše produkty si tak mohli udržet vysoký standard kvality. Prodáváme vždy zásoby přímo z našich skladů. To je důvod, proč s námi mnoho partnerů spolupracuje, protože jsme schopni jejich objednávky rychle vyřídit a expedovat. Nemusí čekat na to, až se pro ně něco vyrobí, ale prostě si to ihned koupí.

Pokud je mi známo, tak APS má více než jen jednu značku. Jaké značky to jsou a proč neprodáváte vše pod jednou značkou?
Ano, máme více než jednu značku, jmenovitě Hakkotsu, Kompetitor, Phantom Extremis a RAM. Značka Hakkotsu zahrnuje většinou ochranné prostředky, masky, brýle a příslušenství jako jsou granáty Thunder B. Značka Kompetitor je určena pro základní zbraně, řečeno jednoduše, plastové AEG zbraně pro začátečníky. Naopak Phantom Extremis je naše high end série zbraní, obvykle s velmi exotickým vzhledem, oboustranným ovládáním a možností rychlé výměny pružiny. RAM je většinou značka pro produkty určené pro bezpečnostní složky (na tréning, kontrolu nepokojů atd.). Tím, že naši zákazníci se rekrutují jak z řad hráčů airsoftu, tak policejích profesionálů , musíme mít více než jednu značku pro snazší management.

Spolupracujete s nějakými jinými značkami či společnostmi?
Naše společnost spolupracuje s několika značkami. Například značka 5KU, která je známá výrobou náhradních a upgrade dílů. My jejich produkty distribuujeme celosvětově. Také spolupracujeme se značkou Army, která pro nás vyrábí naše blow back plynové pistole 1911 a zbraně řady AUG. Obojí je právě od společnosti Army.

Je pan Lee fanoušek zbraní, nebo už je to pro něj pouze práce? Hraje airsoft, nebo sbírá zbraně? A je nějaký model, který by on sám chtěl v airsoftu mít?
Jak jsem již zmiňoval, pan Lee je střelc IPSC. Ja to fanoušek zbraní. Teď už samozřejmě airsoft moc nehraje, ale střílí IPSC a sbírá ostré zbraně. V jeho kolekci najdete třeba Glock, STI nebo Tanfoglio.
Pan Lee je soutěžní střelec v IPSC Production divizi. Nemá rád moc doplňků nebo přílišné modifikace na své pistoli. To je důvod proč střílí pouze tuto divizi.


Pan Frog Lee

Zajímá se pan Lee o aktuální trendy v airsoftu? Sleduje jiné značky a výrobce? Máte nějakou konkurenci?
Pan Lee samozřejmě sleduje současné trendy. Díky němu uvádíme na trh nové produkty každý měsíc. V tomto trendu chceme neustále pokračovat, prostože silně věříme, že “Nové” je klíčem k úspěchu. Pan Lee sice vlastní značku APS v Hong kongu, ale v Číně spolupracoval s dalšími výrobci, jako D-Boys, Bell, Army, 5KU či E&C. Tyto značky nyní vyrábějí ve stejném výrobním areálu, ale pod dohledem naší mateřské továrny.

Jak vidíte budoucnost značky APS? Nějaké budoucí plány, které nám můžete prozradit už nyní?
Značka APS roste v posledních několika letech velmi rychle. Nechceme se omezit jen na airsoft, takže v roce 2018 chceme nabízet i vzduchovky v ráži 4,5 mm. Trh se vzduchovkami je pro nás desetkrát větší než s airsoftem. Konkurence je samozřejmě také velká, ale my máme plnou důvěru v naši společnost a vstup na takový trh. Budoucnost APS jsme vždy vnímali jako pozitivní.

Co si pan Lee myslí o současném airsoftu a airsoftovém trhu? Jaké vidí nynější největší problémy? Chybí mu něco na současném trhu?
Dle názoru pana Lee, je airsoftový trh takový jaký je. Lidí mají dnes mnoho alternativ k airsoftu. Videohry, mobilní hry a aplikace a nakonec on-line hraní, se stávají více a více populárními a lidé jsou pohodlní. Airsoft bohužel vyžaduje, abyste šli ven, dali dohromady partu lidí v určený den a čas atd. Dobrou věcí je to, že nové technologie snížili cenu airsoftových zbraní a náklady na airsoft jsou nižší, než kdykoliv předtím. Dříve bylo nutné na airsoftovou zbraň dlouho šetřit. Většina současných airsoftových produktů už je za přiměřené ceny, které dovolují, aby se mu věnovala široká veřejnost a nikoliv pár skalních fandů. A to my, vidíme velmi rádi.

Děkuji moc za váš čas a přeji vám i APS hodně štěstí a úspěchů do budoucna.
I já moc děkuji za tuto možnost vám povědět něco blíže o APS.


Vydáno: 2.11.2017 17:21 | 
Přečteno: 9826x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků